Budowa domu

Pomysły na domy dwupiętrowe: zdjęcia oryginalnych budynków

Dom piętrowy to przede wszystkim doskonała okazja do uzyskania dużej powierzchni mieszkalnej na niewielkiej działce. Przeciętna działka zajmuje około 8 akrów, jeśli znajdzie się na niej duży budynek mieszkalny o powierzchni 150 metrów kwadratowych, będzie tutaj wyglądała zbyt nieporęcznie. Jeśli jednak na terenie nadal znajdują się budynki gospodarcze i garaż, to w ogóle nie będzie miejsca na ogród lub ogród warzywny. Ponadto stworzenie idealnego dużego domu parterowego, przy jednoczesnym uniknięciu budowy pokoi przechodnich, jest całkowicie nierealne, ponieważ tylko korytarze i korytarze mogą «skraść» do 30% całkowitej powierzchni domu.

Biały Dom w Bor duży dom ze szklanymi ścianami garaż na parterze domudwupiętrowy dom poza miastem dom piętrowy o nietypowym układzie dwupiętrowy dom z basenem dom piętrowy z garażem dom piętrowy z ogródkiem od frontu pod balkonem dom piętrowy z płaskim dachem

Dom piętrowy jest idealny, gdy potrzebna jest duża przestrzeń mieszkalna, ale jednocześnie elegancja i zewnętrzna powściągliwość. Po zbudowaniu dwupiętrowego domu możesz dołączyć obok niego garaż i będzie dużo miejsca na ogród lub ogród.

Zalety domów dwupiętrowych:

  • Estetyczna oryginalność i atrakcyjność – przy pomocy takiego domu można wcielić w życie różne pomysły i techniki architektoniczne. Elewacje takich domów często wyglądają bardzo solidnie i oryginalnie, znacznie ładniej niż w przypadku domów parterowych. Ogólnie w umysłach ludzi istniała taka zasada, że ​​dwupiętrowy dom «chłodnica», bo dach jest bardziej skomplikowany, a architektonicznie bardziej wyrazisty i ponętny.
  • Zagospodarowanie przestrzenne – w większości przypadków dwupiętrowe domy są prawidłowo podzielone na strefy, pozostawiając pierwsze piętro pod «dzień» życie (kuchnia, salon, pomieszczenie gospodarcze itp.) i «noc» (sypialnie dla właścicieli i ich dzieci). Mówiąc najprościej, mając dwupiętrowy dom, człowiek zawsze może iść na górę, aby przejść na emeryturę i być w ciszy, trochę odpoczywając. W parterowym domu jest to o wiele trudniejsze do zrobienia, co więcej, możliwe jest, że sypialnia stanie się «okołoodbytowy».
  • Wspaniały widok – który można otworzyć z balkonu drugiego piętra, taras. Często ludzie budują ogrodzenia, których wysokość sięga 3 metrów, jeśli dom jest parterowy, to poza ogrodzeniem nie zobaczysz nic ciekawego, w przeciwieństwie do domu dwupiętrowego, który pozbawia dyskomfortu ograniczonej przestrzeni.
  • Szeroki wybór materiałów – dom można zbudować z dowolnego materiału, który okaże się najatrakcyjniejszy. Do budowy imponującego domu nadają się domy z cegły, drewna, betonu komórkowego, specjalnie przetworzonych bali lub domów w technologii szkieletowej.

dom piętrowy z podnoszonym dachem dwupiętrowy domek letniskowy poza miastem dwupiętrowy dom z paneli kamień ozdobny w dekoracji dwupiętrowego domu drewniany dom w górzystym terenie drewniany dom z balkonem drewniany dom biały dom z dużymi oknami dom na dwóch piętrach z czerwonej cegły dom w stylu klasycznym

Zalet jest wiele, ale od niedociągnięć nie ma ucieczki, bo one też istnieją:

  • Obowiązkowa instalacja klatki schodowej – pod jej nieobecność nie można wejść na drugie piętro, co oznacza, że ​​\u200b\u200bbędziesz musiał poświęcić przestrzeń życiową na jej instalację. Klatka schodowa to duży problem dla osób starszych, ponieważ nie można ciągle biegać w górę iw dół (jeśli dom jest dla emerytów, to pokoje gościnne lepiej przenieść na piętro). Między innymi w dwupiętrowych domach to właśnie klatka schodowa jest miejscem, w którym dochodzi do większości obrażeń i niesie niebezpieczeństwo.
  • Izolacja termiczna – jeśli jej poziom jest taki sam w obu typach domów, to w domu piętrowym będzie o 10-15% chłodniej.
  • Nagłe wypadki – jeśli w domu wybuchł pożar i wybuchł pożar, to znacznie łatwiej jest ewakuować się w parterowym budynku, co zwiększa poziom bezpieczeństwa.
  • Montaż łazienek – jeśli znajdują się jedna nad drugą, to wszystko jest w porządku, ale jeśli takie ułożenie jest niemożliwe ze względu na układ, powstaje duży problem – poprowadzenie rur kanalizacyjnych. Ponadto musisz poradzić sobie z systemem wentylacji na parterze, w domu murowanym jest to szczególnie trudne i najprawdopodobniej będziesz musiał poświęcić jakość izolacji termicznej. System wentylacji w dwupiętrowym domu jest znacznie droższy..

wiejski dom z brukowanymi ścieżkami dom z białego naturalnego materiału dom z baru bez fundamentu dom z bali z balkonem dom z drewna w lesie dom z kamienia naturalnego dom o ciekawym geometrycznym kształcie wiata garażowa dom z basenem w stylu secesyjnym dom z wystającym dachem

Szczególnej uwagi wymagają systemy inżynieryjne. W domu parterowym ich realizacja jest prosta, w szczególności można wykorzystać strych. W dwupiętrowym domu jest to znacznie trudniejsze, ponieważ będziesz musiał układać systemy komunikacyjne na zakładkę międzywarstwową, co znacznie wpływa na złożoność konstrukcji i komplikuje proces naprawy systemów w przypadku awarii.

W związku z powyższym problemem konieczne jest wykonanie rysunku w taki sposób, aby możliwy był bezpośredni dostęp do systemów poprzez włazy kontrolne zlokalizowane w miejscach najbardziej krytycznych dla ewentualnych awarii..

dom z wysuniętym drugim piętrem dom ze schodami na wzgórzu dom o nietypowej elewacji dom z dwuspadowym dachem dom z oryginalną elewacją dom z wykończeniem w narożach dom z otwartą werandą dom z latarniami dom ze szklanymi ścianami na parterze dom schodzi pod ziemię

Aby ogrzać taki dom, konieczne jest zainstalowanie pompy wymuszonego obiegu wody, ale w domu parterowym wystarczy zastosować «dryf». Główny problem dwupiętrowego domu polega na stworzeniu złożonego systemu wentylacyjnego. Jeśli zainstalujesz wysokiej jakości okna metalowo-plastikowe i dobrze zaizolujesz dom, będziesz musiał zbudować trudną jednostkę wyciągową z okablowaniem wielowęzłowym. Proces ten jest nie tylko skomplikowany, ale także bardzo kosztowny pod względem finansowym. Jedyne, co będzie kosztować tyle samo, to okablowanie elektryczne, wszystko inne w dwupiętrowym domu jest znacznie trudniejsze i droższe.

Jeśli zbudujesz kominek, spowoduje to dodatkowe trudności. Po zainstalowaniu kominka na pierwszym piętrze takiego domu będziesz musiał dokładnie zastanowić się, jak komin przejdzie przez drugie piętro, a ponadto będziesz musiał zapewnić bezpieczeństwo przeciwpożarowe podłogi między piętrami. Jeśli zainstalujesz kominek na drugim piętrze, musisz wykonać żelbetową podstawę, która również nie jest tania.

dom z dachem z czerwonej dachówki dom o nietypowym designie dom z narożnym tarasem i balkonem wiejski dom z drewna wiejski dom z widokiem na las dworek z placem zabaw kamienny dom w lesie iglastym dom szkieletowy ze szklanymi ścianami dom szkieletowy Dom z cegieł

Który dom jest bardziej opłacalny?

Aby się tego dowiedzieć, musisz przeanalizować koszt domu jedno- i dwupiętrowego. Zgodnie z jedną zasadą im większa liczba kondygnacji, tym taniej na metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej. Dach dwupiętrowego domu jest znacznie mniejszy, co oznacza, że ​​jego dach jest tańszy. Jeśli zakładka między podłogami jest wykonana z drewna, można uzyskać znaczne oszczędności na jastrychach i izolacji.

Pozwoli to na obniżenie kosztów budowy strychu o 30%, zwłaszcza, że ​​wygląda on bardzo ciekawie i atrakcyjnie. Jeśli porównamy koszty fundamentu, wszystko tutaj zależy od materiałów, z których dom zostanie zbudowany. Jeśli budujesz dwupiętrowy dom z cegły, fundament musi być mocny i stabilny. A to pociągnie za sobą znaczne koszty – więcej niż w przypadku parterowego domu o tej samej powierzchni. Aby zaoszczędzić pieniądze, lepiej zbudować dom z baru, w takim przypadku ilość wymaganego fundamentu jest znacznie zmniejszona.

klasyczny dom z cegły dekoracyjnej klasyczny dom na trawniku połączony dwupiętrowy dom komfortowy dom poza miastem piękny dom na wzgórzu? dom modułowy mały domek w lesie mały wiejski dom oryginalny pomysł na dom piętrowy autorski projekt dwupiętrowego domu

Ogólnie rzecz biorąc, budowanie parterowego domu jest prostsze, ale nie tak eleganckie. Wiele zależy od kształtu domu, jeśli nadasz mu odpowiedni kształt (prostokąt lub kwadrat), wtedy budowa będzie tańsza i łatwiejsza pod względem złożoności.

W rezultacie muszę powiedzieć, że piętrowy dom ma szereg zalet i korzyści. Jeśli prawidłowo podejdziesz do jego budowy, nie możesz przepłacać, ale przy wyjściu dostaniesz arcydzieło dla całej rodziny. Domy piętrowe mają wiele układów, różne techniki budowlane. Konieczne jest odpowiednie strefowanie takiego domu, umieszczając na dole świetlice, a na górze sypialnie i pokoje dla dzieci. Ta opcja będzie najbardziej odpowiednia, jeśli dom zakłada obecność strychu, co zmniejsza powierzchnię mieszkalną drugiego piętra.

oryginalny dom z dwoma piętrami oryginalny dom z czerwonej cegły nowoczesny dom piętrowy nowoczesny projekt domu z panoramicznym przeszkleniem nowoczesny dom z oświetleniem punktowym połączenie dwóch kolorów połączenie czerni ze szkłem w dekoracji dwupiętrowego domuluksusowy dwór z dużym domem luksusowy dom z basenem?