Dokončovací práce

Jak hydroizolovat koupelnu?

Hydroizolace je aplikace materiálů, které neumožňují vodě procházet podlahou a stěnami. Tento typ opravy se provádí v místech koupelen, aby se zabránilo výskytu plísní, plísní a dalších. «radosti» vlhká místnost. Účelnost hydroizolace nevyžaduje diskusi, protože pokud se neprovádí, odpařování a kondenzace nakonec proniknou i pod dlaždice položené v koupelně, což způsobí všechny výše uvedené důsledky, negativní jak pro vzhled místnosti, tak pro zdraví jejich majitelů. Samostatným bodem, který stojí za zmínku, je prodloužení životnosti dokončovacích materiálů v koupelně a minimalizace možných nedorozumění se sousedy v důsledku neuzavřeného kohoutku, prasklé trubky nebo jiných nehod …

Tam, kde je potřeba především hydroizolace?

Hydroizolace

Před zahájením práce je prvním krokem určit, jaký typ materiálů použít. Jsou rozděleny hlavně do dvou typů. První je potahovací práce, druhá je potahování.

Maziva

Kapalné nebo pastovité hmoty nanášené válečkem nebo stěrkou na izolovaný povrch. Trvá nějaký čas, než ztuhnou. Pozitivními aspekty jsou bezpochyby možnost jejich použití na nerovných površích, vynikající přilnavost k povrchu a relativní snadnost vykonávání práce. Nevýhoda – většina potahovacích materiálů vydrží dostatečně dlouho, pokud na ně navíc vytvoříte stěrkový potěr.

Pro potahovací práce na hydroizolaci zůstává nejlevnější variantou běžný bitumen. Počítejte však s jeho krátkou životností (3–5 let), stejně jako s nutností jeho zahřátí na teplotu 120 ° C před nanesením na ošetřovaný povrch..

Pokud potřebujete ušetřit, můžete použít i speciální laky. Nanáší se v několika vrstvách a poskytují dobrou ochranu před vlhkostí. Nevýhoda je však stejná jako u bitumenu – křehkost. Po 5-6 letech bude nutné hydroizolaci znovu předělat.

Mnohem lepší, i když dražší možností by bylo použití modernějších materiálů na bázi bitumenu. Jedná se o bitumenový kaučuk nebo bitumenový polymerový tmel. Jsou mnohem spolehlivější, odolnější a nejsou rozmarné pro pracovní podmínky až do teplot pod nulou.

Cementové polymerní tmely mají nejvyšší cenu a odpovídající kvalitu. Vypadají skvěle jako roztavená plastelína. Při zpracování povrchů pozoruhodně prosakují do nejmenších trhlin, ucpávají otvory a vytvářejí spolehlivou přilnavost a obsah polymerů, silikonových nebo akrylových disperzí v podkladu zaručuje trvanlivost a účinnost těchto materiálů.

Pokud pro vás není najímání řemeslníků tou nejlepší cestou a rozhodli jste se vodotěsnou koupelnu vytvořit vlastními rukama, nezapomeňte, že neexistuje jediný recept na použití nátěrových směsí a pečlivě si prostudujte návod k použití. Zásobte se také potřebnými nástroji. Tekuté tmely se nanášejí válečkem nebo štětcem, silné tmely – stěrkou nebo stěrkou. Pokud je použit tlustý tmel, pak také zásobte širokou špachtlí pro vyrovnání povrchu.

Zpracování začíná od rohu nebo od spoje švu. Je žádoucí zpracovat všechny povrchy, ale i když je zpracována pouze podlaha, je to stále nutné «šplhat» o 20-30 cm a na stěnách. Nezapomeňte na potrubí – na ně je třeba nasadit těsnění a také je potřít tmelem.

Lepení materiálů

Jedná se v podstatě o stejný bitumen, vyztužený polyesterem nebo sklolaminátem. V závislosti na ceně takové hydroizolace existují materiály obsahující polymery a další přísady. Podle způsobu aplikace se dělí na samolepicí a vedené. První z nich funguje jako běžné samolepky, ochranná fólie se odstraní a samotný válec se převalí po ošetřovaném povrchu. Vedené se montují pomocí plynového hořáku. Válec je položen na povrch, zpracován teplem a poté vyválen těžkým válečkem.

Největší výhodou lepení je jeho nepopiratelná hospodárnost-žádná nátěrová směs vás nebude stát tak levně jako pár rolí hotové hydroizolace. Další výhodou je rychlost instalace a navíc není třeba čekat, až bude ošetřený povrch připraven na další fázi oprav..

K negativním aspektům patří především nepříjemný a trvalý zápach samotného bitumenu. Důležitá je také potřeba pečlivé přípravy povrchu – pro pokládání rolí je vyžadován dokonale rovný a suchý podklad. Mělo by se také pamatovat na to, že nepřesnosti při provádění mohou negovat veškeré vynaložené úsilí, proto by lepení hydroizolačních panelů mělo být prováděno s maximální přesností..

Hlavní etapy hydroizolačních prací

Nejprve je nutné provést přípravné práce. Tyto zahrnují:

  • Příprava povrchu. Je nutné co nejdůkladněji vyčistit zpracovanou základnu od nečistot a prachu. Pokud jsou výškové rozdíly větší než 2 mm, je nutné provést vyrovnávací potěr.
  • Pokud je izolován beton, omítka, stejně jako při použití cementového potěru musí být povrch navlhčen. To se děje díky porézní struktuře těchto materiálů, aby se zabránilo předčasnému vysušení roztoku..
  • Základní nátěr. Jedná se o povinný postup, který výrazně zvyšuje kvalitu přilnavosti hydroizolace k ošetřenému povrchu..
  • Lepení spojů propustných pro vlhkost výztužnou páskou. Dávejte pozor na mezery mezi stěnami a podlahami, mezi podlahami a instalatérskými přípravky atd..

Po dokončení všech výše uvedených přípravných prací pokračujte přímo k aplikaci hydroizolace, podle doporučení pro konkrétní použitý materiál.