Texturovaná benátská omítka
Při zdobení stěn se používá mnoho technik a materiálů, z nichž nejokázalejší je benátská omítka. Právě mramorová mouka ve svém složení vytváří na povrchu stěn nádherný obraz..
Věděli o Benátčanech dokonce i ve starověkém Římě. V současné době získala poněkud odlišné vlastnosti – objevily se různé odstíny, zlepšily se způsoby použití. Promluvme si o tom podrobněji..
Složení
Benátská omítka se skládá ze zbývajícího odpadu po zpracování mramoru nebo materiálů, jako je malachit, žula, křemen atd. Látky takové omítky mají částice různé velikosti a čím jsou menší, tím bude povrch hladší..
Souběžně se surovinami je zakoupen speciální prostředek pro dokončovací a ochrannou vrstvu. Jako takový se nejčastěji používá včelí vosk; povoleny jsou také levnější analogy. Povlak včelího vosku vytvoří ohromující lesklý efekt.
Technologie
Abyste dosáhli očekávaného účinku, musíte k procesu kompetentně přistoupit. Mramorová omítka je poměrně drahý materiál, který se liší v některých jemnostech a nuancích použití. V tomto případě nejsou služby mistra levné, takže mnoho lidí dává přednost práci na vlastní pěst. Pokud je však vše provedeno podle pravidel, můžete vytvořit povrchovou úpravu, která je k nerozeznání od práce profesionála.
Nástroje a materiály
K výzdobě interiéru benátskou omítkou budete potřebovat:
- základní nátěr, který obsahuje křemenné plnivo (pro přípravu povrchu);
- voda k nastavení roztoku;
- sádrová směs;
- barevná schémata pro vytváření různých odstínů;
- jemnozrnný brusný papír pro broušení a spárování;
- pasta nebo tekutý vosk na ochranu před nečistotami a prachem a také k získání lesklého efektu;
- váleček nebo špachtle pro základní nátěr;
- stěrka pro distribuci směsi;
- stěrka z gumového vosku;
- hadry na otírání nástrojů, podlahy atd .;
- nádoby na kapaliny a směsi.
Aplikace benátské omítky
Přípravný proces bude záviset na typu a složení panelu. V případě zdiva musí být předem zpracováno – vyrovnáno a dobře vybroušeno. Pokud plánujete ozdobit strukturu sádrokartonu, můžete udělat jen počáteční tmel.
Ujistěte se, že povrch, na kterém leží mramorová základna, je co nejhladší a rovnoměrný, jinak se skrz povlak projeví nedostatky.
Dalším krokem je naplnění. Musí obsahovat křemen. Připravte 20% roztok z vody a základního nátěru v samostatné nádobě a poté jej naneste na zeď pomocí válečku nebo špachtle. Nechte povrch důkladně zaschnout..
Následuje řada samotné směsi. Směs zřeďte vodou podle poměrů uvedených na obalu. Aby povrchy získaly jakýkoli odstín, musíte v tuto chvíli přidat barvu. Při výběru barvy mějte na paměti, že mramor je přírodní materiál, proto upřednostněte přirozenější tóny.
Aplikaci je třeba provést ve 4 krocích:
Vlastnosti benátské omítky
Jako každý jiný materiál má i benátská omítka svá pro a proti. Mezi nevýhody patří poměrně vysoká cena a potíže při provádění práce. Ale to vše je vyrovnáno pozitivními vlastnostmi:
- bezpečnost – taková omítka má vysoký vliv na životní prostředí. Obsahuje výhradně přírodní složky, takže Benátčan nezpůsobuje alergie a není toxický;
- trvanlivost – životnost nátěru je více než 15 let. Časem lze obnovit pouze voskovou vrstvu;
- estetika – skvělý efekt, který vytváří mramorový prášek, nádherný v interiérovém designu. Sádra se díky svému vrstvení projevuje zvláštním způsobem, zušlechťuje každý interiér.
Benátská omítka v interiéru
Benátský, na rozdíl od samotného mramoru, lze použít pouze k dekoraci interiéru. Současně nelze takovou omítku použít v koupelnách a jiných místnostech s vysokou vlhkostí..
Mramorové třísky zušlechťují každý interiér, vypadají skvěle jak v obývacím pokoji, tak na chodbě nebo v ložnici. Z hlediska stylu je velmi důležité, aby dekorativní panel koncepčně nekolidoval s celkovým designem. Takovou povrchovou úpravu lze často nalézt nejen v obytných prostorách, ale také v designu hotelů, kanceláří, kaváren..
Při zdobení interiéru používají benátskou omítku kromě zdobení stěn designéři k dekoraci jednotlivých detailů místnosti – sloupů, říms a dalších. Je vhodné, aby na předmět s takovým povlakem dopadalo umělé nebo přirozené světlo, aby se vytvořil efekt fascinující hry světla. Tento dekor můžete ocenit až poté, co uvidíte celou tu krásu na vlastní oči..
Na obrázku benátská omítka