Interiér

Dekorativní kámen: možnosti designu v hotových interiérech

Vnější i vnitřní dekorativní kámen používali staří Římané k dekoraci zdí a podlah. Současná popularita tohoto materiálu je dána jeho stálými fyzikálními vlastnostmi (odolnost proti poškození a nečistotám) a po broušení nebo řezání dlaždic jeho estetickými vlastnostmi. Dekorativní kámen v interiérech je v současné době k dispozici v bezpočtu verzí, které se liší nejen barvou, ale také texturou nebo vzorem. Nejoblíbenější jsou modely z přírodního kamene, jako je mramor, travertin, žula nebo břidlice, a jejich imitace v sádře nebo betonu..

Dekorativní kámen v interiéru: který si vybrat?

Při výběru dekorativního kamene na zeď je třeba vzít v úvahu několik faktorů. Jednou z nejdůležitějších bude cena. Náklady na dekorativní přírodní kámen, mozaiku, mramor, travertin, pískovec nebo žulu přesahují nejméně několikanásobek částky, kterou budete muset vynaložit na umělý kámen z betonu nebo sádry. Za úvahu stojí také funkce místnosti, ve které bude dekorativní kámen umístěn. Jeden typ kamenného obkladu by měl být použit v koupelnách a kuchyních, které jsou vystaveny vlhkosti, a úplně jiný by měl být použit v obývacím pokoji nebo u krbu. V prvním případě je nejvhodnější přírodní nesavá žula, mramor a břidlice, ve druhém – dekorativní sádrové kameny (imitující přírodní minerály a dřevo), cihly (cementové nebo malované dlaždice), stejně jako přírodní travertiny a vápenec, které , vyžadují však impregnaci.

Dekorace interiéru dekorativním kamenem: přírodní materiál nebo imitace?

Rozhodnutí závisí především na očekávaném účinku, protože sádra nebo betonový dekorativní kámen dodají interiéru zcela jiný charakter než přírodní materiál:

  • Interiéry zdobené neformálními styly, jako je skandinávský, vintage nebo eklektický, budou ladit s extrémně trendy cihlovými dlaždicemi, které dobře vypadají na stěnách v kuchyni (nad pultem nebo u jídelního stolu), obývacích pokojích a chodbách.
  • Žula (jako pracovní deska v kuchyni nebo jídelním stole, stejně jako krbové těleso), stejně jako břidlice (na stěně v obývacím pokoji nebo u krbu) jsou ideálně kombinovány s minimalistickými nebo moderními interiéry.
  • Lehký klasický mramor, vápenec, pískovec a travertin budou vyhovovat exkluzivním kompozicím v okouzlujícím, anglickém nebo francouzském stylu. Ideální jako obklad na krbový portál nebo na stěny v prostorné hale.

Při výběru dekorativního kamene byste měli pamatovat také na vlastnosti jednotlivých materiálů. Přírodní kameny jsou často mnohem těžší než sádrové modely. V důsledku toho by neměly být použity na popraskané stěny..

Dekorativní kámen v interiéru bytu: co hledat?

Pokud chcete použít dekorativní kámen v interiéru vašeho domova, měli byste předem zvážit následující otázky:

  • jaký povrch by měl tento materiál pokrývat?
  • jaké prostředky na to lze použít?
  • jak dlouho trvá montáž?
  • jaká barva a typ obložení se vám nejvíce líbí?
  • Odpovídá stylu interiéru??

Velmi oblíbenou dekorativní možností pro dekoraci stěn je sádrový kámen (například dlaždice napodobující přírodní kámen nebo cihlu). Jeho výhodami jsou rychlá a snadná metoda instalace a schopnost natřít stěny tak, abyste mohli změnit vzhled materiálu..

Je však třeba mít na paměti, že sádra, beton a přírodní kameny získají při impregnaci hlubší odstín a navíc mohou za denního světla vypadat úplně jinak než v umělém světle. Proto před objednáním celé dávky dekorativního kamene do domu stojí za to například zkontrolovat pomocí jedné dlaždice jako příklad, jak bude tento materiál vypadat na místě instalace, s přihlédnutím k neustálému osvětlení a barva přilehlých stěn. Rovněž stojí za výběr správných materiálů pro montáž a impregnaci materiálu, které jsou vhodné pro konkrétní kamenný model..

Dekorativní kámen v interiéru: fotografie módních místností

Zatímco kamenná zeď nepochybně propůjčuje interiéru exkluzivitu, zneužití tohoto obkladového materiálu může interiér deprimovat. Jak tedy můžete dovedně vyzdobit interiér dekorativním kamenem??

Design interiéru – dekorativní kámen v koupelně

Dekorativní stěnový kámen, jako materiál s vysokou odolností a pevností, lze použít i v koupelnách. Originální dekorace způsobí, že místo každodenní hygieny bude vypadat jako elegantní SPA-salon. Ozdobný kámen lze volně použít jako kus nebo k ozdobení celé zdi. Nezapomeňte před instalací materiálu na povodně náchylné místo, například za kohoutek, zkontrolovat, zda je vámi zvolený dekorativní kámen vhodný pro toto použití..

Kámen v koupelně by měl dát místnosti klasický styl. Tohoto efektu lze dosáhnout aplikací kamenného obkladu na stěny i podlahy. Stále častěji se však od něj upouští tím, že se stěny od podlahy ke stropu pokrývají kamenem, protože je módnější nanášet vrstvu odolnou proti vlhkosti pouze v oblasti sprchové vaničky, vany nebo umyvadla, nebo jen do 2 /3 výšky stěny.

Dekorativní kámen v interiéru kuchyně

Vysoká pevnost dekorativních kamenů ke zdi a jejich odolnost proti vlhkosti umožňuje použití tohoto typu dekorace v kuchyních a jídelnách. Dekorativní kámen v kuchyni, v závislosti na použitém nábytku a příslušenství, může dát celé místnosti moderní nebo mírně rustikální charakter. Materiál lze použít v místech pod skříněmi, ozdobit protější stěnu od jídelního stolu nebo ozdobit barový pult.

Dekorativní kámen v kuchyni lze použít v oblasti pracovní plochy (přírodní i sádrové po impregnaci) nebo na jedné ze stěn kuchyňského ostrůvku, stejně jako u jídelního stolu.

Dekorativní kámen v interiéru obývacího pokoje

Působivé dekorace na zeď se běžně nacházejí v obývacím pokoji. A není divu, protože toto je místnost, ve které nejčastěji odpočívá celá rodina a vítá hosty. Na takovém místě bude dekorativní kámen na zeď skvělý. Kam umístit dekorace na zeď v obývacím pokoji? Většina se rozhodla pro působivé kamenné zdi s televizí. Druhým oblíbeným místem jsou rohové stěny poblíž křesla nebo pohovky, protože dekorativní kámen vytváří elegantní kulisu pro obývací prostor. V obývacím pokoji se v oblasti krbu běžně používá trvanlivý obklad. V malých místnostech stojí za to použít bílý nebo světle šedý materiál, nejlépe s hladkou strukturou a ne příliš širokou spárovací hmotou, aby se nezmenšil vnitřní prostor..

Dekorativní kámen v interiéru chodby

Jak víte, první dojem je nejdůležitější. Proto je při zařizování bytu interiérový design chodby tak důležitý. I když budete mít krásný obývací pokoj, po průchodu nevzhlednou chodbou se hostům nebude chtít do domu dále dívat. Zdobení dekorativním kamenem také skvěle funguje v místnosti, která vás vítá od vchodu. Může to být velkolepý detail nebo celá zeď – osobní volba. Určitě byste se měli o tuto výkladní skříň bytu postarat, abyste zajistili, že hosté, kteří vás navštíví, budou příjemně překvapeni.

Krémový kámen umístěný v temné chodbě dodá eleganci a efekt. Stojí za to věnovat pozornost osvětlení použitému na schodišti, protože zdůrazňuje vzor kamene a současně usnadňuje večerní procházku chodbou. Někdy je místo zdobení kamenem lepší omezit celou zeď na velkolepý detail. Při uspořádání chodby lze použít lehký vanilkový kámen ve formě svislých pruhů. Předsíň vypadá skvěle v elegantním bílém a šedém provedení.

Dekorativní kámen v ložnici – krásný a romantický

Dekorativní kámen na stěny také skvěle vypadá v ložnicích. S touto dekorací snadno proměníte svou obyčejnou ložnici v luxusní budoár. Účinný tvar kamene a přirozená povaha takového uspořádání navíc pozitivně ovlivní kvalitu spánku. Kde jsou obvykle umístěny dekorace na stěnu ložnice? Samozřejmě, na zdi za postelí je zdaleka nejoblíbenějším místem.

S čím jsou spojeny kamenné zdi? První myšlenkou je široká hotelová hala nebo luxusní byt, který je vidět na fotografiích z lesklých časopisů. Móda pro kámen a šíření levnějších dekorativních kamenů však znamená, že podobného efektu můžete snadno dosáhnout ve svém vlastním domě. Jak pomocí takové dekorace zvýraznit styl majitelů a dodat bytu patřičný elegantní vzhled? Podívejte se do fotogalerie.