Interiér

Design jednopokojového bytu – 100 designových možností

Obytného prostoru není nikdy mnoho. Tento axiom však často ovlivňuje majitele prostorných bytů ne zrovna nejlépe – velké plochy jsou iracionálně plýtvány. Majitelé malých bytů jsou ale zvyklí šetřit každý centimetr prostoru a již znají nazpaměť všechny způsoby, jak vizuálně rozšířit prostor a efektivní plánování. Vzhledem k neustálému růstu cen nemovitostí (zejména ve velkých městech) může mnoho z nás považovat za štěstí vlastnit i malý, ale oddělený jednopokojový byt. A je nutné vybavit tento domov maximální praktičností, pohodlím a efektivitou. Nezapomínáme na moderní trendy a osobní preference v interiérovém designu. Úkol není snadný, ale proveditelný. Designéři navíc za ta léta nashromáždili značné zkušenosti s vytvářením ergonomických, funkčních a vizuálně atraktivních projektů pro návrh jednopokojových bytů. Přinášíme vám kaleidoskop nápadů na vytvoření multifunkčního interiéru pro malý dům a doufáme, že vám pomůže vytvořit originální a pohodlný design pro váš vlastní byt..

Návrh jednopokojového studia

Všechny funkční oblasti v jedné místnosti

Malý design místnosti

Nápady na design pro výzdobu malého domu

Než začnete plánovat opravy v jednopokojovém bytě, musíte se rozhodnout o počtu funkčních segmentů:

  • zda dojde ke spojení kuchyně a místnosti za účelem zvýšení celkové plochy a vytvoření otevřeného interiéru (to může vyžadovat nejen demolici zdí a demontáž dveří, ale také přenos komunikačních systémů);
  • rozhodnout o počtu zón v obývacím pokoji – segment spánku a odpočinku, video zóna, pracoviště, dětský koutek;
  • je také nutné zjistit, zda je možné celkovou plochu zvýšit připojením lodžie;
  • proti «Chruščov» je zde spíž, kterou lze přeměnit na vestavěnou skříň, čímž se místnost odlehčí a odpadne potřeba instalovat velký úložný systém do šatníku celé rodiny.

Kombinovaná místnost

Z kuchyně do obývacího pokoje

Barevné rozvržení

Kombinace kuchyně, jídelny a obývacího pokoje

Pokud ve skutečnosti není vždy možné změnit počet volných měřičů, pak není obtížné dosáhnout vizuálního rozšíření prostoru pomocí následujících návrhových technik:

  • jedním z nejjednodušších a nejoblíbenějších způsobů je použití světelné palety. Aby místnost vypadala větší, ale zároveň nepůsobila beztvarě (což se stává při celkové aplikaci světelného tónu na všechny povrchy), použijte následující tonální rozložení – strop je nejsvětlejší, stěny jsou jedna nebo dva tóny tmavší a podlahová krytina je kontrastní tmavá;
  • lesklé, skleněné a zrcadlové povrchy také pomohou vytvořit světlý a svěží obraz místnosti, mírně posouvající hranice malé oblasti vaší jediné místnosti;
  • v malých prostorech je nutné dát přednost zařizování jednoduchých a lakonických modelů. Každý výrobce má ve svém arzenálu řadu kompaktních, ale zároveň funkčních a neuvěřitelně praktických modelů pohovek a křesel, úložných systémů a jejich atributů;
  • omezit používání dekorů na minimum, to neznamená, že by celé zařízení mělo být minimalistické, bez dekorací, ale budete muset opustit podlahové prvky, upřednostňovat dávkované použití dekorativních prvků na zeď;
  • zejména malé prostory vyžadují dostatečné osvětlení. Pokud můžete velmi zřídka zvětšit okenní otvory pro zvýšení toku přirozeného světla, pak je prostě nutné poskytnout místnosti několik zdrojů umělého osvětlení. Pomocí osvětlovacího systému můžete prostor nejen zonovat, ale také vyzdobit.

Jasný povrch a dobré osvětlení

Na sněhově bílém pozadí

Interiér ve světlých barvách

Lehké povrchy pro malé místnosti

Vestavěné prvky interiéru

V malých místnostech musíte použít celý arzenál užitečných návrhových technik pro správné rozdělení prostoru a jeho vizuální zvětšení. Používají se také světlé odstíny barevné palety povrchových úprav a vybavení, použití kusů nábytku vyrobených tak, aby odpovídaly velikosti místnosti a ideálně do ní zapadly, použití transformačních mechanismů a dodržování zásad minimalismu.

Minimalistické zařízení

Lakonická řešení

Jasný přízvuk

Přírodní odstíny

Skříň ve skříni

Kombinované použití bílých odstínů pro dekoraci povrchů a instalaci zrcadlových rovin jako součást dekorace vám umožňuje vytvořit maximální osvětlení i v místnosti umístěné na severní straně budovy. Nejlepší je sněhobílé nastavení «zředit» integrace dřevěných povrchů a nábytku v teplých přírodních barvách – od pastelových po tmavou čokoládu.

Bílé povrchy a zrcátka

Design velmi malé ložnice

Sněhobílý obrázek

Světlé povrchové úpravy a zařízení

Zrcadla a sklo

Neméně efektu pro vytvoření světlého, vzdušného obrazu místnosti lze dosáhnout použitím skleněných a plastových interiérových prvků. Průhledný plast a sklo se ve vesmíru rozpouští. Jídelní skupina nebo konferenční stolek, stůl nebo konzola – všechny tyto položky nebudou vážit design jedné místnosti, pokud mají průhlednou texturu. Pro moderní styl dekorace místnosti se takové prvky nejlépe hodí..

Sklo a plast pro vzdušný vzhled

Průhledný plast ve sněhově bílé místnosti

Průhledné předměty ve světlém interiéru

V sousedních prostorách musíte využít všech dostupných výhod. Pokud jsou například stropy ve vašem bytě nadprůměrné, pak je použití této designové funkce prostě nutné. Vestavěné úložné systémy pod samotným stropem jsou jen na první pohled nepraktické. Abyste se k nim dostali, musíte použít štafle nebo alespoň židli. Ale koneckonců v takových skříňkách můžete ukládat předměty pro domácnost, které jsou vyndány jednou za sezónu nebo jsou dokonce použity podle potřeby..

Úložné systémy od stropu k podlaze

Neoklasický styl

Vysoký strop bytu lze využít k vytvoření další životní úrovně. Spací místo jako podkrovní postel pro dospělé je realitou naší doby. Nedostatek metrů čtverečních lze více než kompenzovat vytvořením druhé úrovně. Je důležité svěřit toto povolání odborníkům, kteří budou schopni nejen správně vypočítat zatížení, ale také provádět všechny práce se zárukou kvality. Přenesením prostoru na spaní do vyšší úrovně uvolníte hlavní prostor pro uspořádání obývacího pokoje, jídelny a kuchyně.

Horní úroveň pro ložnici

Transformace položek nábytku může výrazně zjednodušit život těm, kteří jsou nuceni mít v jedné místnosti obývací pokoj, ložnici, pracoviště a případně také kuchyň s jídelnou. Rozkládací postel, která je ve dne skrytá za přední částí skříně, se v noci přemění na plnohodnotné místo na spaní pro dva. Skládací desky stolu, které mohou sloužit jak pro uspořádání jídelny, tak pracoviště. Všechna tato zařízení, která se mohou skrývat ve skříni během přijímání hostů, slouží hostitelům k vytvoření příjemného prostředí po jejich odchodu. Je však důležité si uvědomit, že každý mechanismus naklápění má svůj vlastní limit maximálního zatížení. Při výrobě nábytku se skládacími mechanismy nebo při nákupu hotových řešení je důležité nešetřit na kování – koneckonců všechny prvky budou aktivovány denně a dokonce několikrát denně..

Skládací postel se skříní

Transformátor nábytku

Pracovní plocha ve skříni

Skládací a skládací mechanismy

Šatní skříň Tansformer

Ložnice a obývací pokoj - 2 v 1

Při vytváření interiérů pro malé prostory, ve kterých je nutné propojit několik funkčních segmentů, se mnoho návrhářů inspiruje myšlenkami skandinávského stylu. Navzdory skutečnosti, že tento styl miluje prostorné a světlé místnosti, jeho motivy lze použít také k dekoraci malých bytů. Přiměřený podíl minimalismu, vytváření nejpraktičtějšího, ale zároveň nejpohodlnějšího prostředí, jednoduchá a výstižná řešení z hlediska vybavení a «zelené světlo pro použití dekorů, které jsou pro srdce příjemné a přinášejí pohodlí domova – to jsou hlavní myšlenky, které přitahují designéry a jejich zákazníky.

Sněhobílá místnost s velkými okny

Skandinávský styl

Jasné akcenty na bílém pozadí

Studio nebo kombinace kuchyně s pokojem

Sjednocení všech funkčních segmentů domova s ​​izolací pouze koupelny není bez důvodu, že si získalo tak vysokou popularitu po celém světě. Tato designová technika vám umožňuje v zásadě s počtem dostupných metrů čtverečních vytvořit co nejpohodlnější a nejprostornější místnost. Jestliže ještě před dvaceti lety byl tento typ obydlí pro naše krajany stále novinkou, nyní se s velkým úspěchem praktikuje u manželských párů bez dětí nebo nezadaných..

Studiový design bytu

Prostorné studio s panoramatickými okny

Sněhově bílé studio

Panoramatická okna do garsonky

Kombinace kuchyně s pokojem

Ať už jste dostali garsoniéru s připravenou dispozicí, nebo jste museli sami zbourat všechny nenosné příčky-výsledek je stejný-potřebujete pořádně rozmístit dostupný prostor. Výhodou takových místností je, že celý prostor je rovnoměrně osvětlen slunečními paprsky (nejsou zde žádné přepážky ani jiné překážky) a díky použití otevřeného plánu se zdá větší než jeho skutečná velikost. Ale zároveň je stále nutné opatřit každý funkční segment zdroji umělého osvětlení..

Originální studiová geometrie

Neobvyklý loft

Kombinace všech segmentů

Útulné studio

Interiér bílý a šedý

Jednou z výhod použití otevřeného plánu je absence jakýchkoli přepážek a překážek nejen pro provoz, ale také pro šíření světla. Funkční segmenty jsou zónovány nábytkem. Můžete také určit podmíněné hranice každé zóny pomocí koberce (například v segmentu obývacího pokoje a ložnice) a osvětlovacího systému (jeden centrální lustr zjevně nebude stačit na celou místnost).

Kombinované zónování místností

Zónování s nábytkem a osvětlovacími systémy

Rozložení studiové místnosti

Originální design studia

Kompaktní rozložení

V případě otevřeného plánu existují dvě možnosti rozdělení rekreačních a spánkových oblastí, pracovního prostoru. V prvním případě je pokoj vytvořen jako obývací pokoj a rozkládací pohovka hraje roli místa na spaní, které lze rozšířit pouze na noc. Výhodou tohoto uspořádání je, že je možné takové prostředí organizovat i na velmi skromné ​​ploše. Existuje však také značná nevýhoda – majitelé budou muset neustále spát na pohovce a ani ty nejpohodlnější modely nelze srovnávat z hlediska ergonomie se spánkem v posteli, na ortopedické matraci.

Kombinace povrchových úprav

Jasný přízvuk na nábytku

Všechny odstíny šedé

Rozkládací pohovka

Pokud vám váš obývací pokoj bude zároveň sloužit jako ložnice, pak je nejlepší rozhodnout se pro sedací soupravu na rohovém modelu. Když jsou tyto pohovky ve smontovaném stavu, mohou během dne nabídnout dostatečný počet míst k sezení pro majitele a jejich hosty, večer mohou být rozloženy do plnohodnotného místa na spaní pro dva. Rohová struktura je mimo jiné velmi vhodná k instalaci v rohu místnosti u okna. Světlo z okenního otvoru tedy nebude blokováno (což je pro malé prostory velmi důležité) a «mrtví» prostor místnosti lze využít co nejefektivněji.

Rohová sedačka do malé místnosti

Praktické šedé zařízení

Rohové konstrukce

Teplá pokojová paleta

Druhým způsobem, jak uspořádat funkční oblasti v jedné místnosti, je instalace plnohodnotné postele ve formě postele a čalouněného nábytku, která ozdobí rekreační oblast obývacího pokoje. Tato možnost je vhodná pro páry bez dětí a pro ty, kterým nedělá rozpaky otevřenost prostoru na spaní. V závislosti na velikosti místnosti může být obývací část přímo sousedící se spacím segmentem nebo oddělena nábytkem..

Ložnice-obývací pokoj-kuchyň-jídelna

Všechny segmenty v jednom prostoru

Interiér společenské místnosti

Jedním ze způsobů zónování postele ve společné místnosti je postavit postel na pódiu. V takových strukturách je velmi výhodné mít prostorné úložné systémy, které v malých bytech vždy chybí..

Postel na pódiu se zásuvkami

Vyšší patro s ložnicí a koupelnou

Společná ložnice

Zónování ložnice s pódiem

Izolujeme spací prostor ve společenské místnosti

Ne všichni majitelé jednopokojových bytů jsou vhodní pro variantu s otevřeným plánem. Pro mnohé je důležité, aby mohli do jednoho nebo druhého stupně odejít do spací a odpočinkové oblasti. Někomu stačí vnitřní přepážka z matného skla, někdo potřebuje zatemňovací závěsy, které nepropouštějí světlo. V závislosti na velikosti místnosti, počtu oken a velikosti postele (jednolůžkové nebo velké dvoulůžkové), kterou je třeba izolovat, můžete pro spací plochy zvolit následující možnosti designu:

Ložnice za skleněnou přepážkou

Spací prostor za přepážkou

Dispozice skromné ​​ložnice

Ložnice za žaluziemi

Prostor na spaní a odpočinek za vnitřní přepážkou dává majitelům pocit jistého soukromí, ale zároveň zcela neodděluje segment od společného prostoru. Světlo z oken může zároveň proniknout i do prostoru pro spaní, pokud tam není žádné okno. Nejpraktičtější je použít police nebo skříňky jako vnitřní příčku. Může to být buď oboustranná policová jednotka s otevřenými policemi, nebo úložný systém na jedné straně a plocha, na kterou můžete zavěsit police, zrcadlo, televizi nebo nástěnný dekor na straně druhé..

Šatní skříň-přepážka mezi ložnicí a kuchyní

Použití vnitřních příček

Efektivní využití oddílu

Příčka

Postel za dřevěnou příčkou

Záclony, rolety, vertikální žaluzie a další typy textilních zábran mohou být možností izolace kotviště pro ty, kteří potřebují mít soukromí. Tato metoda nevyžaduje vytváření oddílů. Stačí nainstalovat vodítko pro upevnění záclon nebo žaluzií. Pokud je vodítko připevněno ke stropu, pak ve verzi se závěsy část pro spaní nedostane svůj podíl přirozeného světla (za předpokladu, že ve spacím segmentu není žádné okno). Pokud umístíte závěsovou tyč na úroveň výšky osoby, zbývající prostor bude stačit k vytvoření segmentu, i když slabého, ale stále osvětleného.

Ložnice za závěsy

Záclony pro zónování

Další možností vytvoření plotu pro kotviště je ozdobení oblasti skleněnými (nebo částečně takovými) přepážkami. Téměř polovina slunečních paprsků proniká matnými povrchy, ale zároveň to, co se děje za přepážkou, zůstává těžko rozlišitelné. Skleněná přepážka na jedné straně vyvolává pocit izolace a na druhé straně zanechává myšlenku sounáležitosti se společným prostorem.

Ložnice ve skle

Pohled z ložnice

Postel za sklem se závěsy

Odborníci doporučují použít skleněné přepážkové vložky při vytváření plně izolovaného segmentu na spaní a odpočinku. I malé průhledné vložky od stropu ke dveřím pomohou poskytnout prostoru pro spaní malé množství přirozeného světla, které může stačit na to, aby v tomto segmentu zůstalo přes den. Na večer a noc v každém případě poskytnete místnosti osvětlovací zařízení.

Oddělení spací části

Příčky pro spací segment

Kuchyňský design v malém bytě

Kuchyňský prostor ve standardních (a ještě více v malých) bytech má zpravidla plochu nejvýše 6,5 metrů čtverečních. A na tomto malém kousku prostoru je nutné uspořádat všechny potřebné domácí spotřebiče, úložné systémy, nezapomenout na organizaci jídelního koutu. Obvykle pro tento funkční segment není dostatek místa a jídelní stůl se židlemi musí být přenesen do společenské místnosti a jídelnu umístit poblíž obývacího prostoru. Ale v případě, že manželský pár bez dětí žije v jednopokojovém bytě, můžete uspořádat malé místo pro jídlo prodloužením desky kuchyňského ostrova nebo přizpůsobením zvětšeného parapetu pro tyto účely..

Jídelní kout za pultem

Místo pro jídlo za poloostrovem

Odborníci doporučují upustit od hotových kuchyňských řešení ve prospěch náhlavních souprav na míru, které budou přesně odpovídat schopnostem skromné ​​místnosti a nejefektivněji využívat její výhody. Úložných systémů, zejména v kuchyňském prostoru, není nikdy mnoho. I malý výklenek v blízkosti plynového ohřívače vody nebo prostoru pod parapetem může být místem pro instalaci nástěnné skříně nebo otevřené police..

Vestavěný headset

Sněhově bílé hladké fasády

Jednoradové uspořádání nábytkového souboru

Kuchyňský soubor v tmavé barvě

Neobvyklý design kuchyňského prostoru

V dlouhé a úzké kuchyni je nejlogičtější použít paralelní rozložení nábytkové sestavy. Při takovém rozložení úložných systémů, domácích spotřebičů a pracovních ploch mezi řadami kuchyňských skříněk zbývá obvykle jen prostor pro pohyb, nikoli však pro instalaci jídelní skupiny. Pokud to délka kuchyňského prostoru umožňuje, můžete v jednom z rohů místnosti před vchodem nainstalovat velký jídelní stůl se židlemi nebo kompaktní kuchyňský kout. V opačném případě bude muset být jídelní kout přesunut do společenské místnosti..

Paralelní kuchyně

Malá kuchyně nepravidelného tvaru

Vestavěná jídelna

Pokud je kuchyň součástí společné místnosti, pak se jako rozložení kuchyňské soupravy nejčastěji používá lineární nebo úhlové (ve tvaru písmene L). Pokud je k dispozici dostatek prostoru pro uspořádání kuchyňského segmentu, pak může být sada doplněna kuchyňským ostrovem nebo poloostrovem, který se nejčastěji stává místem pro jídlo prodloužením desky stolu. Ve většině případů se však musíte omezit na lineární uspořádání nábytkového souboru s integrovanými domácími spotřebiči. Kuchyňský kout a zbytek místnosti mají obvykle stejnou povrchovou úpravu. Výjimku tvoří pouze design kuchyňské zástěry a někdy podlahové krytiny v pracovním prostoru..

Světlá kuchyně s lesklými fasádami

Sněhobílá kuchyňská linka

Prostorná kuchyň-jídelna-obývací pokoj

Sněhově bílá povrchová úprava šindelů

Sněhově bílý obraz interiéru