Interiér

Okapy pro závěsy: rozdíly v typech, způsoby upevnění, materiály výroby

Vkusně zařízený obývací pokoj, kuchyň nebo ložnice se neobejde bez dekorace oken. V důsledku toho byly vynalezeny tisíce způsobů, jak z nich udělat jeden z nejdůležitějších prvků interiérového designu domu. Dnes si můžete vybrat z obrovského množství krásných záclon, záclon, žaluzií, ale materiál je třeba nějak zavěsit na okno, takže zvláštní pozornost by měla být věnována nákupu příslušné římsy.

Záclonové tyče: jak zavěsit závěsy a závěsy?

Než si koupíte stylové závěsy a závěsy, zvažte jejich instalaci. Jakou délku závěsů potřebujete a je model vhodný pro váš konkrétní interiér? Stojí za to věnovat zvláštní pozornost správné instalaci záclon..

Záclonové tyče jsou dnes k dispozici v různých materiálech, barvách a průměrech, a dokonce i ve verzi s jednou nebo více tyčemi. Hodí se jak očkové závěsy, tak závěsy s háčky. Pokud jste se rozhodli pro závěsy s očky, ujistěte se, že ladí s vašimi záclonovými tyčemi. Stropní římsy jsou k dispozici v různých verzích. Připevněte k nim závěsy nebo závěsy snadným posouváním tam a zpět po praktických vodítkách. Tyto možnosti montáže jsou ideální pro klasické závěsy a dokonce i žaluzie. Vnitřní kolejové závěsy kombinují funkčnost stropních pásů. Pokud zvolíte dvouřadou římsu, můžete vytvořit kompozici s čistým závěsem a neprůhledným závěsem. Toto řešení je velmi oblíbené a funguje skvěle v každé místnosti a vytváří v místnosti útulnou atmosféru..

Jakou záclonovou tyč vybrat??

Kovové a dřevěné záclonové tyče, dvojité a jednoduché, stejně jako upevňovací prvky – to vše vám umožní dokonale vyzdobit okno místnosti. Díky bohaté nabídce obdržíte model, který harmonicky ladí se stylem interiéru, který zdobíte. S pomocí perfektně sladěné římsy získá místnost jedinečný vzhled. Právě na tento prvek zavěsíte záclonu nebo závěs a vytvoříte nejoblíbenější dekorace oken, které výrazně ovlivňují uspořádání celé místnosti. Moderní formy a řešení vám umožňují vybrat si senzační římsové modely s přihlédnutím ke stylu převládajícímu v bytě nebo interiéru místnosti, stejně jako k vašemu vkusu. V závislosti na upřednostňovaném typu upevnění použijte záclonové tyče se žabkami, prsteny nebo špendlíky. Žáby lze také namontovat na kolečka, která jsou umístěna v okapu. Moderní modely se vyznačují funkčností, estetikou a vynikajícím zpracováním, takže po mnoho let budou sloužit jako vynikající dekorace pro okna a současně pro celý interiér..

Užitečné tipy

Římsy jsou vybrány pro konkrétní místnosti, takže nemusí být stejné v celém domě. To platí jak pro vzory, tak pro tloušťku a barvu. Výjimkou jsou propojené prostory, jako je kuchyně a jídelna, kde je bezpečnější zvolit stejná řešení, pokud neexistuje jasný rozdíl ve stylu každého z těchto prostorů..

Dávejte pozor na délku parapetu a radiátoru

Při výběru záclonové tyče věnujte také pozornost skutečnosti, že závěs nespočívá na okenním parapetu nebo radiátoru. Musíte změřit, kolik okenního parapetu, radiátoru nebo jiného prvku vyčnívá ze zdi, a přidat k oponě asi 2 cm.

Kolik žab potřebujete na římsu?

Obecným pravidlem je, že pro standardní síťové závěsy (překrytí) budete potřebovat 1 žábu na každých 10 cm záclonové tyče. Pokud je například délka záclonové tyče 240 cm, je zapotřebí 24 kroužků. Pokud zavěsíte závěs ze světlé látky, žab může být méně a na tlustý závěs nebo lambrequin by jich mělo být více. Lepší je koupit si nějaké žáby a prsteny na zavěšení záclon a závěsů. Ujistěte se, že úchyty unesou hmotnost okenní dekorace a podle potřeby přidejte nebo odeberte více žab. Nepoužité příslušenství se vám při budoucím používání záclonové tyče určitě bude hodit..

Hlavní typy záclonových tyčí – strop nebo zeď?

Hlavním kritériem při výběru stropní nebo nástěnné římsy bude hmotnost materiálu, který na ni hodláte zavěsit. V případě těžkých žakárových, brokátových nebo sametových závěsů se nejlépe hodí tyče na nástěnné závěsy, a pokud mají značnou délku, budete je muset opravit pomocí držáků. Ze stropní římsy budou úspěšně zavěšeny lehčí materiály. Další otázkou je volba, zda chcete římsu přijmout jako jeden z dekorativních prvků oken. Nástěnné trámy budou dobře fungovat s krásně navrženými závěsy, zatímco ti, kterým záleží na kouzlu éterického tylu, který obklopuje okno, budou preferovat skryté záclonové tyče..

Jedním z nejdůležitějších kritérií pro odlišení záclonových tyčí v interiéru je způsob jejich upevnění. Za nejpopulárnější typy jsou v současné době považovány římsy stěnové a stropní, z nichž první se montují nad rám okna přímo na zeď. V této kategorii si můžete vybrat kovové a dřevěné záclonové tyče na stěny, v závislosti na materiálu, ze kterého byly vyrobeny. Stropní římsy jsou zase připevněny ke stropu těsně nad oknem. Volba způsobu instalace by měla v první řadě záviset na možnostech umístění, včetně velikosti prostoru mezi horním okenním rámem a stropem, což odpovídá plánovanému návrhu okna.

Dalším kritériem, podle kterého se rozlišují kategorie záclonových tyčí, je to, jak jsou k nim připevněny závěsy a závěsy. Jedním z nejčastěji používaných tradičních typů jsou záclonové tyče, na které jsou závěsy upevněny speciálními páskami nebo očky. Katalogy výrobců nyní nabízejí velký výběr dřevěných, kovových a mosazných příček v různých tvarech a velikostech, takže si můžete snadno vybrat výrobek, který se hodí téměř do každého interiéru, od rustikálního po moderní.

Záclonové tyče: stropní modely

Nejkrásnější interiéry jsou ty, jejichž jednotlivé prvky tvoří harmonický celek. Barvy se navzájem doplňují a v celku působí dojmem vytříbeného a hotového motivu. Dekoratéři vědí, že detaily jsou vždy nejdůležitější, a určí, jak bude vybrán celý interiér. V této verzi budou stropní římsy vynikajícím řešením..

Interiérové ​​dokončovací prvky nabízejí výrobky, které potěší nejen svým tvarem, ale také kvalitou. Jednou z nejdůležitějších povrchových úprav jsou stropní římsy, které při správném výběru odpovídají zbytku prostředí. Vybírat můžete z klasických i avantgardních návrhů, které jsou ideální pro milovníky moderních stylů..

Při výběru stropních říms byste měli v první řadě pamatovat na funkčnost výrobku a také na to, zda jeho tvar odpovídá vnitřním potřebám, tj. Uspořádání celé místnosti. Na výběr je mnoho zajímavých možností designu, které vám umožní diverzifikovat interiér vašeho domova. Správná volba zaručí perfektně dokončený interiér, pro který budou stropní profily výrazným prvkem a dekorace zapůsobí jak na členy rodiny, tak na hosty..

Jsou tyče pro stropní závěsy vhodné pro těžké závěsy?

Obecně se doporučuje volit tyče na stěnové závěsy pro těžké tkaniny, jako jsou tapiserie, žakárové nebo sametové závěsy. Jejich konstrukce ukazuje, že jsou nosnější než stropní římsy ve tvaru kolejnic. Moderní výrobní technologie a kvalita materiálů jsou rozhodně lepší než před několika desítkami let. Pro opravdu těžké závěsy jsou však okapy ze dřeva nebo kovu tou správnou volbou. Mělo by se však pamatovat na to, že v jejich případě je vhodné použít další držáky, zejména pokud je římsa dlouhá, aby poskytovala rovnoměrnou podporu. Kolejnicové stropní závěsové lišty jsou ideální pro lehké záclony i středně těžký materiál. Velký význam má také kvalita a nosnost použitých závěsných háků..

Stropní lišty – hliníkové záclonové tyče

Každý by měl vědět, že charakter interiéru určuje mnoho důležitých faktorů. Nejvíce rozhodují dekorativní prvky, ale nemůžete podcenit prvky, které přímo ovlivňují funkčnost místnosti a pohodlí pobytu v ní. Záclonové stropní lišty jsou skvělým příkladem toho, jak můžete jednoduchým a efektivním způsobem ozdobit okna a parapety. Hliníkové modely jsou funkční a zároveň velmi elegantní záclonové tyče. Každá stropní lišta je trvanlivý a vysoce přesný výrobek, který vydrží roky. Silné a odolné hliníkové stropní lišty vytvářejí atraktivní design interiéru. Udělají váš bytový nábytek nádherným díky módnímu a zároveň velmi estetickému vzhledu..

Závěsné tyče na zeď

Záclonové tyče jsou základním prvkem dekorace interiéru, pokud chcete, aby závěsy a závěsy zdobily okno. Jsou k dispozici v různých formách – dekorativní nebo jednoduché a diskrétní. Instalace nástěnných říms je jednodušší než stropní lišty, které vyžadují dokonale rovný strop a často maskovací pás. Navíc záclonové tyče přicházejí v různých variantách, nejen v barvě. Kombinací různých prvků nebo objednáním záclonových tyčí na míru získáte řešení, které je pro váš byt ideální..

Existuje mnoho typů záclonových tyčí. Kromě klasických s kulatým průřezem si můžete vybrat například ohybové tyče pro okno obývacího pokoje. Tento typ s moderním designem je plochá lišta, která se snadno instaluje. Tato římsa bude vypadat skvěle v interiéru s velkými okny a tradiční masivní modely dokonale odrážejí povahu užších otvorů..

Plastová záclonová tyč – ekonomická volba pro každou místnost

Zákazníci, kteří navštěvují obchod se záclonovými tyčemi, také hledají více funkční než dekorativní řešení. Z tohoto důvodu nabídka obsahuje levné záclonové tyče, které jsou navrženy tak, aby plnily své funkce co nejlépe, aniž by byly obzvláště dekorativní. V tomto případě bude plastová záclonová tyč fungovat velmi dobře. Hodí se ke krátké zácloně, snadno se čistí, což je důležité například pro kuchyň.

Výběr barev je u každého modelu jiný. Nejklasičtější a nejzdobnější jsou mosazné, stříbrné nebo černé. Bílá římsa do ložnice nebo obývacího pokoje místnost osvěží. Místnost, ve které má každý detail světlé barvy, vytváří nejen dojem prostornosti a pořádku, ale také pomáhá relaxovat. Okno zdobené bílou bude vždy vypadat, jako by jím protékala čistá svěžest.

Dřevěné nebo kovové záclonové tyče?

V závislosti na stylu, který používáte ve svém domě, můžete použít dřevěné římsy, klasické, rustikální nebo v místnosti, kde plánujete vytvořit jasný okenní dekor, protože dřevo se snadno natírá. Kovové záclonové tyče, jako odolnější, budou použity tam, kde neočekáváte časté změny designu, a použité závěsy budou docela těžké, deformující dřevěné modely.

Pozinkované kovové záclonové tyče podle velikosti

Existuje několik typů nástěnných lišt. Liší se tím, jak jsou vyrobeny. První skupinou jsou kovové záclonové tyče s galvanicky pokoveným povlakem, který zvyšuje odolnost výrobku proti oděru. Druhým jsou práškově lakované kovové záclonové tyče. Výjimečná kvalita produktu je ideální pro jakýkoli design interiéru a zdůrazňuje dobrý vkus. Moderní záclonové tyče se vyznačují estetickou formou, která dodá vaší místnosti zvláštní atmosféru..

Klady a zápory říms a stropních lišt

Nespornou výhodou závěsných tyčí na zeď je jejich funkce jako zdobení prostoru kolem okna. Budou fungovat jako trvalý prvek v uspořádání oken, ve kterém jsou závěsy těžké a složité kompozice. Pamatujte však, že ne každé okno může být vybaveno závěsnými lištami na zeď. U velkých prosklených ploch bude vyžadováno jiné řešení, a to stropní lišta. Kolejnice mají tu vlastnost, že je lze kombinovat do dlouhých struktur několika metrů a ohýbat v pravých úhlech. Toto řešení funguje skvěle ve velkých kancelářských prostorách, kde je třeba zavřít okna. Nevýhodou stropních říms je omezení hmotnosti použitých materiálů. Musí to být lehké tkaniny, jinak kolejnice nebudou plnit svoji funkci. Výhodou je, že je lze schovat a použít všude tam, kde vliv světla a optického zvětšení místnosti není lhostejný. Kolejnice jsou ideální, pokud materiály na stěnách nevydrží hmotnost tradiční římsy..

Záclonová tyč pro nástěnné nebo stropní závěsy: estetická volba

Velmi důležitým kritériem výběru v interiérovém designu je také vždy to, zda bude dané řešení pro nás jen příjemné nebo bude ladit se zbytkem dekoru. Zde budou možnosti obou typů záclonových tyčí zcela odlišné. Nástěnné, navíc vybavené ozdobnými krytkami, jsou ideální, pokud má být okenní rám použit jako dekorace. Také vizuálně harmonizují s těžkými závěsy, což vám umožní zavěsit dekorativní lambrequiny. Hodí se ke klasickému nebo rustikálnímu stylu. Stropní římsy lze snadno integrovat a skrýt. Mohou být natřeny, dýhovány nebo umístěny za ozdobný proužek, také osvětlený LED diodami. Římsy tohoto typu jsou ideální pro jednoduché a moderní prostory. S jejich pomocí můžete pokrýt celou šířku stěny, a nejen její část přímo u okna, čímž vytvoříte zajímavé možnosti pro výzdobu interiéru..

Dvouřadá záclonová tyč nebo jednoduchá pro závěsy?

Vše závisí na tom, jak budete zdobit své okno. Pokud to musí být jeden materiál, pak stačí jediná římsa. Pokud chcete zavěsit závěsy a závěsy nebo vytvořit uspořádání japonské zdi pomocí více textilních panelů, budou nutné dvou nebo dokonce víceřadé záclonové tyče..

Dvojité záclonové tyče – produkt, který vám umožní připevnit závěsy a závěsy. Je to praktické řešení pro pokoje s tradičním a rustikálním dekorem, kde okenní dekoraci tvoří tenký závěs a trochu těžší nepropustná tkanina. V moderních interiérech jsou často vybírány jednoduché záclonové tyče, které jsou inspirovány skandinávským trendem, ve kterém je použita pouze jedna záclona..

V prvním kroku byste se měli zamyslet nad tím, zda potřebujete jednoduché záclonové tyče nebo dvojité závěsy. Pokud nejste zcela přesvědčeni, můžete si objednat jednu záclonovou tyč s dvojitými konzolami a nechat prázdné zadní držáky na rukojeti, a pokud je to nutné, koupit pouze trubky a svorky pro zadní kolejnici.

Elektrické záclonové tyče

Elektrické záclonové tyče jsou jedním z moderních a snadno použitelných typů, které vám umožňují ovládat stín nebo závěs z pohodlí pohovky. Římsy jsou vybaveny motorem, který pohání celý mechanismus. V závislosti na typu záclonových tyčí můžete závěsy ovládat pomocí dálkového ovladače nebo pomocí tlačítka umístěného na zdi. Tento produkt funguje dobře v kancelářských prostorách, včetně konferenčních místností, stejně jako ve velkých obytných prostorech, kde lze použití tradičních záclonových lišt poměrně nepohodlně..

Flexibilní záclonová tyč – adaptace pro nestandardní interiéry

Velkou výhodou pružné záclonové tyče je možnost z ní vytvářet modely různých tvarů. Toto je dokonalé řešení pro obývací pokoje s okny na míru, kde chcete zavěsit dekorativní závěsy. A díky rohovým spojkám můžete spojit dvě záclonové tyče v jednu. To je dobré řešení pro velká terasová okna, která jsou na dvou stěnách. Díky dlouhé římse se můžete jemně chránit před zraky lidí venku a před jasným slunečním zářením.

Zakřivené okapy tvoří klenuté okno nebo zeď

Ne všechna okna jsou standardně obdélníková. V moderní konstrukci se stále častěji objevují světelné otvory, korunované oblouky nebo dokonce kulatými tvary. Okenní dekoratéři jim říkají obtížné architektonické prvky. Ve skutečnosti se taková okna snadno zdobí, ale to neznamená, že je to nemožné. Naštěstí existuje řešení, jak zavěsit závěsy na zakřivené okapy. Služba ohýbání záclonových tyčí se vyrábí na zakázku na základě šablony nebo velmi přesných měření. Jsou možné dva typy zakřivení. Pokud je stěna nebo horní část okna zaoblena na určitou délku, pak by měla být římsa průběžně ohýbána, což by odráželo hladké linie:

  • podle tvaru oblouku zdi;
  • v souladu s obloukem zdi, ke kterému je římsa připevněna;
  • podle tvaru okna;
  • po oblouku odpovídajícím hornímu řádku okna.

Pokud však máte do činění s rohovým oknem nebo arkýřem ve formě přerušované čáry, můžete římsu ohnout v jednom nebo více bodech. Můžete také použít lokální záclonu, když chcete, aby se závěsy dostaly na zeď a mezi oponou a povrchem okna nebyly žádné mezery. Je možné lokální ohýbání hliníkových profilů (kulatých a obdélníkových) a trubek z mosazi nebo oceli. Místní ohýbání není možné u kovové tuhé trubky.

Jak vybrat záclonovou tyč na šířku okna?

Při výběru záclonových tyčí mějte na paměti, že při celodenním otevírání oken potřebujete po stranách okenních rámů spoustu místa na posuvné závěsy. Pravděpodobně potřebujete asi 30 cm na každé straně, to znamená, že římsa by měla být alespoň o 60 cm delší než šířka rámu okna. V případě dvojitých okapů byste měli použít ještě více prostoru nad hlavou. Obecně platí, že materiál závěsu by neměl bránit osvětlení okna. Je důležité vědět, jak změřit okno, aby kupovaná lišta, která je často vyráběna na zakázku, nebyla příliš malá. U těžkých, méně dobře umístěných závěsů by záclonová tyč měla být o 70–80 cm delší než vybrání v okně. Dobré měření vám umožní volně otevírat a zavírat okno se zataženými závěsy.

Záclonové tyče: vlastní montáž

Ideální záclonové tyče budou ozdobou samy o sobě, ale také splní důležitou funkci prvku, díky které můžete zavěsit závěsy nebo závěsy. S jejich pomocí tedy nejen vytvoříte okenní ozdobu, ale také poskytnete interiéru vhodné světelné podmínky a izolujete místnost od očí sousedů nebo kolemjdoucích. Klasická forma dekorace oken neznamená, že ji nemůžete použít v moderních kompozicích..

Nabídka zahrnuje moderní i tradiční římsy. Můžete si vybrat hotovou sadu záclonových tyčí a vytvořit si vlastní sadu, která bude ladit s oknem. V obchodech se prodávají všechny potřebné položky: římsy, rohové spojky, konce, profily, konzoly, tyče a všechny spojovací prvky. Můžete je použít k vytvoření dvojité záclonové tyče, na kterou můžete zavěsit závěsy a závěsy v atraktivní kompozici. Zvažte návrhy na kolejnicové záclonové tyče, díky kterým můžete tento prvek přizpůsobit svému interiérovému designu.

Hotové soupravy pro montáž záclonové tyče

Okapy můžete namontovat z hotových prvků. Toto praktické řešení vám ušetří čas výběrem jednotlivých komponent potřebných k montáži kolejnic na strop. Kromě tyčí si pořiďte držáky, spona na kola, zátky a montážní čepy. Taková sada vám umožní velmi rychle zvládnout záclonovou tyč podle pokynů, takže snadno zavěsíte i silné, těžké zatemňovací závěsy. Estetické aspekty jsou také výhodou nákupu předem vybraných položek. Všechno, co najdete v sadě, se dokonale shoduje, protože je vyrobeno ze stejných materiálů a má stejný odstín, což pozitivně ovlivní konzistenci designu interiéru..

Montáž záclonových tyčí a stropních lišt

Pokud máme dobře změřený okenní otvor a máme vybrané římsy nebo stropní lišty správné délky, pak jste již uprostřed úspěchu. Zbývá vybavit se potřebným nářadím (metr, roh a tužka) k vyznačení bodů, ve kterých vyvrtáte otvory pro montážní čepy. Nejjednodušší je instalovat stropní římsy. Hmoždinky a spojovací prvky obvykle přicházejí jako příslušenství výrobku, i když se stává, že výrobce nebere v úvahu všechny typy stěn a stropů, takže je lepší se předem připravit na to, že budete muset vybrat vhodné hmoždinky a šrouby. Umístění pro připevnění ke stropu byste měli určit pomocí měřicí a úhlové lišty. Instalace záclonových tyčí na zeď bude vyžadovat trochu více pozornosti, ale nemáme důvod to neřešit sami. Po určení bodů připevnění vyvrtejte otvory, nainstalujte hmoždinky a přišroubujte konzoly nebo kolejnice. V domě s odvodněnými zdmi upevněte po vrtání garnýže pouze příslušnými šrouby..

Záclonové tyče pro různé velikosti oken a místností

Při výběru pamatujte na to, že způsob zavěšení záclon a závěsů je třeba přizpůsobit velikosti místnosti a také umístění okna. Když tedy světelný otvor zabírá většinu stěny a zároveň místnost není příliš vysoká ani rozsáhlá, pak možnosti stropních říms dokonale splní svoji roli, aniž by zabíraly příliš mnoho místa. S velmi vysokými okny téměř ke stropu je to jediná dostupná metoda instalace. Na druhou stranu mohou být nástěnné lišty užitečné k optickému zmenšení příliš velkých a tím i nepřátelských vnitřních prostor nebo dokonce k vyrovnání jejích proporcí..

Výběr okenních výklenků a okapů

Nezpochybnitelnou podmínkou je také velikost prohloubení a ještě více to, jak je v něm umístěn parapet nebo radiátor pod oknem. V případě, že jsou tyto prvky bezpečně prodlouženy za povrch stěny, nemusí k ní připevněné konzoly stačit. Pak vám stropní římsa umožní zavěsit závěsy dále od zdi a vyčnívající okenní parapet, takže ani závěsy, které dosáhnou na podlahu, se o nic nechytí. Pokud se baterie pod oknem vejde do výklenku nebo vyčnívá jen několik centimetrů za ním, můžete na stěnu nainstalovat záclonové tyče. Někdy může být nutné použít neobvyklá řešení, jako jsou zářezy. Stropní římsy by však měly být považovány za nejvšestrannější možnost..

Po mnoho let byla zvláštní pozornost věnována designu oken. Díky tomu se designéři navzájem překonávali v nápadech, díky čemuž je dnes možné vybírat ze stále zajímavějších designů okapů k zavěšení záclon a výraznosti oken. Nyní je možné přizpůsobit uspořádání oken jakémukoli stylu, aby byl jedinečný a přitahoval pozornost každého, kdo dům navštíví. Záclonové tyče jsou na první pohled nenápadné výrobky, které ve skutečnosti tvoří velmi důležitou součást výzdoby oken..