Interiér

Podlaha do obývacího pokoje: parkety, laminát nebo dlažba

Mnoho majitelů domů a bytů přemýšlí o důležitém rozhodnutí – výběru podlahy do obývacího pokoje. Laminát, dřevěná podlaha nebo dlažba? Je to tak, protože dobře zvolený materiál na podlahu v obývacím pokoji zaručuje mnoho let klidu. Na druhou stranu, špatné rozhodnutí může být hodně oříšek. Pokud chcete znát vlastnosti různých možností podlahy pro obývací pokoj a také vidět mnoho fotografií na toto téma, podívejte se na prezentovaný článek.

Podlaha obývacího pokoje: problém ceny

Ekonomický laminát

Nejběžnějším řešením, pokud jde o instalaci podlahy v obývacím pokoji, ale nejen, jsou panely, to znamená laminát. Hlavním faktorem určujícím takovou volbu je v první řadě cena za metr čtvereční. Je také důležité, aby jejich instalace byla velmi jednoduchá a výrazně snížila náklady. V případě jiných řešení, jako je keramická dlažba, někdy musíte za instalaci v obývacím pokoji hodně zaplatit. Laminát neznamená velké výdaje, pokud se rozhodnete uspořádat vlastní montáž.

Obecně je laminátová podlaha považována za ideální hodnotu za peníze a je toho hodně, co se o ní můžete dozvědět. Kvalita se však týká výrobního a rafinačního procesu a v menší míře životnosti takové podlahy. Pokud jde o odolnost panelů, nemohou konkurovat například dřevěným parketám..

Dřevo nebo drahá exkluzivita

Mnoho lidí si myslí, že jen když máte doma parkety, můžete mluvit o dřevěné podlaze – to není pravda. Panely jsou také obvykle vyrobeny ze 100% materiálů na bázi dřeva, ale rozdíl mezi nimi a parketami je obrovský..

Stejně velká nerovnováha je zahrnuta v ceně. U dubových parket střední třídy zaplatíte poloviční cenu za parkety z exotických stromů. Proč jsou dřevěné parkety tak drahé? V první řadě se platí za kvalitu dřeva a za práci. Na oplátku získáte vynikající dokončovací materiál, který lze efektivně používat po celá desetiletí. Trvanlivost dřevěné podlahy lze zvýšit škrábáním. Jedná se o metodu odtržení vrchního laku a opětovného potažení lakem. Tento postup je poměrně drahý, ale prospěšný v případě dřevěných parket. Místo výměny celé podlahy ji můžete obnovit za 30% nákladů..

Všechny investice související s dřevěnou podlahou musí zahrnovat také její montáž. Samoinstalace je možná, ale tento úkol je rozhodně obtížnější než instalace laminátu, proto stojí za to vyhledat odbornou pomoc.

Obklady do obýváku? Proč ne!

Umístění dlaždic na podlahu obývacího pokoje je stále oblíbenější. To je obzvláště běžné, když je obývací pokoj propojen s otevřenou kuchyní. K dosažení požadovaného efektu stejnoměrnosti v obou místnostech jsou na podlahy položeny dlaždice. Obývákům však dominuje úplně jiný design než třeba v koupelně. Pokud se rozhodnete pro tento dokončovací materiál, pak odborníci na interiérový design doporučují obklady do obývacího pokoje ve světlých, teplých barvách nebo ve vzorech imitujících dřevo. Kromě toho má jednu velkou nevýhodu – takový povlak neustále fouká za studena. Řešením problému je podlahové vytápění, ale je to nákladná investice..

Za dlaždice mluví především praktičnost. Údržba kamenné nebo keramické podlahy je snadná. Skvěle zapadá do moderního designu místnosti.

Korkové a bambusové podlahy – hlavní trendy

Nyní je na trhu několik specializovaných řešení, která si získávají stále více sledujících. Jedním z nich je korková podlaha. Korková podlaha je vyrobena ze stejného materiálu jako prkna, ale není tak stabilní. Může za to mnohem silnější stlačení dřeva. Na druhou stranu je korková podlaha s dříve zmíněnými tvary materiálů nejměkčím řešením, pohlcuje hluk a poskytuje vysoký komfort při chůzi..

Existuje mnoho typů korkových podlah, od panelů, prken až po korkové podlahy. Cena je přibližně stejná jako za laminát.

Další neobvyklou alternativou jsou bambusové podlahy. Metr čtvereční může být dražší než parkety. Toto je exotické řešení, ale neškodí životnímu prostředí. Bambus se získává ze speciálních farem nacházejících se v jihovýchodní Asii.

Bambus je vynikajícím řešením pro lidi, kteří si cení pohodlí a jistého druhu prestiže a starají se o ekologičnost svého domova. Je však třeba mít na paměti, že bambusová podlaha vydrží mnoho let, ale potřebuje správnou teplotu a vlhkost..

Parketové podlahy v obývacím pokoji: hity z přírodních surovin

Podívejte se, co nejlépe vyhovuje vašemu obývacímu pokoji: dřevěné podlahy, tradiční parkety, prkna z přírodního nebo exotického dřeva, průmyslové parkety nebo třeba obílená prkna. Je důležité vybrat správnou podlahu pro styl interiéru. Inspiraci můžete najít ve fotogalerii.

Jak vyzdobit obývací pokoj, jakou podlahu vybrat? Volba podlahy v hale je důležitá, protože právě tento povrch je hlavním dokončovacím prvkem, který určuje design celého interiéru. Podlahu obývacího pokoje lze vyrobit z domácího nebo exotického dřeva, dlouhých prken nebo parket ze dřeva různých barev. Zákazník si také může vybrat hotový typ povrchové úpravy podlahy (lak, vosk, olej). Pokud milujete přirozenost, vybírejte dřevěné podlahy v neobvyklých barvách a provedeních. Módní podlahy se složitými kompozicemi a bohatými barvami budou v obývacím pokoji vypadat perfektně..

Dřevěné podlahy: parkety

Parkety jsou vždy módní. Dřevěné podlahy v dubu, ořechu nebo buku, nejčastěji vzorované «rybí kost», stavební bloky nebo čtverce – to je možnost, která se pamatuje z minulosti. Parkety jsou elegantní, trvanlivé a dokonce s věkem získávají krásu. Tento materiál vypadá skvěle v každém bytě, bez ohledu na jeho styl. V tradičně zdobeném obývacím pokoji se takové parkety stanou důležitou součástí klasického stylu. Vnese do moderních interiérů hřejivou a útulnou atmosféru. Místní dřeviny jsou náchylné ke změnám barvy, například při barvení. Jako takové se mohou snadno stát alternativou k mnohem dražším exotickým podlahám..

Parkety: exotické dřevo

Exotické lesy ze vzdálených oblastí světa (včetně merbau, teaku, wenge, iroko, tauari, dussi, palisandru, kempasu) jsou u nás velmi oblíbené. Exotické parkety přicházejí v různých krásných přírodních barvách, od slámy a medu, červené a vínové až po odstíny hnědé a dokonce i černé. Proto tak snadno ladí s barvou interiéru. Další výhodou této podlahy je neobvyklé zrno evropského dřeva.. 

Obývací pokoj a podlahy: obílené desky

Bělení se běžně používá na lehčích dřevinách, jako je javor, dub nebo jasan. Tento postup přináší přirozenou strukturu dřeva, dokonale zdůrazňuje vzor zrna, díky čemuž vypadá podlaha vznešeně. Obyčejná bělená prkna rozzáří obývací pokoj a dodají mu skandinávský nádech. Je třeba si uvědomit, že bílá je celá řada odstínů: od modré po šedou a holubici až po světle béžovou, takže v obývacím pokoji je mnoho možností pro podlahy..

Světlá podlaha prostor opticky zvětší. Ale pozor: úzké desky prodlužují interiér, zatímco široké desky jej opticky zkracují. Vzhledem k tomu, že olej neuzavírá póry dřeva, podlaha s ním dokončená v průběhu času mírně změní barvu. Tuto funkci je rozhodně třeba vzít v úvahu při rekonstrukci obývacího pokoje..

Průmyslové parkety

Dokážete si představit, jak budou průmyslové parkety vypadat po instalaci. Úzké, hranaté desky z masivního dřeva (evropské nebo exotické) mohou mít různé odstíny a nejednoznačné vzory zrn. Tato nahodilost, ač se to může zdát jako nevýhoda, je ve skutečnosti obrovskou výhodou, kterou oceňují zejména lidé s propracovaným smyslem pro styl interiéru. Abstraktní kompozice průmyslové parketové podlahy zvýrazní drsnou krásu obývacího pokoje a dodá mu energii. Další výhodou tohoto typu povlaku je jeho výjimečná trvanlivost..

Obývací pokoj: nejtrendovější podlahy

Rafinované barvy, neobvyklé designy a vzory, které zdůrazňují přirozenou krásu dřeva, jsou trendem. Například parkety XXL jsou hitem a lze je záměrně stárnout. Trendy jsou také stříbrné dřevěné podlahy. Tato podlaha je ideální pro podkroví, kde chcete zdůraznit chladnou vlhkost dřeva. Absolutním hitem jsou kostky na podlaze, tedy dřevěné skládačky. Jednotlivé bloky jsou sestaveny na parketové mřížce ve čtvercích 4×4 cm Taková podlaha je stylová a navíc odolná proti zničení. Podlahy s prasklinami, uzly, tmavé linie, které byly kdysi vadou, jsou dnes opět v módě..

V obývacím pokoji na podlaze koberec

Koberec je nepostradatelným doplňkem módního interiéru. Dokazuje dobrý vkus majitele bytu a také dává interiéru útulný a elegantní styl. Výběr koberců je obrovský co do barvy, tvaru, vzoru i materiálu. Podívejte se na 10 cenných rad, které vám pomohou vybrat správnou textilní podlahu. Zde jsou:

Pozornost! Lehký koberec nevydrží zkoušku času, pokud jste hrdým majitelem dětí nebo zvířat.

Podlaha obývacího pokoje – laminát

Laminátové podlahy jsou dobrou volbou pro lidi, kteří chtějí mít efektivní interiér, ale nemají dostatek času ani peněz na pokládku parket..

Moderní laminátové podlahy mohou vypadat jako ušlechtilé materiály, jako je dřevo a přírodní kámen. Je nejen estetický, ale také trvanlivý, odolný vůči poškození a chemikáliím. Laminátovou podlahu lze navíc instalovat rychle a po pokládce je bez škrábanců a nevyžaduje lakování. Důležitou výhodou je poměrně nízká cena. Materiál má bohužel nevýhodu: nelze jej opravit (poškozené prvky je nutné zcela vyměnit) a při chůzi v tvrdých botách můžete slyšet tupý zvuk, který může být někdy nepříjemný například pro sousedy níže.

Obývací pokoj kuchyňská linka – dlažba nebo laminát / parkety?

V posledních letech získávají na oblibě multifunkční interiéry. Móda pro otevřené prostory prakticky zaútočila na domy a byty. Není třeba nikoho přesvědčovat o funkčnosti a dalších výhodách takového řešení.

Obývací pokoj kombinovaný s kuchyní: výhody pokoje 2 v 1

Pokud jste zvyklí na klasičtější interiérový design, může kombinace obývacího pokoje s kuchyní vypadat na první pohled iracionálně. Zpočátku máme co do činění se dvěma zcela odlišnými prostory: první je pro vás, abyste si odpočinuli a odpočinuli si, a druhé je pro vaření a případně také pro jídlo. Kuchyně a obývací pokoj v jednom – to je především praktické řešení. Zvláště v malých bytech, které nejen šetří místo, ale také vizuálně zvětšují místnost, a to vše díky chybějící příčce. Pokud však nemáte rádi architektonické novinky, mohou vás přesvědčit další výhody tohoto řešení..

Obývací pokoj spojený s kuchyní je ideální zejména pro mladé rodiče nebo lidi, kteří často zvou hosty. To vám umožní zůstat v kontaktu s vaší domácností nebo pozvanými přáteli, aniž byste museli neustále přerušovat konverzaci nebo sledovat společně své oblíbené televizní pořady. Pokud máte děti, máte také příležitost vařit večeři a hlídat děti současně. Díky tomuto umístění můžete neustále sledovat, co v současné době dělají, a v případě potřeby reagovat..

Kuchyně spojená s místností umožňuje lehčí design interiéru. Nebudete muset zařizovat dvě zóny, spojte je tedy do souvislého celku a uvidíte, že toto řešení opravdu funguje. Problematický však může být výběr podlahového materiálu. Máte raději dlaždice nebo laminát? Budou dlaždice ladit s obývacím pokojem? Mohou být panely použity v kuchyni bez obav o jejich pevnost a odolnost? Mám použít dvě různá řešení ve stejné místnosti?

Odborná rada! V malých bytech, kde je kuchyň spojena s obývacím pokojem, je nejlepší volbou volba jednotné podlahy. Vezměte prosím také na vědomí, že materiál podlahy byl zachován ve světlé barvě – takto dokončený monochromatický povrch způsobí, že interiér bude vizuálně prostornější..

Mnoho návrhářů se domnívá, že dlažba je vhodná pouze do kuchyně a koupelny, zatímco v obývacím pokoji by měla být laminátová nebo parketová podlaha. Nebojte se – porušení tohoto principu může mít opravdu zajímavý efekt. Kuchyně a obývací pokoj v jednom vám dává možnost získat mnoho zajímavých designových řešení, která se budou vašemu domovu určitě hodit..

Kuchyň a obývací pokoj propojené stejným podlažím

Je to zdaleka nejbezpečnější řešení z hlediska estetiky. Kuchyně spojená s obývacím pokojem s homogenní podlahou prostor opticky zvětší a celkové uspořádání se stane mnohem pohodlnějším. Snižuje také riziko výběru nesprávných panelů pro dlaždice, což může výrazně zkazit vizuální efekt. Laminátová podlaha funguje nejlépe v obývacím pokoji. Dlaždice v kuchyni jsou však skvělou volbou. Co tedy vybrat?

Obklady do obývacího pokoje a kuchyně

Materiály použité pro podlahy v kuchyních musí být přirozeně odolnější než povrchové úpravy používané v obývacích pokojích. Dlaždice pro obývací pokoj a kuchyň by proto měly být charakterizovány nejen příslušnými parametry, ale také estetikou, kterou lze úspěšně použít při uspořádání haly..

Obě tyto podmínky splňuje stále oblíbenější gres, protože vypadá jako klasická keramická dlažba. Rozdíly jsou viditelné pouze při použití. Desky jsou tvarovány pod velmi vysokým tlakem a poté vypalovány, aby byla zajištěna správná tvrdost a odolnost proti oděru a nízká absorpce vody.

Pamatujte, že dlaždice v kuchyni by měly být zasklené, aby lépe chránily povrch. To pomůže chránit podlahu před poškozením v případě rozlití silně barvicích látek..

Porcelánové kameniny jsou také velmi oblíbené u kupujících. Určitě má zajímavější design než skleněné protějšky, protože dokáže napodobit například dřevěný povrch. Materiál však vybírejte opatrně! Porcelánová kamenina se čistí mnohem obtížněji a především klouže. V místech, jako je obývací pokoj s kuchyní, může být obklady po celé podlaze nepraktické..

V praxi jsou dlaždice velmi odolným řešením. Díky své velké velikosti materiál vytváří nádherný interiér, ale také dává místnosti mírně drsný vzhled. Pamatujte však, že dlaždice jsou na dotek studené. Pokud rádi chodíte po bytě nebo domě naboso, zvažte kombinaci dlaždic s podlahovým vytápěním..

Co si vybrat: laminát nebo parkety v obývacím pokoji a kuchyni?

Klasické parkety a laminátové podlahy budou dobře fungovat v obývacím pokoji, kde jsou většinou náchylné k oděru. Situace v kuchyni se bohužel komplikuje. Panely v obývacím pokoji, které jsou nejčastěji vybírány, nejsou dostatečně odolné vůči ničivé vlhkosti, jak se často vyskytuje v kuchyni. To však neznamená, že podlahové panely nebudou v kuchyni fungovat. Předně je to řešení, které zaručuje rychlé čištění. Nemusíte používat silné chemikálie a zoufale utírat podlahu. Stačí jej setřít teplou vodou a jemným čisticím prostředkem.

Odborná rada! Pokud do obývacího pokoje spojeného s kuchyní zvolíte dřevěné desky, je nejlepší použít některý z exotických dřevin, například merbau, iroko, badi, jatoba, dussi – jedná se o tvrdou surovinu s nižším součinitelem smrštění a významná odolnost proti vlhkosti.

Estetika a běžný komfort jsou také velkou výhodou podlahových panelů. Jejich přítomnost v kuchyni umožní nejen velkolepější povrchovou úpravu, ale také přinese do interiérů trochu svěžesti a originality. Největší výhodou však je, že panely na rozdíl od obkladů nejsou na dotek tak studené, takže si v tomto případě nemusíte dělat starosti s instalací podlahového vytápění. U obkladů se bohužel podlahovému vytápění nelze vyhnout..

Při výběru dřevěných panelů, které budete používat v kuchyni, se musíte nejprve řídit takovými parametry, jako jsou:

  • vysoká třída abrazivního opotřebení – alespoň AC3, a pokud používáte kuchyň velmi často, měli byste zvolit AC4;
  • tvrdost dřeva: nejtvrdší jsou exotické stromy (jatoba, kempas, merbau – tvrdost nad 4 na stupnici Brinell), ekonomická řešení s vysokou tvrdostí (od 3 do 4 jednotek na stupnici Brinell) jsou dub, ořech, jasan;
  • odolnost proti vlhkosti;
  • dodatečná ochrana povrchu před vlhkostí a zajištění protiskluzových vlastností.

Pokud budou podlahové panely obývacího pokoje použity také v kuchyňské části, je nutné, aby splňovaly výše uvedené požadavky. Jinak je lze velmi rychle zničit. V extrémních situacích může i malé množství vlhkosti začít deformovat materiál, který je zcela rychle vyměnitelný. Pamatujte na to a při výběru laminátu se nezaměřujte na vzor nebo barvu.. 

Dlažba + laminátová / parketová podlaha v kuchyni z obývacího pokoje

Pokud si stále nejste jisti, které řešení vás nejvíce zajímá, použijte osvědčené možnosti. Obývací pokoj spojený s kuchyní je jeden pokoj, který však lze vyzdobit dvěma různými, harmonickými způsoby. Velmi trvanlivé a elegantní dlaždice v kuchyni a teplé a příjemné panely z přírodního dřeva nebo jeho náhražka v obývacím pokoji? Proč ne!

Dlaždice spojené s panely jsou vynikajícím řešením pro použití v prostorných interiérech. U malých prostor musíte dávat pozor, abyste interiér nezahltili dvěma různými styly dekorace. Věnujte také pozornost hardwaru – kuchyňský ostrůvek nebo stůl může pomoci zamaskovat hranici mezi kuchyní a obývacím pokojem. Pokud zvolíte tuto možnost, dlaždice ve vašem kuchyňském koutu jsou nejlepším řešením. Ve skutečnosti nevyžaduje další péči..

Poměrně extravagantním řešením může být podlaha v obývacím pokoji s dlažbou a panely. Toto řešení však zvolte pouze tehdy, pokud jste si opravdu jisti efektem, který získáte. V opačném případě je lepší upřednostnit pouze klasický laminát..

Odborná rada! Pokud chcete, aby podlaha v obývacím pokoji a kuchyni byla co nejpodobnější, navzdory použití různých materiálů, spojte desky nebo podlahové panely v místnosti s dlaždicemi s efektem dřeva, které budou použity k ozdobení kuchyňské podlahy ..

Podlahové panely v obývacím pokoji nemusí být tak odolné jako v kuchyni. Je však třeba mít na paměti, že obývací pokoj je místnost, která se používá poměrně intenzivně, proto je nutné zvolit výrobek s vysokou třídou abrazivního opotřebení (výše uvedený AC3 by měl být dostačující). Věnujte také pozornost stupni odolnosti panelů proti vlhkosti – absence přepážky znamená, že se vlhkost z kuchyně rozhodně rozšíří do obou místností. Toto množství vody nezničí nechráněné panely okamžitě, ale v průběhu let nepochybně urychlí procesy ničení..

Pamatujte také, že laminát, který si vyberete, musí odpovídat dlaždicím, které chcete použít ve své kuchyni. Je lepší vybrat si výrobky s podobným odstínem nebo nastavit materiál na základě kontrastu. Předem však věnujte pozornost obecné vnitřní struktuře – podlaha by ji měla doplňovat. Dlaždice spojená s laminátem také vyžaduje zvážení různých velikostí a vlastností obou materiálů a správné spojení podlah..

Design podlahy v obývacím pokoji: jak si vybrat barvu pro interiér?

Interiérový design je vzrušující a náročný úkol. Je třeba zvážit všechna zařízení bez ohledu na to, jak bude zachována vnitřní struktura. Volba podlahy je nesmírně důležitá, ale široká nabídka na trhu, jak z hlediska materiálů, tak barev, vám umožňuje najít správný typ pro každou místnost..

Podlaha v obývacím pokoji by měla odrážet dobrý vkus obyvatel a dokonale splynout se zbytkem zařízení. Koberce pokrývající celou podlahu jsou minulostí a moderní interiéry si pod konferenční stolek mohou dovolit jen drobné textilie. Ideálním řešením pro obývací pokoj je proto použití dřevěné podlahy, která dodá interiéru eleganci a styl..

Při výběru druhu dřeva na podlahu se řiďte tím, jaká okna a dveře jste použili, jakou barvu stěn a jaký nábytek bude v místnosti umístěn. Nejde jen o jejich barvu, ale také o jejich styl..

Netradiční řešení mohou využít majitelé moderních interiérů, jejichž vkus je v souladu s oblíbenými designovými trendy. V klasičtějších úpravách byste se měli snažit nemíchat příliš mnoho materiálu a barev. Soklové lišty by měly být ze stejného dřeva jako podlaha a dveře, obvykle dřevěné, mohou být o dva odstíny tmavší nebo světlejší, ale je třeba se vyvarovat příliš silných kontrastů. Je také dobré, pokud mají okenní rámy, parapety a jiné povrchové úpravy stejnou barvu dřeva jako podlaha nebo dveře..

Obývací pokoj – bílá podlaha

Móda pro obílené podlahy k nám přišla ze Skandinávie. Bělení zahrnuje potahování desek speciálním typem olejové nebo podlahové barvy, která je následně lakována. Bělené podlahy z tvrdého dřeva jsou světlé a vždy vypadají svěží a čisté.

Obývací pokoj s tmavou podlahou

Podlahy z tmavého dřeva s ostrými vzory zrn jsou pro dekoratéra skutečnou výzvou. Při rozhodování o jejich použití musíte pochopit, že budou dominantním prvkem v interiéru určujícím jeho styl a klima. Masivní stylové stoly a skříně, klasické kožené sedací soupravy, orientální látky, těžké závěsy a čalounění v teple «jižní» tóny, mosazné doplňky a tmavý proutěný nábytek budou skvěle vypadat s podlahou. Můžete však experimentovat se světlým a jednoduchým nábytkem ve skandinávském stylu, čímž vytvoříte jasný kontrast k tmavé podlaze..

Světlá podlaha v obývacím pokoji

Neutrální, světlé podlahy se nejčastěji vyrábějí z přírodního buku, bukového dřeva, dubu pravidelného a červeného dubu. V takovém interiéru bude dobře vypadat komoda prababičky, lesklá police, se kterou se těžko rozchází, nebo jednoduchý nábytek z borovice. Pro světlé podlahy jsou vhodné také téměř všechny druhy tkanin. Budete mít svobodu vybrat si barvu stěn, včetně tónů jako např «teplý» béžový, hnědý, broskvový, červený nebo terakotový odstín a «Studený» modrá, zelená, fialová, šedá, mokrá křída.

Pamatujte, že zatímco nábytek nebo jiné prvky interiérového designu lze vždy změnit a stěny lze rychle a snadno natřít jinou barvou, výměna podlahy je jistě obtížnější a nákladnější investicí. Výběr je proto nutné pečlivě promyslet a také konzultovat se zkušeným odborníkem..