Interiér

Rozložení obývacího pokoje: praktické tipy a triky

Jak navrhnout obývací pokoj tak, aby vyhovoval potřebám všech členů rodiny? Musí být obývací pokoj velký a kombinovat ho s kuchyní je dobrý nápad? Naučte se nejdůležitější rozvržení obývacího pokoje. S radou architekta bude interiér vašeho domova splňovat potřeby všech obyvatel.

Rozložení obývacího pokoje – důležitost úspěšného designu

Obývací pokoj se nazývá část domu, která slouží nejen členům rodiny, ale plní i reprezentativní funkce. V této oblasti vítáte hosty. Zajistěte, aby měl pokoj příjemný výhled ze vchodu a klíčových míst k sezení – pohovky a křesla.

Dobře exponovaná sada samozřejmě udělá pozitivní dojem. Nezapomeňte na položky, kterými se budete chtít pochlubit:

  • obrazy;
  • grafika;
  • sochy;
  • vlastní koníčky;
  • případně dětské kolekce s atraktivním designem.

Rozložení obývacího pokoje v domě: perfektní velikost

Jak velký by měl být obývací pokoj? Je dostatečně prostorný, aby se do něj snadno vešel očekávaný počet uživatelů, a relativně malý, aby nebyl zavalen prázdnotou. Pokud máte velkou rodinu, kterou byste chtěli vidět společně, zvětšete podle toho prostor. Nepřehánějte to však, zvláště pokud není obývací pokoj propojen s jídelnou, protože většinou trávíte většinu času společně každý den u stolu..

Podle zásad návrhu již 20-25 m 2 o šířce nejméně 4 m vytvoří dostatek prostoru pro instalaci pohovek a křesel i ve středu obývacího pokoje. Kombinace s jídelnou a kuchyní fyzicky vylepší interiér. Členové domácnosti budou mít větší výběr toho, co by chtěli dělat ve společných prostorách domu. Otevření schodiště dodá pocit prostornosti, tolik potřebné v domě, opticky zvětší interiér.

Kuchyňský obývací pokoj – dobré rozložení ve fotografických nápadech

Dříve byla každodenní, hlučná a špinavá kuchyně v prostoru oddělena od chytrého, tichého a čistého obývacího pokoje. Změny trendů vedly k poměrně časté kombinaci těchto důležitých místností v domě..

Touha a schopnost být spolu během většiny kuchyňských akcí dnes obvykle kombinuje sál s prostorem pro přípravu jídla. Vhodný design obývacího pokoje díky použití příček umožňuje částečně oddělit kuchyňský prostor, což snižuje nepříjemnosti, které způsobuje. Kuchyni můžete efektivně rozdělit pomocí ostrůvku nebo poloostrova, stejně jako další příčky..

Rozložení obývacího pokoje a ložnice: jak zařídit místo pro odpočinek a bdění?

Umístění komunikací, prostor pro pohyb, tj. Vstupy do az obývacího pokoje, musí být pečlivě promyšleny, zejména v kombinaci s ložnicí.

Prostor vozovky je neviditelná chodba široká asi 80 cm, která spojuje všechny vchody do areálu. Skládá se z nejkratších cest, po kterých budete velmi často cestovat. Čím častěji, tím důležitější cesta. Tyto chodby by měly domácnosti poskytnout odpočinková místa – specifické ostrůvky, tedy plochy pro stůl, sedací soupravy, křesla, a také postel v případě ložnice, kterou nebude nutné stěhovat. Je důležité, aby ostrovy byly poměrně velké. Na druhou stranu nemůže být příliš mnoho přihrávek.

Kombinace obývacího pokoje se zahradou

Z praktického hlediska je nejpohodlnějším místem pro propojení domu se zahradou jídelna. Nic ale nemůže nahradit nádherný výhled ze sedačky v obývacím pokoji přes velké zasklení. V ideálním případě by měly umístěné dveře končit jednou z uliček v obývacím pokoji nebo tím, že po otevření spojí ostrůvek pohovky se zahradou. Otevírání velkých oken nebo balkonových dveří za pěkného počasí působí dojmem, že jste venku.

Kde by měl být v obývacím pokoji krb?

Živý oheň je v interiéru nenahraditelný. Krb je nejčastěji umístěn v obývacím pokoji. Téměř všechna místa pro krb v obývacím pokoji jsou dobrá, pokud jsou konzistentní, to znamená, že zapadají do tvaru a uspořádání místnosti: centrální, na vnější stěně, mezi okny. Je důležité přizpůsobit tvar krbu osobnímu vkusu a funkcím, které bude plnit..

Pokud je role ohně v krbu především symbolická a dekorativní a čas od času se rozsvítí, pak by měla interiér doplňovat, a nikoli dominovat. Pokud však má být krb jediným nebo důležitým pomocným zdrojem energie pro vytápění domu, pak bude jeho centrální umístění a rozšířené rozměry odůvodněné..

Obývací pokoj: rozložení 20 metrů čtverečních s vhodným přirozeným světlem

V obývacím pokoji by mělo být dostatek přirozeného světla. Vůbec to nemusí být na jih, i když toto se zdá být nejlepším místem. Osvětlení ze tří stran je perfektní. Pokud máte okno ze západu, můžete si v interiéru užívat přirozeného světla déle. Jižní okno propouští paprsky zimního slunce do obývacího pokoje, který je v mrazu o to cennější.

Ideální místo pro umístění televize v obývacím pokoji

Ačkoli se zdá, že éra televize v obývacím pokoji skončila, přítomnost obrazovky v obývacím pokoji se zdá být nezbytná. Pokud si nemůžete dovolit samostatnou místnost, která obsahuje domácí kino, musíte umístit obrazovku tak, aby nedominovala. Toto není nejdůležitější prvek této místnosti..

Organizace obývacího pokoje a barvy stěn

Barvy obývacího pokoje závisí především na jeho velikosti. V malém interiéru jsou vhodné světlé barvy, které vizuálně zvětšují prostor. Efekt prostornosti umocní také dobře zvolené barvy – saténové a keramické emulze jsou mírně lesklé a lépe odrážejí světlo, některé barvy mají speciální optický fix a hloubku dodávají také povrchové úpravy metalickým efektem. Vyhněte se velkým vzorům na tapetách a závěsech na malé ploše, protože mohou zmenšit interiér.

Pokud chcete, aby místnost působila menší, zvolte tmavší barvy. Ve velmi vysoké místnosti můžete strop natřít tmavě, abyste zmenšili vzdálenost mezi podlahami. Ale barva v obývacím pokoji nejsou jen stěny, ale nábytek a podlahy. Všechny tyto prvky musí být ve vzájemné harmonii..

Jaké barvy do obývacího pokoje zvolit?

Začněte vzorníkem barev. Namalujte si kousek zdi, podívejte se, jak se chová za různých světelných podmínek. Pamatujte také, že barva bude po více vrstvách tmavší. Chladný tón uklidňuje a dodává energii, tmavě modrá a vínová v odstínech Marsala jsou velmi elegantní a pastelové jsou romantické a ženské..

Vyberte spínače a zásuvky tak, aby odpovídaly barvě stěn, vyrábějte soklové lišty ze stejného materiálu jako parkety nebo laminát – pak budou odpovídat umístění. U doplňků a šperků nechte výrazné barvy.

Pokud nevíte, jak sladit barvy, zvolte tři dominantní možnosti. Je lepší, když jsou barvy ze stejné rodiny, pak je obtížnější udělat chybu, například tmavě hnědý nábytek, podlaha je hnědá, stěny jsou káva a naopak..

Obývací pokoj by měl být příjemným prostorem pro každého. Ať má každý své oblíbené místo na gauči, křesle nebo dokonce v rohu na koberci. Místnost je také místem, kde si skupina přátel nebo rodinných příslušníků může užít přítomnost všech, pobavit se a vyměnit si myšlenky. Podstatou obývacího pokoje je pohodlí schůzek. Nechte pokoj být útulný doma, ale také otevřený a přátelský pro hosty, jako v prezentované fotogalerii.