Interiér

Skvělý královský rokokový styl v interiéru

Rokokový styl patří do Francie, počátek 18. století, v překladu znamená dekorativní mušle a kameny, a je extrémní vytříbeností a propracovaností. Jeho hlavními charakteristickými rysy jsou dynamické a asymetrické tvary, množství dekorativních prvků v interiéru, včetně ladných ozdob, stejně jako převaha pastelových odstínů a většina z nich používá kombinaci bílé s růžovou, modrou nebo zelenou. A samozřejmě se neobejdete bez zlatého odstínu. Samotný styl ve své filozofii připomíná karnevalovou hru.

Rafinovaný a sofistikovaný interiér ve stylu rokokaRokokové zlaceníHojnost čalouněného nábytku v interiéru Rococoi 4

Nástěnná dekorace

Pro výzdobu stěn v rokokovém stylu se obvykle používají složité zakřivené tvary a zlomková výzdoba. Kromě toho se procvičují tenké reliéfní rámy (vyřezávané nebo štukové). Obecně jsou všechny druhy kudrlin a vazeb velmi vítány. Stěny jsou často zdobeny látkovými tapetami. Pokud se používá nástěnná malba, doporučuje se jim dát trochu lesku, a proto můžete použít hedvábí nebo lesklou tkaninu. Pokud jde o štukování, mělo by být hojné, navíc bílé nebo zlaté..

Nástěnná dekorace s ozdobnou tapetouBílý a zelený rokokový interiér s květinovým vzorem na stěnách

Dekorace na strop

Strop v tomto případě by v ideálním případě měl být monochromatický, ale opět s dekorem ve formě štuku, zlaceným nebo jen bílým. Poměrně často se používá technika, ve které je strop pokračováním stěny pomocí valivých vzorů. Úhel mezi stropem a stěnou lze vyhladit pomocí plynulého přechodu půlkruhového tvaru, zdobeného jemným ornamentem (paduga). Jako dekorativní dekoraci stropu je velmi dobré použít tematickou fresku..

Luxusní interiér obývacího pokoje v rokokovém stylu s freskovým stropemDalší možnost designu pro prostý rokokový strop

Dekorace na podlahu

Pro rokokový styl jsou jak keramické podlahy (například mramorové), tak jen dřevěné podlahy stejně charakteristické, naštěstí je nyní výběr parket obrovský. Nezbývá než se podle velikosti interiéru rozhodnout o velikosti parketové desky, počtu pruhů v laminátu nebo velikosti dlaždic a barvě. Lesklý povrch podlahy mimochodem posílí efekt bělosti nebo zlatavého lesku nábytku. Podlahové lišty jakékoli výšky musí být zakřiveny podél profilu. Zde jsou také vhodné koberce, i když zabírají malou část celkové plochy místnosti..

Laminátové podlahy do rokokových interiérůDřevěná podlaha je typická pro rokokový styl

Nábytek

Rokokový nábytek by měl být pohodlný, ale ne příliš velký. Jeho charakteristickým rysem je úplné odstranění přímek. Lze použít útulné pohovky, křesla, židle, lehátka a dokonce i dvojité pohovky (bergerie). Velmi oblíbené jsou kupé, jednohubky a lavičky. Nábytek by měl mít zvlněný dekor, zakřivené nohy

Starožitný stůl s elegantními zakřivenými nohami

a čalounění s náladovými ozdobami, jako je curlingová réva, diamantová síťovina nebo květinový věnec. V čalounění musí být hodně zlaceného bronzu. Obecně by v interiéru mělo být množství čalouněného nábytku..

Velké množství čalouněného nábytku v luxusním rokokovém interiéru obývacího pokoje

Materiály, z nichž byl nábytek vyroben v rokoku, jsou zpravidla ořech a lípa. dobře se hodí k jemné řezbě. Interiér v tomto stylu mimo jiné dokonale ozdobí takové kusy nábytku, jako je lepenková krabice (to je skříň na papíry), sekretář (to je něco, co spojuje stůl s komodou) a také stůl geridon (pro jednu vázu, figurku nebo popelník). Skvěle padne lakovaná komoda s vlnitou fasádou. Čalouněný nábytek lze umístit nejen podél stěn, ale také doprostřed místnosti. V ložnici byste se měli starat o krásné a elegantní čelo u postele..

Rokokový nábytek

Příslušenství a dekorační předměty

Pokud jde o dekorativní prvky, jsou to samozřejmě porcelánové figurky, zlacené svícny, hodiny, obrazovky, gobelíny – to vše je nedílnou součástí rokokového interiéru. A také v hojnosti jsou obrazy a zrcadla, navíc visící asymetricky. Polštáře a pufy by měly být vyrobeny z hedvábí, vyšívané výšivkou, která odpovídá spiknutí. Lustr by měl být ideálně vybrán s křišťálovými přívěsky a žárovkami ve tvaru svíčky. Koneckonců lidé v té době používali pouze svíčky.

Tradiční rokokový lustr s křišťálovými přívěsky a žárovkami ve tvaru svíčky

Svíčka může mít například podobu mušle nebo misky. Drobné doplňky jako různé krabičky, vázy a figurky najdete všude, protože samotný rokokový styl znamená vytvoření efektu akvária v interiéru.

Na co byste si měli dát obzvlášť pozor

Při zdobení interiéru v rokokovém stylu je třeba věnovat zvláštní pozornost štukovému lití, které se v tomto případě nachází doslova všude: v rámu dveří a oken, ve stěnách, v odstínech atd..

Navíc velmi důležitým designovým prvkem, který tvoří hlavní motiv celé místnosti, je krb. Měl by být docela nízký, pokrytý mramorovými dlaždicemi a musí být zcela naplněn věcmi, jako jsou hodiny, svícny a porcelánové drobnosti. Obvykle je nad krbem umístěno zrcadlo v bohatém rámu se zlacením, nebo můžete pověsit obrázek.

Malý dřevěný krb, dokončený v mramoru s luxusním zrcadlem ve zlaceném rámu a tradičními rokokovými doplňky

Mimochodem, nejlépe by se hodily kopie pláten osmnáctého století, navíc by dokonale zdůrazňovaly zvláštnosti rokokového stylu. Témata pláten, která v tomto stylu převládají, jsou zároveň mytologie a erotika. Motivy portrétu a krajiny jsou méně časté..

Navzdory mnoha podobnostem mezi rokokovým stylem a barokem (oba jsou považováni za královské) je hlavní rozdíl v tom, že rokoko nevyžaduje tak obrovské plochy a vysoké stropy. vhodné do každé místnosti. Pokud je to žádoucí, může být použit v knihovně, ve studovně a v kuchyni a koupelně. I když je samozřejmě třeba přiznat, že nejvíce organické rokoko bude vypadat v obývacím pokoji, ložnici a koupelně. Při zdobení obývacího pokoje nebo haly je charakteristickou technikou zaoblení stěn, které jsou následně ozdobeny látkovými tapetami, vyřezávanými panely, četnými zrcadly atd..

A dál. Hlavní je mít na paměti, že rokokové umění je zcela a zcela postaveno na asymetrii, což vytváří pocit jakési hravé a posměšné starosti a vzrušení.