Interiér

Stěny do koupelny: různé dokončovací materiály v trendovém designu

Porcelánová kamenina, beton, barvy, tapety, možná ocel a dřevo! Nesmrtelné keramické dlaždice mají mnoho konkurentů v dekoraci stěn koupelny. Výběr materiálů pro opravy je dnes obrovský. Vše závisí na osobních preferencích designu, stylu místnosti a osobním rozpočtu. Přečtěte si informace v tomto článku, které vám umožní zjistit o typech dekorací stěn koupelny, s přihlédnutím ke všem nuancím.

Stěny v koupelně: vlastnosti výběru materiálu pro dekoraci

Koupelna je místem, které slouží nejen k hygienickým postupům, ale také ke zlepšení nálady a pohody po náročném dni v práci. Lidé zde odpočívají, občerstvují se a na okamžik zapomínají na své problémy. Preferuje se příjemný a estetický dekor. Vzhled podlah a stěn určuje celkový design koupelny. Dnes je pro tento typ prostor široký výběr dokončovacích materiálů. Doby, kdy byla na stěny nanesena pouze keramika, jsou již minulostí. Zatímco dlaždice jsou stále populární a trendy, do hry vstoupily další povrchové úpravy:

 • kamenný obklad;
 • tapeta na zeď;
 • strukturální omítka;
 • sklenka;
 • dřevo.

Nejdůležitější je, že materiál vybraný na stěny v koupelně je praktický a odolný proti vlhkosti a líbí se vám konečný výsledek. Pro tradicionalisty, kteří se nemohou rozloučit s dlaždicemi, dobrá zpráva. Moderní keramika není jako ta, která existovala před několika desítkami let. Inovativní dlaždice napodobuje jiné materiály, jako je podšívka nebo kámen. Má nové, odvážné vzory a tvary, od rovných po silně zakřivené, se zubatými okraji, které poskytují zajímavé kompozice.

Dekorace stěny do koupelny: domácí atmosféra nebo dřevo

Exotické dřevo se nejčastěji používá v koupelnách kvůli své pevnosti, dobré odolnosti proti vlhkosti a neobvyklé barvě a struktuře. Dřevo, které je vysoce odolné vůči vlhkosti, je:

 • teak;
 • jatoba;
 • cedr;
 • dussiya;
 • marbau;
 • iroko;
 • lapacho;
 • badi;
 • wenge.

Exotické druhy, které jsou citlivější na vlhkost, jsou:

 • školní areál;
 • guatamba;
 • zebrano;
 • Africký ořech (bibola).

Pokud jde o domácí plemena, nejtrvanlivější jsou:

 • dub;
 • jilm;
 • popel;
 • buk;
 • modřín.

Méně odolné vůči vlhkosti:

 • Borovice;
 • smrk;
 • Třešeň;
 • hruška.

Ty se nejlépe používají v místech, která nejsou vystavena přímému kontaktu s vodou. Pokud si však vyberete domácí dřevo, musíte řádně zvýšit jeho odolnost vůči vnějším faktorům pomocí metod, jako je lakování, mazání, malování, voskování.

Nástěnná vana

Tapeta je dobrou alternativou k dlaždicím. Dokonale maskují nerovné stěny, snadno se aplikují a jsou relativně levné. Pro koupelny se používají vinylové nebo sklolaminátové tapety pokryté akrylovým lakem nebo epoxidovou barvou. Vzhledem k tomu, že koupelna má vysokou vlhkost pro tapetování, měli byste zvolit pouze vodotěsné lepidlo. Tapeta perfektně sedí a ladí s keramickými dlaždicemi. Vinylová verze má vrstvenou strukturu: papír na vnitřní straně a vinyl na vnější straně. Tento povlak je odolný vůči světlu, díky kterému si tapeta zachovává svoji barvu a voděodolnost..

Sklolaminátová tapeta

Sklolaminátová tapeta je velmi odolná proti mechanickému poškození. Mohou úspěšně držet na stěnách několik desítek let, je obtížné je ze zdi odstranit. Sklolaminát se mísí s povrchem. Tato tapeta je pro malování.

Věci, které je třeba mít na paměti při zdobení koupelny tapetami?

Všechny vzory tapet lze měnit pomocí okrajů, které mají různé šířky barevných nebo vzorovaných pruhů. Okraj slouží také jako dekorace. Přestože je tapeta jednoduchá a nevyžaduje složité nástroje, je třeba mít na paměti několik důležitých věcí, abyste se vyhnuli odlupování:

Nástěnná barva do koupelny

Barvy určené pro mokré místnosti mají ve svém složení speciální složení, které chrání natřený povrch před pronikáním vlhkosti a rozvojem různých druhů plísní a hub. Nejčastěji se jedná o ionty stříbra. Jsou k dispozici ve velmi široké škále barev, takže můžete barvu dokonale sladit s vaším interiérem nebo nábytkem. Vhodné vlastnosti, nízké náklady a snadná aplikace na zeď dělají z barvy jedinečné řešení.

Vymalovat koupelnu místo obkladů? Chytré řešení, protože barva do koupelny chrání stěny místnosti před vlhkostí a poskytuje trvalé barvy. Koupelna bez obkladů je stále oblíbenějším řešením. Povrchy můžete ozdobit samolepkami, nástěnnými malbami nebo dokonce panely.

tipy a triky

Moderní koupelnové trendy doporučují minimální používání obkladů, to znamená pouze ve vlhkém prostředí. Je koupelna praktická bez obkladů? Jak vyzdobit stěny v koupelně? Místnost můžete vymalovat, ale určitě vybírejte speciální látky, které jsou odolné vůči vlhkosti. Stojí za to rozhodnout se pro takové rozhodnutí, když nemáme sprchový kout, když chcete vytvořit speciální design místnosti, například provensálskou, romantickou koupelnu v rustikálním stylu, nebo prostě nechcete výrazně investovat do instalatérské práce..

Jak chránit stěny koupelny před vlhkostí při malování?

K vymalování koupelny použijte speciální barvy, které zadržují vlhkost a umožňují zdi dýchat. Pokud je místnost velká, přesuňte vanu od zdi, protože to ochrání omítku před stříkáním. Pokud musí instalatérské práce stát u zdi, můžete použít velkoformátové nástěnné malby nebo na dlaždice připevnit zrcadlový povrch. Taková nástěnná dekorace koupelny dává interiéru styl a příjemné teplo, které se vám vždy líbí. Koupelna bez obkladů získá zajímavý a útulný charakter a barvu stěn v místnosti bude nepochybně v příští sezóně snadněji měnit, než investovat do nových obkladů..

Praktická koupelna – podlaha, kamenné zdi

Kámen je extrémně odolný a voděodolný. Poškození způsobená během používání je velmi málo viditelná a lze ji snadno opravit. I malé koupelně propůjčuje eleganci a eleganci. V hygienické místnosti lze v zásadě použít jakýkoli kámen za předpokladu, že je řádně připraven, tj. Vyleštěn a impregnován. Pokud jde o přírodní kámen používaný doma, v koupelně, nejoblíbenější jsou:

 • žula – prakticky nejtrvanlivější, nevyžaduje impregnaci;
 • travertin je velmi porézní, což ho činí velmi citlivým na vlhkost; vyhněte se použití na místech s vysokou vlhkostí; je vhodný pro podlahu koupelny;
 • mramor – široký výběr barev a struktur, vhodný pro téměř jakýkoli interiér, velmi účinný na velkých plochách, ale ztrácí své kouzlo v malé koupelně;
 • onyx – neobvyklý, nepravidelné barvy, dokonale zapadá do mozaiky na zdi malé koupelny.

Zdobení stěn v koupelně dekorativním betonem

V moderních koupelnách se stále častěji používá beton. Díky své pevnosti se používá jako dokončovací materiál pro podlahy. Materiál je dokonale hladký. Skvěle se mísí s prostorami s minimalistickou estetikou i okouzlujícím interiérem s bohatými lesklými doplňky. V koupelně lze beton použít v místech, jako jsou desky umyvadel, vany nebo sprchové vaničky.

Doporučeným řešením je použití architektonických betonových desek, které se vyznačují vysokou mechanickou pevností a odolností proti vodě. Uspořádání koupelny díky použití tohoto materiálu získá jedinečné kouzlo..

Obklady do koupelny jsou stále trendy

Je pravda, že výběr materiálů pro stěny je velmi velký, ale klienti nezapomínají na dlaždice. Je módní, strukturou připomínající panely z kovu, oceli a drahých kamenů. Výrobci představili takové designové linie, jako je dřevo, fiori, zlato, stříbro, ocel a zelený kámen. Dlaždice mohou mít různé velikosti a tvary. Kromě toho mohou být zavedeny dekorativní prvky, vložky a vložky. Zubaté hrany jsou stále v módě, v souladu se starožitným středomořským a rustikálním stylem.

Panely do vany

Nástěnné panely jsou skvělým způsobem, jak vytvořit poutavou úpravu v hygienické místnosti. Rozmanitost designů panelů, bohatost textur a barev vám umožňuje vytvořit libovolnou kompozici. Další výhodou koupelnových panelů je jejich snadná montáž..

Vany se skleněnou stěnou

Sklo se dodává v různých tloušťkách, průhlednosti, vzorech a barvách. V první řadě koupelna používá bezpečnostní tvrzené sklo, lepené nebo vyztužené. Náraz rozbije takový materiál na kusy s nezaostřenými hranami, šploucháním nebo jen sítí trhlin v listu. Luxféry a bloky jsou oblíbené. Mají různé velikosti a tvary: čtvercové, trojúhelníkové, zaoblené. Na zeď je položen skleněný obklad, který může být vyroben ve formě velkých panelů nebo dlaždic se standardními keramickými prvky, tj. Čtverce a obdélníky různých velikostí a mozaiky.

Nápady pro trendový interiér

Design koupelny lze přizpůsobit nejen vybavení, ale i dekorem. Koupelna je místo v domě, kde si můžete dovolit experimentovat s designem. Zvažte velké i malé místnosti, které nemají na stěnách tradiční dlaždice. Místo toho tam byla grafika, fotografie, obrazy, cihly, tapety a gumové obklady..

Koláž z fotografií na zdi

Koláž fotografií na stěně koupelny je velmi silným přízvukem. To vyžadovalo tónované upevnění, tedy lehké koupelnové obklady, stejné na podlaze, stěnách a bílé instalatérské práci. Rozptýlené světlo z mnoha halogenových žárovek působí dojmem většího prostoru v koupelně. Iluzi podporuje závěsné umyvadlo, čím méně prvků se dotýká podlahy, tím snazší je v malé koupelně vytvořit dojem prostornosti. Bylo rozhodnuto sjednotit barvy obrazů, které zdobí stěny koupelny, protože celý jejich rozsah na mnoha fotografiích by vnesl do malého interiéru vizuální chaos. Volba padla na sépie v kombinaci s malým množstvím jasných barev. Tak vznikly fotomurálky pro koupelnu, které jsou před vlhkostí chráněny skleněnou tabulí utěsněnou silikonem. Toto je mnohem zajímavější a praktičtější řešení než obklady, ale vyžaduje to jen pečlivě zarovnanou zeď..

malba na zdi

Malování v koupelně se spoustou páry? Proč ne? Musí však být chráněn před vlhkostí pomocí vrstveného nebo lepeného skla; zpracování speciální hmotou je možné. Květinové motivy dodají koupelně hloubku. Tyto efekty jsou také vylepšeny doplňky v retro stylu. Skvělý nápad na revitalizaci vaší koupelny.

Kombinace různých dokončovacích materiálů

Trendy v koupelně je kombinovat keramické nebo kamenné obklady se dřevem, cihlami nebo sklem. Taková zeď v koupelně činí uspořádání zajímavějším a místnost mimořádnou. Nechoďte na dlaždice zdobené vzory, protože obklady stěn budou mezi sebou soupeřit. Můžete také zazdít zdi v koupelně. Je to velmi dekorativní, ale nepřehánějte to s povrchem. Poté vyberte nejjednodušší vybavení a příslušenství v tlumených barvách. Pokud máte rádi mírně zdobenou koupelnu, natřete stěny barvou odolnou proti vlhkosti a plísním. Mokré oblasti kolem umyvadla, toalety a vany lze pro zvýšení pohodlí obložit dlažbou, např. V teplých barvách.

Dobrý nápad pro stěny koupelny je kámen nebo beton. Módní kamenné dlaždice se dodávají ve velkých formátech a obvykle se pokládají bez spár. Druhým trendem ve stěnách koupelny jsou břidlicové dlaždice s cihlovou strukturou. V takovém případě je přilepte třeba jen na jednu zeď v koupelně, aby nedošlo k přetížení interiéru. Beton nemusí být skutečný, ale náhražky jsou stejně dobré. Pomocí strukturálních barev získáte skvělý dojem z betonové zdi v koupelně. Lakovaný materiál poskytne dostatečnou ochranu proti vlhkosti na stěnách koupelny a bude skvělou dekorací..

Pokládka obkladů ve vaně vlastními rukama

Obklady v hygienické místnosti fungují dobře na všech místech, která přijdou do styku s vodou: nad vanou, ve sprše, za umyvadlem. Jen je tam musíte namontovat. Obklady do koupelny nemusí pokrývat celý povrch, někdy stačí, aby se vešly pouze do oblastí náchylných k cákání a ponoření. Dobře položené dlaždice ochrání zeď jako dekorativní prvek.

Renovace stěny vany: důležitá rozhodnutí

Výběr typu obkladů do koupelny a způsobů instalace by se neměl odkládat na poslední chvíli. Konečné rozvržení ve fázi výstavby vám umožňuje vybrat nejlepší materiály a vyhnout se zbytečným problémům při zdobení koupelny. Práce s dlaždicemi je únavná a časově náročná. Pokládka vyžaduje péči a pečlivou přípravu. Nestačí vysát substrát a jednoduše lepit dlaždice. Potřeba uspořádat vzory, řezací prvky a konečná úprava všech prvků vás nutí naplánovat dokončení podlahy nebo stěn v koupelně, proto vyberte správný typ, velikost, vzor, ​​změřte jednoduché povrchy a místa řezu, určete způsob dokončení.

Obklady by měly vždy začínat od nejotevřenější oblasti. Pokud se jedná o roh místnosti, měl by být povrch dokončen co nejvíce nebo rovnoměrně a spáry by měly být pečlivě zpracovány. Pokud není pozornost zaměřena na určité místo, ale pouze na větší plochu, pak se musíte postarat o harmonický vzhled nebo záměrně vložit silný dekorativní přízvuk, který upoutá pozornost. Bez ohledu na použitou maltu by dýha měla vypadat krásně. K řezání a broušení prvků musíte použít příslušné nástroje a otvory pro rozety nebo průchody trubek musí být díky vrtacímu kladivu vytvořeny korunkou vhodné velikosti..

Jak nainstalovat dlaždice na stěnu koupelny?

Koupelna je neustále vystavena přímému působení vody, páry a vysokých koncentrací vlhkosti, což znamená, že mikroorganismy zde snadno rostou. Vždy vybírají nejsákavější povrchy, na kterých se vlhkost dlouhodobě drží, včetně rohů. Z tohoto důvodu by koupelny měly být dokončeny materiály se sníženou nasákavostí a těmi, jejichž vlastnosti omezují vývoj spor plísní a hub. Materiál musí být také odolný vůči mikroorganismům. Je důležité řádně chránit povrch před vodou, například fóliovou podložkou. Těsnění může pokrývat všechny povrchy, ale není to nutné. Těsnění by však mělo být vždy na podlaze a stoupat 15 cm po zdi. V oblasti vany a sprchy musí dlaždice zasahovat alespoň 20 cm nad oblast pokrytí vodou.

Pokládka dlažby do sprchy

Typický sprchový kout má výšku 200 cm. Dlaždice na zdi by měly být umístěny až k jejímu hornímu okraji. Pokud je ale poblíž instalována vana nebo umyvadlo, ačkoli to není nutné, lze dlaždice v těchto místech pokládat také do výšky až 2 m. V druhém případě bude vnitřní architektura konzistentní.

Dlaždice v koupelně na podlaze stěny nebo instalace až do výšky umyvadla

Pokud v koupelně není skříňka nebo je sprcha za zdí, lze výšku dlaždic určit podle umyvadla. Takové dlaždice budou druhem vysokých panelů, dosahujících téměř 120 cm. Pokud je barva materiálu a stěny nad ním kontrastní, měli byste vědět, že horizontální rozdělení povrchu, klesající mírně pod poloviční výšku, se vizuálně zvýší interiéru a snižte ho o něco výše.

Referenčním bodem pro stanovení výšky obkladů do koupelny může být také výška dveří nebo jiného architektonického prvku, stejně jako výklenková okna. Tam, kde je to možné, jsou dlaždice umístěny ve stejné výšce jako středový díl..

Jak namalovat stěny v koupelně?

Malování stěn v koupelně je mnohem jednodušší než pokládka obkladů, ale můžete se splést. Zjistěte základní pravidla, která musí každý dodržovat, aby byla místnost správně vyzdobena.

Koupelna, jako kuchyň, toaleta, prádelna, se nazývá mokrá místnost, protože zde mohou povrchy neustále přicházet do styku s vodou. Proto musí být fragmenty stěn v umyvadle, vaně a ve sprchovém koutu, tj. Vystaveny stálému kontaktu s vlhkostí, pokryty dlaždicemi. Zbytek koupelny lze vymalovat. Příliš velká absorpce vlhkosti stěnami bohužel nese určité riziko, zejména ve vlhkých místnostech, protože na zdech kondenzuje přebytečná pára. Pokud je v místnosti teplo, může se také vyvinout plíseň. Proto je tak důležité dobře připravit stěny a nanést příslušný nátěr..

Jak připravit stěny?

Výběr barvy

Nejprve se musíte rozhodnout, jakým nátěrem budete malovat koupelnu, a poté si koupit podkladový nátěr připravený k použití doporučený stejným výrobcem. Po základním nátěru by měla zeď dobře vyschnout. Pro vlhké místnosti doporučujeme barvy nebo speciální barvy a laky, které jsou odolné vůči vlhkosti. Na obalu musí být uvedeno, že výrobek je určen do koupelen. Barva musí být odolná vůči praní a čištění saponáty a také chráněna před bakteriemi nebo plísněmi.

Barvy stěn do koupelny 2019: trendy návrhy aranžmá

V koupelně dnes vzniká malý domácí SPA. Prostor je pečlivě vyzdoben tak, aby byl funkční a splňoval estetické potřeby. Lidé často tráví spoustu času v koupelně, takže byste neměli dělat kompromisy, protože každý si zaslouží nejkrásnější a nejpohodlnější místnost pro provádění hygienických postupů. Jakou barvu by měly mít stěny koupelny? Je těžké dát jednoznačnou odpověď. Možnosti jsou nekonečné a většina z nich může být vaší preferencí. Zde je pár osvědčených tipů.

Zemitá paleta

Přírodní barva funguje dobře v koupelnách. Bronzová, béžová a šedá přináší do interiéru příjemné, teplé klima a tento efekt je umocněn použitím přírodních materiálů v něm. V takto upravené místnosti je dobré odpočívat a dát se do pořádku, zejména u žen. Kůže vypadá mnohem lépe, když je obklopena teplými tóny, než když světlo dopadne a nabere nádech zelenomodré stěny. Chtěli byste ekologickou koupelnu, kde si můžete odpočinout po náročném dni? Jděte na zemitou paletu.

Mořský vánek

Neměli byste úplně opustit chladnější odstíny. Někteří lidé mají rádi pocit chladu v koupelně, protože poskytuje lepší regeneraci. Stojí za výběr modré a sledě. Budou v dokonalé harmonii s bílými svítidly a lehkým nábytkem. Když k nim přidáte nějaké béžové a zelené prvky a také jasné světelné body, můžete se cítit jako na slunné řecké pláži..

Šedá oblast

Pocit chladu také poskytne dominanci šedé na zdech. Toto řešení má jednu zásadní výhodu – je mimořádně elegantní. Funguje skvěle v interiérech moderních mužů. Jste aktivní muž, který miluje rychlou sprchu a oceňuje také vysokou kvalitu zpracování a materiálů? Vaši potřebu luxusu, silného a dynamického charakteru zdůrazní grafitová barva na stěnách a koupelnových svítidlech z exkluzivní kolekce..

Světlé barvy v moderním stylu

V moderních interiérech koupelen se často objevuje šedá, bude toho hodně, ale odstín a typ povrchu lze ozdobit jasnými doplňky. Interiéry se řídí svými vlastními zákony a jsou zde vítány ty nejodvážnější kontrasty. Při zdobení koupelny v moderním stylu proto nezapomeňte přidat světlé barvy. Červené, tyrkysové, žluté a pomeranče budou vypadat dobře. vyzdobte stěny neutrálním tónem a postarejte se o barevné doplňky. Chlad interiéru je někdy evidentní – matný povrch v kombinaci s teplem barev poskytuje uživatelům takové koupelny příjemný zážitek..

Při navrhování své vysněné koupelny je nejlepší být důsledný. Barevná řešení by měla být prováděna samostatně, ale po předběžné konzultaci s odborníkem a prohlížení vizualizace. Zdobení koupelny není snadný úkol. Na jedné straně chcete, aby byl tento pokoj zajímavý, velkolepý a zapadal do designu zbytku bytu, ale na druhé straně by měl být pokoj praktický..

Koupelna je jedním z prostorů, kde by nejdůležitější vlastností finální úpravy, kterou si vyberete, měla být kvalita. Zde není prostor pro nevyzkoušené produkty. Materiály pro dekoraci stěn musí být odolné vůči vlhkosti, vodě, teplotním změnám. Současný trend používání přírodních povrchových úprav v interiérech, jako je dřevo nebo beton, nefunguje vždy v koupelně. Nejlepší volbou jsou osvědčené keramické dlaždice, barvy a nástěnné panely.