Interiér

Viktoriánský styl v interiéru

Moderní svět je plný mnoha stylů interiéru a pro člověka je někdy těžké rozhodnout se, který styl má nejraději. V jednom stylu ho přitahuje klasická paleta barev, v jiném – exotické prvky, ve třetím – objekty «dny dávno pryč». A v takové situaci mu interiér ve viktoriánském stylu pomůže spojit všechny jeho rozmary. Existuje však jeden «ale»: člověk, který chce udělat interiér svého bytu ve viktoriánském stylu, musí mít dostatek finančních prostředků, protože viktoriánský byt je drahé potěšení. Co je to za originální viktoriánský styl??

Historie vzniku viktoriánského stylu v interiéru

Druhá polovina 19. století je považována za počátek formování viktoriánského stylu. název «viktoriánský» styl byl dán na počest období vlády anglické královny Viktorie, která v tomto období vládla. Jeho vzhled je vysvětlován skutečností, že v tomto období začala britská buržoazie díky rychlému rozvoji průmyslu v zemi bohatnout zrychleným tempem. Bohatství dalo vzniknout přirozené potřebě luxusních bytů a drahých interiérů. Příležitost cestovat, která se v tomto období objevila, poskytla Britům šanci seznámit se s různými kulturami, životem, způsobem života a uměním jiných národů. Líbilo se jim cizí styly interiéru domů, Britové je rádi implementovali do sebe, což bylo znakem dobré formy majitele, jeho solidnosti a prosperity. V důsledku toho vznikl viktoriánský styl interiéru..

Viktoriánský interiér

Viktoriánské interiéry a funkce

Pravidla viktoriánského designu interiéru

Aby vlastník správně vyzdobil byt ve viktoriánském stylu, měl by mít alespoň představu o prvcích těch stylů interiéru, které by v tomto bytě rád viděl. Pomocí prvků exotických stylů je nenechte zvítězit, jinak už to bude neviktoriánský byt.

Jak vyzdobit viktoriánské zdi

Viktoriánský styl, pokud jde o výzdobu stěn, se liší od ostatních stylů interiéru. Poskytuje dekoraci stěn pouze tkaninami nebo tapetami. Kromě toho musí mít určitý vzor: pruhy, realisticky zobrazené květiny, ptáky, zvířata. Mnohem méně často se používají volumetrické ozdoby ve formě basreliéfu..

Látková dekorace na zeď

Použité dřevěné panely z cenných druhů, zdobené všemi druhy ozdob. Neměla by být větší než třetina výšky stěny. Často se používá takový prvek gotického stylu jako vícebarevné vitráže ve formě oblouků. Vitráže jsou nejvýraznějším a snadno rozpoznatelným prvkem gotického viktoriánského stylu.

Viktoriánské gotické prvky

Klasický styl respektuje rodinné dědictví a hodnoty. To se projevuje malbami, portréty. Portréty, obrazy s obrazy jsou zavěšeny na speciální lamely.

Viktoriánské klasiky

Paleta barev stěn není bohatá. Obecně jsou upřednostňovány tmavě červenohnědé tóny a světle hnědé barvy. Světle šedé stěny se používají částečně a zřídka.

Stylová paleta barev

V interiéru jedné místnosti často najdete několik stylů současně. Velká zrcadla jsou tedy v rokokovém stylu vítána. Upřednostňují se zrcadla v plné délce, ale toto je vzácné. Gotický styl může být prezentován ve formě vitráže, krbu s vyřezávaným rámem

Viktoriánská gotika

Viktoriánské podlahy

Viktoriánský styl nenabízí mnoho různých podlahových krytin. Nejčastěji jsou upřednostňovány parkety z přírodních dřevin. V současné době se používá linoleum s parketovým vzorem. Barva podlahy by měla odpovídat barvě stěn, nábytku.

Šatna

Umělecké keramické dlaždice lze také použít jako podlahu.

Keramická podlaha

V poslední době jsou však laminátové podlahy populární. V tomto případě může být podlaha pokryta vložkami jiného vzoru a barvy, přirozeně v kombinaci s okolním barevným pozadím..

Harmonie barev

Nepochybným zájmem pro fanoušky viktoriánského stylu budou kobercové podlahy. Červená barva koberce ladí s klasickou barvou tohoto stylu – světle hnědou.

Červená barva v interiéru

Vlastnosti vnitřní výzdoby pokojů ve viktoriánském stylu

V prvních fázích vývoje představoval viktoriánský styl poměrně objemný interiér s množstvím bizarních vzorů a ozdob. Nábytek měl také poměrně masivní vzhled a mnoho vyřezávaných dekorací. Ale postupem času se tento styl začal lišit ve smyslu proporce, i když ozvěny předchozích motivů lze stále najít.

Viktoriánský obývací pokoj

Krb je povinným atributem interiéru. Jeho přítomnost je v obývacím pokoji povinná. Prvky rokokového stylu se perfektně hodí. Jsou prezentovány ve formě mahagonového nábytku. Nohy nábytku jsou nutně zakřivené, samotný nábytek má vyřezávané dekorace.

Krb je povinný atribut stylu

Nábytek je vyroben z přírodního dřeva cenných druhů: ořech, mahagon, mořený dub. Nábytek má často vyřezávané dekorace, někdy vykládané drahými kameny a kovy.

Ořechový nábytek

Viktoriánský styl je nemyslitelný bez knihovny, zatímco jeho obsah by neměl nechat lhostejným nikoho, komu není lhostejná literatura..

Knihovna je chloubou Angličana

Vzhledem k tomu, že interiér ve viktoriánském stylu obsahuje prvky několika stylů, existuje určitá závislost těchto stylů na účelu místnosti. Prvky gotického stylu lze nalézt v tvarovaných štukových lištách, obrovských oknech, vysokých stropech a pro gotiku povinný atribut – krb. Přítomnost koberce s bizarními vzory mluví o přítomnosti indického stylu..

Koberec je znakem indického stylu

Viktoriánský styl je perfektně kombinován s rokokovými prvky, které se vyznačují pastelovými barvami, nábytkem se zakřivenými, vyřezávanými zády. Zde najdete také Gothic v podobě masivního kovového lustru, kovových úchytů skříně.

Rokokové prvky v interiéru kuchyně

Pastelové barvy, přítomnost květin a rostlin v místnosti, masivní svícny nad stolem rozdávají prvky indického stylu.

Paleta barev v kuchyni

Design viktoriánského stylu je také založen na kombinaci stěn, stropů v pastelových barvách (krémová, světle žlutá, světle zelená atd.) S teplými tóny parket, nábytku, charakteristických pro klasický styl.

Prvky klasického stylu

Interiér kuchyně ve viktoriánském stylu předurčuje především přítomnost masivního stolu ve středu místnosti. Osvětlení kuchyně je zajištěno masivním lustrem a několika dalšími lampami. A samozřejmě, stěny a nábytek by měly být měkké, klidné tóny. Minimum textilu na oknech.

Interiér viktoriánské kuchyně

Vzhledem k tomu, že britský obývací pokoj byl určen hlavně pro setkání s rodinnými příslušníky na skromnou večeři (Britům se nelíbí přítomnost cizích lidí v jejich bytě), vypadala tato místnost podle toho. Stůl je kulatý. Kolem jsou židle nebo měkké pohovky. A samozřejmě masivní svícen uprostřed stolu. Anglický byt je bez svícnu nemyslitelný. Bez něj není možné vytvořit pohodlí a teplo atmosféry v místnosti, cítit dech minulých století.

Viktoriánský obývací pokoj

Viktoriánský styl je ukázkovým stylem pro milovníky pohodlí domova, pro ty, kteří se rádi scházejí po večerech u krbu v obývacím pokoji podle rodinné tradice. Pokud jste jedním z nich, pokud jste dostatečně bohatý člověk, pak je tento styl pro vás jistý..