Interiér

Zástěra v kuchyni: praktické rady ohledně výběru materiálů, nápady na moderní výzdobu a příklady fotografií

Kuchyně je velmi důležitou místností v bytě, proto jsou při vytváření interiéru velmi důležité faktory jako funkčnost, pohodlí a estetický vzhled. Každá žena v domácnosti se však potýká s takovým problémem, jako je stříkání tuku nebo vody na pracovní plochu kuchyňského nábytku. Na zdi nezůstávají atraktivní místa a tapeta velmi rychle ztrácí svůj atraktivní vzhled. Ideálním řešením tohoto problému může být takové zařízení jako zástěra, která současně plní ochrannou funkci, lze ji snadno vyčistit od různých nečistot a je také stylovým doplňkem interiéru. Současně existuje mnoho možností designu. Užitečné informace o tom, co je takový detail interiéru kuchyně, a také tipy na výběr materiálů pro jeho výrobu najdete v tomto článku..

Co je to kuchyňská zástěra

V moderním kuchyňském interiéru se této souhláskové frázi říká část stěny umístěné mezi nástěnnými a podlahovými skříňkami, protože právě tento povrch je nejvíce vystaven různým nečistotám. Standardní uspořádání kuchyňského backsplash předpokládá plné pokrytí celé části stěny. Designéři však každý rok přicházejí se stále zajímavějšími variacemi interiéru, v důsledku čehož může být takový ochranný povlak umístěn pouze v oblasti umyvadla nebo kamen..

Důležité rady

Při vytváření jakéhokoli interiéru kuchyně byste rozhodně měli vzít v úvahu řadu bodů, které se týkají velikosti zástěry. Instalovaný panel by měl v první řadě jít pod nábytek o několik centimetrů. Spoj vytvořený v tomto případě mezi zástěrou a deskou stolu by měl být dodatečně chráněn soklem, jinak je vám zaručena tvorba houby po konstantním proudění vody za podlahovými skříněmi. Současně se výška kuchyňské zástěry může pohybovat od 45 do 60 cm. Pokud jde o délku, v tomto případě, jak jsme již zmínili, můžete trochu experimentovat. Také při vytváření takového detailu interiéru se nedoporučuje použití porézních materiálů. Dále navrhujeme o tom hovořit podrobněji..

Zástěra z keramické dlaždice

Nejběžnějším řešením, které se používá k vytvoření interiéru moderních kuchyní, jsou keramické obklady nebo dlaždice, jak se jim také říká. Takový povrch je velmi odolný, má mnoho dekorů pro každý vkus a rozpočet a je také odolný vůči extrémům vlhkosti a teploty. Současně je možné udržovat čistotu keramického povrchu nejen pomocí speciálních prostředků. Lehké nečistoty lze snadno odstranit běžným prostředkem na mytí nádobí. Kromě toho mohou dlaždice napodobovat textury, jako je kámen, dřevo, kůže nebo beton. Mezi nevýhody keramiky patří švy, které se tvoří mezi částmi materiálu. Spárovací hmotu je nutné pravidelně obnovovat a dodatečně ošetřovat proti plísním. Je třeba také poznamenat, že samotný proces pokládky dlaždic je velmi problematický..

Ochranný povrch z přírodního kamene

Tenké desky z přírodního kamene se stanou ideálním materiálem pro vytvoření kuchyňské zástěry v klasickém interiéru. Většina možností je mramor nebo žula. Tato zástěra vypadá velmi stylově, draho a vysoce odolně. Na takovém povrchu nejsou téměř žádné póry, takže neabsorbuje prach a jiné nečistoty, což výrazně usnadňuje proces čištění. Kamenná zástěra má navíc mnoho odstínů a desky se navzájem liší, protože v přírodě neexistují dva identické minerály. Nevýhody takové ochranné zástěry jsou hmotnost kamenných desek a vysoké náklady na materiál. Pokud tedy vaše plány zahrnují použití mramoru nebo žuly ve výzdobě kuchyně, budete muset trochu rozložit.

Falešný diamant

Použití umělého kamene v interiéru lze nazvat praktickou alternativou přírodních materiálů. Takový povrch snadno napodobuje jakékoli plemeno a výrazně se liší v ceně. Kromě toho se umělý kámen vyrábí v deskách a deskách různých velikostí, což vám umožňuje vytvořit bezešvý povrch na zdi. Další pozitivní vlastností umělého kamene je jeho snadná údržba a údržba. V případě potřeby lze poškozený povrch vždy opravit nebo vyměnit.

Skleněná zástěra

Skleněný ochranný povrch v kuchyni vypadá trochu neobvykle a kreativně, což v poslední době přitahuje stále větší pozornost. U kuchyňských zástěr se používá tvrzené sklo, jehož charakteristickým rysem je vysoká odolnost proti mechanickému poškození..

Skleněný povrch zástěry se nebojí účinků různých detergentů. Takové sklo prostě nelze vážně poškodit..

Kromě toho můžete instalovat ochrannou skleněnou desku přímo na stávající povrchové úpravy, jako je dřevo, tapety, a dokonce i koláž kreseb, fotografií nebo výstřižků z časopisů nebo novin. Taková zástěra je vždy vyrobena podle individuálních měření, což přímo ovlivňuje její náklady. A to je možná jediná nevýhoda ochranného povrchu skla..

Dřevěná zástěra

K vytvoření kuchyňské zástěry se přírodní dřevo používá jen zřídka, protože přírodní materiál pod vlivem různých znečištění nevydrží dlouho a má vysoké náklady. Návrháři pro tyto účely doporučují použít desky s laminovaným povrchem z dřevotřísky nebo MDF, které se dokonale vyrovnávají se všemi kuchyňskými zátěžemi. Tloušťka takových desek je v průměru od 0,5 do 1,5 cm, což vám umožňuje ušetřit místo. Povrchová úprava zástěry podobná dřevu je však citlivá na agresivní čisticí prostředky a nedoporučuje se pro dokončování stěnových částí nad plynovými kamny. V tomto případě byste se měli uchýlit ke kombinované verzi kuchyňské zástěry..

Akrylová zástěra

Materiál jako je akryl je stylovou alternativou skla a velmi často se používá v moderních variantách kuchyňských interiérů. Během postupu výroby takového povrchu se mezi skleněné vrstvy nalije akrylový polymer, který se následně natře různými barvami, ozdobí fototiskem nebo různými vzory. Akrylová zástěra nemá švy a snadno se čistí. Takový ochranný povrch však vypadá harmonicky pouze v kombinaci s moderními modely kuchyňského nábytku..

Kovová zástěra

Zástěra z nerezové oceli vypadá velmi zajímavě a originálně. Takový povrch kuchyně je trvanlivý a trvanlivý, nicméně nevýhody, jako jsou šmouhy, kapky, šplouchání, otisky prstů a škrábance na ocelovém povrchu, jsou velmi nápadné. Matná struktura tento problém částečně řeší, ale někdy se nehodí k obecnému stylu kuchyňského designu. Kovová zástěra může zabírat celou pracovní plochu nebo může být použita pouze v oblasti dřezu nebo sporáku.

S břidlicovou barvou

Takové dekorativní řešení osloví kreativní povahu a představuje dřevěnou, sádrokartonovou a jakoukoli jinou základnu pokrytou několika vrstvami speciální břidlicovou barvou. Zpočátku byla taková barva určena k restaurování tabulí, ale postupem času její konkrétní vlastnosti ocenili designéři a dnes se takový povlak velmi úspěšně používá k vytváření kuchyňských zástěr. Na takový ochranný povrch si můžete zapisovat své oblíbené recepty, zanechávat zprávy a jen kreslit, což jistě osloví mladé umělce..

Ale nezapomeňte – o břidlicovou zástěru je třeba se neustále a pečlivě starat..

Ať už si vyberete jakoukoli možnost, vždy byste měli poslouchat doporučení návrhářů.

Kuchyňská zástěra by měla nejen krásně vypadat, plnit své funkce, ale také odpovídat obecnému stylu místnosti.

Kromě toho by se nemělo zapomínat na poměr ceny a kvality. Mnoho levných materiálů má velmi krátkou životnost, což znamená, že povrch bude nutné často renovovat. A to znamená další potíže a náklady..