Końcowa praca

Chcę dokonać remontu! Łazienka: bezpieczna i wygodna podłoga (część 2)

Łazienka jest gotowa do remontu. Pusty, czysty i jakoś niezwykle przestronny. Demontaż jest zakończony, śmieci są usuwane. Można rozpocząć prace naprawcze. Dzisiaj porozmawiamy o tym, jak naprawić podłogę w przygotowanym pomieszczeniu. Jakie technologie należy zastosować, aby podłoga była niezawodna, piękna i łatwa w użytkowaniu?.

Jastrych – podstawa podłogi

Dlaczego potrzebujesz jastrychu? Ma kilka zadań. Przede wszystkim za pomocą jastrychu cementowego podłoga jest wyrównywana, wygładzana i przekształcana w podstawę do wykończenia. Monolityczna warstwa betonu lub cementu na posadzce zwiększa poziom izolacji akustycznej. Dotyczy to zwłaszcza apartamentowców, w mieszkaniu położonym powyżej pierwszego piętra..

A na parterze iw prywatnym domu jastrych jest jedną z metod izolacji. Kolejny jastrych to sposób na uporządkowanie systemu «Ciepła podłoga». Chroni elementy grzejne, umożliwia wykonanie wysokiej jakości prac wykończeniowych, akumuluje i równomiernie oddaje ciepło.

Pod jastrychem potrzebna jest hydroizolacja

Wymagana jest hydroizolacja podłogi w łazience. W niektórych przypadkach odbywa się to pod jastrychem, aw niektórych – z góry. Jeśli zamierzasz zainstalować dowolny system «Ciepła podłoga», pod nim wykonuje się hydroizolację. Jeśli podłoga nie jest ogrzewana, hydroizolacja jastrychu ochroni beton przed nadmierną wilgocią.

Hydroizolacja jest inna. Na przykład materiały rolkowe są rozwijane na całej powierzchni łazienki, zachodzące na siebie szwy są lutowane razem. Walcowane produkty hydroizolacyjne obejmują pokrycia dachowe, papę dachową, różne folie. Różne mastyksy (bitumiczne i syntetyczne), żywice epoksydowe można sklasyfikować jako smary do hydroizolacji.

W pomieszczeniu, w którym woda może rozlewać się na podłogę, wskazane jest łączenie ze sobą metod hydroizolacji. Tak więc na warstwie mastyksu bitumicznego można ułożyć warstwę materiału rolkowego, a na wierzchu przetworzyć go kolejnymi 1-2 warstwami mastyksu. Materiały hydroizolacyjne muszą przetwarzać kąt przylegania ścian do podłogi i dolnej części ściany.

DIY jastrych łazienkowy

Musisz zacząć, jak zawsze, od planowania i rozplanowania. Poziom nowej podłogi zaznaczony jest na ścianach. Lepiej zrobić to z lekkim nachyleniem 1,5-2 stopni. To nachylenie nie jest zauważalne ani wizualnie, ani podczas chodzenia. Ale zrobi właścicielom dobrą obsługę. Jeśli woda przypadkowo rozleje się na podłogę, nie spłynie w trudno dostępne miejsca.

Jak wysoko będzie nowy jastrych? Jeśli planuje się licowanie płytkami ceramicznymi, od poziomu podłogi należy odjąć 10-15 mm. Jest to grubość samej płytki i warstwy kleju użytej do jej ułożenia. System «Ciepła podłoga», w razie potrzeby powinien znajdować się pod lub wewnątrz wylewki podłogowej. Zależy to od grubości warstwy betonu. Całkowita grubość jastrychu nie powinna być mniejsza niż 3 cm Jak postępować, jeśli postanowiono nie wyposażać ciepłej podłogi? Podłoże pod nowy jastrych cementowy (betonowy) należy zagruntować gotowym podkładem głęboko penetrującym. Następnie lampy ostrzegawcze są instalowane w odległości 70-80 cm od siebie. Za pomocą poziomu budynku sprawdzany jest poziomy poziom podłogi i równomierność niewielkiego nachylenia. Wszystkie sygnalizatory muszą znajdować się na tej samej płaszczyźnie.

Do jastrychu stosuje się beton (jeśli całkowita grubość warstwy wynosi 5 cm lub więcej) lub mieszankę cementowo-piaskową (w przypadku cieńszego jastrychu). Beton składa się z cementu, piasku i żwiru. Aby uzyskać wysokiej jakości mieszankę, musisz dokładnie wymieszać składniki w stosunku 1: 2,5: 3,5-4. Oznacza to, że na wiadrze cementu bierze się 2,5 wiadra piasku i 3,5-4 wiadra pokruszonego kamienia. Mieszanka cementowo-piaskowa sprzedawana jest w workach. Producent przestrzega wymaganych proporcji w gotowej mieszance. Możesz zrobić to samemu. Na jedno wiadro cementu trzeba wziąć trzy wiadra piasku.

Przygotowana mieszanka wypełnia przestrzeń między dwoma latarniami i wyrównuje ją linijką. Więc stopniowo wypełniaj całą powierzchnię podłogi. Po pół godzinie lub godzinie powierzchnię wyschniętego jastrychu należy zetrzeć. Lepiej wyciągnąć latarnie z zamarzniętego, ale jeszcze nie w pełni wzmocnionego jastrychu, a powstałe ubytki wypełnić zaprawą cementową. Jest to szczególnie ważne, jeśli podłoga nie będzie pokryta płytkami. Na przykład, jeśli właściciele chcą zrobić nową podłogę polimerową. Gotową podłogę lepiej zostawić na kilka dni przykrytą folią. Jeśli jastrych nie wyschnie, nie pojawią się na nim pęknięcia..

Ciepła podłoga w łazience

Jeśli pamiętamy, że często stoimy na podłodze w łazience bosymi stopami, to staje się jasne, że ciepła podłoga jest bardzo przyjemna. Po złożeniu systemu «Ciepła podłoga», właściciel poprawi mikroklimat w tym pomieszczeniu na wiele lat. Podgrzewana podłoga zawsze będzie sucha, a powietrze niezbyt wilgotne.

Który z trzech rodzajów systemu? «Ciepła podłoga» wybrać do łazienki? Wszystkie są dobre, ale każdy ma swoje wady. Aby dokonać wyboru, musisz poznać wszystkie trzy.

Podłoga izolowana termicznie wodą

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

System to konstrukcja wykonana z rur metalowych lub plastikowych, przez które przepływa woda z instalacji grzewczej. Rury są zamykane jastrychem, a następnie dowolnym materiałem wykończeniowym. Termostat pozwala kontrolować stopień nagrzewania.

Niezbyt drogi system. Nie wymaga dodatkowych kosztów podczas eksploatacji. Całkowicie bezpieczny.

Jak zainstalować? W przypadku tej opcji ogrzewania podłogowego nie ma potrzeby wykonywania wylewki. Konieczne jest przycięcie płyty betonowej i wykonanie wysokiej jakości hydroizolacji. Następnie podłoga jest izolowana płytami ze styropianu lub inną gęstą izolacją. Ekran odbijający ciepło powinien być umieszczony na wierzchu izolacji. Jest to potrzebne, aby energia cieplna ogrzewała naszą podłogę, a nie płytę podłogową. Na ekranie układana jest siatka wzmacniająca – podstawa przyszłego jastrychu. Siatka na siatce powinna być mała. Nie więcej niż 50 mm.

Specjalne rury do podłogi z ciepłą wodą układane są równomiernie, z krokiem 100-150 mm. Mocowane są na siatce wzmacniającej. Nie ma potrzeby układania rur w miejscach montażu pralki czy mebli. Początek i koniec rury musi wychodzić z podłogi w miejscu, w którym znajduje się pion grzewczy. Ułożoną rurę można podłączyć bezpośrednio do rur grzewczych. Jednocześnie nowa podłoga będzie działać. Ale właściciele nie będą w stanie tego zarządzać. Aby osoba mogła wpłynąć na jego pracę, rura jest podłączona do specjalnego sprzętu. Zawiera rozdzielacz, termostat i specjalne krany.

Po ułożeniu rury i sprawdzeniu działania systemu, lampy ostrzegawcze są ostrożnie umieszczane i wykonywany jest jastrych. Głównym zadaniem nie jest uszkodzenie konstrukcji podłogi.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

System ogrzewa podłogę za pomocą elektrycznych elementów grzejnych. Instalowana pod jastrych cementowy lub bezpośrednio pod płytką. Temperaturę można regulować.

Bardzo łatwy w montażu. Zajmuje mniej miejsca. Jest to ważne, jeśli nie jest możliwe wykonanie jastrychu o dużej objętości..

Jak zainstalować? Konieczne jest zainstalowanie elektrycznej ciepłej podłogi na tej samej izolowanej i wzmocnionej podstawie, jak w przypadku instalacji wodnej. Możesz użyć specjalnego kabla grzejnego i samodzielnie położyć go na podłodze, postępując zgodnie z instrukcjami. I możesz kupić gotowe maty grzewcze, w których kabel jest już ułożony wężem i zamocowany. Montaż mat jest znacznie łatwiejszy.

Na ścianie montowany jest termostat elektrycznego ogrzewania podłogowego. Przewody przyłączeniowe wyprowadzone są do strefy grzewczej i tam są podłączane do instalacji elektrycznej. Po sprawdzeniu prąd musi być wyłączony i starannie wylewany.

Folia (podczerwień) ciepła podłoga

Folia ciepła podłoga

System składa się z folii grzewczej, która jest zasilana elektrycznie. W zestawie izolatory, czujnik temperatury, termostat.

Łatwy w montażu. Bardzo cienki materiał, nie wymaga dużej ilości jastrychu. Bardzo szybko, w zaledwie kilka minut, nagrzewa płytkę. Zużywa o jedną trzecią mniej energii elektrycznej niż elektryczne ogrzewanie podłogowe.

Jak zainstalować? Instalowany pod płytkami na gotowym jastrychu. Nie zapomnij o izolacji termicznej pod systemem «Ogrzewanie podłogowe na podczerwień». Specjalna izolacja zawarta w dostawie jest rozprowadzana bezpośrednio pod folią. Folię tnie się na paski o określonej długości wzdłuż specjalnych linii. Folia jest ułożona tak, że miedziany pasek znajduje się na dole, a styki są skierowane na ścianę z termostatem.

Zaciski stykowe mocujemy do taśmy miedzianej. Podłączone są do nich przewody instalacyjne. Miejsca łączenia przewodów i cięcia folii należy zaizolować. Następnie czujnik temperatury jest podłączony i również starannie izolowany. Należy zauważyć, że system «Ogrzewanie podłogowe na podczerwień» wraz ze szczegółowymi instrukcjami. Podąży za nim nawet nastolatek..

Jak układa się płytki na foliowej podłodze? Tutaj nie ma potrzeby wykonywania jastrychu. Na folię starannie układa się cienką siatkę wzmacniającą o drobnych oczkach (10-20 mm). Płytkę układa się na ruszcie na cienkiej zaprawie. Podstawa naszej łazienki jest gotowa. Podłoga przygotowana do wykończenia frontowego. Jak prawidłowo ułożyć podłogę i jakie inne opcje wykończenia podłogi w łazience zasługują na uwagę? Zostanie to omówione w jednym z kolejnych artykułów z tej serii. «Chcę dokonać remontu! Łazienka».