Końcowa praca

Ściany: niezwykłe malowanie i szablony

W zwykłych obszarach mieszkalnych powierzchnia ścian przekracza całkowity kwadrat podłogi i sufitu. Już z tego powodu potrzeba dokładnego, a nawet wybrednego podejścia do dekoracji ścian jest oczywista. Zdobienie za pomocą szablonów to jedna z dość nietypowych, a jednocześnie wielu powszechnych technik zdobienia. Drogi «niestandardowe» farby mają też długą tradycję i wiele specyficznych wzorów.

Szablony

Przy pewnym minimum umiejętności możesz je stworzyć samodzielnie w kilka minut. Oczywiście produkcja niektórych złożonych odmian tych szablonów może zająć wiele godzin. W zależności od zastosowania rysunku oryginalne klisze dzielą się na kilka odmian:

  • Prosty lub w jednej kolorystyce. Są to te, które służą do szybkiego i przejrzystego etykietowania..
  • Złożone lub połączone. Tutaj, korzystając z kilku szablonów i zastosowanych kolorów, możesz wcielić obraz o niemal dowolnej złożoności.
  • Odmiana wolumetryczna. Kiedy same fragmenty szablonu są wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu. Rysunek jest następnie nakładany za pomocą szpachli.
  • Odwróć lub «minus» próbka. Tutaj obszar wokół takiego fragmentu jest zamalowany. A zamknięte przez niego obszary okazują się niejako migotać wzdłuż konturu..

Dziś gotowe klisze różnych typów i wzorów można kupić w punktach sprzedaży odpowiedniego profilu lub w Internecie. Wykonane są z płyt PCV lub folii na trwałym podłożu winylowym.

Elegancki wzór na ścianie

Pod szablonem

Wybór lokalizacji takiego wzoru i przemyślenie samego obrazu we wszystkich szczegółach jest w rzeczywistości najważniejszą częścią całego procesu dekorowania. Takie kompozycje wyglądają bardzo naturalnie na ścianach przy łóżkach, stołach, przy oknach i drzwiach..

 Zasady pracy:

  •  szablon lepiej wykonać na ploterze, dzięki czemu będzie można uniknąć nierówności i zadziorów;
  • dekorowana ściana musi być gładka, wolna od brudu i wilgoci;
  • najpierw musisz spróbować rysować na kawałku tapety lub sklejki. Możesz więc poćwiczyć i zobaczyć, jak wszystko będzie wyglądało na ścianie;
  • pracując natryskiem lub gąbką, pędzlem lub wałkiem należy pamiętać, aby nakładać minimalną ilość farby. Przed nałożeniem na ścianę lepiej przenieść nadmiar na tę samą starą tapetę..

  Niekonwencjonalne barwienie

Malowanie ścian może zamienić je w stylowe i przyciągające wzrok fototapety. Wymaga to chęci, wyobraźni i niecodziennych sposobów pracy. Istnieje kilka stosunkowo prostych i skutecznych technik oryginalnego malowania ścian. Mogą z nich korzystać osoby nieposiadające specjalnych umiejętności i doświadczenia zawodowego. Przed właściwą pracą wystarczy tutaj wypróbować tę lub inną metodę malowania na kawałku płyty gipsowo-kartonowej, sklejki lub po prostu grubym papierze.

Niekonwencjonalne barwienie

Zig zag na ścianie

Praca z gąbką

Idealną opcją byłaby tutaj prawdziwa gąbka morska. Sprawdzi się też gąbka do mycia samochodu. Guma piankowa na pewno się nie sprawdzi. Pozostawia swoje drobinki na powierzchni do zdobienia..

Malowanie gąbką

Wcześniej fragment ściany był pomalowany w głównej kolorystyce. Dopiero po całkowitym wyschnięciu możesz rozpocząć dekorowanie. Namoczoną w wodzie i dobrze wykręconą gąbkę lekko zwilżamy wodnym barwnikiem o jaśniejszym lub ciemniejszym (w porównaniu z oryginałem) odcieniu. Nakładanie warstwy odbywa się ruchem dotykowym, bez silnego nacisku. Tutaj nie można się spieszyć i naraz nabrać dużej ilości farby do gąbki. Należy również dążyć do maksymalnej jednorodności powstałej warstwy..

Po zakończeniu pracy ściana musi całkowicie wyschnąć. Zwykle zajmuje to mniej niż godzinę, ponieważ powłoka jest bardzo cienka. Co więcej, podobny cykl można powtórzyć więcej niż raz, za każdym razem zmieniając nałożony odcień. Dzięki temu na powierzchni uzyskana zostanie unikalna faktura i złożona głębia koloru..

Za pomocą szmaty

Tutaj również wstępnie tworzona jest warstwa koloru nośnika. Po całkowitym wysuszeniu dwu- lub trzycalowym pędzlem na powierzchni około 1-1,2 m2. przeprowadza się malowanie nieco jaśniejszą kolorystyką. Bezpośrednio przez ten obszar, wcześniej skręcony walec szmatki toczy się w różnych kierunkach i bez zatrzymywania się. Musisz mieć kilka takich szmacianych rolek w magazynie. Jeśli ktoś jest nasączony farbą, to zmienia się na świeży.

Za pomocą szmaty

Powstały nieprzewidywalny wzór z rodzajem tekstylnego rysunku z najdrobniejszymi szczegółami daje naprawdę wyjątkową dekorację ścienną. W ten sposób można pomalować wybrany obszar lub całą ścianę..

Możesz także poeksperymentować z pędzlami o różnej sztywności włosia. Farbę można przetrzeć półsuchym pędzlem. Najważniejsze jest, aby uzyskać efekt, który będzie przyjemny dla oka i nie będzie kłócił się z innymi projektami i wyposażeniem..