Końcowa praca

Jak malować ściany w mieszkaniu: ogromna liczba pomysłów z praktycznymi wskazówkami

Malowanie ścian i sufitów w mieszkaniu to jedna z niewielu czynności, które każdy z nas może wykonać samodzielnie. O ile wymaga starannego przygotowania i odpowiednich narzędzi, to przy odrobinie wiedzy samodzielne malowanie ścian może nie tylko oszczędzić rodzinny budżet, ale także przynieść wiele radości. Więc naucz się malować pokój?

Ściany mieszkania pomalowane farbą: kroki przygotowawcze

Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, prawie każdy może samodzielnie pomalować pokój lub mieszkanie. Malowanie ścian nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności ani zdolności, wystarczy dużo cierpliwości i dobrej woli.

Pierwszy krok: usunięcie starej farby

Pytanie «jak pomalować pokój» wielu z nas pyta. Pierwszym krokiem przed malowaniem ścian jest zwykle usunięcie starej farby. Oczywiście ten krok można pominąć, gdy mamy do czynienia ze świeżym tynkiem i lakierem nawierzchniowym..

Aby sprawdzić, czy ze ściany trzeba usunąć całą farbę, zwilż ją wodą i usuń farbę szpachelką. Zazwyczaj warto całkowicie usunąć farbę, aż do tynku, jeśli to możliwe bez większych problemów. Po usunięciu farby szpachelką ponownie zmyj ścianę, aby uzyskać jednolitą, czystą powierzchnię bez pozostałości.

Obecnie dostępne są również specjalistyczne rozcieńczalniki do farb. Możesz je dostać z prawie każdego dobrze zaopatrzonego sklepu z artykułami dla majsterkowiczów i majsterkowiczów. Jest to lek rozpuszczający farbę za pomocą biodegradowalnych składników. Produkt jest bezwonny, niedrażniący i nietoksyczny. Jest w stanie usunąć każdy rodzaj farby ze ściany od akrylowej do olejnej, a skończywszy na proszkowej. Aby było to możliwe, nałóż produkt równomiernie na ścianę. Czas oczekiwania na efekt to około 45 minut. Po wygaśnięciu farby po prostu zeskrob szpachelką ze ściany..

Drugi krok: wybór podkładu

Po zdjęciu starej farby możesz zadać sobie pytanie «jak malować ściany?» Przed malowaniem ściany należy odpowiednio zagruntować. W tym celu należy użyć specjalnego podkładu lub nawet zwykłej, najtańszej białej farby. Przed wyborem materiału warto zapoznać się z instrukcją producenta farby. Producenci często polecają określone rodzaje podkładów. Warto postępować zgodnie z ich instrukcjami, ponieważ nie wszystkie rodzaje farb są łączone z takim lub innym rodzajem materiału wykończeniowego..

Grunt na ścianie zwykle wykonuje się raz lub dwa razy, w zależności od jakości użytego materiału. Celem jest przygotowanie powierzchni tak, aby po nałożeniu docelowej farby nie były widoczne żadne przebarwienia..

Jaką farbą pomalować ściany w mieszkaniu: wybór odpowiedniego rodzaju?

Farbę należy dobrać indywidualnie do każdego pomieszczenia. Jeśli chcesz pomalować pomieszczenie o dużej wilgotności (np. kuchnię lub łazienkę), wybierz farbę lateksową. Jest odporny na brud, wilgoć i tłuszcz. Możesz go łatwo zmyć wodą i mieć pewność, że materiał nie wyblaknie..

Farbę lateksową bardzo łatwo nakłada się na ściany. Dzięki swojej konsystencji i strukturze łatwo i dokładnie pokrywa malowane powierzchnie. Zwykle na dobrze zagruntowaną powierzchnię wystarczy nałożyć jedną warstwę takiej farby, aby całkowicie ją pokryć. Ten rodzaj materiału wykończeniowego jest zwykle o 20-30% droższy niż konwencjonalna farba emaliowa..

Do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy przedpokój można zastosować zwykłą farbę emaliową. Dla uzyskania idealnego efektu należy nałożyć jedną lub dwie warstwy na dobrze zagruntowaną powierzchnię, szczególnie przy wyborze koloru zamiast białej ściany.

Stosunkowo nowym rozwiązaniem są farby strukturalne, które symulują różne efekty, np. nierówny tynk. Ich główną zaletą, oprócz ciekawego efektu wizualnego, jest możliwość ukrycia nierównych ścian. Ten rodzaj farby zwykle nie wymaga specjalnego gruntowania, ale bezwzględnie należy przestrzegać instrukcji producenta. Znajdziesz w nich informację, na jakie powierzchnie przyklei się konkretna farba strukturalna..

Jak pięknie malować ściany w mieszkaniu: ile farby jest potrzebne?

Aby oszacować wymaganą ilość farby, musisz najpierw obliczyć powierzchnię ścian i sufitów, które planujesz pomalować. Pomyśl także o kolorach i odcieniach. Coraz częściej niektóre ściany malowane są na inny odcień danego koloru niż inne – takie pomysły warto wziąć pod uwagę już na etapie planowania..

Wydajność farb lateksowych i emaliowanych wynosi zwykle od 10 do 15 m2/l. Oznacza to, że jednym litrem farby można pomalować od 10 do 15 m 2 ściany lub sufitu. Wydajność farby może się różnić w zależności od producenta i konkretnego typu, dlatego przed zakupem należy zawsze sprawdzić przewidywane średnie zużycie przez producenta. Warto również pamiętać, że na nierównych lub chropowatych powierzchniach (ściany pokryte tynkiem bez niego) zużycie będzie o około 10-20% wyższe.

Pamiętaj, że prognozowane zużycie dotyczy jednej warstwy farby, natomiast dla dobrego pokrycia ścian należy nałożyć co najmniej 2-3 warstwy podkładu plus jedną lub dwie warstwy farby docelowej. W związku z tym w przypadku konieczności pomalowania ściany w pomieszczeniu o powierzchni 30 m 2 potrzebne będą 3 litry farby podkładowej i 2 litry farby docelowej na trzykrotne gruntowanie i dwukrotne malowanie farbą docelową ( producent podaje zużycie 10 m 2 / litr).

Jak pomalować ściany w mieszkaniu zamiast tapety?

Jeśli stara tapeta mocno przylega, nie trzeba jej odrywać. Przed malowaniem należy je odpowiednio pokryć jedynie białym podkładem. Zrób to samo dla ciemniejszej ściany. Jeśli jesteś przyzwyczajony do tapet w swoim domu, ale nie podoba Ci się ich zużycie, możesz pomalować ścianę w pionowe pasy, różniące się kolorem i rozmiarem. Aby wykonać taki wzór, należy równomiernie przykleić taśmy do ściany, zamalować co drugi pasek, a następnie usunąć taśmy. Gdy kolorowe paski dobrze wyschną, przyklej paski wzdłuż ich lewej i prawej krawędzi. Kolor w pozostałych polach.

Jak malować ściany w mieszkaniu własnymi rękami: krok po kroku

Do malowania najlepiej używać dużego wałka malarskiego. W przeciwieństwie do pędzla nie wymaga specjalnych umiejętności i gwarantuje dobry efekt. Farba zostanie równomiernie rozprowadzona i po kilku przejazdach nie będzie widać żadnych plam. Należy jednak pamiętać o równomiernym rozprowadzeniu farby po zwilżeniu wałka w kucku i usunięciu nadmiaru farby..

Po namoczeniu wałka połóż go na ścianie i wykonaj pionowe ruchy – góra – dół – góra. Nie zaleca się malowania pod kątem, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo pojawienia się plam i widocznych nierówności. Na dużych powierzchniach używaj największego możliwego wałka. Dzięki temu praca przebiegnie znacznie sprawniej..

Miejsca styku między różnymi powierzchniami (na przykład biała farba na suficie i kolor na ścianie lub wokół gniazdka elektrycznego) należy pomalować małym pędzlem. Wałek do tego celu nie jest dobrym rozwiązaniem, ma zbyt dużą powierzchnię do precyzyjnego wykończenia takich miejsc. Pędzel do wykańczania powinien być bardzo mały, najlepiej o szerokości od 1 do 2 cm. Warto również użyć taśmy maskującej.

Kolejne warstwy można nakładać dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej. Zwykle należy odczekać co najmniej 12, najlepiej 24 godziny, aby upewnić się, że wcześniej nałożona powłoka malarska jest sucha i dobrze przylega do powierzchni..

Jak pomalować sufit??

Podobnie jak ściany, ale po prostu ściśnij trochę wałek, aby farba nie kapała na ciebie. Trzeba też pamiętać o oddzieleniu sufitu od ścian taśmą atramentową. Taśma maskująca służy do oddzielenia jednego koloru od drugiego. Delikatnie owiń wałek wokół jednej kolorowej wstążki, a następnie zdejmij go, aby uzyskać idealnie gładką spoinę..

Jakie kolory pomalować ściany w mieszkaniu?

Wybór koloru ściany to dla wielu osób trudne zadanie. Czy farba jest biała, beżowa, szara? A może postawić na jasny kolor? Kiedy rozpoczyna się remont, problemem staje się wybór odcienia. Co jeśli wyjdzie za jasno lub za ciemno? A teraz pozornie proste rozwiązanie okazuje się być przyczyną bólu głowy wielu remontujących mieszkanie. Jak dobrać odpowiedni kolor ścian w mieszkaniu? Praktyczne porady ekspertów.

Dobór kolorów ma kilka zasad. Wybierając te, które będą z nami na co dzień, warto zacząć od zgłębienia tematu psychologii cienia, ponieważ kolory wpływają na nastrój, samopoczucie, a nawet procesy fizjologiczne. Dlatego, będąc zdenerwowanym, lepiej unikać pobudzania na czerwono, a jeśli masz skłonność do depresji, lepiej nie malować ścian na fioletowo. Z kolei czerwień dobrze sprawdzi się w kuchni, ponieważ pobudza procesy trawienne i apetyt, podczas gdy medytujący doceni fiolet, ponieważ koncentruje i uspokaja. Dlatego znalezienie najlepszego dla siebie koloru wymaga znajomości własnej natury. Z reguły ciepłe kolory pobudzają umysł i procesy życiowe. Biały jest neutralny (dlatego jest używany w szpitalach) i uspokaja niebieski. Żółty i pomarańczowy są optymistyczne, ale brązowy i czarny to przeciwieństwo..

Malowanie ścian i sufitów to jeden z ostatnich etapów dekoracji domu. Kolorowe ściany i jasne sufity wypełniają dom przytulnością. Wnętrza, w których odpowiednio dobrana kolorystyka nabierze ciekawego stylu i niepowtarzalnego klimatu.