Końcowa praca

Jak zaimpregnować łazienkę?

Hydroizolacja to zastosowanie materiałów, które nie przepuszczają wody przez podłogę i ściany. Ten rodzaj naprawy wykonuje się w miejscach łazienek, aby zapobiec występowaniu grzybów, pleśni i innych. «radości» wilgotne pomieszczenie. Celowość hydroizolacji nie wymaga dyskusji, ponieważ jeśli nie zostanie wykonana, to parowanie i kondensacja w końcu przenikają nawet pod płytki ułożone w łazience, powodując wszystkie powyższe konsekwencje, negatywne zarówno dla wyglądu pomieszczenia, jak i dla zdrowia ich właścicieli. Osobnym punktem, na który warto zwrócić uwagę, jest wydłużenie żywotności materiałów wykończeniowych w łazience, a także zminimalizowanie ewentualnych nieporozumień z sąsiadami z powodu niezamkniętego kranu, pękniętej rury lub innych wypadków …

Tam, gdzie przede wszystkim potrzebna jest hydroizolacja?

Hydroizolacja

Przed wykonaniem pracy pierwszym krokiem jest ustalenie, jakiego rodzaju materiałów użyć. Są one głównie podzielone na dwa typy. Pierwsza to praca powlekająca, druga to powłoka.

Smary

Masy płynne lub pastowate, nakładane wałkiem lub szpachelką na izolowaną powierzchnię. Zajmują trochę czasu, aby się zestalić. Pozytywnymi aspektami są niewątpliwie możliwość stosowania ich na nierównych powierzchniach, doskonała przyczepność do podłoża oraz względna łatwość wykonywania pracy. Wada – większość materiałów powłokowych wytrzyma wystarczająco długo, jeśli dodatkowo wykonasz na nich jastrych wypełniający.

W przypadku prac powlekających przy hydroizolacji zwykły bitum pozostaje najtańszą opcją. Należy jednak wziąć pod uwagę jego krótki okres użytkowania (3-5 lat), a także konieczność podgrzania go do temperatury 120°C przed nałożeniem na obrabianą powierzchnię..

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, możesz również użyć specjalnych lakierów. Są nakładane w kilku warstwach i zapewniają dobrą ochronę przed wilgocią. Jednak wada jest taka sama jak w przypadku bitumu – kruchość. Po 5-6 latach konieczne będzie ponowne wykonanie hydroizolacji.

Znacznie lepszą, choć droższą opcją byłoby zastosowanie bardziej nowoczesnych materiałów na bazie bitumu. Jest to masa uszczelniająca bitumiczno-kauczukowa lub bitumiczno-polimerowa. Są znacznie bardziej niezawodne, trwałe i nie kapryśne do warunków pracy, do ujemnych temperatur.

Mastyki cementowo-polimerowe mają najwyższą cenę i odpowiednią jakość. Świetnie wyglądają jak roztopiona plastelina. Podczas obróbki powierzchni znakomicie wnikają w najmniejsze pęknięcia, zatykając dziury i tworząc niezawodną przyczepność, a zawartość polimerów, dyspersji silikonowych lub akrylowych w podłożu gwarantuje trwałość i skuteczność tych materiałów.

Jeśli zatrudnianie rzemieślników nie jest dla ciebie najlepszym wyjściem i zdecydowałeś się na uszczelnienie łazienki własnymi rękami, nie zapominaj, że nie ma jednego przepisu na stosowanie mieszanek powłokowych i dokładnie przestudiuj instrukcję użytkowania. Zaopatrz się również w niezbędne narzędzia. Mastyki płynne nakłada się wałkiem lub pędzlem, mastyks gęsty – kielnią lub szpachelką. Jeśli używany jest gruby mastyks, zaopatrz się również w szeroką szpachelkę, aby wyrównać powierzchnię.

Obróbka zaczyna się od narożnika lub od połączenia szwu. Pożądana jest obróbka wszystkich powierzchni, ale nawet jeśli obrabiana jest tylko podłoga, nadal jest to konieczne «wspiąć się» o 20-30 cm i na ścianach. Nie zapomnij o rurach – należy na nie założyć uszczelki, a także posmarować mastyksem.

Materiały klejące

Jest to zasadniczo ten sam bitum, wzmocniony poliestrem lub włóknem szklanym. W zależności od kosztu takiej hydroizolacji istnieją materiały zawierające polimery i inne dodatki. W zależności od sposobu aplikacji dzielą się na samoprzylepne i kierowane. Te pierwsze działają jak zwykłe naklejki, folia ochronna jest usuwana, a sama rolka jest nawijana na obrabianą powierzchnię. Prowadnice montowane są za pomocą palnika gazowego. Rolka jest układana na powierzchni, poddawana obróbce cieplnej, a następnie rozwijana za pomocą ciężkiego wałka.

Największym plusem wklejania jest jego niezaprzeczalna opłacalność – żadna mieszanka powłok nie będzie kosztować tak tanio, jak kilka rolek gotowej hydroizolacji. Dodatkowym atutem jest szybkość montażu, a dodatkowo nie trzeba czekać, aż obrabiana powierzchnia będzie gotowa do podjęcia kolejnego etapu prac naprawczych..

Negatywne aspekty to przede wszystkim nieprzyjemny i uporczywy zapach samego asfaltu. Nie bez znaczenia jest również konieczność starannego przygotowania powierzchni – do układania rolek wymagana jest idealnie płaska i sucha podstawa. Należy również pamiętać, że niedokładności w wykonaniu mogą zniweczyć wszelkie włożone wysiłki, dlatego klejenie paneli hydroizolacyjnych powinno odbywać się z najwyższą dokładnością..

Główne etapy prac hydroizolacyjnych

Przede wszystkim konieczne jest przeprowadzenie prac przygotowawczych. Obejmują one:

  • Przygotowanie powierzchni. Konieczne jest jak najdokładniejsze oczyszczenie przetworzonej podstawy z gruzu i kurzu. Jeżeli różnice wysokości przekraczają 2 mm, konieczne jest wykonanie wylewki wyrównującej.
  • W przypadku izolacji betonu, tynku, a także przy użyciu jastrychu cementowego, powierzchnię należy zwilżyć. Odbywa się to dzięki porowatej strukturze tych materiałów, aby uniknąć przedwczesnego wysychania roztworu..
  • Baza podkładowa. Jest to obowiązkowa procedura, która znacznie zwiększa jakość przyczepności hydroizolacji do obrabianej powierzchni..
  • Klejenie spoin przepuszczających wilgoć taśmą zbrojącą. Zwróć uwagę na szczeliny między ścianami a podłogami, między podłogami a armaturą itp..

Po wykonaniu wszystkich powyższych prac przygotowawczych należy przejść bezpośrednio do aplikacji hydroizolacji, zgodnie z zaleceniami dla konkretnego użytego materiału.