Końcowa praca

Okładziny ścienne z płyt gipsowo-kartonowych metodą ramową

Mając własny dom, prawie każdy boryka się z problemem wyrównania ścian. Ktoś chce zmienić układ, instalując dodatkowe ściany, a ktoś chce zrobić łukowe przejścia. Wszystkie te pragnienia można zrealizować stosując montaż ramowy z płyt gipsowo-kartonowych.

Sposoby montażu płyt gipsowo-kartonowych

Płyty gipsowo-kartonowe to materiał łatwy w obróbce: jest łatwy w montażu, łatwy do cięcia i elastyczny po zgięciu. W zależności od równości istniejących ścian można przykleić płytę gipsowo-kartonową do ściany lub zamontować na ramie. Przyklej płyty gipsowo-kartonowe na płaszczyźnie tej ściany, której spadek od poziomu nie przekracza 1 cm na 1,5-2 m.

Podczas wyrównywania bardzo zakrzywionych ścian stosuje się metodę montażu ramy. Co więcej, krzywizna ścian może być zarówno pozioma, jak i pionowa. Możesz stworzyć ramkę z drewna lub metalu. Dzięki zastosowaniu ościeżnicy ułożone są łukowe otwory, nisze, skosy okien i drzwi. W domu można zbudować różne półki i antresole z płyt gipsowo-kartonowych. Istnieje wiele opcji. Wszystko zależy od umiejętności wybranego mistrza i nawyków projektowych właściciela mieszkania.

Wybór materiału na ramę

Rama do płyt kartonowo-gipsowych jest używana, gdy trzeba wyrównać ściany. Ta metoda jest dobra, ponieważ można ukryć okablowanie i komunikację za ramą. Rama umożliwia ocieplenie pomieszczenia wełną mineralną lub pianką. Pod płytą kartonowo-gipsową rama zbudowana jest z drewnianych listew lub metalowych profili.

Drewniane listwy należy pokryć specjalnym środkiem przeciwgrzybicznym. Szkielet drewniany stosowany jest w suchych pomieszczeniach. Listewki muszą być dobrze wysuszone i bez sęków. Zapobiega to odkształceniom całej struktury podczas suszenia. Obecność sęków prowadzi do złamania. Szyna do zamontowania musi być kompletna na całej długości. Najlepszym wyborem jest szyna 3/5 cm, ponadto strona 5 cm to strona przednia. Do niego przymocowana jest płyta gipsowo-kartonowa. W wersji ramowej bardzo ważne jest prawidłowe zbudowanie ramy. W końcu przymocowane są do niego płyty gipsowo-kartonowe. Do metalowej ramy stosowane są specjalne profile fabryczne. Powinieneś wybrać twardszy profil. Dostępne są w długościach 2, 2,5 i 3 metry. Jego rozmiar to 3/6 cm.

Instalacja ramy

Zasadniczo montaż ram drewnianych i metalowych jest taki sam. Początkowym etapem urządzenia siatki szkieletowej na ścianie jest oznaczenie obrabianej płaszczyzny. Biorąc pod uwagę wymiary płyty gipsowo-kartonowej na szerokość (1,2 m), ściana jest podzielona na równe przedziały po 0,6 m. Pierwsza pozioma linia jest rysowana w rogu ściany. Wszystkie kolejne linie są od niego zaznaczone w określonej odległości. Linia biegnie od sufitu do podłogi. Znaki wykonuje się wzdłuż linii za pomocą poziomicy do mocowania zawieszeń. Odległość między wieszakami wynosi 0,5 m. Prowadnice profilowe (szyny) są przymocowane do tych wieszaków za pomocą wkrętów samogwintujących do metalu lub drewna. Same wieszaki są przymocowane do ściany. Jeśli początkowa ściana jest drewniana, użyj wkrętów do drewna. W przypadku ściany betonowej lub ceglanej stosuje się kołki. Bardzo ważnym punktem jest mocowanie wieszaków do ściany. Cokolwiek by powiedzieć, ściana domu jest podstawą, do której przymocowana jest cała konstrukcja szkieletowa. Dlatego powinieneś naprawić zawieszenia o wysokiej jakości. Jeśli śruba lub kołek nie przykleja się do ściany, należy go lekko przesunąć w górę lub w dół. W żadnym wypadku zawieszenie nie powinno być przesunięte w prawo – w lewo, spowoduje to utratę poziomu montażu profilu..

W każdym z rogów są instalowane wzdłuż profilu. Wymagana jest instalacja według poziomu. Lepiej, żeby profil montowały dwie osoby. W końcu jednej osobie bardzo trudno jest naprawić profil, zachowując równość. Aby uzyskać równomierny montaż, wymagany jest w dwóch płaszczyznach: w stosunku do przetworzonych i sąsiednich ścian. Profil jest mocowany do zawieszeń tylko do bocznej (wąskiej) płaszczyzny samego profilu.

Powyżej i poniżej nylonowa nić jest dokładnie ciągnięta. Należy go pociągnąć w taki sposób, aby przebiegał wzdłuż ściany, dotykając dwóch zamontowanych profili. Wszystkie pozostałe profile są montowane wzdłuż tych gwintów. Mocując je do zawieszeń nie trzeba zapominać o utrzymaniu równości dwóch płaszczyzn. Zdarza się, że profil (szyna) jest prawidłowo zainstalowany wzdłuż gwintów, ale środkowa część profilu ma ugięcie do wewnątrz lub na zewnątrz – jest to zakrzywiona ściana.

Zabezpieczanie płyt kartonowo-gipsowych

Należy również pamiętać, że płyta gipsowo-kartonowa jest płaska pod kątem prostym. Jeśli profil zostanie przesunięty w lewo lub w prawo, montaż płyt kartonowo-gipsowych może stać się trudniejszy. W końcu każdy arkusz płyt kartonowo-gipsowych przechwytuje połowę płaszczyzny (3 cm) na profilu. Warto odrzucić jeden arkusz z poziomu, a wszystkie inne pójdą za nim. Ponadto traci się możliwość normalnego mocowania płyt kartonowo-gipsowych. Płyta gipsowo-kartonowa jest materiałem kruchym, dlatego do mocowania służy uchwyt o długości 3 cm. Mniejszy chwyt prowadzi do złamania kawałka arkusza, a następnie arkusz odpadnie.

Jeżeli wysokość płyty gipsowo-kartonowej nie wystarcza do pokrycia płaszczyzny ściany, konieczne jest zastosowanie poprzecznych kawałków profili. Mocuje się je pomiędzy istniejącymi profilami poziomymi. Na przykład: płyta gipsowo-kartonowa ma 3 m wysokości, a ściana ma 4 m wysokości. Płyta gipsowo-kartonowa jest mocowana od dołu, na niej kawałek arkusza o brakującej wysokości. Na styku tych elementów przykręca się profil poprzeczny. Jego długość powinna odpowiadać odległości między profilami plus 6 cm (3 cm uchwytu na każdy profil). Profil pionowy jest montowany tak, aby oba arkusze płyt kartonowo-gipsowych chwytały go równomiernie.

Podczas instalowania arkuszy ważne jest, aby układać je we wzór szachownicy. Jeśli pierwszy arkusz jest przymocowany do podłogi, obok niego zamocowany jest metr. Zainstalowany jest na nim cały arkusz płyt kartonowo-gipsowych. Płyta gipsowo-kartonowa jest mocowana za pomocą wkrętów samogwintujących o długości 25 mm. Do dokręcania wkrętów samogwintujących służy śrubokręt ze specjalną końcówką. Ta dysza ma ogranicznik, aby nie wpaść przez płytę gipsowo-kartonową. Jeśli ktoś zdecydował się na instalację płyt kartonowo-gipsowych własnymi rękami, nie powinien bać się tego procesu. Nie ma w tym nic skomplikowanego.