Końcowa praca

Porady i wskazówki dotyczące prawidłowego układania płytek na ścianie

W dzisiejszych czasach okładziny z płytek ceramicznych stały się nie tyle elementem designu, ile elementem higieny i czystości. Zwłaszcza w obszarach takich jak kuchnia, łazienka i toaleta. Więcej o rodzajach płytek ceramicznych przeczytasz tutaj. Być może nie ma takiego właściciela, który choć raz nie próbował układać płytek własnymi rękami. Ale z reguły po kilku próbach wszyscy rezygnują z tego biznesu – wszystko dzieje się losowo. Ale w rzeczywistości nie ma w tym nic skomplikowanego, układanie płytek ceramicznych to prosty proces – wystarczy znać niektóre funkcje i pewne zasady. Porozmawiajmy o tym teraz …

Układanie płytek ceramicznych

Pamiętaj, aby przygotować ściany. Brzmi prosto: ściany do okładzin muszą być otynkowane. A im gładszy tynk, będący podstawą okładziny, tym szybciej będzie przebiegać praca w przyszłości. Tynk nakłada się w dwóch warstwach: pierwsza to główna, druga to wyrównująca. Pierwsza warstwa tynku przeznaczona jest do usuwania dużych nierówności ścian do 3 centymetrów. Druga warstwa wyrównuje nierówności do 0,5-1,0 centymetra.

Każdą warstwę tynku należy pozostawić do wyschnięcia na co najmniej 12 godzin. Ale co, jeśli na ścianie jest już stary tynk, a także zamalowany? W takim przypadku należy przestrzegać obowiązkowego wymogu – należy usunąć farbę i wykonać nacięcie na tynku. Starą farbę można bardzo dobrze usunąć szlifierką ze sztywną dyszą drucianą. Wygodne jest również wykonanie nacięcia za pomocą szlifierki – na kamieniu nakłada się jednocześnie trzy krążki i wycina rowki o głębokości 0,8-1,0 centymetra i odległości między nimi 8-0 centymetrów. Innymi słowy, na każdą płytkę powinny być dwa rowki. Wycięcie(a) powinny przebiegać pionowo i poziomo we wzorze siatki. Następnie ścianę należy dokładnie oczyścić z kurzu. Przeczytaj więcej o szorstkim wykończeniu tutaj.

 • Otwieramy

 • ugniatamy

 • Oczyszczamy

 • Podkładowy

 • Czekamy

Poprzednie Następne
12345

Po nałożeniu karbu ścianę należy zagruntować. Jeśli tego nie zrobimy, to żaden klej nie utrzyma płytek na ścianach – później na pewno odpadną. Teraz w sklepach z materiałami budowlanymi nie brakuje podkładów do płytek. Wystarczy zapytać sprzedawcę. Ale najlepiej stosować jako podkład “Betokontakt”. Jest to bardzo sprawdzone i niezawodne narzędzie. Po nałożeniu podkładu ściany należy również pozostawić do wyschnięcia na 24 godziny. Przeczytaj więcej o rodzajach podkładów tutaj.

Rozważ proces gruntowania na zdjęciu:

Nigdy nie bądź leniwy i zawsze zaznaczaj pierwsze rzędy. Linie znakujące są nakładane zwykłym prostym ołówkiem przy użyciu dużego poziomu budynku. Najpierw rysowana jest pozioma linia dla dolnego rzędu, a następnie pionowa linia rzędu w prawym rogu ściany. Jeśli jesteś leworęczny, pionową linię należy narysować w lewym rogu ściany. Podczas nakładania oznaczeń należy zwrócić uwagę na jedną cechę: linie oznaczenia powinny wystawać 5-8 milimetrów poza płytkę. W przeciwnym razie pokryjesz linie klejem i nie będą one widoczne..

Układanie płytek ceramicznych odbywa się za pomocą kleju. Nie eksperymentuj z zaprawą cementową. Również przy wyborze kleju w sklepie zwróć uwagę na rodzaj kleju. Jeśli chcesz pokryć ściany w łazience lub w toalecie, wybierz klej odporny na wilgoć. Podczas rozcieńczania kleju (jeśli jest to sucha mieszanka) należy przestrzegać proporcji na opakowaniu.

Podczas nakładania kleju na płytki należy użyć pacy grzebieniowej o wysokości ząbkowania 8-10 milimetrów. WAŻNE: Podczas nakładania kleju na ścianę paca grzebieniowa musi być trzymana pod kątem 45 stopni. Na samą płytkę klej nakłada się bardzo cienką warstwą w postaci podkładu. Aby to zrobić, użyj płaskiej szpatułki..

Zawsze używaj standaryzujących plastikowych krzyżyków o grubości 1,5-2,0 mm. W przeciwnym razie szwy będą nierówne, a płytki będą się ślizgać podczas montażu. I w końcu zniszczysz całą okładzinę..

Przyjrzyjmy się teraz kolejności prac nad zdjęciem:

 • Rozcieńczamy klej

 • Zastosuj klej

 • Rozprowadzamy na całej powierzchni

 • Wypoziomuj kielnią grzebieniową

 • Przyklej płytki na ścianie

 • Naprawiamy plastikowymi krzyżykami

 • Sprawdzanie szwów

 • Sprawdzanie płytek według poziomu

 • Zakrywamy szwy

 • Gotowy

Poprzednie Następne
12345678910

To wszystko..

Jako małe życzenie … Układanie płytek ceramicznych to prosty proces, ale nigdy nie spiesz się. Jeśli rząd przebiegł nierówno, bezlitośnie go zastrzel. W przeciwnym razie wyrównanie zniekształceń będzie prawie niemożliwe..