Końcowa praca

Usuwanie starej tapety: najszybszy sposób

Chcesz zagadkę? Jaka tapeta przylega najmocniej? Oczywiście te stare, które trzeba oderwać. Tapeta to chyba najpopularniejsza opcja do dekoracji pokoju i dość często trzeba sobie radzić z ich usunięciem ze ściany. Dzisiaj rozważymy wszystkie niuanse i problemy, które można napotkać podczas pracy..

Złożoność procesu usuwania zależy od rodzaju materiału powlekającego i kleju użytego do wklejania. Na przykład płynny klej nie wytrzymuje impregnacji wodą, chociaż dobrze trzyma powłokę.

Rozważ najszybszy sposób na wideo

Usuwanie starej tapety: klasyczne opcje

Elektryczność z wodą to dość niebezpieczna rzecz. Dlatego przed rozpoczęciem pracy (o ile oczywiście w pomieszczeniu nie ma gniazdek, przełączników i innych urządzeń) należy wyłączyć cały prąd. Następnie bierzemy śrubokręt i lekko luzujemy śruby na gniazdach – jest to konieczne do usunięcia z nich starej tapety. Usunięto? Dobry. Teraz dokręcamy śruby z powrotem i zamykamy wylot plastikową lub plastikową torbą, aby chronić go przed wnikaniem wody. Możesz włączyć prąd dopiero po całkowitym wyschnięciu ścian w pomieszczeniu..

Usuwamy wodą

Przede wszystkim musimy zmoczyć starą tapetę ciepłą wodą. Jeśli materiał nie pozostaje w tyle za pierwszym razem, procedurę należy powtórzyć. A dla lepszego zwilżenia powierzchni można dodać płynny detergent i trochę kleju celulozowego do pojemnika z wodą, co pomoże zatrzymać wodę. Nawiasem mówiąc, woda powinna być zawsze ciepła..

A jeśli mówimy o tapetach winylowych i innych zmywalnych tapetach? Aby to zrobić, konieczne jest wykonanie nacięć (nacięć) na powierzchni materiału. Procedura jest prosta – za pomocą drucianej szczotki lub skrobaczki wykonaj nacięcia na całej powierzchni tapety winylowej lub innej zmywalnej tapecie. Przez takie pęknięcia woda wnika do środka i rozpuszcza klej. Upewnij się, że pędzel nie dotyka powierzchni tynku, w przeciwnym razie cząsteczki metalu mogą w przyszłości powodować rdzewienie..

Aby zapewnić lepszą retencję wody na ścianie, możesz dodać trochę kleju do tapet do pojemnika na wodę. Najlepiej zwilżyć tapetę gąbką, zaczynając od rogu i przesuwając się po obwodzie pomieszczenia. Gdy dojdziesz do końca, woda powinna już rozpuścić klej, a proces obierania nie powinien być trudny..

Cała tapeta jest zwilżona – dobrze. Teraz możesz zacząć usuwać stary materiał wykończeniowy. Do tego potrzebujemy skrobaka. Dzięki progresywnym ruchom tapeta z łatwością zsunie się. Jeśli nie, warto ponownie zwilżyć ciepłą wodą. Przy okazji staraj się nie naciskać zbyt mocno skrobaka, aby nie porysować ściany..

A jeśli tapeta została nałożona na płytę gipsowo-kartonową? W takim przypadku nie zapominaj, że ich przednia część jest pokryta papierem i nie powinieneś jej usuwać..

Większość tapet została usunięta – świetnie. Teraz małe pozostałości i cząstki należy ponownie namoczyć w wodzie i usunąć w ten sam sposób..

Co zrobić, jeśli część tapety nie chce się zsunąć? I w takim przypadku jest wyjście: bierzemy żelazko i prasujemy ten obszar przez mokrą szmatę. Pomoże to – gwarantujemy.

Cała tapeta została usunięta, co dalej? Teraz weź trochę detergentu i rozpuść go w pojemniku z ciepłą wodą. Teraz konieczne jest umycie wszystkich ścian takim rozwiązaniem..

Usuwamy parowcem elektrycznym

Alternatywne rozwiązanie «zabiegi wodne» do tapet jest elektryczny parowiec. Urządzenie wygląda jak żelazko lub czajnik, często służy do czyszczenia ubrań, mebli i innych rzeczy. Rozważmy bardziej szczegółowo procedurę usuwania..

Przede wszystkim należy przykryć podłogę szmatami lub innymi arkuszami pyłoszczelnymi, aby jej nie uszkodzić. Warto również pamiętać, że nigdy nie należy ustawiać parowca na otwartej powierzchni podłogi. A jednak radzimy założyć rękawiczki i koszulę z długim rękawem, nadal pracujemy z parą.

Co jeszcze musisz wiedzieć?

Nowoczesne rodzaje tapet winylowych można łatwo odkleić od ściany, bez zbędnych procedur. Aby to zrobić, wystarczy podnieść róg tapety czubkiem noża. Jeśli to nie zadziała, spróbuj wyciągnąć materiał. W przeciwnym razie powierzchnię należy przyciąć (perforować) i potraktować parą lub wodą..

Tapeta winylowa często pozostawia cienki papier podkładowy. Można go usunąć (usuwać w taki sam sposób jak zwykłą tapetę) lub użyć jako papieru do pakowania. Gratulacje! Usunięcie starej tapety ze ścian jest zakończone. Nawiasem mówiąc, usuwanie starej tapety jest uważane za jeden z etapów zgrubnego wykończenia. Aby uzyskać więcej informacji na temat innych niuansów takiego procesu, przeczytaj tutaj.