Końcowa praca

Wybór podłogi. Czy twoje stopy polubią podłogę?

Wykładzina podłogowa to ważny element wnętrza, nie tylko z estetycznego punktu widzenia. Podłogi lite zapewniają izolację akustyczną, ciepło i komfort. Podłogi są jednym z głównych elementów każdej renowacji..

Jakie podłogi wybrać z różnych ofert promocyjnych?

Spróbujmy to rozgryźć. Pierwszą rzeczą, która decyduje o wyborze, jest materiał do produkcji: rozróżnia się sztuczne i naturalne wykładziny podłogowe. Pierwsza grupa obejmuje linoleum, płytki, podłogi samopoziomujące. Podłogi naturalne to podłogi drewniane, parkiet, posadzki z kamienia naturalnego. Trzeba zastanowić się, gdzie wybieramy podłogi. Wykładzina musi być funkcjonalna.

Drugi, który pomoże w kompleksowym rozwiązaniu, wykładziny podłogowe są podzielone na typy w zależności od metody dzielenia elementów składowych podłogi. Posadzki ze sztucznych ścian działowych – posadzki ceramiczne, laminat, płyta kamienna, deska drewniana, parkiet. Wykładziny podłogowe w rolkach – dywan, linoleum. Wykładziny podłogowe Monolith – wylewka samopoziomująca wykonana z materiałów polimerowych.

 Rozważ najpopularniejsze rodzaje wykładzin podłogowych:

Linoleum był lub jest w prawie każdym mieszkaniu lub domu. Istnieją dwa rodzaje linoleum: niejednorodne i jednorodne linoleum komercyjne i domowe na podłożu włókninowym lub piankowym. Na bazie niejednorodnego linoleum stosuje się filc, PCV, poliester, jutę. Takie linoleum ma szerszy asortyment i jest produkowane w rolkach o szerokości 2, 3 i 4 metrów. Jednorodna – 2,3 metry każda, ma jednorodną strukturę bez podstawy.

Linoleum

Zalety linoleum to:

 • Wszechstronność. Nadaje się zarówno do kuchni, jak i do pokoju.
 • Różnorodność kolorystyczna i stylistyczna.
 • Bezpretensjonalność. Możliwość czyszczenia na mokro i na sucho. Do układania linoleum nie jest konieczne idealne wypoziomowanie podłogi..
 • Nie wymaga dużych nakładów finansowych, czasu i wysiłku.
 • Linoleum typu handlowego jest bardzo odporne na uszkodzenia, tarcie.

Wady linoleum:

 • Nie lubi bezpośredniego światła słonecznego, może blaknąć.
 • W bardzo niskich temperaturach – pęknięcia.
 • Na linoleum domowym mogą pozostać wgniecenia z ciężkich mebli, mogą na nim powstawać łzy i uszkodzenia..

Pomimo bezpretensjonalności linoleum i można go zepsuć, jeśli nie zastosujesz się do elementarnych porad: nie używaj skurczu na PVA lub bustilate, nałóż specjalny klej na linoleum tylko na styku, kładź tylko na obrobionym jastrychu cementowym.

Laminat – popularna i stylowa wykładzina podłogowa. W rzeczywistości jest to deska wielowarstwowa. Główna warstwa laminatu wykonana jest z płyty wiórowej lub pilśniowej.

Laminat

Zalety laminatu:

 • Nie blaknie, ma doskonały wygląd.
 • Nie przywiera do niego brud, łatwy do czyszczenia.
 • Nie trzeba lakierować, piaskować.
 • Ma duży asortyment.
 • Szeroki zakres cen pozwala na wybór opcji budżetowej.

Niedogodności:

 • Należy uważać na wodę – laminat odkształca się pod wpływem wilgoci.
 • Tanie podłogi laminowane są krótkotrwałe.

Płytki ceramiczne – dość praktyczna i nowoczesna podłoga. Zaletami płytek są odporność na wilgoć, efekt dekoracyjny, trwałość, trafność, ogromny wybór kolorów i stylów. Wadą jest to, że płytka nie jest uniwersalna i bardziej nadaje się do kuchni i łazienki niż do sypialni; płytka może pęknąć od silnego uderzenia, zimna w dotyku. Zalecane profesjonalne układanie płytek.

Płytka

Parkiet, Podłogi z litego drewna, podłogi układane są jednym z najstarszych rodzajów podłóg. Zawsze stylowe i aktualne. Jego główną zaletą jest przyjazność dla środowiska. Podłoga drewniana jest trwała, bardzo odporna na odkształcenia. Jednak taka podłoga wymaga poważnej konserwacji. Bardziej nadaje się do klasycznego wnętrza.

Parkiet

Podłogi z kamienia naturalnego. Nadaje się na korytarz, w kuchni, w łazience, bez instalowania systemu «ciepła podłoga» Podłogi z kamienia naturalnego są wystarczająco zimne. Główną wadą jest wysoki koszt. Takie podłogi są bardzo odporne na zużycie – nie odkształcają się, dobrze tolerują wilgoć i światło..

Kamienna podłoga

Wykładzina podłogowa – przyjemna i przytulna wykładzina podłogowa. Zalety to: dobre właściwości dźwiękochłonne, różnorodność kolorów i faktur, nie pęka ani nie pęka, gdy spadnie na niego ciężki przedmiot. Wadą takiej powłoki jest złożoność jej pielęgnacji. Wszelkie plamy będą musiały zostać usunięte specjalnymi środkami, więc trudno jest położyć dywan w kuchni lub na korytarzu..

Wykładzina podłogowa

Podłoga samopoziomująca wykonana z polimerów – najnowocześniejsze i najnowocześniejsze podłogi. Nie wymagają dobrego jastrychu podłoża, ponieważ same się wyrównują dzięki płynnej konsystencji – wypełniają wszelkie nierówności płynnymi polimerami i uzyskują idealną, piękną, gładką powierzchnię. Nowoczesne technologie pozwalają uzyskać samopoziomującą podłogę o dowolnym kolorze i fakturze. Ta podłoga jest odporna na wilgoć i niezawodna. Wady: wysokiej jakości podłoga samopoziomująca jest dość droga, tanie podłogi samopoziomujące mogą żółknąć pod wpływem bezpośredniego światła słonecznego.

Podłoga samopoziomująca

Podłoga z drewnianych desek – ciepły, ekologiczny i piękny. Deski prawidłowo ułożone na kłodach, bez szczelin i zapięć na gwoździe, niepomalowane i pokryte woskiem lub specjalnym lakierem – to jedna z najlepszych opcji. Zalety: zastosowanie naturalnej, drogiej tarcicy o pięknym wzorze i kolorze drewna, naturalna szczelina wentylacyjna ze względu na wysokość bali, przyjemna ciepła powierzchnia deski szlifowanej. Wady to – jeśli podczas formowania podłogi deski są podsuszone lub odwrotnie, pojawiają się odkształcenia lub pojawiają się szczeliny, wymaga stałej pielęgnacji.

Drewniana podłoga

Podłogi szklane – bardzo modne i egzotyczne podłogi ze szkła kolankowego o dużej grubości. Wykonane są w postaci wstawek do głównego płótna innej powłoki lub bryły. Wzór podłogi może być monochromatyczny, ornamentalny, pejzażowy i malarski oraz efekt 3D. Zalety można nazwać ekologią, wysoką estetyką, elegancją, a wady – powłoka jest śliska, może stać się źródłem kontuzji.

Szklana podłoga

Technologia szybko posuwa się do przodu i daje nam nowe propozycje. Moda też nie pozostaje w tyle. Wybierając podłogę, zastanów się, czy nie na jeden dzień, ale co najważniejsze, czy podłoga spodoba się Twoim stopom.?