Końcowa praca

Wymiana i montaż instalacji elektrycznej w mieszkaniu

Jak prawidłowo wymienić okablowanie w mieszkaniu. Co jest do tego potrzebne. Jakie są ograniczenia i czy można wykonać instalację samodzielnie. Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule..
Jeśli planowany jest gruntowny remont z przebudową, będziesz musiał pomyśleć o takiej części pracy, jak wymiana i instalacja okablowania elektrycznego w mieszkaniu. Możesz to zrobić własnymi rękami, jeśli znasz słowa z pierwszej ręki, takie jak sonda, przekrój drutu, wyłącznik, poszukiwacz napięcia, szlifierka i dziurkacz, a także pamiętasz szkolne laboratoria fizyczne na temat montażu obwodów elektrycznych.

Jakie jest okablowanie elektryczne w mieszkaniu. To kabel, który biegnie do licznika, od licznika do wyłączników (wtyczek), a następnie do puszek połączeniowych, gniazd, włączników i żarówek..

Schemat elektryczny w mieszkaniu

Aby zrozumieć, na czym polega wymiana i instalacja całego okablowania, zwracamy uwagę na fakt, że prawie zawsze przewody przechodzą odpowiednio wewnątrz ścian, do ich montażu i demontażu konieczne jest wyżłobienie rowków w ścianach. Ten biznes jest głośny i zakurzony, a złożoność tych prac zależy głównie od materiału – płyty betonowej lub cegły. Zadanie zostanie znacznie uproszczone, jeśli pokryjesz ściany płytą kartonowo-gipsową. W takim przypadku możesz po prostu poprowadzić przewody wzdłuż ścian, a następnie wykonać wykończenie..

Drugim ważnym czynnikiem jest cel wykonywanych prac. Jeśli jest to instalacja, to zgodnie z zatwierdzonym planem okablowania w pomieszczeniu, a jeśli jest to zamiennik, to wszystko zależy od tego, czy dokona się zmian w istniejących lokalizacjach gniazd i przełączników. Jeśli wszystko pozostanie tak, jak było, możesz od razu pracować, a jeśli planowane są jakieś zmiany, musisz skoordynować swoje działania z odpowiednimi władzami. Nawiasem mówiąc, nie można się bez nich obejść. co najmniej licznik musi być podłączony wyłącznie przez upoważnionych przedstawicieli organów regulacyjnych.

Pomińmy bieganie po urzędach w celu uzyskania pozwoleń na przeprowadzkę placówek itp., zwłaszcza, że ​​szczerze mówiąc autor artykułu nigdy nie spotkał tych, którzy byli w to zamieszani (chociaż naprawdę chcę wierzyć, że prędzej czy później wszystko zostanie zrobione prawidłowo). Rozważmy od razu najtrudniejszą opcję, która obejmuje wszystkie możliwe rodzaje prac – całkowitą wymianę okablowania elektrycznego w mieszkaniu, ze zmianą lokalizacji akcesoriów elektrycznych.

Ważny! Prawie wszystkie awarie obwodów elektrycznych występują w miejscach połączeń przewodów (skręcenia, luty itp.). Dlatego jeśli okablowanie jest przestarzałe, zdecydowanie nie zaleca się jego częściowej wymiany. Co więcej, w domach zbudowanych w ZSRR okablowanie jest często wykonane z drutu aluminiowego, którego użycie w dzisiejszych pokojach jest uznawane za niepraktyczne..

Wcale nie jest dobrze, gdy używa się jednocześnie przewodów aluminiowych i miedzianych. Wynika to z faktu, że na styku tych dwóch metali zachodzi reakcja, która z czasem pogarsza kontakt i niszczy połączenie. Dlatego ta metoda może być stosowana tylko w ostateczności i przez krótki czas … W artykule, jak prawidłowo wykonać połączenia przewodowe, powiemy Ci, jak, jeśli to konieczne, poprawnie wykonać takie połączenie, ale w każdym razie , a każdy elektryk to potwierdzi, całkowicie miedziane okablowanie jest najlepszą opcją w gospodarstwie domowym.
Więc – do pracy.

1. Opracowujemy plan ilości i lokalizacji urządzeń elektrycznych

To jest pierwsza rzecz do zrobienia. Nie trzeba być skromnym i trzeba w pełni wyobrazić sobie, z jakich urządzeń elektrycznych będziesz korzystać teraz lub za kilka lat. Po pierwsze jest to konieczne do wstępnych obliczeń przekrojów przewodów, a po drugie, jeśli za kilka lat kupisz zmywarkę lub piekarnik, to nie będzie to powód do ponownego młotkowania ścian i uruchomienia osobnego gniazdka, co jest wysoce pożądane w przypadku tych urządzeń. Poniżej znajduje się lista najpopularniejszych i energochłonnych urządzeń gospodarstwa domowego.

2. Na planie mieszkania umieszczamy rysunek przyszłego okablowania

Jest to konieczne z kilku powodów jednocześnie. Przede wszystkim pomoże to uniknąć niepotrzebnych wydatków na komponenty. Po drugie, będziesz miał jasny plan pracy. Po trzecie, jeśli za kilka lat będziesz wiercić ściany, to jak pokazuje praktyka, ten rysunek będzie przyjemną pomocą, która pomoże uniknąć zwarcia..

3. Mając jasny plan, kupujemy osprzęt elektryczny, przewody i kable

Ważny! Obliczając długość przewodów, zawsze dodaj trochę w zapasie. Uprości to instalację, a także pomoże w ewentualnej wymianie gniazd i przełączników (przy wymianie gniazdka część przewodu jest zwykle odcinana). Ponadto pamiętaj, aby wziąć pod uwagę nieuniknione błędy pomiarowe..

Warto również wziąć pod uwagę fakt, że zużycie energii w mieszkaniach wzrosło kilkukrotnie. Wcześniej przewody układano często jednym okablowaniem dla wszystkich urządzeń elektrycznych i rzadziej dzielono okablowanie na oświetlenie i gniazda. W dzisiejszych czasach, gdy istnieją już piece o mocy do 10 kW, wskazane jest ułożenie dla nich osobnej linii (przypomnijmy, że słabe punkty okablowania to punkty połączeń, dlatego w przypadku energochłonnych urządzeń wskazane jest zminimalizowanie je i najlepiej je wykluczyć.)

Następnie zwróć uwagę na lokalizację licznika energii elektrycznej. Może znajdować się w mieszkaniu lub na klatce schodowej. W każdym razie weź pod uwagę kabel, który idzie do licznika, a za nim do rozdzielni wewnątrz mieszkania, z której wszystkie urządzenia będą już zasilane.
Bardziej szczegółowy przykład obliczania księgowań i automatów znajdziesz tutaj.

Przekrój przewodów dobierany jest w zależności od obciążenia, które będzie do nich podłączone. Do linii oświetleniowej wystarczą przewody o przekroju 1,5 mm², a do gniazd – 2,5 mm². Dokładniejsze wartości dobierane są indywidualnie dla każdego urządzenia lub ich grup.
Jeśli przewody będą układane pod tynkiem gipsowym, bez odpryskiwania ścian, to koniecznie zaopatrz się w wąż falisty, który ochroni przewody przed uszkodzeniami mechanicznymi na ostrych krawędziach profilu metalowego.

4. Następnym krokiem jest odłączenie napięcia i usunięcie starego okablowania

Przed tym kluczowym krokiem przydatne będzie zaznaczenie konturów istniejącego obwodu za pomocą szukacza. Odbywa się to, aby nie zapomnieć o usunięciu jakiejkolwiek części okablowania po odłączeniu napięcia. Wiele osób naprawdę pomija ten krok, ponieważ zgodnie z przepisami przewody należy układać pod kątem prostym, co ułatwia ich odnalezienie. Sam demontaż odbywa się na różne sposoby – albo wyłączają pomieszczenie energetyczne po pokoju, albo wyłączają wszystko na raz. Pozostawmy kolejność działań w gestii wykonawców. Zwracamy tylko uwagę, że właściwą opcją, z punktu widzenia bezpieczeństwa, byłoby odłączenie całego okablowania (automatu lub wtyczki przed licznikiem), otwarcie obwodu (demontowane jest pierwsze skręcenie kabli za licznikiem) . Jeśli za licznikiem są wyłączniki, to po prostu montujemy za nimi gniazdko (trzeba coś zrobić), jeśli za licznikiem nie ma automatu, to jest instalowany, a po nim – gniazdko.

5. Następnie usuń stare okablowanie

Prawidłowa kolejność to zacząć od tylnych pomieszczeń, stopniowo przechodząc do głównego układu. Stare rowki są otwierane, stare przewody są usuwane. Jeśli z jakiegoś powodu nie ma możliwości wyciągnięcia starych przewodów, a nowe będą poprowadzone innymi kanałami, to stare można pozostawić w ścianie, po uprzednim odłączeniu napięcia i zaizolowaniu ich końców. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze to reasekuracja na wypadek nieprzewidzianego kontaktu z przewodami przewodzącymi prąd, a po drugie zabezpieczenie się przed tzw..

6. Teraz przystępujemy do kanalizowania kanałów na przewody

Zgodnie z narysowanym planem zaznaczamy ścianę i wykonujemy rowki na kabel, gniazda i włączniki. Głębokość stroboskopów powinna być wystarczająca, aby całkowicie zatopić w nim drut i pokryć go kitem. Najłatwiejszym sposobem na wykonanie stroboskopów będzie warstwa tynku na ścianie co najmniej 1,5 cm, trudniej będzie poradzić sobie z ceglaną ścianą, a najbardziej niewygodną opcją jest betonowa ściana. Oprócz tego, że sama w sobie jest niezwykle wytrzymała, przechodzą przez nią paski zbrojenia, co znacznie komplikuje cały proces, ponieważ w domach panelowych zabrania się rozbijania zbrojenia w ścianach nośnych. Stroboskopy wykonuje się głównie za pomocą perforatora lub szlifierki, na którą nakłada się tarczę pokrytą diamentem. Najszybszą i najlepszą jakością wszystkich stroboskopów jest specjalne urządzenie – frez goniący. Ale zakup takiego do jednorazowej pracy jest drogi, więc możesz rozważyć wynajęcie bruzdownic. Więcej szczegółów na temat niuansów gonienia ścian znajdziesz tutaj..

Jeśli w mieszkaniu ściany wykonane są z płyt gipsowo-kartonowych, to najpierw należy przymocować profile do ścian, a następnie zgodnie z oznaczeniami przełożyć przez nie przewody w tulei falistej.

7. Zarządzanie kablami

Gdy rowki są gotowe, układa się w nich drut, który jest mocowany kitem lub kitem. Ponadto w wyznaczonych miejscach umieszczane są skrzynki przyłączeniowe i puszki gniazdowe, rozpoczynany jest drut. Naprawiono również za pomocą szpachli.

W przypadku płyt kartonowo-gipsowych najpierw wierci się pod nimi otwory, przez które wychodzi przewód, a następnie montuje się samo gniazdo.

8. Następna w kolejce jest tablica rozdzielcza

Zawiera wyłączniki (wyłączniki), z których zasilane są wszystkie połączone grupy gniazd i przełączników. Zazwyczaj oświetlenie «wiszące» na jednej maszynie zwykłe gniazdka, na których nie przewiduje się dużych obciążeń, na drugiej, a dla każdego energochłonnego urządzenia, np. piekarnika, jest osobna linia z osobną maszyną. Nawiasem mówiąc, łazienka również jest zasilana osobno..

W sumie mamy jedną główną, najmocniejszą maszynę, a także kilka mniejszych maszyn dla każdej grupy. W ścianie wykonuje się wgłębienie na skrzynkę, wykonuje się łączniki, następnie wkłada się do niego przewody i łączy z maszynami. Następnie klapka jest zapinana na swoim miejscu.

9. Łączymy przewody i kable

Jeśli połączenia nie zostały wykonane podczas instalacji, to teraz jest na to czas. Zgodnie z przygotowanym schematem łączymy wszystkie przewody i sprawdzamy je sondą.

Ważny! Gdy linia dzwoni, nic nie powinno być podłączone do przewodów. Najzwyklejsza żarówka przewodzi prąd z testera i pokaże zwarcie w obwodzie.

10. Ostatnim etapem prac będzie montaż/podłączenie licznika

Jeśli nie planujesz przenosić starego licznika, jest to najłatwiejsza opcja. W takim przypadku praca sprowadzi się do podłączenia kabla z licznika do rozdzielnicy. Najtrudniejszą opcją jest przeniesienie licznika z wejścia do wnętrza mieszkania. Już na miejscu trzeba wybrać, czy położyć nowy kabel, użyć starego, solidnego, czy może trzeba będzie go rozbudować.

Ostateczne połączenie powinno być wykonane wyłącznie przez wykwalifikowanego elektryka odpowiedniej usługi, ponieważ na liczniku znajdują się plomby, których naruszenie jest obarczone dość dużą grzywną.