Materiály

Dřevěná podlaha: co je lepší?

Každý typ podlahy má své vlastní pozitivní vlastnosti a nevýhody. Pojďme analyzovat, kterou podlahu je lepší udělat a proč. Z jakých materiálů je podlaha vyrobena a pro jaké místnosti je vhodný ten či onen typ. Při stavbě domu je typ podlahy pro každou místnost okamžitě naplánován na základě jeho charakteristik. Může to být vlhkost nebo náhlé změny teploty, silné opotřebení nebo poškrábání nábytku. Potenciální rozlití reaktivních a kyselých kapalin nebo pád těžkých předmětů. Začněme nejoblíbenějším materiálem – dřevem. Jedná se o teplou, prodyšnou podlahu s jedinečným přírodním vzorem..

Masivní dřevěná podlaha

Přírodní dřevo je teplé, má jedinečný přírodní vzor a také absorbuje hluk. Děti mohou běhat naboso a dokonce si hrát, zatímco sedí na podlaze. Když se plná deska opotřebovává, je dovoleno cyklovat a nanášet transparentní lak, zatímco struktura stromu si zachová svůj jedinečný vzor, ​​který může vytvořit pouze příroda. K dispozici možnosti lakování.

Masivní dřevěná podlaha

Při vystavení slunečnímu záření přírodní dřevo vyhoří a změní svůj odstín. Barevné přechody se tvoří od desky k desce. Pokud je místnost vyrobena v jednoduchém stylu, pak je nutné použít speciální laky, které chrání před UV paprsky. Ale v místnostech ve stylu interiéru Country a High-Tech bude taková podlaha jen dále zdůrazňovat směr designu, jeho přirozenost.

Mezi nevýhody patří deformace v případě vniknutí vody a tvorba trhlin během sušení. Je nutné se neustále starat: po položení podlahy ji dobře namočte ochrannými oleji, pravidelně ji pokryjte několika vrstvami laku nebo barvy.

Styling vyžaduje speciální dovednosti a nástroje. Základem je dřevěný rám z trámů. Vysoké náklady na materiál, protože je vybrána velká deska a je vyžadována dlouhá předběžná příprava, ve formě několika fází sušení.

Parkety z masivního dřeva

Má všechny výhody přírodního dřeva. Plus různé možnosti stylingu. Pomocí parket z různých druhů dřeva můžete vytvářet jedinečné vzory. Při správné péči může trvat několik set let. Příklady lze vidět v sálech starobylých hradů a paláců Petrohradu, Moskvy a dalších měst..

Parkety z masivního dřeva

Pokládá se lepicí metodou na dobře připravený podklad. V zásadě se jedná o betonový potěr s velmi rovným povrchem. Je nutná neustálá péče v podobě impregnace oleji a tření voskem. Před pokládkou je nutné ošetřit spodní a boční povrchy před poškozením štěnicemi – červotoči. Bojí se vlhkosti. Při stěhování nábytku zůstávají škrábance. Styling vyžaduje zručnost. Moderní výrobci často vyrábějí zámky s čepovými drážkami na bočních koncích prken. To výrazně zjednodušuje montáž podlahy. A malé zkosení skrývají tvorbu mezer, když jsou suché.

Masivní parkety jsou drahé. Ale jeho dlouhověkost a krása plně zaplatí náklady. A vznikající škrábance, potřené voskem, zdůrazní přirozenost.

Parketová deska

Přírodní dřevo, které je sestaveno ze tří vrstev dřeva různých druhů. Horní vrstva je drahá a tvrdá, například dubová, buková, jilmová nebo exotická. Střední vrstva je vyrobena z měkkých, nenákladných hornin s kolmým směrem vláken a působí jako stabilizátor, který zabraňuje deformaci podlahy. Spodní vrstva – pásy z měkkého dřeva odolné proti opotřebení.

Tenká vrstva drahého dřeva může výrazně snížit náklady na výrobek. Použití různých druhů ve vrstvě, která má být ozdobena, umožňuje sbírat různé vzory. Taková podlaha bude dále zdůrazňovat vaši individualitu a zdobí halu. Místnost pro to je přednostně velká, není přeplněná nábytkem a koberci. Pak se podlaha leskne všemi odstíny přírodních vzorů..

Parketová deska

V závislosti na způsobu impregnace oleji a voskem má vysokou pevnost a je odolný proti opotřebení. Boční zámky umožňují plovoucí montáž bez lepidla. V případě potřeby můžete vyměnit několik parketových podlah bez demontáže celé podlahy. Pokládka podlahy je k dispozici jedné osobě bez zvláštního školení.

Tenká vrchní vrstva do 3,5 mm neumožňuje broušení. Při impregnaci zámků voskem nepoužívejte podlahové topení. Perte pouze speciálními přípravky a voskem každých 6 měsíců.

Možnosti konstrukční desky

Jedná se o parketovou verzi, která se skládá ze dvou komponent. Horní dekorativní vrstvu tvoří dřevo cenných a polohodnotných druhů a druhá stabilizační vrstva je vyrobena z překližky nebo dřevotřísky. Většina veřejných budov a soukromých domů v Evropě dnes navrhla prkna jako podlahu..

Možnosti konstrukční desky

Interiéroví designéři rádi pracují s touto podlahou. Má obrovské množství možností. Jako vrchní vrstvu lze použít například bažinový dub nebo jiné dřevo impregnované tmavým olejem. Barva zůstává po celé tloušťce prkna a nemění se ani po oškrábání. Aby se zdůraznil přirozený vzor dřeva, provádí se umělé stárnutí a zpracování kovovými kartáči – kartáčování. Vyberou se měkčí oblasti vláken a povrch se vytlačí. Kouření vytváří rozdíl v odstínech dřeva. Díky tomu má nová podlaha úžasnou krásu starého zvětralého dřeva. Produkty z této kolekce nejsou broušeny.

Použití různě barevných olejů pro impregnaci vytváří ještě širší paletu barev. Vzory vytvořené při pokládce takové podlahové krytiny jsou jedinečné svou rozmanitostí. Zámky umožňují plovoucí montáž podlahy. Jako podložka se používá tenká vrstva korku nebo překližky. Dobře se kombinuje se systémem podlahového vytápění. Jednotlivé oblasti můžete vyměnit, aniž byste z místnosti odstraňovali nábytek.

V obytných prostorách může průmyslová podlahová podlaha vydržet až 30 let. V tomto případě je každých 6 měsíců nutné použít lak nebo vosk, v závislosti na typu impregnace. Perte pouze jemnými čisticími prostředky. Strach z ohně. Dokonce i hořící zápalka, která spadne na podlahu, může skvrnit. Tvrdší a odolnější povrch se získá impregnací olejem a třením přírodním voskem. Poté jsou skvrny a škrábance opraveny voskem. Veřejné budovy se čistí čisticími prostředky obsahujícími vosk. To umožňuje podlaze sloužit při intenzivním používání až 20 let..

Každý typ podlahy má své nevýhody. Ale všechny druhy, které jsme zvažovali, jsou přírodní dřevo se všemi jeho výhodami. Můžete si vybrat v závislosti na vkusu a finanční stránce problému. Vytvořte si své vlastní jedinečné pohlaví.