Materiály

Laminát v interiéru 2018

Laminát jako materiál pro vytváření podlah pro širokou škálu prostor si v naší zemi již dlouho získává popularitu. Cenově dostupný, s vysokými estetickými vlastnostmi, snadná instalace a použití – tento materiál může ozdobit jakýkoli interiér. Je však nutné pečlivě vybrat laminát pro dokončování podlah, protože existuje mnoho odrůd, tříd pevnosti, verze s imitací různých povrchů. Ale nejdříve to první. Pojďme společně zjistit, jaký typ laminátu je vhodný pro místnosti s různým funkčním zatížením, jak zvolit hustotu, úroveň pevnosti, barvu a strukturu.

Podlahová dekorace s laminátem

Laminátová podlaha

Označení laminátu podle třídy

tak, laminát Je podlahový materiál, který se skládá z několika vrstev: dřevovláknité desky nebo dřevotřísky, několika papírových mezivrstev a konečného laminátu z akrylové nebo melaminové pryskyřice. Je to laminovaný povrch, který chrání všechny ostatní vrstvy před vlhkostí, špínou, prachem a mechanickým poškozením. Technologické vlastnosti výrobku zjevně do značné míry závisí na kvalitě vrchní vrstvy..

Laminované povrchy

Podlahy v barvě desek

Potah na kuchyň

Přízvuk podlahy

Není bez důvodu, že laminát získal u našich krajanů tak vysokou popularitu. Koneckonců, má řadu významných výhod:

 • vysoké estetické vlastnosti;
 • široká škála barev, schopnost napodobit jakýkoli povrch – od parketových desek po keramické nebo kamenné dlaždice;
 • možnost vlastní montáže v krátkém čase a bez zdlouhavé přípravy povrchu;
 • dostupné náklady (laminát je mnohem levnější než parkety, ale dražší než linoleum);
 • dostatečně vysoká pevnost a trvanlivost (ve srovnání s linoleem);
 • relativně snadná údržba (obtížnější než u linolea, ale snazší než u parket – není třeba pravidelné cyklování);
 • materiál je šetrný k životnímu prostředí.

Laminát do obývacího pokoje

Přírodní zrno dřeva

Laminát do ložnice

Světlý interiér

Kurzy laminátu

Abychom mohli rozhodnout o výběru laminátu pro konkrétní typ místnosti, je třeba vzít v úvahu číslo třídy – dvě se týkají obytných prostor, tři se týkají komerčních (nutně je uvedeno na označení materiálu):

Laminát Třída 21 určené pro obytné prostory s malým provozem a malým zatížením nábytkem. Takový materiál je vzácný kvůli jeho nízké popularitě. Netrvá dlouho – méně než 3 roky;

Dekorace na podlahu

Laminát v designu ložnice

Podlahy v tmavých tónech

Laminát

Laminát 22 třída vhodné pro použití v ložnicích, obývacích pokojích a dětských pokojích se lehkým nábytkem a nízkým provozem. Životnost obvykle nepřesahuje 4 roky;

Zaměřte se na podlahy

Laminát v prostorném obývacím pokoji

Laminát do jídelny

Jasný design

Laminát 23 třída je schopen odolat těžkým nákladům (těžký nábytek) a používá se v místnostech s vysokým provozem – nejen v obývacích pokojích, dětských pokojích a chodbách, ale také na chodbách, v kuchyních, jídelnách. Šťáva z vykořisťování také zřídka přesahuje 4 roky;

Laminát v kuchyni

Laminát jako parketová deska

Zdůrazněný design pro bílou kuchyň

Tradiční řešení

Laminát třída 31 určené pro lehké komerční prostory. Jeho výkon je vyšší než u rezidenčních laminátových podlah. Pokud takový materiál položíte do konferenční místnosti, pak bude trvat asi 3 roky, v obytné budově může být její životnost 10–12 let;

Laminát chodby

Barevný akcent na podlahách

Laminát na chodbě a chodbě

Laminát třída 32 má vyšší pevnostní charakteristiky a lze jej použít jako podlahovou krytinu v komerčních prostorách se středním využitím. Může být použit ve třídách, kancelářích, recepcích. V tomto případě bude laminát trvat asi 5 let; v obytné budově může být jeho provozní šťáva asi 15 let..

Teplá paleta podlah

Dekorace jídelny

Laminát do kuchyně-jídelny

Laminát

Laminát Třída 33 má nejvyšší technologické vlastnosti a používá se v komerčních prostorách s vysokým zatížením podlahy. Lze použít v restauracích, tělocvičnách, obchodech s vysokou návštěvností. Služba šťávy se v tomto případě pohybuje od 5 do 6 let. V obytné oblasti nelze takový povlak měnit po dobu 20-25 let..

Podlahová krytina - laminát

Kontrastní design

Teplá barva do šedé kuchyně

Odborníci doporučují nešetřit na nákupu podlahového materiálu. Koneckonců, výměna laminátu je spojena s globálními přípravami, pokud jde o opravu – je nutné místnost zcela vyprázdnit a například v jednopokojovém bytě je obtížné takové akce provádět. Aby laminát sloužil jako spolehlivá a trvanlivá podlahová krytina co nejdéle, doporučuje se zakoupit materiál s označením pro komerční prostory – od třídy 31 a výše. Náklady na vysoce kvalitní laminát se vyplatí s trvanlivostí, vynikajícími estetickými a pevnostními charakteristikami.

Laminát pro design ložnice

Efektivní podlaha

Laminát ve světlých odstínech

Další kritéria pro výběr laminátu

Tloušťka materiálu

Materiál různých výrobců a tříd se liší v tloušťce od 6 do 12 mm. Je zřejmé, že čím silnější je podlahový materiál, tím silnější a odolnější je povrchová úprava. Odborníci proto doporučují zvolit laminát o tloušťce nejméně 8 mm a na základě svých finančních možností se jej pokusit zakoupit jako materiál s co nejsilnější vrstvou. Čím je laminát tlustší, tím snáze se instaluje. Kromě toho je nutné vzít v úvahu zvukově absorpční vlastnosti materiálu – čím silnější je laminát, tím vyšší jsou tyto vlastnosti.

Laminát pro technické místnosti

Pestrý vzor dřeva

Výrobce laminátu

Výběr výrobců na moderním trhu dokončovacích materiálů je neuvěřitelně široký. Vždy však existuje několik nejoblíbenějších možností pro společnosti, které se etablovaly s dlouhodobě bezvadnou pověstí. Takové firmy obvykle poskytují na své výrobky dlouhodobou záruku. Existují dokonce i výrobci, kteří na své výrobky dávají doživotní záruku..

Světlé povrchy

Světlá podlaha

Záruka výrobce se obvykle pohybuje od 5 do 15 let. V Rusku neexistuje GOST pro výrobu laminátu, takže všechny společnosti používají technické specifikace. Většina zahraničních výrobců spoléhá na GOST, nejčastěji mezinárodní.

Okrové odstíny

Lehký laminát

Jídelna na verandě

Oddělení laminátu podle typu spojení prvků

Celý laminát lze rozdělit do dvou skupin podle typu spojení jeho prvků (panelů):

 • lepidlo;
 • hrad.

Imitace dřevěné podlahy

Originální design

Lepicí laminát stojí méně než hradní, ale bez určitých dovedností jej sami nezvládnete. Panely jsou navzájem spojeny speciálním rychleschnoucím lepidlem. Toto spojení poskytuje povrch bez mezer. Podlahová krytina je odolnější vůči vlhkosti než ta, která byla vytvořena spojovacím laminátem. Významnou nevýhodou takového povlaku je nemožnost výměny poškozeného panelu – všechny prvky jsou lepené.

Tmavý povlak

Neutrální pozadí

název «zámecký laminát» mluví samo za sebe – panely jsou připevněny bez použití lepidla pomocí speciálních «hrady». Výhodou tohoto nátěru je rychlost instalace a možnost výměny jednotlivých panelů v případě poškození. Mezi nevýhody patří příjem mezer mezi prvky povlaku, které budou vystaveny vlhkosti.

Barevné barvy

Uzamknout připojení

Malé laminátové panely

Existují dva typy zámků pro laminátové panely:

skládací (kliknutí) – dvojité zámky, které jsou umístěny pod úhlem 45 stupňů. Tento držák je velmi výhodný z pohledu instalace a následného provozu. Zakřivení základny pro takové zámky je povoleno maximálně 3 mm na lineární metr;

Laminát na chodbě

Neobvyklé barvy

Výzdoba školky

západky (zámek) je ještě jednodušší než skládací zámky. Majitel, který dosud nemusel řešit laminát, si také poradí s panely, které mají tento typ připojení. Je však třeba mít na paměti, že pro panely s tímto typem zámků je nezbytná dokonale rovná základna podlah..

Laminát do prostorné místnosti

Světelný design

Laminát do kombinované místnosti

Klasifikace podle typu podkladu pro laminát

Při použití laminátu k vytvoření podlahy musíte použít podložku – materiál, který izoluje horní vrstvu od podlahy. Podložka zajistí požadovanou úroveň tepelné a zvukové izolace. Laminát třídy 32 a vyšší může obsahovat substrát jako součást prvků a nevyžaduje předběžnou přípravu povrchu podlahy, kromě důkladného čištění vysavačem.

Tmavé podlahy pro světlou ložnici

Originální laminátový design

Laminát do kuchyňského studia

Podle typu materiálu lze všechny možnosti pro podklady rozdělit do tří skupin:

Podložka z polyetylenové pěny – nejběžnější možnost. Odolnost proti vlhkosti, dostupné náklady a snadná instalace přinesly tento typ materiálu na první místo v seznamu nejoblíbenějších možností. Pěnový polyetylenový materiál má ale i nevýhody – postupem času se může výrazně prohýbat (nedrží dobře tvar), není to zcela ekologická surovina;

Laminátový design interiéru

Teplá barevná paleta

Laminát v obývacím prostoru

Korkový podklad – absolutně šetrné k životnímu prostředí, je to vynikající tepelný izolátor (nejčastěji se používá pro zdobení podlah prvního patra). Korek perfektně drží tvar, lze jej nazvat odolným materiálem. Ale možnost tvorby kondenzace snižuje její popularitu. Aby byl materiál zbaven této nevýhody, je korek pokryt bitumenem nebo gumou. Takový materiál má vynikající amortizaci a prakticky se neopotřebovává;

Světlá chodba

Krásná

Eklektický obývací pokoj

Speciální podložka, jako součást laminovaných panelů umožňuje velmi rychlou instalaci. Poskytuje vynikající tepelnou a zvukovou izolaci, slouží poměrně dlouho a bez kondenzace. Klíčovým kritériem pro výběr laminátu pro podlahy se však často stávají vysoké náklady..

Všude strom

Klasická jídelna

V obývacím pokoji s krbem

Odborníci také doporučují věnovat pozornost ikonám na obalech panelů, což může znamenat následující vlastnosti:

 • má antistatický povlak (nebude přitahovat prach a jemné nečistoty);
 • nezmizí na slunci;
 • nevyžaduje zvláštní péči;
 • k čištění povrchu lze použít domácí čisticí prostředky;
 • trvanlivé a odolné vůči mechanickému namáhání;
 • vhodné pro překrytí tzv «teplá podlaha»;
 • povrch je odolný vůči tvorbě plísní a plísní;
 • materiál je nehořlavý.

Netriviální design

Harmonické kombinace

Slušný design

Výběr barevného schématu pro podlahu

Volba barevného schématu pro design podlah do značné míry utváří obraz celé místnosti. Nejen interiérový design, ale také psychologické vnímání jeho obrazu jako celku závisí na tom, zda se barva podlahy spojí s obecným barevným schématem místnosti nebo vynikne jasným nebo tmavým akcentem. Sortiment moderních obchodů s dokončovacími materiály pro podlahy je neuvěřitelně široký – majitel s jakýmikoli estetickými preferencemi a velikostí peněženky bude moci najít svou vlastní barevnou možnost.

Přírodní odstíny

Přízvuk dřevin

Ve světlé kuchyni

Světlé odstíny v obývacím pokoji

V malých místnostech návrháři doporučují používat materiály světlých odstínů pro povrchové úpravy k vizuálnímu rozšíření prostoru. Toto pravidlo však platí v menší míře pro podlahy. Faktem je, že pro pohodlný psychologický stav lidí v místnosti by barva její podlahové krytiny měla být alespoň o dva tóny tmavší než dekorace stěn. To mu to umožní říci «cítit půdu pod nohama».

Malý kuchyňský kout

Tmavé dno - světlý top

Kontrastní lemování

Téměř každý majitel bytu nebo domu ví, že provedení stropu v bílé barvě, stěny – 1-2 tóny tmavší a podlahy – v nejtmavším tónu vám umožní vytvořit vizuální zvýšení výšky místnosti. Tato designová technika se často používá při zdobení prostor ve standardních a malých bytech v naší zemi..

Laminát v kanceláři

Tmavý akcent - podlahy

Vizuální rozšíření prostoru

Laminát s obrazem podlahové desky s povrchy, jako by se nosil od času, je neuvěřitelně populární, když je aplikován na interiéry ve venkovském a shabby chic stylu. Ozdoby a imitace čipů pomáhají nejen vytvořit autentický stylistický směr atmosféry, ale také přinést originalitu do nejběžnějšího designu místnosti..

Pro venkovský styl

Pro shabby chic styl

Vybledlé podlahy

Na prosklené verandě

Pokud je pro dekoraci a provedení hlavního nábytku v místnosti použita chladná barevná paleta, pak teplý přirozený vzor dřeva vždy pomůže zvýšit stupeň barevné teploty interiéru. Vzhledem k měřítku povrchu podlah může i jeden designový prvek – podlahová krytina stačit k vytvoření rovnováhy v barevném vnímání obrazu místnosti..

Sněhově bílý design

Teplé odstíny pro podlahy

Popularita použití šedé a jejích odstínů pro design moderních domů dosáhla barev laminátu. Ušlechtilé odstíny šedé mohou být prezentovány jak ve světlé, stříbrné paletě, tak v tmavých antracitových odstínech. Výhodou použití světle šedých odstínů k dekoraci podlahy je také to, že prach na takovém laminátu je prakticky neviditelný..

Laminát v šedých odstínech

Šedé podlahy

Všechny odstíny šedé

Originální výběr barev

A nakonec

Nedávno pravidlo, že velikost podlahové desky nebo dlaždic (podle toho, co přesně laminát napodobuje) by měla být větší, tím prostornější samotná místnost přestává mít svou váhu. Stále oblíbenější je podlahová krytina s obrazem velkých prken nebo raznic, dlaždic nebo jakýchkoli jiných prvků tvořících podlahu. Tato barva se používá bez ohledu na velikost a účel místnosti. A nejčastěji vám to umožňuje vizuálně zvýšit objem prostoru..

Velké laminátové panely

Laminát do prostorné místnosti

Krásný vzor podlahy

Zaměřte se na podlahy

Laminát lze použít nejen na podlahy. Několik sezón v řadě neztratilo použití tohoto materiálu pro zdobení přízvukové stěny nebo její části na významu. Současně se barva laminátu pro dokončení stěny nebo části místnosti nemusí shodovat s materiálem pro podlahy – vše závisí na zvoleném barevném schématu interiéru, způsobu umístění akcentů a stylistický výkon. Pomocí laminátu můžete ozdobit fasády úložných systémů, prostor kolem elektrického krbu, zdobit výklenky a římsy, vytvářet panely a zástěry ve výzdobě stěn.

Laminát nejen na podlahy

Příčka s laminátem

Současný styl

Dekorace podlah a fasád

Světlé povrchy jsou všude