Materiály

Mozaiková dlaždice: design kousek po kousku

Pro dekorativní účely lze jednoduché keramické dlaždice nahradit mozaikami. Tento způsob dekorace má hluboké historické kořeny, přesto získává v moderním designu umění stále větší popularitu..

Mozaika modrých odstínů

Specifičnost takového dokončovacího nástroje spočívá v tom, že kresba je vytvořena z malých kousků různé barvy. Kromě toho může být každý z prvků sám ozdoben nějakým vzorem. Hlavní výhody této dekorace jsou:

  • reprezentativní pohled;
  • praktičnost;
  • snadná péče;
  • trvanlivost;
  • velký výběr témat;
  • lze použít na jakýkoli tvrdý povrch.

Bílé stěny lemované mozaikami Barevná mozaika v koupelně Černá mozaika v koupelně

Odrůdy mozaiky

V zásadě jsou mozaikové dlaždice rozděleny na skleněné a keramické výrobky. Keramické výrobky jsou vytvářeny podle stejných principů jako klasické dlaždice, takže si tato mozaika zachovává všechny vlastnosti obvyklého dokončovacího materiálu. Každý prvek je potažen glazurou, která poskytuje výslednému obrazu lesk a trojrozměrný obraz.

Detaily modré mozaiky Matka perleťových mozaikových prvků Kombinace několika odstínů v mozaice

Bylo zjištěno, že skleněné mozaiky jsou odolnější. Toho bylo dosaženo zahrnutím částic smaltu do kompozice – speciálního neprůhledného skla se zvýšenými ukazateli pevnosti. Smalt může mít různé odstíny, což vám umožní vytvořit s ním ty nejsložitější designy. Složení tohoto materiálu zahrnuje také písek, ale hlavní vlastnosti jsou dány oxidy kovů.

Kromě nejběžnějších materiálů pro výrobu dílů se používá také mramor, žula a polymery..

Mozaika v šedých tónech Barevná mozaika v koupelně Dekorace mozaiky do koupele

Velikost vybrané mozaiky závisí na účelu, pro který byla zakoupena. Kusy se mohou lišit od 10 do 50 mm. Tato řada je nejoblíbenější a nejpohodlnější k použití. Nejčastěji se kusy prodávají předem nalepené na podložku. Velikosti výsledných prvků se také liší..

Zbarvení takového obkladového materiálu dává návrháři velký prostor pro představivost. Mozaikovými prvky mohou být jasné šťavnaté barvy nebo klidné odstíny postele. Neobvyklé odrůdy lze považovat za průhledné, perleťové nebo dokonce zrcadlové detaily..

Modrá perleťová mozaika Perleťově bílá mozaika

Kromě barvy se mozaika liší texturou horní vrstvy. Hladké prvky lze kombinovat s reliéfními, lesklé lze snadno kombinovat s matnými. Nejuniverzálnější možností je hladká lesklá mozaika. Je ideální pro stěny, desky a jakýkoli povrch. Odrůdy s více texturami se nedoporučují používat v místech kontaminovaných, protože bude obtížné vymýt částice potravin a tuků z výklenků na částech. Porézní struktura kamene nebo neglazovaných dlaždic přispívá k absorpci nečistot.

Zástěra z červené mozaiky Tmavá mozaika ve sprše

Použití mozaiky v interiéru prostor

Mozaikový panel může ozdobit každou místnost. Je obtížné omezit používání takového prvku na základě umístění. Jedním z nejoblíbenějších míst pro mozaiky je kuchyně. Zde můžete ozdobit stěny, podlahu, desku, zástěru nad pracovním prostorem světlými kousky. Pro dokonalou shodu lze mozaikové dlaždice stejného typu nalepit na police nebo velké spotřebiče.

Výhodou takového povlaku pro kuchyň je trvanlivost výsledného povrchu, odolnost proti poškrábání a extrémním teplotám. Panely mozaiky dokonale snášejí vysokou vlhkost. Tyto vlastnosti vám umožňují použít je kromě kuchyně i v koupelně..

Šedá barva v mozaikách Dekorativní mozaika v koupelně Neobvyklá mozaika v koupelně

V prostorách van, saun a koupelen mají mozaiky praktické funkce. Takový materiál spolehlivě chrání stěny před vlhkostí a zabraňuje pronikání do mezer mezi betonovými deskami nebo jinými stavebními materiály..

V interiéru obývacího pokoje a chodby mohou mozaikové dlaždice napodobovat koberce na podlaze. Reprodukce ornamentu, který se vám na stropě líbil, se navíc stala populární. Mozaiky lze použít k ozdobení oblouků, výklenků a dalších architektonických prvků, což z nich činí centrální zařízení. Mozaikový vzor lze na nábytku opakovat pomocí stejných detailů. Dveře nebo krb, obložené dlaždicemi z přírodního kamene, dodají místnosti majestátnost a eleganci. To bude usnadněno zdobením horní části prvků tenkým prskáním drahých kovů nebo imitací drahých kamenů. Pro vytvoření elegantního interiéru je mozaika nepostradatelným nástrojem..

Jednou z nejdůležitějších výhod mozaikových dlaždic je schopnost pokládat je na nerovné povrchy. To je možné díky malé velikosti prvků..

Zaoblený povrch mozaiky

Dělat mozaikové obrazy je celé umění. Složité designové nápady jsou realizovány ve velkých panelech, které se stávají nejcennějším a nejjasnějším prvkem v místnosti. Podobnost některých mozaikových návrhů s olejomalbami nebo fotografiemi je pozoruhodná. Obrázky vytvořené jednotlivými objednávkami budou zároveň exkluzivní a jedinečnou ozdobou každého domova..

Mozaika na zdi koupelny Mozaika s perletí Bílá barva v mozaice

Tento způsob dekorace má řadu nevýhod:

  • vysoká cena;
  • některé druhy mozaiky a spárovací hmoty je obtížné umýt.

Existuje několik způsobů, jak zaměřit pozornost na mozaikový panel a zvýraznit tak zdobený detail interiéru. Jen s několika barevnými kousky můžete zrekonstruovat svou koupelnu, aniž byste museli předělat celou zeď. Stačí rozložit nové kusy na místo rozbitých nebo vybledlých částí a zeď okamžitě získá nový vzhled. V případě tapet to není možné..

Barevné kousky mozaiky Mozaiková zeď do koupelny

Zástěra v kuchyni se může proměnit v umělecké dílo. Stačí jen vybrat vhodný obraz a zvěčnit jej mozaikovými obklady na kuchyňské stěně..

Zástěra z perleti mozaky

Zajímavý může být koberec na podlaze vany, vyrobený z oblázkových kamenných mozaik. Takové neobvyklé řešení bude vypadat originálně a bude mít terapeutický účinek na nohy. Je lepší rozložit podlahu ve sprše s reliéfními mozaikami, aby se snížilo riziko uklouznutí během vodních procedur.

Neobvyklým a malebným designovým řešením je mozaiková dekorace stolu, baru nebo konferenčního stolku. Tato metoda má dekorativní funkci a umožňuje vám výhodně namontovat do interiéru nový kus nábytku..

Použití mozaikových dlaždic v interiéru každé místnosti může být jak dekorativní, tak praktické. Hlavní věcí je vybrat správnou barevnou kombinaci a místo pro použití tak originálního a působivého designového prvku..