Materiály

Obkladové materiály

Jak víte, správně vybrané materiály pro pokládku dlaždic mohou nejen urychlit proces dokončování, ale také zlepšit kvalitu práce. Položení dlaždic je koneckonců poměrně dlouhá a komplikovaná práce a v takové věci je lepší věnovat zvláštní pozornost jakýmkoli maličkostem. Dnes zvážíme, jaké materiály potřebujeme, jak je správně vybrat a co obecně hledat.

Výběr lepidla na dlaždice

Co potřebujeme především při práci s dlaždicemi? Samozřejmě se jedná o lepidlo a různé směsi pro spárování. Není žádným tajemstvím, že správná volba lepidla je klíčem k pokládce trvanlivých materiálů. K takové záležitosti by se proto mělo přistupovat s plnou odpovědností. Pojďme hned udělat rezervaci, proč nepoužijeme cement? Za prvé, neposkytuje dobré uchopení na zdi. A za druhé, časem se materiál začne rozpadat vlivem vlhkosti, agresivního prostředí nebo mechanického namáhání. Nejprve je poškozena spárovací hmota a poté dlaždice začnou jeden po druhém odpadávat. Při práci s dlaždicemi a spárami by proto měly být použity směsi cementu a polymeru s přídavkem vodou ředitelných epoxidových pryskyřic nebo akrylových disperzí..

Nejprve musíte vědět, že ne každé lepidlo je odolné vůči antibakteriálním aditivům (včetně chloru) a vodě. Ukazuje se, že pro dokončení bazénů, sprch a dalších «mokrý» místa je nutné zvolit vhodnou směs. Toto pravidlo platí také pro místa s vysokými teplotami (krby, kamna, vyhřívané podlahy atd.). V opačném případě dlaždice nebude dobře držet a brzy budete muset vše předělat..

Co když pracujete za nepříznivých povětrnostních podmínek? Někdy existují situace, kdy práce probíhá na ulici a lepidlo je otevřené po dlouhou dobu. V tomto případě je lepší okamžitě vybrat speciální směs s «prodloužená otevřená doba». Podobná třída obsahuje označení písmenem «E» (například C2E je vylepšené cementové lepidlo se zvýšenou otevřenou dobou).

Pojďme dále. Lepidlo obvykle schne asi 14 dní, ale existují i ​​speciální rychleschnoucí směsi (vše ztuhne za 1-2 dny). Takový materiál je označen písmenem «F».

Co ještě ovlivňuje výběr lepicí směsi? Existuje mnoho faktorů: typ a velikost dlaždic, typ podkladu, provozní podmínky a dokonce i výkon práce. Kromě toho, pokud je třeba nátěr použít co nejdříve, pak stojí za to použít speciální materiály. Z toho můžeme usoudit, že lepidlo by mělo:

  • zaručit vynikající přilnavost mezi dlaždicí a povrchem;
  • je vyžadována vysoká úroveň přilnavosti k většině stavebních materiálů;
  • mělo by schnout rychle a bez smršťování (v tomto případě je nutné nechat nějakou dobu před vytvrzením pro korekci po lepení). Tato doba se liší v závislosti na značce..

Jaké další druhy lepidla existují??

Za prvé, podle zamýšleného účelu je adhezivní směs rozdělena na univerzální kompozice, kompozice pro vnější a vnitřní použití. Ty druhé jsou zase voděodolné a nepromokavé. Je důležité si uvědomit, že bez ohledu na typ a typ lepicí směsi je prvním krokem příprava podkladů pro práci. Čistý, suchý a rovný povrch je klíčem k dobré přilnavosti dlaždic. Pokud mluvíme o barvě a laku a hladkém povrchu, pak je v tomto případě lepší jej otřít hrubozrnným «smirkový papír» nebo škrábat. Více o tom, jak odstranit starý dokončovací materiál, připravit povrchy a další hrubé úpravy, si můžete přečíst zde..

Dnes si suchá směs na bázi cementu s přísadami získala velkou popularitu. Roztok se smíchá s vodou, má dobrý «přilnavost». Přestože se v praxi používá poměrně často, není to nejlepší volba pro kvalitní a trvanlivou práci. Proč je to tak? Za prvé, roztok má nízkou pevnost v tlaku a začíná se hroutit pod tlakem a jiným mechanickým zatížením. Za druhé, voda, vlhkost a další agresivní média ničí spárovací hmotu mezi dlaždicemi, narušují přilnavost a materiál začíná sám odpadávat. Proto je při práci s dlaždicemi velmi důležité použít speciální polymer (pro práci v suchých místnostech) nebo směsi cementu a polymeru (při práci ve vlhkých místnostech). Existují dokonce lepidla se speciální recepturou pro práci na obtížných površích: barvy, staré dlaždice, sádrokarton atd..

Výběr lepidla na dlaždice je důležitou fází práce, protože na tom přímo závisí trvanlivost a kvalita budoucího povrchu..

Spárovací směs

Není žádným tajemstvím, že švy hrají v práci velmi důležitou roli. Dělají následující práci:

Jak proces spárování obecně probíhá??

K injektáži dochází, když je lepicí směs zcela suchá. Jeho šířka závisí na rozměrech dlaždice (například u dlaždic 15×15 cm bude mezera asi 3-5 milimetrů a u 35×40 cm-15-20 mm.). Kromě toho je taková směs rozdělena do dvou typů: pro úzké (až 6 mm.) A široké švy (5-20 mm.).

Nejprve musíte vědět, že směs malty je vybrána barvou (konečná barva je určena až po zaschnutí zálivky). S tím nebudou žádné problémy, protože materiál je k dispozici v široké škále barev. Správná spárovací hmota je odolná vůči extrémům vlhkosti a teploty, flexibilní a schopná dobře vyplnit spáry mezi jakoukoli dlažbou: keramikou, betonem, mramorem nebo kamenem.

Pokud jde o keramické dlaždice (nejoblíbenější možnost pro dekoraci interiéru), pak se nejčastěji používají suché směsi. Jsou vyráběny na bázi přírodních plniv, cementu, různých chemických přísad a pigmentů. Takové součásti dodávají roztoku odolnost proti vlhkosti a chladu. Mimochodem, o odolnosti proti vlhkosti: pro bazény, sprchy a další místnosti, ve kterých dochází k přímému kontaktu s vodou, obvyklá směs odolná proti vlhkosti nebude fungovat. V takovém případě musíte použít speciální maltovou směs..

Obecná doporučení pro směsi

Profil dlaždic

V zásadě všechny problémy při pokládce dlaždic vznikají při práci s rohy, hranami a jinými problémovými oblastmi. Nyní je tento problém vyřešen pomocí profilů (obvykle jde o plastový a levný nástroj). Vnější a vnitřní rohy, spojení stěna-podlaha a stěna-hrana-to vše je třeba vzít v úvahu při výběru tvaru prkna. Ačkoli to není zvlášť důležité, tyto nástroje přicházejí v různých barvách, od zlata po mramor..

Existuje univerzální dokončovací pás, který lze použít na spáry z dlaždic různé tloušťky (například pokud chcete spojit 7 mm obklady s 9 mm podlahovými dlaždicemi). Materiál se používá i na nerovné rohy v kuchyni a koupelně. Jsou velmi flexibilní a lze je použít v šikmých úhlech..

To je veškerý materiál, který potřebujete pro pokládku dlaždic. Mimochodem, pokud vás zajímá podrobný postup pokládky dlaždic na zeď, přečtěte si to.