Materiály

Stropní barva: typy, výhody a nevýhody

Začali jste rekonstruovat byt, dům nebo kancelář? Myslíte si, co a jak nejlépe ozdobit strop? Nebo jste se již rozhodli, ale stále máte pochybnosti o tom, jaký nátěr zvolit pro svůj strop? Je velmi důležité rozhodnout o materiálech a jejich kvalitě, aby bylo dosaženo požadovaného výsledku při rekonstrukci prostor. Malování na strop může být skvělým řešením při výběru dokončovacího materiálu. Široká škála barev vám pomůže vybavit strop pro každý vkus a styl. Ale jaké stropní barvy existují? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Pojďme na to přijít v pořádku.

Povrch stropů při opravách velmi často ukazuje opravářům nepříjemná překvapení. Jedná se o různé praskliny v omítce a nerovnosti samotného stropu a všechny druhy prohlubní a vyboulení, které nelze skrýt ani pomocí tapety. A pokud jste se již rozhodli malovat strop, a ne se lepit, pak je o to důležitější věnovat pozornost stavu omítky. Koneckonců, barva zdůrazňuje jakékoli vady na povrchu, dokonce i ty nejmenší. Proto je před natíráním tak důležité omítnout a vyrovnat strop..

Druhy stropních nátěrů

Dnes existuje mnoho typů stropních barev, které mají své vlastní vlastnosti a vlastnosti. Jejich účel je často multifunkční a umožňuje vám dosáhnout určitých úkolů při opravě stropů. Jako je například oprava malých prasklin, úplné natření starých skvrn od barvy nebo odolnost proti oděru.

Barvy mohou být lesklé, matné a strukturované. Jejich výběr nejčastěji vychází z obecného pozadí interiéru, jehož designový základ je během renovace vytvořen..

Podle svého základního složení jsou barvy rozděleny do několika skupin:

Každá skupina barev je sbírka různých barev, které mají své vlastní jedinečné vlastnosti..

Výhody a nevýhody stropních barev

Matný

 • Výhody: schopnost hluboké penetrace chrání povrch stropu po dlouhou dobu, absence různých oslnění a odlesků slunečního světla na povrchu, úspěšně zakrývá drobné vady povrchů stropů (vizuálně i fyzicky);
 • Nevýhody: velké póry lakovaného povlaku jsou častěji zaneseny prachem a nečistotami, což ztěžuje čištění a mytí stropu.

Lesklý

 • Výhody: vizuální rozšíření výšky a hloubky místnosti, pohodlnější při stírání nečistot a prachu z povrchu, velmi odolné proti oděru a stárnutí, vodotěsné;
 • Nevýhody: všechny nepravidelnosti, boule, praskliny a jámy budou velmi jasně viditelné na lesklém povrchu, což znamená, že vyžaduje ideální úpravu povrchu stropu základním nátěrem a tmelem, schne pomaleji matně.

Emulze

 • Výhody: šetrné k životnímu prostředí a netoxické, rychleschnoucí, tvorba pevnosti filmu na lakovaném povrchu, dobře nanášené štětcem, válečkem a stříkáním, odolné vůči spalování, snadno a rovnoměrně se položí na povrch, snadno omyvatelné z rukou nebo nástroje, rozumná cena, vysoce krycí (akrylát);
 • Nevýhody: rychle se špiní a stárne, velmi špatně se hodí na všechny lesklé povrchy, včetně lakovaných.

Alkyd

 • Výhody: vzhledem k hlavnímu obsahu alkydové pryskyřice jsou tyto barvy velmi odolné vůči světlu a vodní páře a jsou prakticky vodotěsné, proto se často používají k malování stropů koupelen a kuchyní, obsahují antifungální a tixotropní (proti kapající) přísady , nežloutnou, hluboce pronikavé, silně neprůhledné;
 • Nevýhody: toxicita je pozorována pouze během barvení a po sušení, škodlivé látky se odpařují, ale určitý čas zůstává specifický zápach, jsou nehořlavé, nestabilní vůči alkalickým účinkům.

Silikát

 • Výhody: díky mineralitě a tekutému sklu v zásadě propůjčují vlastnosti vlhkosti a vzduchotěsnosti, jakož i odolnost proti náhlým změnám teploty, velmi vhodné pro omítnuté povrchy;
 • Nevýhody: nelze aplikovat na alkydové a akrylové povrchy, slouží také jako špatný podklad pro malování jinými barvami, sklo, keramiku a kov nelze natírat, omezené barvy.

Lepidlo

 • Výhody: dobře padnou na jakýkoli hlavní povrch stěn (omítky, beton, cihla), širokou škálu barev a sytých barev;
 • Nevýhody: nesnáší vlhkost a vlhké místnosti, snadno se zničí, když jsou vystaveny kouři nebo oxidu uhličitému, v nevětrané místnosti rychle plesniví a stávají se dobrou živnou půdou pro houby.

Správná a kompetentní volba kterékoli z barev poskytne nejen krásný interiér místnosti, ale také vytvoří další pohodlí při práci s jedním nebo jiným nátěrem. Proto stojí za to pečlivě vybrat materiál, který je po opravě nejvhodnější pro provozní účely..