Materiály

Záclony 2018: aktuální nápady pro praktický a krásný interiér

Je těžké přeceňovat důležitost textilního interiérového designu. Záclony a závěsy nejen chrání místnost před slunečními paprsky a zvědavýma očima, ale také přinášejí do designu místnosti tolik potřebné poznámky o útulnosti a pohodlí. Závěsy pro okna jsou konečným, ale důležitým prvkem při vytváření obrazu místnosti. Mnoho moderních designérů navrhuje, abychom odmítli vyzdobit okenní otvory textiliemi, čímž se moderní styl přiblíží minimalismu a umožní místnosti působit větší a lehčí. Ne vždy je ale možné drapérie na koních odmítnout. Nemluvě o důležitosti vytvoření skutečně relaxačního, útulného prostředí, které si bez textilní dekorace okenních otvorů lze jen těžko představit. Přinášíme do vaší pozornosti 100 nápadů na popový design moderních místností nejrůznějšího funkčního zatížení pomocí záclon, záclon a různých drapérských prvků. Doufáme, že mezi nápady na design najdete nejlepší možnost pro zdobení oken ve vašem domě..

Závěsy do moderního obývacího pokoje

Lehký design obývacího pokoje

Aktuální nápady pro moderní interiér

Moderní styl designu obytných prostor je jakýmsi mixem konceptů různých stylistických trendů, podobného charakteru. Praktičnost a lakonismus, osobní pohodlí a preferovaná přirozenost, funkčnost a dokonce i určitá strohost estetiky jsou hlavními motivy moderní stylistiky. Je však zřejmé, že každý majitel, který plánuje vyzdobit svůj vlastní dům, prochází všemi designovými nápady hranolem jeho vnímání krásy a praktičnosti, pohodlí a funkčnosti, nákladů a možnosti použití určitých interiérových předmětů. Není divu, že mezi moderními trendy v oblasti zdobení obytných prostor nám návrháři nabízejí mnoho demokratických, univerzálních možností, které mohou splnit potřeby majitelů domů s různými schopnostmi a potřebami..

Dekorace arkýře

Obývací pokoj v béžových tónech

Okenní závěsy

Teplé barvy

Ecker přízvuk design

Ve skutečnosti šedá

Obývací pokoj v šedých tónech

Neutrální barvy

Béžová akcentová barva

Tradiční motivy

Záclony pro klenuté okno

Záclony jako v kavárně

Design v pastelových barvách

Světlý interiér obývacího pokoje

Přírodní materiály

Bavlna a bambus

Sněhově bílé povrchy

Jídelna s arkýřem

Tradiční a rolety

Kombinace modelů

Závěsy do ložnice

Záclony pro různé typy oken

Pastelové barvy

Obývací pokoj v modrých tónech

Originální řešení

Kombinace tkanin a vzorů

Design jídelního koutu

Dvojitá ochrana oken v ložnici

Závěsy do arkýře

Eklektický design

Světlé odstíny

Dokonalé záhyby

Všechny odstíny modré

Záclony pro světlý obývací pokoj

Stříbrné třpytky

Jak si vybrat praktické a estetické zakrytí okna

Výběr modelu, materiálu, barvy a textury pro závěsy (závěsy) konkrétní místnosti je ovlivněn mnoha faktory. Používání textilu je samozřejmě nejjednodušší způsob, jak osvěžit nebo radikálně změnit vzhled místnosti. Šití nových záclon bude určitě vyžadovat čas a peníze, a přesto je výměna záclon jedním z nejjednodušších, ale neméně účinných způsobů, jak vytvořit v interiéru určitou náladu. Zda to bude akcentové řešení nebo drapérie okenních otvorů harmonicky zapsaná do obecného obrysu designu místnosti – vše závisí na preferencích majitelů domu, možnostech místnosti (velikost, počet a rozsah okenních otvorů (úroveň osvětlení) a rozpočet na výzdobu interiéru.

Proti modrým zdem

Barevné arkýř

Textil v béžových barvách

Závěsy do obývacího pokoje s vysokými stropy

Teplé barevné palety

Kritéria pro efektivní výběr okenních textilií

Aby byla volba závěsu pro okna místnosti nejen estetická, praktická, ale také racionální a trvanlivá, je nutné rozhodnout o malém souboru ovlivňujících faktorů:

  • účel místnosti (je zřejmé, že stejná záclonová tkanina není vhodná pro kuchyň a ložnici, pro školky musíte najít nejlepší možnost pro kombinaci praktičnosti, přirozenosti a estetiky, pro obývací pokoj si můžete vybrat luxusnější výzdoba a na prosklené verandě si dokonce vystačíte s lambrequinem bez záclon);
  • velikost místnosti, počet a parametry okenních otvorů;
  • umístění místnosti vzhledem ke světovým stranám a úroveň nezbytného tlumení slunečního světla;
  • designový styl a barvy interiéru;
  • touha vytvořit přízvuk pomocí okenní dekorace nebo nechat tuto roli na jiných interiérových předmětech;
  • styl a vlastnosti života majitelů domova (například v ložnici lidí nucených pracovat na noční směnu jsou k vytvoření atmosféry relaxace i za slunečného dne zapotřebí velmi silné závěsy);
  • rozpočet na okenní závěsy a úroveň péče o materiál, který jste připraveni poskytnout během provozu.

Závěsy na půdu

Barvy písku

Světlo arkýře

Oboustranné závěsy

Aktuální modely ošetření oken

Tradiční závěsy jsou nejběžnější možností dekorace oken v místnostech s různým funkčním pozadím. Rovná plátna padající ve svislých záhybech od stropu k podlaze harmonicky zapadají do jakéhokoli stylistického designu prostoru. Neméně tradiční kombinaci průsvitného tylu (voálu) se zatemňovacími závěsy lze považovat za univerzální možnost okenních závěsů za všech okolností.

Tradiční možnost

Tmavé závěsy do obývacího pokoje

Obývací pokoj s tmavým textilem

Klasika pro arkýř

Všechny odstíny šedé

Ale i u tradičních forem existuje prostor pro experimentování, použití originálních nápadů, použití neobvyklých barevných nebo texturních řešení, způsob připevnění pláten. Například cross-over smyčky jsou opět na vrcholu své popularity. Výroba takových pláten není obtížná, použití jednoduchého a speciálního přístupu k čištění nevyžaduje podobný způsob vytvoření úchytu k římse (na rozdíl například od očka).

Rolovací závěsy

Kontrastní pruhy

Sněhově bílé závěsy

Dalším populárním způsobem, jak připevnit tradiční závěsy na okapy, jsou očka. Jedná se o kovové nebo plastové kroužky, které se integrují do látky. Výsledkem je, že plátna jsou navlečena na okapovou trubku s rovnoměrně rozloženými záhyby. Oka zajišťují plynulý chod závěsu podél římsy, přičemž zachovávají ideální svislé záhyby, což přispívá k vizuálnímu «tahání» místnosti na výšku.

Záclony na očka

Tropický styl

Látky na očka

Relaxační prostor v ložnici

Světlý interiér haly

Ložnicový textil

Kombinace tkanin různých barev při výrobě tradičních záclon se stala módním trendem. Může to být buď kombinace obyčejné látky s potištěným materiálem svisle nebo vodorovně, nebo použití dvou (méně často tří) kontrastních barevných schémat.

Kombinované závěsy

Trikolorní závěsy

Plátna s lemováním

Použití komplexních lambrequinů s mnoha dekorativními prvky je minulostí. Pokud se v moderním interiéru používá takový předmět kompozice záclon jako lambrequin, pak to vypadá lakonicky a dokonce přísně. Nejčastěji se jedná o husté obdélníky látky, které pomáhají skrýt nedostatky v povrchové úpravě, upevnění okenních rámů nebo nedokonalosti v geometrii místnosti a také dokončit závěsy okna. Lambrequin vám umožní dodat nádech strohého luxusu i tomu nejobyčejnějšímu designu místnosti..

Závěsy s lambrequinem

Tvrdý lambrequin

Složení opony

Lambrequin do arkýře

Světlá dekorace okna

Záclony do školky

Spolu s tradičními závěsy se používají další modely pláten pro okna, které mohou nejen plnit své hlavní funkce, ale také zdobit interiér. V moderním stylu usilující o tzv «pohodlný minimalismus», Japonské závěsy vypadají více než vhodné. Svislé pruhy látky (nazývané také textilní zástěny) mají lakonický a zároveň originální vzhled. Nejčastěji jsou taková plátna vyrobena z obyčejné přírodní tkaniny, ale mohou také obsahovat diskrétní tisk, tisk fotografií nebo ozdobu umístěnou lokálně (například podél okraje plátna nebo v jednom z rohů obrazovky).

Japonské závěsy

Obrazové závěsy

Bambusové závěsy

Rolované textilie, římské rolety jsou oblíbenou variantou závěsů pro okna různých úprav. Lakonický design, snadné použití a nízká spotřeba materiálu přitahují designéry a jejich zákazníky po celém světě. Mezi našimi krajany obliba rolet nezadržitelně roste. Takové modely mohou být vybaveny ručním skládacím mechanismem (vytvářejí se rovnoměrné horizontální záhyby) nebo je lze ovládat z ovládacího panelu.

Látkové rolety

Římské závěsy

S čím kombinovat barevné schéma záclon

Kromě výběru konkrétních barev a potisků záclon existuje i nevyslovené pravidlo, které se doporučuje použít k vytvoření harmonického obrazu místnosti. Pokud chcete použít závěsy s potiskem (vzor, ​​ornament, tisk fotografií), pak pro ně bude ideálním pozadím monochromatická dekorace na zeď. Pokud jsou svislé povrchy místnosti pokryty vzorovanými tapetami, pak je lepší zastavit výběr látky pro okenní závěsy na jednoduchých možnostech. Rovněž se nedoporučuje používat velmi barevný, velký vzor na závěsy určené do místností skromné ​​velikosti..

Lakonický interiér

Tradiční styl v tmavé barvě

Tištěná tkanina

Obývací pokoj v tmavých barvách

Záclony, které odpovídají barvě čalounění čela

Záclony se často používají jako akcentová barva v interiérech. Za prvé je to nejjednodušší a nejefektivnější způsob, jak upozornit na okenní závěs a odvrátit pozornost od nežádoucích oblastí nebo interiérových předmětů. Za druhé, závěsy lze bez problémů vyměnit, pokud se světlá barva nudí nebo jen chcete změnit charakter interiéru.

Zdůrazněný design

Důraz na okna

Záclony jsou jasným místem

Akcentní textilie

Dalším způsobem, jak zvýraznit záclony na obecném pozadí interiéru, je použít tisk. Designéři doporučují použít při tvorbě moderních interiérů zvýrazněný potisk, tj. vzor by měl být přítomen pouze na tkanině záclon nebo záclon. Tento přístup vám umožní diverzifikovat barevné schéma místnosti, přinést originalitu, ale zároveň nevytvoří spleť odstínů. Toto pravidlo je obzvláště důležité dodržovat v malých místnostech..

Látka s ozdobou

Materiál se vzorem

Obývací pokoj na verandě

Světlé textilie

Geometrický tisk

Všechny odstíny hnědé

Pokud vaše záclony nebudou barevným akcentem interiéru, pak by nejlogičtějším řešením bylo zvolit barevné schéma, které by odpovídalo čalounění hlavního nábytku. V obývacím pokoji – to jsou pohovky a křesla, v ložnici – čalounění hlavy postele nebo skupiny čalouněného nábytku v rekreační oblasti, budoáru nebo křesle pracoviště, ve čtecím koutku nebo toaletním stolku. Nejčastěji jsou tyto barvy světlé, neutrální odstíny, protože přítomnost tohoto barevného schématu se rozšiřuje na velké množství interiérových předmětů a do značné míry tvoří obraz místnosti..

Světlá dekorace místnosti

Záclony, které odpovídají barvě pohovky

Zlaté a pískové tóny

Pastelová paleta

Dalším způsobem, jak vytvořit harmonické a vyvážené prostředí místnosti, je kombinace textilie okenního závěsu s textilní dekorací prostoru na spaní nebo odpočinku. V ložnici a dětském pokoji to může být tkanina místa na spaní – přehoz, dekorativní polštáře, válečky. V obývacím pokoji a jídelně lze závěsy kombinovat podle materiálu provedení se stejnými dekorativními polštáři nebo potahy na židle (mini židle)

Design panenského pokoje

A nakonec: závěsy pro zónování místností

Textilní dekoraci nepotřebují jen okenní otvory našich domovů. Pokud dřívější textilie mohly být považovány za dekorativní design dveří, pak se v poslední době stále více používají k zónování místnosti. Studio apartmány a samotná myšlenka spojení několika funkčních segmentů do jedné prostorné místnosti je v dnešní době neuvěřitelně populární. Ale v některých případech musí být takové funkční oblasti přiděleny a izolovány od zbytku prostoru. Sanitární a rekreační oblast lze například oddělit pomocí záclon ze společného prostoru obývacího pokoje, v ložnici můžete zónovat šatnu nebo pracoviště, budoár, toaletní stolek.

Záclony pro zónování

Závěsy v obývacím pokoji

Záclony nejsou jen pro okna