Materiały (edytuj)

Ciepła podłoga: rodzaje, opis i zdjęcia

Ciepłe podłogi były używane w budownictwie domowym w czasach sowieckich, jednak wtedy były one zupełnie bez znaczenia. Wynikało to z faktu, że w stropach znajdowały się rury ogrzewania parowego w budynkach mieszkalnych. W ten sposób ciepła podłoga mogłaby znajdować się np. na podeście schodów.

Nowoczesna idea ogrzewania podłogowego jest oczywiście importowana z zagranicy. W szczególności – z krajów skandynawskich z ich długimi i śnieżnymi zimami z jednej strony i dużą liczbą indywidualnych mieszkań z drugiej. Obecnie różnorodne systemy ogrzewania podłogowego oferują producenci z Danii, Norwegii, Niemiec, USA, Korei Południowej. Są też propozycje krajowe.

Kto potrzebuje ciepłej podłogi??

  • Mieszkańcy pierwszych pięter mieszkań (jak wiadomo produkcja prac termoizolacyjnych podczas masowej zabudowy pozostawia wiele do życzenia)
  • Mieszkańcy innych pięter – przynajmniej w łazienkach
  • Właściciele podmiejskich nieruchomości działali przez cały rok.

Rodzaje ciepłych podłóg

1. Elektryczne ogrzewanie podłogowe, które z kolei może być:

  • kabel (sekcje i maty grzewcze);
  • folia (węglowa i biometaliczna);

2. Woda.

Rodzaje ciepłych podłóg

Podłoga elektryczna uważany za najpopularniejszy. Nie jest to dziwne, ponieważ ma niepodważalne zalety: działanie antyalergiczne, nie ma konwencjonalnych przepływów, równomiernie rozprowadzi ciepło po całym obszarze. Istnieje kilka rodzajów: kabel, pręt i folia. Na zasadzie ogrzewania może to być podczerwień lub konwekcja.

Kabel występuje w postaci specjalnych odcinków grzejnych, mat i kabli na szpuli. Różnice między nimi w większości leżą tylko w systemie instalacyjnym. Ogólna zasada jest następująca: kabel elektryczny jest zainstalowany w podłodze, a prąd jest do niego dostarczany za pomocą termostatu. Elektryczne ogrzewanie podłogowe można znaleźć w postaci sekcji grzewczych i mat. Ponadto sekcje grzewcze należy montować na wylewce (cementowo-piaskowej), a maty w starym wylewce na warstwie kleju do płytek. Sekcje układane są na wyrównanej, przygotowanej powierzchni. Wcześniej powinieneś pomyśleć o rozmieszczeniu sprzętu AGD i mebli w pokoju: jeśli umieścisz sprzęt na ciepłej podłodze, będzie to obarczone awarią obu.

Powierzchnię można wyrównać za pomocą samopoziomujących podłóg, które wylewa się na latarnie morskie. Po utwardzeniu na wypoziomowanej podstawie układana jest izolacja termiczna, do której przymocowana jest taśma montażowa, a następnie wzdłuż nacięć taśmy układany jest kabel cieplny. Nie podłączaj kabla bezpośrednio, doprowadzi to do awarii całego systemu.

Kolejnym ważnym punktem jest określenie lokalizacji termostatu i wyciągnięcie końcówek kabla do podłączenia do niego. Przewód do termostatu można umieścić na zewnątrz w puszce lub przewiercić przez kanał w ścianie. Na kabel wylewa się warstwę mieszanki cementowo-piaskowej, a na wierzchu można ułożyć żądaną powłokę zgodnie ze zwykłymi instrukcjami (płytki ceramiczne na kleju do płytek lub laminat na podłożu dźwiękochłonnym lub dywan, linoleum , parkiet) Zaleca się włączenie ciepłej podłogi po całkowitym stwardnieniu wszystkich warstw «piroga». Maty grzejne to najcieńszy rodzaj elektrycznie izolowanych podłóg, odpowiedni zarówno do mieszkań miejskich, jak i podmiejskich. Grubość maty grzewczej nie przekracza półtora milimetra.

Istnieją dwa rodzaje kabli do podłogi elektrycznej: dwużyłowy i jednożyłowy. Różnica polega na tym, że podczas instalacji oba końce kabla jednożyłowego muszą być zwrócone do jednego punktu, w przypadku kabla dwużyłowego drugi koniec nie musi być zwracany.

Dwużyłowy system przewodów grzejnych

Podłoga z folii (to podczerwień, co nie jest do końca prawdą) – nowy rodzaj ciepłej podłogi elektrycznej, w której folia pełni rolę elementu grzejnego. Podzielony na dwa typy: węglowy i bimetaliczny

Podłoga izolowana termicznie wodą – najbardziej tradycyjny system ogrzewania ciepłej wody. W tradycyjnym sensie są to te same grzejniki centralnego ogrzewania, tylko w postaci rur przechodzących pod wykładziną podłogową. Podobny system można znaleźć niemal wszędzie: apartamentowce, domki, sklepy, różne kompleksy handlowo-sportowe. Dzięki różnym konstrukcjom taki system można zastosować w dowolnym budynku, zarówno z podłączeniem do ciepłowni, jak i stworzyć całkowicie autonomiczny system grzewczy. Podłoga podgrzewana wodą jest w stanie równomiernie rozprowadzić ciepło po całej powierzchni. Oznacza to, że w porównaniu z grzejnikami temperatura może być obniżona o kilka stopni, a przy tym nie będzie różnicy. A obniżenie nawet o 2°C pozwala zaoszczędzić do 12% energii.

Jakie funkcje ma jeszcze taki system??

  • podłoga wodna (w przeciwieństwie do elektrycznej) może być wykonana pod meblami i jednocześnie nie spowoduje jej wysuszenia;
  • rury polietylenowe lub metalowo-plastikowe, z których wykonana jest podłoga wodna, nie korodują, nie przyczyniają się do gromadzenia osadów, co pozwala zachować średnicę obszaru przepływu;
  • dziś opracowywane są różne cienkie systemy (rurociągi o średnicy 8 mm);
  • istnieją nawet systemy lekkiego, rozbieralnego ogrzewania podłogowego, które nie wymagają wylewania betonu;
  • przy prawidłowym użytkowaniu i montażu podłoga podgrzewana wodą jest w stanie osiąść pod każdą powłoką, nawet pod parkietem;

Wyjście

Systemy kablowe to najlepsze połączenie ceny i jakości oraz najwygodniejszy sposób na komfort. Maty na podczerwień są wygodniejsze w montażu i praktycznie nie zabierają wysokości, ale są dość drogie. Ogrzewanie wodne jest tańsze w eksploatacji, ale bardzo kłopotliwe w montażu i mniej trwałe. Dzięki ciepłym podłogom ciepłe powietrze rozprowadzane jest w pomieszczeniu od dołu do góry, co jest uznawane za najlepsze dla dobrego samopoczucia.