Materiały (edytuj)

Mozaika: projekt kawałek po kawałku

W celach dekoracyjnych proste płytki ceramiczne można zastąpić mozaikami. Ten sposób zdobienia ma głębokie korzenie historyczne, jednak zyskuje coraz większą popularność we współczesnym wzornictwie..

Specyfiką takiego narzędzia wykańczającego jest to, że rysunek powstaje z małych kawałków o różnym kolorze. Dodatkowo każdy z elementów można sam ozdobić jakimś wzorem. Główne zalety tej dekoracji to:

  • reprezentacyjny widok;
  • praktyczność;
  • łatwość opieki;
  • trwałość;
  • duży wybór tematów;
  • może być stosowany na każdej twardej powierzchni.

Zasadniczo płytki mozaikowe dzielą się na produkty szklane i ceramiczne. Produkty ceramiczne powstają według tych samych zasad co klasyczne płytki, dzięki czemu mozaika ta zachowuje wszystkie właściwości zwykłego materiału wykończeniowego. Każdy element pokryty jest szkliwem, co nadaje powstałemu obrazowi połysk i trójwymiarowy obraz.

Stwierdzono, że mozaiki szklane są bardziej trwałe. Udało się to osiągnąć poprzez włączenie do kompozycji drobnych cząstek – specjalnego nieprzezroczystego szkła o podwyższonych wskaźnikach wytrzymałości. Smalt może mieć różne odcienie, co pozwala na stworzenie z niego najbardziej skomplikowanych projektów. W skład tego materiału wchodzi również piasek, ale główne właściwości nadają tlenki metali.

Oprócz najczęstszych materiałów do produkcji części stosuje się również marmur, granit i polimery..

Wielkość wybranej mozaiki uzależniona jest od celu, w jakim jest kupowana. Kawałki mogą mieć od 10 do 50 mm. Ta gama jest najpopularniejsza i najwygodniejsza w użyciu. Najczęściej kawałki są sprzedawane wstępnie przyklejone do podłoża. Rozmiary powstałych elementów również się różnią..

Kolorystyka takiego materiału okładzinowego daje projektantowi dużo miejsca na wyobraźnię. Elementami mozaiki mogą być jasne soczyste kolory lub spokojne odcienie łóżka. Niezwykłe odmiany można uznać za przezroczyste, perłowe, a nawet lustrzane detale..

Oprócz koloru mozaika różni się fakturą wierzchniej warstwy. Gładkie elementy można łączyć z tłoczonymi, błyszczące można łatwo łączyć z matowymi. Najbardziej uniwersalną opcją jest gładka błyszcząca mozaika. Doskonale sprawdza się na ścianach, blatach i każdej powierzchni. Odmiany bardziej teksturowane nie są zalecane do stosowania w miejscach narażonych na zanieczyszczenie, ponieważ trudno będzie zmyć cząstki żywności i tłuszczu z wgłębień na częściach. Porowata struktura płytek kamiennych lub nieszkliwionych przyczynia się do wchłaniania brudu.

Panel mozaikowy może ozdobić każde pomieszczenie. Trudno ograniczyć zastosowanie takiego elementu ze względu na lokalizację. Jednym z najpopularniejszych miejsc na mozaiki jest kuchnia. Tutaj możesz ozdobić ściany, podłogę, blat, fartuch nad obszarem roboczym jasnymi kawałkami. Aby uzyskać idealne dopasowanie, mozaiki tego samego rodzaju można przykleić do półek lub dużych urządzeń.

Zaletą takiej powłoki do kuchni jest trwałość powstałej powierzchni, odporność na zarysowania i ekstremalne temperatury. Panele mozaikowe doskonale tolerują wysoką wilgotność. Właściwości te pozwalają na wykorzystanie ich oprócz kuchni, a także w łazience..

W pomieszczeniach łaźni, saun i łazienek mozaiki pełnią funkcje praktyczne. Taki materiał niezawodnie chroni ściany przed działaniem wilgoci, zapobiegając wnikaniu jej w pęknięcia między płytami betonowymi lub innymi materiałami budowlanymi..

We wnętrzu salonu i przedpokoju mozaika może imitować dywany na podłodze. Ponadto popularna stała się reprodukcja ornamentu, który lubisz na suficie. Mozaiki można wykorzystać do ozdabiania łuków, nisz i innych elementów architektonicznych, czyniąc z nich centralne wyposażenie. Wzór mozaiki można powtórzyć na meblach, wykorzystując te same detale. Drzwi lub kominek wyłożony płytkami z kamienia naturalnego nada pomieszczeniu majestatu i szyku. Ułatwi to ozdobienie górnej części elementów cienkim napylaniem metali szlachetnych lub imitacją kamieni szlachetnych. Niezbędnym narzędziem do stworzenia szykownego wnętrza jest mozaika..

Jedną z najważniejszych zalet mozaiki jest możliwość układania ich na nierównych powierzchniach. Jest to możliwe dzięki niewielkim rozmiarom elementów..

Tworzenie obrazów mozaikowych to cała sztuka. Złożone pomysły projektowe znajdują swoje urzeczywistnienie w wielkoformatowych panelach, które stają się najcenniejszym i najjaśniejszym elementem pomieszczenia. Podobieństwo niektórych wzorów mozaiki do obrazów olejnych lub fotografii jest uderzające. Jednocześnie obrazy tworzone na indywidualne zamówienia będą ekskluzywną i niepowtarzalną ozdobą każdego domu..

Ta metoda dekoracji ma kilka wad:

  • wysoka cena;
  • niektóre rodzaje mozaik i fugi są trudne do umycia.

Istnieje kilka sposobów na zwrócenie uwagi na panel mozaikowy, podkreślając w ten sposób zdobiony detal wnętrza. Wystarczy kilka kolorowych elementów, aby wyremontować łazienkę bez przebudowy całej ściany. Wystarczy ułożyć nowe kawałki w miejsce uszkodzonych lub wyblakłych części, a ściana od razu nabierze świeżego wyglądu. W przypadku tapety nie jest to możliwe..

Fartuch w kuchni może zamienić się w dzieło sztuki. Wystarczy wybrać odpowiedni obraz i uwiecznić go za pomocą mozaiki na kuchennej ścianie..

Ciekawy może być dywanik na podłodze wanny, wykonany z kamyczkowej mozaiki kamiennej. Takie nietypowe rozwiązanie będzie wyglądało oryginalnie, a jednocześnie będzie miało działanie terapeutyczne na stopach. Lepiej układać podłogę pod prysznicem z wytłoczoną mozaiką, aby zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia się podczas zabiegów wodnych.

Niezwykłym i malowniczym rozwiązaniem projektowym jest mozaikowa dekoracja stołu, baru lub stolika kawowego. Metoda ta pełni funkcję dekoracyjną i pozwala z zyskiem dopasować do wnętrza nowy mebel..

Zastosowanie mozaiki we wnętrzu każdego pomieszczenia może być zarówno dekoracyjne, jak i praktyczne. Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiednią kombinację kolorów i miejsce na zastosowanie tak oryginalnego i efektownego elementu projektu..