Materiały (edytuj)

Podłoga drewniana: co jest lepsze?

Każdy rodzaj podłogi ma swoje zalety i wady. Przeanalizujmy, którą podłogę lepiej wykonać i dlaczego. Z jakich materiałów wykonana jest podłoga i do jakich pomieszczeń ten lub inny rodzaj jest odpowiedni. Podczas budowy domu od razu planowany jest rodzaj podłogi dla każdego pokoju, w oparciu o jego charakterystykę. Może to być wilgoć lub nagłe zmiany temperatury, intensywne zużycie lub zarysowania mebli. Potencjalne rozlanie reaktywnych i kwaśnych cieczy lub spadających ciężkich przedmiotów. Zacznijmy od najpopularniejszego materiału – drewna. To ciepła, oddychająca podłoga o unikalnym, naturalnym wzorze..

Podłoga z litego drewna

Naturalne drewno jest ciepłe, ma niepowtarzalny naturalny wzór, a także pochłania hałas. Dzieci mogą biegać boso, a nawet bawić się siedząc na podłodze. W miarę zużywania się litej deski można cykliczne i nakładać przezroczysty lakier, a struktura drzewa zachowa swój niepowtarzalny wzór, który może stworzyć tylko natura. Dostępne opcje powlekane farbą.

Podłoga z litego drewna

Naturalne drewno wystawione na działanie promieni słonecznych wypala się, zmieniając swój odcień. Od deski do deski powstają przejścia kolorystyczne. Jeśli pomieszczenie wykonane jest w prostym stylu, konieczne jest zastosowanie specjalnych lakierów, które chronią przed promieniami UV. Ale w pomieszczeniach w stylu wnętrza Country i High-Tech taka podłoga jeszcze bardziej podkreśli kierunek projektowania, jego naturalność.

Wady obejmują wypaczenie w przypadku wnikania wody i powstawanie pęknięć podczas suszenia. Należy stale dbać: po ułożeniu podłogi dobrze nasączyć olejami ochronnymi, okresowo pokrywać kilkoma warstwami lakieru lub farby.

Stylizacja wymaga specjalnych umiejętności i narzędzi. Podstawą jest drewniana rama wykonana z belek. Wysoki koszt materiału, ponieważ wybierana jest duża deska i wymagane jest długie wstępne przygotowanie w postaci kilku etapów suszenia.

Parkiet z litego drewna

Posiada wszystkie zalety naturalnego drewna. Plus różne opcje stylizacji. Wykorzystując parkiet z różnych gatunków drewna można tworzyć niepowtarzalne wzory. Przy odpowiedniej pielęgnacji może trwać kilkaset lat. Przykłady można zobaczyć w salach starożytnych zamków i pałaców Petersburga, Moskwy i innych miast..

Parkiet z litego drewna

Układa się metodą klejową na odpowiednio przygotowanym podłożu. Zasadniczo jest to wylewka betonowa o bardzo płaskiej powierzchni. Konieczna jest stała pielęgnacja w postaci impregnacji olejkami i nacierania woskiem. Przed ułożeniem należy leczyć dolne i boczne powierzchnie przed uszkodzeniem przez robaki – korniki. Boi się wilgoci. Przesuwanie mebli pozostawia rysy. Stylizacja wymaga umiejętności. Współcześni producenci często wykonują zamki na czop na bocznych końcach desek. To znacznie upraszcza montaż podłogi. A małe skosy ukrywają powstawanie szczelin po wyschnięciu.

Podłogi z litego parkietu są drogie. Ale jego długowieczność i piękno w pełni zwrócą koszty. A pojawiające się woskowane rysy podkreślą naturalność.

Deska parkietowa

Naturalne drewno, które składa się z trzech warstw drewna różnych gatunków. Warstwa wierzchnia jest droga i twarda, np. dąb, buk, wiąz lub egzotyczna. Warstwa środkowa wykonana jest z miękkich, niedrogich skał, o prostopadłym ułożeniu włókien i pełni funkcję stabilizatora, zapobiegając wypaczaniu podłogi. Warstwa spodnia – listwy odporne na ścieranie z drewna iglastego.

Cienka warstwa drogiego drewna może znacznie obniżyć koszt produktu. Zastosowanie różnych gatunków w dekorowanej warstwie umożliwia zbieranie różnych wzorów. Taka podłoga dodatkowo podkreśli Twoją indywidualność i ozdobi przedpokój. Pomieszczenie do tego jest najlepiej duże, nie zaśmiecone meblami i dywanami. Wtedy podłoga będzie mieniła się wszystkimi odcieniami naturalnych wzorów..

Deska parkietowa

W zależności od metody impregnacji olejami i woskami ma dużą wytrzymałość i jest odporny na zużycie. Zamki boczne pozwalają na pływający montaż bez kleju. W razie potrzeby możesz wymienić kilka parkietów bez demontażu całej podłogi. Ułożenie podłogi jest dostępne dla jednej osoby bez specjalnego przeszkolenia.

Cienka warstwa wierzchnia do 3,5 mm nie pozwala na szlifowanie. Impregnując zamki woskiem nie należy stosować ogrzewania podłogowego. Myć tylko specjalnymi produktami i woskiem co 6 miesięcy.

Opcje płyty inżynierskiej

Jest to wersja parkietowa składająca się z dwóch elementów. Górna warstwa dekoracyjna to drewno cennych i półwartościowych gatunków, a druga warstwa stabilizująca to sklejka lub płyta wiórowa. W większości budynków publicznych i domów prywatnych w Europie stosuje się obecnie deski konstrukcyjne jako podłogę..

Opcje płyty inżynierskiej

Projektanci wnętrz uwielbiają pracować z tą podłogą. Ma ogromną liczbę opcji. Na przykład jako warstwę wierzchnią można zastosować dąb bagienny lub inne drewno impregnowane ciemnym olejem. Kolor utrzymuje się na całej grubości deski i nie zmienia się nawet po skrobaniu. W celu podkreślenia naturalnego rysunku drewna wykonuje się sztuczne postarzanie i obróbkę szczotkami metalowymi – szczotkowanie. Wybierane są bardziej miękkie obszary włókien, a powierzchnia zostaje wytłoczona. Palenie tworzy różnicę w odcieniach drewna. Dzięki temu nowa podłoga ma niesamowite piękno starego, zwietrzałego drewna. Produkty z tej kolekcji nie są szlifowane.

Zastosowanie do impregnacji różnokolorowych olejów stwarza jeszcze szerszą paletę barw. Wzory tworzone podczas układania takiej wykładziny podłogowej są wyjątkowe pod względem różnorodności. Zamki umożliwiają montaż podłogi w sposób pływający. Jako podkład stosuje się cienką warstwę korka lub sklejki. Dobrze komponuje się z systemem ogrzewania podłogowego. Możesz wymienić poszczególne obszary bez wyjmowania mebli z pokoju.

W pomieszczeniach mieszkalnych podłoga z desek warstwowych może wytrzymać nawet 30 lat. W takim przypadku co 6 miesięcy konieczne jest nałożenie lakieru lub wosku w zależności od rodzaju impregnacji. Pierz tylko łagodnymi detergentami. Boi się ognia. Nawet paląca się zapałka, która spadnie na podłogę, może poplamić. Twardą i trwalszą powierzchnię uzyskuje się poprzez impregnację olejem i nacieranie naturalnym woskiem. Następnie plamy i rysy są naprawiane woskiem. Budynki użyteczności publicznej czyszczone są detergentami zawierającymi wosk. Dzięki temu podłoga może służyć przy intensywnym użytkowaniu nawet przez 20 lat..

Każdy rodzaj podłogi ma swoje wady. Ale wszystkie gatunki, które rozważaliśmy, to naturalne drewno, ze wszystkimi jego zaletami. Możesz wybrać, w zależności od gustu i finansowej strony wydania. Stwórz własną unikalną płeć.