Materiały (edytuj)

Przegrody całoszklane: rodzaje, dobór i montaż

Przegrody całoszklane to doskonałe rozwiązanie do zagospodarowania przestrzennego każdego wnętrza, czy to salonu, pokoju dziecięcego czy sypialni. Takie konstrukcje nie zasłaniają wizualnie powierzchni pomieszczenia i praktycznie nie wymagają wolnej przestrzeni. Popularność bezramowych przegród szklanych wynika z dużej liczby zalet, do których należą następujące cechy:

 • łatwość użycia;
 • długa żywotność;
 • różnorodność rozwiązań projektowych;
 • wysoki poziom przepuszczalności światła;
 • łatwość instalacji;
 • bezpieczeństwo i trwałość;
 • możliwość dekoracji: witraże, fotodruk, piaskowanie; malowanie itp .;
 • stosunkowo szybki czas produkcji.

Rodzaje przegród całoszklanych

Przesuwne przegrody bezramowe mogą składać się z jednego lub więcej płócien, które poruszają się po torze prowadzącym za pomocą wózka z rolkami wbudowanymi w szynę. Liczba prowadnic może wahać się od jednej do dwóch (góra i dół) i zależy od przewidywanej wagi konstrukcji. Aby uniknąć luzów drzwi, w podłodze dodatkowo montowana jest prowadnica, a dla ułatwienia użytkowania (aby się nie potykać) zwykle jest ona wpuszczana w podłogę.

Istnieją następujące rodzaje przesuwnych ścianek działowych całoszklanych:

 • promień – mieć półokrągły kształt. Wyprodukowane przy użyciu zakrzywionych prowadnic i zakrzywionego szkła;
 • składanie – składa się jak książka lub akordeon. Liczba paneli – dwa (partycje) «książki») i więcej (partycje «akordeony»). Panele są połączone ze sobą za pomocą specjalnych zawiasów;
 • przedział – system teleskopowo połączonych lub niezależnych paneli poruszających się za pomocą prowadnic i wózków z rolkami;
 • zawieszone – cechą tego typu przegród całoszklanych jest ich mocowanie tylko do górnej części sufitu lub otworu, do którego przymocowana jest prowadnica z wbudowanym mechanizmem wózka rolkowego.

Przegrody stacjonarne bezramowe wyróżniają się wysoką niezawodnością konstrukcji oraz mocnym mocowaniem jej elementów do podłogi, sufitu i ścian. Przegrody tego typu opierają się na kilku szklanych panelach tej samej wielkości, które są montowane za pomocą profili zaciskowych. Segmenty szklane są połączone ze sobą łącznikami – specjalnymi okuciami mocującymi, które pozwalają na pewne zamocowanie szkła. Systemy stacjonarne można uznać za doskonałą alternatywę dla ścian litych: praktyka ta jest popularna przy podziale na strefy, na przykład w pomieszczeniach biurowych, ale w prywatnym domu lub mieszkaniu całkowicie szklane ścianki działowe staną się doskonałym elementem podziału na strefy..

Cechą mobilnych przegród szklanych jest łatwość montażu, demontażu lub przenoszenia, co wynika z najprostszej konstrukcji przegród tego typu. Ich urządzenie wykonuje całkowicie szklane tafle o określonych rozmiarach, które są mocowane za pomocą specjalnych wsporników montażowych lub systemów zaciskowych. Warto zauważyć, że podpory są wykorzystywane podczas montażu szklanych ekranów i ekranów, które zwykle są wykonane z jednego lub dwóch bezramowych płócien. Konstrukcje mobilne składają się z całkowicie przeszklonych modułów, które są połączone ze sobą za pomocą podstawy lub słupków łączących. Modułowe konstrukcje pozwalają na tworzenie przegród o różnych konfiguracjach, co jest możliwe dzięki różnorodności możliwości łączenia paneli.

Przekształcalne ścianki działowe dobrze wyglądają w każdym pomieszczeniu: biurach, mieszkaniach, kawiarniach, centrach handlowych itp. Ich konstrukcja znacznie różni się od cech konstrukcyjnych wymienionych powyżej typów ścianek całoszklanych. Podstawa systemów transformowalnych składa się z kilku sekcji, które poruszają się tylko wzdłuż górnej prowadnicy, a panele mogą poruszać się niezależnie, składając się w parking – specjalnie wyznaczone miejsce wyposażone w dowolną najwygodniejszą część pomieszczenia. Ważne jest, aby pamiętać, że konstrukcja przemiennych przegród nie implikuje montażu progów poziomych, utrzymując nienaruszoną wykładzinę podłogową.

Instalacja partycji na wideo

Rodzaje szkła do produkcji ścianek całoszklanych

Przegrody bezramowe wymagają zastosowania wyjątkowo niezawodnego szkła, które obejmuje następujące typy:

 • triplex – szkło laminowane. Powstaje przez połączenie kilku tafli zwykłego szkła float przy użyciu kompozycji polimerowej, która niezawodnie utrzymuje warstwy razem. W przypadku silnego uderzenia kawałki zostaną zatrzymane przez polimer, co minimalizuje prawdopodobieństwo obrażeń;
 • hartowane – szkło poddane obróbce cieplnej, w wyniku czego posiada wysokie wskaźniki wytrzymałości i niezawodności. Przy silnym uderzeniu fragmenty nie mają ostrych krawędzi;
 • wzmocnione szkło zakłada obecność metalowej siatki, która po zniszczeniu integralności szkła zatrzyma frakcje, zapobiegając ich spadnięciu na podłogę;
 • akryl (lub szkło) to termoplastyczny, przyjazny dla środowiska materiał, którego wytrzymałość jest kilkakrotnie większa niż wytrzymałość zwykłego szkła taflowego. Po uderzeniu pęka tylko na duże fragmenty, których prawie nie da się przeciąć.

Przegrody w całości ze szkła nadadzą wizualną lekkość i przewiewność każdemu pomieszczeniu, nawet małym. Ich instalacja jest optymalna do podziału na strefy lub izolowania przestrzeni, a różne opcje dekorowania takich konstrukcji tylko podkreślają stylistyczną wydajność wnętrza..