Materiały (edytuj)

Zasłony 2018: aktualne pomysły na praktyczne i piękne wnętrze

Trudno przecenić znaczenie tekstylnego wystroju wnętrz. Zasłony i zasłony nie tylko chronią pomieszczenie przed promieniami słonecznymi i ciekawskimi oczami, ale także wprowadzają bardzo potrzebne nuty przytulności i komfortu do wystroju pokoju. Draperie na okna to ostatni, ale tak ważny element w kształtowaniu wizerunku pomieszczenia. Wielu współczesnych projektantów sugeruje, że całkowicie odmawiamy ozdabiania otworów okiennych tekstyliami, zbliżając nowoczesny styl do minimalizmu, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe i lżejsze. Ale nie zawsze można odmówić drapowania koni. Nie wspominając już o tym, jak ważne jest stworzenie naprawdę relaksującego, przytulnego otoczenia, które trudno sobie wyobrazić bez tekstylnej dekoracji otworów okiennych. Zwracamy uwagę na 100 pomysłów na popowe projekty nowoczesnych pomieszczeń o najróżniejszym obciążeniu funkcjonalnym z wykorzystaniem zasłon, zasłon i różnych elementów draperii. Mamy nadzieję, że wśród pomysłów na projekt znajdziesz najlepszą opcję dekoracji okien w Twoim domu..

Zasłony do nowoczesnego salonu

Lekki projekt salonu

Rzeczywiste pomysły na nowoczesne wnętrze

Nowoczesny styl aranżacji przestrzeni mieszkalnych to swoisty mix pojęć o różnych nurtach stylistycznych, o podobnym charakterze. Praktyczność i zwięzłość, osobisty komfort i preferowana naturalność, funkcjonalność, a nawet pewien rygor estetyczny to główne motywy nowoczesnej stylistyki. Ale oczywiste jest, że każdy właściciel planujący urządzić własny dom, wszystkie pomysły projektowe przekazuje przez pryzmat postrzegania piękna i praktyczności, komfortu i funkcjonalności, kosztów i możliwości wykorzystania niektórych elementów wyposażenia wnętrz. Nic dziwnego, że wśród nowoczesnych trendów w dziedzinie dekorowania przestrzeni mieszkalnych projektanci oferują nam wiele demokratycznych, uniwersalnych opcji, które mogą zaspokoić potrzeby właścicieli domów o różnych możliwościach i potrzebach..

Dekoracja okna wykuszowego

Salon w odcieniach beżu

Zasłony okienne

Ciepłe kolory

Projekt akcentujący ecker

Rzeczywisty szary

Salon w odcieniach szarości

Neutralne kolory

Beżowy kolor akcentu

Tradycyjne motywy

Zasłony do okna łukowego

Zasłony jak w kawiarni

Design w pastelowych kolorach

Jasne wnętrze salonu

Naturalne materiały

Bawełna i bambus

Śnieżnobiałe powierzchnie

Jadalnia z wykuszem

Rolety tradycyjne i roletowe

Łączenie modeli

Zasłony do sypialni

Zasłony do różnych typów okien

Pastelowe kolory

Salon w odcieniach błękitu

Oryginalne rozwiązanie

Łączenie tkanin i wzorów

Projekt jadalni

Podwójna ochrona okien w sypialni

Draperia do okna wykuszowego

Eklektyczny projekt

Jasne odcienie

Idealne fałdy

Wszystkie odcienie niebieskiego

Zasłony do jasnego salonu

Srebrny brokat

Jak wybrać praktyczną i estetyczną zasłonę okienną?

Na wybór modelu, materiału, koloru i faktury zasłon (zasłon) danego pomieszczenia ma wpływ wiele czynników. Oczywiście użycie tekstyliów to najprostszy sposób na odświeżenie lub radykalną zmianę wyglądu pomieszczenia. Uszycie nowych zasłon z pewnością będzie wymagało czasu i pieniędzy, a jednak ich wymiana to jeden z najprostszych, ale nie mniej skutecznych sposobów na stworzenie we wnętrzu pewnego nastroju. Czy będzie to rozwiązanie akcentowe, czy draperia otworów okiennych harmonijnie wpisana w ogólny zarys projektu pomieszczenia – wszystko zależy od preferencji właścicieli domu, możliwości pomieszczenia (wielkość, ilość i skala okna otwory, poziom oświetlenia) oraz budżet na dekorację wnętrz.

Pod niebieskimi ścianami

Kolorowe okno wykuszowe

Tkanina w beżowej kolorystyce

Zasłony do salonu z wysokimi sufitami

Ciepłe palety kolorów

Kryteria skutecznego doboru tekstyliów okiennych

Aby wybór draperii do okien pokoju był nie tylko estetyczny, praktyczny, ale także racjonalny i trwały, należy zdecydować się na niewielki zestaw czynników wpływających:

  • przeznaczenie pokoju (oczywiste jest, że ta sama tkanina zasłonowa nie nadaje się do kuchni i sypialni, do pokoju dziecinnego trzeba znaleźć najlepszą opcję łączącą praktyczność, naturalność i estetykę, do salonu można wybrać bardziej luksusowy wystrój, a na przeszklonej werandzie można całkowicie zrobić lambrekin bez zasłon);
  • wielkość pomieszczenia, liczba i parametry otworów okiennych;
  • położenie pomieszczenia względem punktów kardynalnych i poziom niezbędnego tłumienia światła słonecznego;
  • stylistyka i kolorystyka wnętrza;
  • chęć stworzenia akcentu za pomocą dekoracji okien lub pozostawienia tej roli innym elementom wnętrza;
  • styl i charakterystyka życia właścicieli domu (na przykład w sypialni osób zmuszonych do pracy na nocnej zmianie potrzebne są bardzo grube zasłony, aby stworzyć atmosferę relaksu nawet w słoneczny dzień);
  • budżet na zasłony okienne i poziom opieki nad materiałem, który jesteś gotowy zapewnić podczas eksploatacji.

Draperia na strych

Kolory piasku

Światło wykuszowe

Zasłony dwustronne

Aktualne modele zabiegów okiennych

Tradycyjne zasłony są najczęstszą opcją dekoracji okien w pomieszczeniach o różnym tle funkcjonalnym. Proste płótna, opadające w pionowych fałdach od sufitu do podłogi, harmonijnie wpasowują się w każdą stylistyczną aranżację przestrzeni. Nie mniej tradycyjne połączenie półprzezroczystego tiulu (woalu) z zasłonami zaciemniającymi może być zawsze uważane za uniwersalną opcję na zasłony okienne.

Opcja tradycyjna

Ciemne zasłony do salonu

Salon z ciemnymi tkaninami

Klasyczny do okna wykuszowego

Wszystkie odcienie szarości

Ale nawet przy tradycyjnych formach jest miejsce na eksperymenty, wykorzystanie oryginalnych pomysłów, zastosowanie nietypowych rozwiązań kolorystycznych czy fakturalnych, sposób mocowania płócien. Na przykład pętle cross-over są ponownie u szczytu popularności. Wykonanie takich płócien nie jest trudne, zastosowanie prostego i specjalnego podejścia do czyszczenia nie wymaga podobnej metody tworzenia mocowania do gzymsu (na przykład w przeciwieństwie do oczek).

Zasłony rolowane

Kontrastowe paski

Śnieżnobiałe zasłony

Innym popularnym sposobem mocowania tradycyjnych zasłon do okapu są oczka. Są to metalowe lub plastikowe pierścienie, które integrują się z tkaniną. W rezultacie płótna są nawleczone na rurę okapową równomiernie rozłożonymi fałdami. Oczka zapewniają płynny bieg zasłony wzdłuż gzymsu, zachowując przy tym idealne pionowe fałdy, które przyczyniają się do wizualnego «ciągnąc» pokoje na wysokości.

Zasłony na oczkach

Styl tropikalny

Ściereczki na oczkach

Strefa relaksu w sypialni

Jasne wnętrze hali

Tekstylia do sypialni

Łączenie tkanin o różnych kolorach w produkcji tradycyjnych zasłon stało się modnym trendem. Może to być połączenie gładkiej tkaniny z materiałem drukowanym w pionie lub poziomie lub zastosowanie dwóch (rzadziej trzech) kontrastujących schematów kolorystycznych.

Połączone zasłony

Zasłony trójkolorowe

Płótna z lamówką

Stosowanie skomplikowanych lambrekinów z wieloma elementami dekoracyjnymi to już przeszłość. Jeśli w nowoczesnym wnętrzu używany jest taki obiekt z kompozycji zasłonowej jak lambrekin, wygląda to na lakonicznie, a nawet surowo. Najczęściej są to gęste prostokąty tkaniny, które pomagają ukryć wady wykończenia, mocowanie ram okiennych lub niedoskonałości w geometrii pomieszczenia, a także uzupełnić draperię okna. Lambrekin pozwala wnieść nuty surowego luksusu nawet do najzwyklejszego wystroju pokoju.

Zasłony z lambrekinem

Twardy lambrekin

Kompozycja kurtyny

Lambrekin do okna wykuszowego

Jasna dekoracja okna

Zasłony do pokoju dziecinnego

Oprócz tradycyjnych zasłon stosowane są inne modele płócien na okna, które mogą nie tylko spełniać swoje główne funkcje, ale także ozdobić wnętrze. W nowoczesnym stylu, dążąc do tzw «komfortowy minimalizm», Japońskie zasłony wyglądają bardziej niż odpowiednie. Pionowe pasy tkaniny (zwane również ekranami tekstylnymi) mają lakoniczny i jednocześnie oryginalny wygląd. Najczęściej takie płótna są wykonane z gładkiej tkaniny naturalnej, ale mogą również zawierać dyskretny nadruk, nadruk fotograficzny lub ozdobę umieszczoną lokalnie (na przykład wzdłuż krawędzi płótna lub w jednym z rogów ekranu).

Japońskie zasłony

Zasłony ekranowe

Zasłony bambusowe

Tkaniny rolowane, rolety rzymskie to popularna opcja draperii na okna o różnych modyfikacjach. Lakoniczny design, łatwość obsługi i niskie zużycie materiałów przyciągają projektantów i ich klientów na całym świecie. Wśród naszych rodaków nieubłaganie rośnie popularność rolet. Takie modele mogą być wyposażone w mechanizm ręcznego składania (tworzą się jednolite fałdy poziome) lub mogą być obsługiwane z panelu sterowania.

Rolety materiałowe

Zasłony rzymskie

Z czym łączyć kolorystykę zasłon

Oprócz wyboru konkretnych kolorów i nadruków na zasłony istnieje niepisana zasada, którą zaleca się stosować do tworzenia harmonijnego obrazu pomieszczenia. Jeśli chcesz zastosować zasłony z nadrukiem (wzór, ornament, nadruk fotograficzny), to monochromatyczna dekoracja ścienna będzie dla nich idealnym tłem. Jeśli pionowe powierzchnie pomieszczenia są wklejone tapetą z wzorem, wówczas wybór tkaniny na draperię okienną lepiej zatrzymać na prostych opcjach. Nie zaleca się również stosowania bardzo kolorowego, dużego wzoru na zasłonach przeznaczonych do pomieszczeń o skromnych rozmiarach..

Lakoniczne wnętrze

Tradycyjny styl w ciemnym kolorze

Tkanina z nadrukiem

Salon w ciemnych kolorach

Zasłony w kolorze tapicerki wezgłowia

Zasłony są często używane jako akcent kolorystyczny we wnętrzach. Po pierwsze, jest to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na zwrócenie uwagi na zasłonę okienną i odwrócenie uwagi od niechcianych obszarów lub elementów wnętrza. Po drugie, zasłony można bez problemu zmienić, jeśli jasny kolor się znudzi lub po prostu chcesz zmienić charakter wnętrza.

Projekt akcentu

Nacisk na okna

Zasłony to jasny punkt

Tkaniny akcentujące

Innym sposobem na podkreślenie zasłon na ogólnym tle wnętrza jest użycie nadruku. Projektanci zalecają stosowanie nadruku zaakcentowanego przy tworzeniu nowoczesnych wnętrz, tj. wzór powinien być obecny tylko na tkaninie zasłon lub zasłon. Takie podejście pozwoli urozmaicić kolorystykę pomieszczenia, wnieść oryginalność, ale jednocześnie nie tworzyć plątaniny odcieni. Szczególnie ważne jest przestrzeganie tej zasady w małych pomieszczeniach..

Tkanina z ornamentem

Materiał z wzorem

Salon na werandzie

Jasne tkaniny

Nadruk geometryczny

Wszystkie odcienie brązu

Jeśli Twoje zasłony nie będą kolorystycznym akcentem wnętrza, to najbardziej logicznym rozwiązaniem byłoby dobranie kolorystyki do tapicerki głównego mebla. W salonie – są to sofy i fotele, w sypialni – obicie wezgłowia łóżka lub grupa mebli tapicerowanych w strefie rekreacyjnej, buduarze lub fotelu w miejscu pracy, w kąciku do czytania lub toaletce. Najczęściej te kolory są jasnymi, neutralnymi odcieniami, ponieważ obecność tej kolorystyki rozciąga się na dużą liczbę elementów wnętrza i w dużej mierze kształtuje obraz pomieszczenia..

Jasna dekoracja pokoju

Zasłony pasujące do koloru sofy

Odcienie złota i piasku

Paleta pastelowa

Innym sposobem na stworzenie harmonijnego i zrównoważonego otoczenia w pomieszczeniu jest połączenie tkaniny zasłony okiennej z tekstylną dekoracją miejsca do spania lub odpoczynku. W sypialni i pokoju dziecięcym może to być tkanina pościelowa – narzuta, poduszki ozdobne, wałki. W salonie i jadalni zasłony można łączyć z tymi samymi poduszkami dekoracyjnymi lub pokrowcem na krzesła (mini krzesełka)

Projekt pokoju panieńskiego

I wreszcie: zasłony do zagospodarowania pomieszczeń

Nie tylko otwory okienne naszych domów wymagają dekoracji tekstylnej. Jeśli wcześniejsze tekstylia mogły być postrzegane jako dekoracyjny wzór drzwi, to ostatnio są coraz częściej wykorzystywane do zagospodarowania przestrzennego pomieszczenia. Niezwykle popularne są dziś kawalerki i sam pomysł połączenia kilku funkcjonalnych segmentów w jeden, przestronny lokal. Ale w niektórych przypadkach takie obszary funkcjonalne muszą zostać wydzielone i odizolowane od reszty przestrzeni. Np. strefę sanitarno-rekreacyjną można oddzielić zasłonami od wspólnej przestrzeni salonu, w sypialni można wydzielić segment garderoby lub miejsce pracy, buduar, toaletkę.

Zasłony do zagospodarowania przestrzennego

Zasłony w salonie

Zasłony to nie tylko okna