Zasłony lniane – nacisk na przytulną naturalność wnętrza
Przyjazność dla środowiska i zewnętrzne piękno takiego materiału jak len urzeka wielu w aranżacji wnętrz. Pokój z lnianymi tkaninami jest zawsze przytulny, wygodny i ciepły. Dziś porozmawiamy o zasłonach: ich odmianach, kombinacjach kolorystycznych, zaletach i wadach.
Odmiany tkanin lnianych
Początkowo wiele osób kojarzy len z dość grubą i nieelastyczną tkaniną. Ale tak nie jest. Kiedyś w starożytnym Egipcie z zaledwie 1 kg surowców uzyskiwano do 250 ml najlepszych nici lnianych, a samo płótno było niezwykle delikatne, elastyczne i lekkie. Jego cena nie była tania, więc tylko bogaci kupowali ubrania z takiej tkaniny, a zwykli ludzie byli naprawdę zadowoleni z twardej i szorstkiej tkaniny. Dziś przemysł tekstylny produkuje szeroką gamę lnu, z którego można wybrać zasłony (lub tkaniny) do każdego wnętrza.
Niebielony len wygląda jak samodziałowy płótno o ciemnoszaro-brązowych odcieniach, na powierzchni którego wyraźnie widać splot nici. Projektanci wolą używać tego rodzaju tkaniny lnianej w safari, rustykalnym, skandynawskim, eko i innych kierunkach projektowych jak najbardziej zbliżonych do prostoty i naturalności..
Rozjaśnione płótna w szaro-białych, kremowych, mlecznych odcieniach wyglądają świeżo i przewiewnie. Takie zasłony tworzą wyjątkową lekką i przytulną atmosferę w projektowaniu Prowansji, grunge, kraju i będą doskonałym wyborem we wnętrzu kuchni..
Gęsta tkanina o wyraźnej wytłaczanej fakturze jest aktywnie wykorzystywana przez projektantów do dekoracji sypialni i salonów. Takie tkaniny lniane wyglądają drogo i luksusowo, zachowując jednocześnie naturalne piękno materiału. W nowoczesnym, gotyckim, afrykańskim stylu len będzie niezwykle organicznie łączony z elementami dekoracyjnymi.
Len i jedwab oraz lavsan o przyjemnym matowym połysku dodatkowo uszlachetniają wnętrze w klasycznym, antycznym stylu art deco. Takie narzuty i zasłony dodają pomieszczeniu wyrafinowania, wyrafinowania, arystokratycznego luksusu, podkreślają bogactwo wnętrza..
Uwaga: wybierając tkaniny lniane na zasłony, zwróć uwagę na wzór. Grecki nadruk harmonijnie prezentuje się w antycznych wzorach, a nadruk roślinny najlepiej sprawdza się w stylu orientalnym, kolonialnym lub słowiańskim..
Zalety i wady lnu
Wybierając dowolną tkaninę, zwracamy uwagę przede wszystkim na jej jakość i właściwości. Nawet amator rozumie, że wełna nie znosi wysokich temperatur, a bawełna bardzo się gniecie. Zobaczmy jakie są plusy i minusy lnu.
Len doskonale przepuszcza ciepło i powietrze, co jest dobre dla zdrowia. Materiał ma wysokie walory środowiskowe i nie powoduje żadnych reakcji alergicznych.
Samo włókno lniane jest bardzo trwałe, co zapewnia długą żywotność. Wystarczy przypomnieć, w jaki sposób produkty lniane, które przeszły liczne pranie, zostały odziedziczone, zachowując jednocześnie swój reprezentacyjny wygląd. Należy jednak pamiętać, że pościel po praniu kurczy się o 7%. Dlatego przy obliczaniu materiału na zasłony kupuj tekstylia z marginesem.
Tkanina z czystego lnu, bez dodatków, jest wystarczająco pognieciona. Być może jest to główna wada naturalnego lnu. Każde pranie nie będzie kompletne bez długiego i dokładnego prasowania lnianych zasłon, aby nadać im nieskazitelny, gładki wygląd..
Porada: lepiej nie używać agresywnych detergentów podczas prania lnianych zasłon. W przeciwnym razie tkanina może szybko stać się cieńsza i stracić swoją pierwotną atrakcyjność. Aby uniknąć plam, kup proszki bez chloru.
Kombinacja kolorów i dekoracja
Dekorując swoje wnętrze pamiętaj, że len nie ma bogatych, jasnych czy śnieżnobiałych barw. Wszystkie rodzynki tej tkaniny są dokładnie w jej pastelowych, delikatnych i miękkich odcieniach kremowo-beżowego spektrum. Dlatego lniana tkanina we wnętrzu jest uniwersalna pod względem łączenia odcieni. Nie ma dla niej prawie żadnych zakazów..
Tekstylia lniane dodadzą kuchni i salonowi wyrafinowania i oryginalności w kolorach fioletowym, niebieskim lub brzoskwiniowym. W brązowym, zielonym, białym wnętrzu lniane zasłony będą jak najbardziej harmonijne. A śnieżnobiałe tło ścian w ogóle nie przyćmi naturalnej tkaniny, a wszystko dzięki swojej fakturze!
Elementem dekoracyjnym zasłon lnianych jest najczęściej koronka lub haft. Koronkowy warkocz lub mereżka wizualnie rozjaśniają płótno, tworzą wrażenie lekkości. Zasłony o podobnym wystroju uroczo prezentują się w sypialni i kuchni.
Wspaniały efekt daje połączenie lnianych zasłon z tiulem lub śnieżnobiałym welonem.
W draperiach ten materiał jest dość skomplikowany. Naturalne piękno tworzą pionowe fałdy, ale austriackie zasłony, kaskady czy lambrekiny zamieniają się w stos tkanin pozbawionych jakiejkolwiek estetyki i gładkości fal. Lakoniczna prostota w projektowaniu takich zasłon wygląda znacznie ciekawiej i wygodniej.
Pościel z haftem to akrobacje. Zarówno krzyż, jak i gładka powierzchnia idealnie dopasowują się do płótna. Tkanina gra w zupełnie nowy sposób, a we wnętrzu pojawia się wyjątkowy klimat, styl i kolor..
Pościel w aranżacji wnętrz
Jak wspomniano wcześniej, len jest dość powszechny we wnętrzach. Ten materiał jest szczególnie lubiany przez projektantów przy dekorowaniu pomieszczeń naturalnymi tkaninami. Popularny delikatny beżowy odcień płótna to uniwersalny materiał na zasłony w prawie każdym wnętrzu. Pastelowa Prowansja lub reprezentacyjna klasyka, narodowy charakterystyczny kolor lub rustykalny minimalizm – w każdym z tych stylów len wygląda bardzo ekologicznie.
Praktyczny materiał jest szczególnie pożądany w projektowaniu okien w kuchni. W salonie lniane tkaniny dają hipnotyzującą grę światła, dzięki fałdom tkaniny, chaotycznie przepuszczając jasne światło słoneczne. Jeśli chcesz podkreślić kosztowny minimalizm lnianych zasłon, połącz je z lekkim batysem lub tiulem siatkowym. Możesz dodać odrobinę luksusu wnętrzu frontowego pokoju za pomocą lnu z wszytymi satynowymi wstawkami lub metaliczną nitką.
W dzisiejszych czasach człowiekowi czasami brakuje jedności z naturą. A naturalne materiały we wnętrzu domu to prawdziwe zbawienie. Len jest pod tym względem doskonały, wypełnia nasze codzienne życie wygodą, ciepłem i harmonią..