Meble

Jak wybrać szafę do salonu?

Salon uważany jest za główne pomieszczenie w całym domu. Tutaj gospodarze przyjmują gości, a sami spędzają dużo czasu z rodzinami. I bardzo ważne jest, aby w takich chwilach nikt z zewnątrz nie rozpraszał uwagi. Projektanci często sugerują zainstalowanie szafy w salonie, w której można przechowywać wszystkie rzeczy, które powodują wizualny hałas. Na przykład sezonowy wystrój, książki, albumy, płyty CD i inne..

Szafa przesuwna w salonie: główne typy

Niewątpliwie istnieje wiele odmian szaf pod względem wielkości, zawartości i wyglądu. Jednak z założenia istnieją tylko dwa główne typy – wbudowane i mieszkaniowe. Przed ostatecznym podjęciem decyzji o wyborze proponujemy przestudiować cechy każdego z nich..

Szafa wnękowa w salonie

Ten typ zakłada system przechowywania, w którym dolna, górna i boczne części zastępują sufit, podłogę i ściany pomieszczenia. Oznacza to, że szafka jest dosłownie wbudowana w niszę lub ścianę. Ciekawostką jest to, że wypełnienie wewnętrzne zawsze można wykonać na indywidualne zamówienie. Ogólnie taka szafka ma wiele zalet:

  • wygląda idealnie we wnętrzu w każdym stylu;
  • imponująca objętość wewnętrzna;
  • zajmuje znacznie mniej miejsca ze względu na brak ścian.

Pomimo tak znaczących zalet szafa wnękowa ma szereg wad:

  • nie można go przenieść ani przenieść w inne miejsce;
  • potrzeba idealnie płaskich sufitów, ścian i podłóg;
  • wysoka cena.

Jak widać, ta szafa ma zarówno zalety, jak i wady. Dlatego ostateczną decyzję należy zawsze podejmować z uwzględnieniem tych niuansów. Ponadto eksperci zauważają, że wymaga to indywidualnego projektu. Oznacza to, że zawartość wewnętrzną można tworzyć z uwzględnieniem osobistych potrzeb. Jest to bardzo wygodne, ale jednocześnie szafy nie można przenieść do innego pokoju lub domu..

Szafa gabinetowa do salonu

Kolejna opcja to szafa wnękowa. Uważa się, że jest bardziej wszechstronny ze względu na dużą mobilność. Można go umieścić w dowolnym innym pomieszczeniu o odpowiedniej wielkości lub przetransportować do innego domu. Jednocześnie wypełnienie wewnętrzne może być również wykonane na indywidualne zamówienie, z uwzględnieniem wszystkich preferencji. Niewątpliwą zaletą jest niższy koszt takich mebli..

Interesujące jest to, że szafka jest często wybierana jako rozwiązanie wewnętrzne do zagospodarowania przestrzennego. Jest szczególnie stosowany w salonie studia. Różnorodność materiałów i detali dekoracyjnych pozwala nadać szafie stylowy wygląd, pasujący do wybranego wnętrza. Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie zdecydowanie nie nadaje się do zbyt małego pomieszczenia..

Materiały do ​​wykonania garderoby do salonu

Jednym z głównych niuansów, które należy wziąć pod uwagę w procesie selekcji, są materiały użyte do wykonania garderoby. Od tego zależy trwałość, jakość i koszt gotowego produktu. Według ekspertów za materiał najwyższej jakości uważany jest MDF, a także drewno z powłoką fornirową. Struktura oparta na płycie wiórowej będzie miała niższy koszt. Materiał ten zawiera żywice, dzięki którym powierzchnia pozostaje trwalsza i chroniona przed negatywnym wpływem wilgoci. Najbardziej budżetowa z pewnością będzie szafa z płyty pilśniowej. Materiał ten charakteryzuje się wysokim stopniem wchłaniania wilgoci. Dlatego nie należy liczyć na jego trwałość..

Jeśli chodzi o produkcję drzwi do szafek, ich konstrukcja musi koniecznie odpowiadać ogólnemu stylowi salonu. Najczęstszym wyborem kupujących jest szkło matowe lub kolorowe. Na nim, jeśli chcesz, możesz tworzyć różne wzory, a także drukować zdjęcia. Jednak decyzja ta stopniowo traci grunt pod nogami. Drzwi witrażowe są uważane za bardziej odpowiednie, a jednocześnie droższe. Nie mniej popularna jest wciąż szafa z lustrem. To idealne rozwiązanie do małego salonu. Ponieważ dzięki niemu możesz wizualnie powiększyć przestrzeń.

Oczywiście do produkcji drzwi aktywnie wykorzystuje się naturalne materiały. Wśród nich są rattan, skóra czy bambus, a także różne gatunki drewna. Często całe wnętrze salonu wymaga połączenia kilku materiałów. Na przykład płyta MDF z rattanem, szkłem, skórą lub lustrem. W takim przypadku najlepiej wykonać projekt szafki, aby wyglądał dokładnie harmonijnie we wnętrzu..

Ogólne zalecenia dotyczące wyboru garderoby w salonie

Planując zakup mebli bardzo ważne jest uwzględnienie kilku prostych zasad. Pomogą Ci dokonać właściwego wyboru, niezależnie od budżetu. Przede wszystkim zalecamy więc wybór rodzaju konstrukcji, a także lokalizacji w salonie. Kolejnym krokiem jest analiza stylu wnętrza. W końcu każdy z nich ma swoją własną charakterystykę. Na przykład klasyczny styl wymaga pasujących mebli. Jednocześnie nowoczesne wnętrza oferują powściągliwość i prostotę oraz neutralne odcienie. Prowansja pozwala na kolorowe nadruki na meblach. Dopiero po ustaleniu stylu wnętrza salonu możesz wybrać projekt elewacji szafki.

Eksperci zalecają, aby zawsze zwracać uwagę na wewnętrzne wypełnienie szafki. Powinien odpowiadać Twoim potrzebom i ilości przedmiotów. W razie potrzeby zawsze możesz to zmienić i dodać lub usunąć określone sekcje. Ważną rolę w wyborze garderoby odgrywa rodzaj mechanizmu przesuwnego. Mechanizm rolkowy jest budżetowy, a kolejka jednoszynowa jest bardziej niezawodna. W tej sprawie każdy musi traktować siebie priorytetowo. I oczywiście nie zapomnij zwrócić uwagi na jakość rolek, elementów złącznych i akcesoriów..

Szafa w salonie jest niezbędna i wie o tym każdy projektant wnętrz. Jeśli nadal masz wątpliwości co do wyboru, zasięgnij porady specjalisty. Z pewnością pomoże Ci wybrać optymalne rozwiązanie, biorąc pod uwagę wszystkie cechy pomieszczenia..