Meble

Łóżko składane wbudowane w szafę – wybawienie dla skromnych przestrzeni

Łóżko składane wbudowane w szafę, rozkładane łóżko do garderoby lub, jak to się obecnie nazywa, wbudowany moduł spania, kupują głównie ci, którzy potrzebują wizualnie powiększyć przestrzeń, ale uzyskać prawdziwy kwadrat powierzchnia użytkowa w małych i średnich pomieszczeniach. Bez względu na przyczynę – konieczność połączenia kilku obszarów funkcjonalnych w jednym małym pokoju, stworzenia dodatkowego łóżka lub zapasowego modułu do spania z okresowym użytkowaniem, wszystkie te problemy pomoże rozwiązać rozkładana garderoba. Wysoce funkcjonalne innowacje nowoczesnych mebli mogą nam pomóc nie tylko zaoszczędzić miejsce, ale także uzyskać wystarczająco trwałe meble wysokiej jakości, które są łatwe w użytkowaniu..

Łóżko składane wbudowane w szafę

Zalety i wady szaf transformatorowych

W kontekście małych mieszkań lub przestrzeni średniej wielkości, ale przeznaczonych dla rodzin wielodzietnych, oszczędność powierzchni użytkowej staje się priorytetem. A jeśli łóżko piętrowe można zainstalować w pokoju dziecięcym przeznaczonym dla dwojga, to w sypialni, która w ciągu dnia zmuszona jest pełnić rolę salonu, nie można zrezygnować z takiej konstrukcji – miejsce do spania musi być ukryte . Nawet jakieś 15-20 lat temu łóżka składane nie były bardzo poszukiwane ze względu na niską niezawodność i wytrzymałość konstrukcji, poważne ograniczenia wagowe i niewielki asortyment. W dzisiejszych czasach prawie każdy właściciel mieszkania lub prywatnego domu, który potrzebuje ukrytego miejsca do spania, może sobie pozwolić na znalezienie własnej wersji lub zamówienie indywidualnej produkcji..

Oryginalne rozwiązanie

Rozłożony

Łóżko składane

W śnieżnobiałym roztworze

Zalety łóżek do zabudowy w szafie:

 • oczywista oszczędność powierzchni użytkowej lokalu;
 • możliwość aranżacji łóżka na kilku metrach kwadratowych w pomieszczeniu, które wykonuje kilka zadań funkcjonalnych;
 • łatwość obsługi (i transformacji) nowoczesnych modeli;
 • łóżko wbudowane w szafę po złożeniu estetycznie imituje front szafy, co idealnie wpasowuje się w istniejące wnętrze;
 • nowoczesne systemy wahadłowe, które są podstawą mechanizmu składanego łóżka, są proste w konstrukcji, niezawodne i trwałe, co znacznie wydłuża żywotność szafy transformatorowej;
 • możliwy montaż zarówno pojedynczych jak i podwójnych modułów.

Gotowe rozwiązanie meblowe

Sypialnia i salon 2 w 1

Jasny obraz

Łóżko składane w pionie

Wady składanych łóżek obejmują:

 • jeżeli z powodu wady produkcyjnej lub regularnego naruszania prostych zasad korzystania z mechanizmu zostanie on zepsuty, wówczas cały moduł sypialny można uznać za bezużyteczny;
 • istnieją ograniczenia wagowe (w ostatnim czasie zostały znacznie uproszczone ze względu na pojawienie się bardziej wytrzymałych konstrukcji, ale nadal istnieją granice);
 • brak możliwości montażu wbudowanego modułu sypialnego do ścian z płyt gipsowo-kartonowych – tylko powierzchnie ceglane lub betonowe o idealnie gładkiej i równej fakturze;
 • większość producentów nalega na montaż łóżka transformującego przez instalatorów, w przeciwnym razie firma może unieważnić gwarancje lub znacznie skrócić okres bezawaryjnej eksploatacji.

Szafa rozkładana

Wbudowany moduł spania

Rozwiązanie lakoniczne

Śnieżnobiały pokój

Cechy techniczne łóżek składanych wbudowanych w szafę

Zgodnie ze swoimi właściwościami technicznymi i nałożonymi na nie obciążeniami składane łóżko musi mocno przylegać do podstawy. Oczywiście warto oczekiwać wysokiej niezawodności, trwałości i wytrzymałości od mebla, który spełnia co najmniej dwie funkcje. Są to wymagania dla wszystkich układów funkcjonalnych i elementów modułów transformatora..

W jasnym pokoju

Korzystanie z partycji

Za drewnianą fasadą

Sypialnia w salonie

Szafa z wbudowanym rozkładanym łóżkiem to cała baza funkcjonalnych elementów:

 • metalowa rama (najczęściej z wciągnika) u podstawy modułu wykonana jest z rur o średnicy od 2 do 5 cm;
 • jako mechanizm podnoszący do zmiany położenia transformatora zastosowano niemiecki cichy i łatwy do przesuwania system elementów;
 • jako podparcie materaca stosowany jest system lamelowy składający się z 12 do 24 elementów. Lamele mogą być wykonane z drewna lub być produktami z lekkiego stopu aluminium;
 • łóżko w module sypialnym-transformatorze wyposażone jest w wysuwane nogi lub solidną platformę dla zapewnienia stabilności;
 • z reguły łóżko jest wyposażone w specjalne pasy do mocowania pościeli (gotowe łóżko pojawi się w salonie lub biurze po jednym ruchu mechanizmu składania);
 • styl drzwi szafy (w przypadku zakupu gotowego rozwiązania meblowego) spełnia współczesne wymagania i jest prezentowany w dość szerokiej gamie rozwiązań kolorystycznych i fakturowych.

Produkcja indywidualna

Wykuj z szafy

Składany mechanizm pionowy

Harmonijny zespół

Niektóre gotowe rozwiązania z łóżkiem wbudowanym w szafę nie są wyposażone w materac i trzeba go będzie dokupić osobno. W takim przypadku należy pamiętać, że grubość materaca nie powinna przekraczać 25 cm, aby nie przeszkadzać w przyjmowaniu łóżka w pozycji pionowej i mocowaniu go w szafie lub niszy.

Pojedyncze łóżko składane

W ciemnym wykonaniu

Za śnieżnobiałą fasadą gabinetu

Odmiany modułów sypialnych wbudowanych w szafę

Klasyczny model łóżek składanych to produkt typu pionowego. Łóżko składane może być pojedyncze, «ciężarówka» lub podwójne. W przypadku małych pomieszczeń, ale z odpowiednio wysokimi sufitami jest to opcja na koję, «ukryty» w szafie może być optymalna. Po złożeniu konstrukcja wygląda jak zwykła szafa z fasadą pasującą do wnętrza Twojego pokoju. Po zastosowaniu mechanizmu uchylno-uchylnego szafa staje się miejscem do spania.

Model łóżka pionowego

Z wbudowanym podświetleniem

Meble w kolorze czarnym

Kompleks meblowy

Zazwyczaj w linii modeli producentów łóżek składanych znajdują się produkty dla dzieci i młodzieży (w zależności od możliwości pomieszczenia i potrzeb kupujących można znaleźć opcję na każdą okazję). W takim przypadku głębokość szafki transformatorowej nie przekracza 45 cm. Cóż, szerokość szafki będzie zależeć od wielkości łóżka, którego potrzebujesz.

Małe łóżko

Zintegrowany moduł składania

Niezwykły projekt

Łóżko niszowe

Łóżko składane mocowane jest do ściany stroną końcową, tam również znajduje się konstrukcja mechanizmu podnoszącego. Za pomocą podnośnika łóżko szybko i łatwo ustawia się w pozycji pionowej – a teraz Twoja sypialnia wygląda już jak salon lub gabinet.

Łóżko w gabinecie

Minimalistyczne motywy

Wykonanie pionowe

Wewnątrz szafki można zintegrować podświetlenie, aby wygodnie czytać przed pójściem spać.

Podświetlany dla wygody

Szafka z oświetleniem wewnętrznym

Drzewo wszędzie

Rozwiązanie dla wąskich przestrzeni

Istnieją modele, w których łóżko w pozycji pionowej jest schowane za stelażem z półkami, które również posiadają mechanizm wychylny.

Orginalny wzór

W niektórych przypadkach bardziej wskazane jest wbudowanie łóżka składanego w niszę utworzoną z płyt kartonowo-gipsowych (ale sam produkt jest przymocowany do ściany z cegły lub betonu).

Łóżko niszowe

Oryginalna nisza

Biuro lakoniczne z łóżkiem

Jeśli chodzi o modele typu poziomego, ich konstrukcja znacznie różni się od opcji z podnośnikiem pionowym. Łóżko, wbudowane w szafę poziomo, różni się nie tylko wyglądem, ale także zasadą składania.

Poziomy typ transformatora łóżkowego

Poziomy moduł spania

Łóżko składane poziome jest dostępne tylko jako pojedynczy moduł. Szafa do takiego modelu jest wymagana znacznie mniejsza, co oznacza, że ​​odpowiednie jest pomieszczenie o dowolnej wysokości sufitu.

Racjonalne wykorzystanie przestrzeni

Rozłożony

W jakich przypadkach może być konieczne zainstalowanie łóżka transformującego?

Salon i sypialnia – 2 w 1

Jednym z najczęstszych przypadków konieczności zainstalowania szafy z wbudowanym modułem do spania jest obecność pokoju jednoosobowego, który w ciągu dnia powinien być salonem, a nocą zamieniać się w sypialnię. W niektórych przypadkach jedyne pomieszczenie w mieszkaniu pełni rolę pokoju dziecinnego i/lub biura. W warunkach ścisłej oszczędności przestrzeni użytkowej łóżko przekształcające staje się niezbędnym i wystarczającym rozwiązaniem do optymalizacji istniejącej kwadratury.

Śnieżnobiały zestaw słuchawkowy

Wbudowany mechanizm

Podwójne łóżko składane

Rozwiązanie do pokoju studyjnego

Pomieszczenia wielofunkcyjne

Podobna sytuacja ma miejsce w kawalerkach, gdzie nie tylko salon i sypialnia łączą się w jednym pomieszczeniu, ale kuchnia, przedpokój i inne segmenty funkcjonalne mają wspólną kwadraturę (oddzielona jest tylko łazienka).

W kawalerce

Z obrazem na fasadzie

Wszystkie obszary funkcjonalne w jednym pomieszczeniu

Jasne wnętrze

Styl loftowy

W sprzedaży znajduje się znaczna liczba modeli wbudowanych łóżek składanych, które będą wyglądać organicznie w każdym wnętrzu. Najczęściej sama szafka i jej elewacja są wykonane w neutralnym kolorze (biały, szary, czarny). Powierzchnia elewacji nie posiada dekoru ani wstawek, jest wykonana lakonicznie i uniwersalnie. Zewnętrzna część dna łóżka to front szafy.

Jasne wnętrze

Łóżko nad sofą

Sypialnia w salonie i na odwrót

Podobny model najczęściej uzupełniają otwarte półki lub półki na książki (z obu stron lub z jednej – w zależności od lokalizacji łóżka przekształcanego i możliwości pomieszczenia).

W wąskim pokoju

Śnieżnobiałe powierzchnie

Wbudowana konstrukcja

Ale są składane modele pionowe, «ukryty» za drzwiami szafek na zawiasach (lub drzwiami) «harmoniczny»). Ale te modele są mniej popularne. Z reguły taki występ można zaobserwować w kompleksach meblowych wykonywanych na zamówienie..

Za drzwiami na zawiasach

W uchylnej szafce

Oszczędność miejsca

Za dnia sypialnia staje się gabinetem

Łóżko pionowe można wbudować w szafę z drzwiami przesuwnymi.

W szafie

Jeszcze rzadziej używany «wzdrygać się» drzwi. Jeśli łóżko składane występuje w wersji podwójnej, ale nie ma możliwości wykonania drzwi wahadłowych, można zastosować taki oryginalny, ale jednocześnie praktyczny sposób.

Drzwi na kółkach

Gabinet

Łóżko w biurze najprawdopodobniej nie jest najpopularniejszą opcją przekształcania mebli w pomieszczeniach mieszkalnych, ale jest dość powszechna w bardzo przestronnych mieszkaniach. Czasami wygodniej jest spędzić noc w biurze w przypadku przedłużającej się pracy, niż dostać się do sypialni z ryzykiem obudzenia domowników. Łóżko jest wbudowane w szafę, która idealnie wpasowuje się w ogólny obraz pomieszczenia. Może być częścią regału lub imitacją powierzchni obrazu lub panelu..

Projekt szafki

W ciemnym biurze

Małe pionowe łóżko

W biurach najczęściej stosuje się poziome modele łóżek transformujących. Są kompaktowe, przeznaczone dla jednej koi, wymagają mniej przestrzeni użytkowej i są w stanie organicznie dopasować się do rozwiązań meblowych do domowego biura..

Wszystkie odcienie szarości

Projekt w odcieniach szarości

W pokoju dla dwojga

Poziome łóżko pojedyncze

Ale w niektórych przypadkach uzasadnione jest zainstalowanie pionowego łóżka składanego. Oto przykład wykorzystania pionowego łóżka zintegrowanego z zabudowaną szafą z gładkimi frontami..

Projekt lakoniczny

Jasne powierzchnie

Miejsce do spania w biurze

Pokój dziecięcy lub pokój nastolatka

W pokoju dziecięcym priorytetem przy tworzeniu wnętrza jest dostępność wolnej przestrzeni do gier i kreatywności, sportu i po prostu aktywnych zajęć. Dlatego w warunkach niewielkiej powierzchni pomieszczenia wskazane jest użycie koi wbudowanej w szafę w niszy mili. Najczęściej w przedszkolu lub pokoju dla nastolatka stosuje się modele łóżek transformujących typu poziomego …

Biały i szary wzór

Szafa składana

Ale pionowy układ rozkładanego łóżka składanego może być częścią planu racjonalnego wykorzystania przestrzeni użytkowej małego pokoju..

W pokoju dla nastolatka

W niektórych przypadkach konieczne jest zainstalowanie miejsca do spania dla jednego z rodziców w pokoju dziecięcym, ale jednocześnie nie marnowanie użytecznej przestrzeni pokoju. Do okazjonalnego użytku odpowiedni jest zarówno model z odchylanym pionem (z wystarczającą wysokością sufitu), jak i poziome łóżko przekształcające.

Niezwykłe wnętrze

Projekt pokoju dziecięcego

Ale jest też odwrotna możliwość – montaż łóżeczka dla dziecka w sypialni rodziców.

Dodatkowe łóżko

Pokój pomocniczy

W prywatnych domach lub dużych mieszkaniach składane łóżko można również zbudować w szafie znajdującej się w pomieszczeniu użytkowym – korytarzu, korytarzu, przestrzeni przy schodach, a nawet w pralni. Ta opcja aranżacji łóżka jest odpowiednia do okazjonalnego użytku przez spóźnionych gości. Rzeczywiście, najczęściej właściciele domów nie mają możliwości wydzielenia osobnego pokoju do przyjmowania gości, ponieważ oczywiste jest, że przez większość czasu lokal nie będzie używany..

Łóżko dla gości

Dodatkowy moduł spania

Zestaw mebli z łóżkiem

Stelaż zamienia się w miejsce do spania

I w końcu

Zwracamy uwagę na przykłady osadzenia dwóch lub więcej łóżek składanych w pokojach o najróżniejszych modyfikacjach. Ten sposób aranżacji miejsc do spania może być przydatny zarówno w mieszkaniach z dużą liczbą domowników jako stałe miejsce do spania, jak i jako rozwiązanie tymczasowe w wiejskich, wiejskich domach. Oto standardowe podejście z wykonaniem dwóch pionowych mechanizmów składania na tej samej ścianie…

Łóżka składane dla dwojga

Układ równoległy

Moduły do ​​spania dla dwojga

Podobny układ, ale już wbudowane moduły sypialne typu poziomego…

Moduły poziome dla dwojga

W niektórych przypadkach sensowne jest zastosowanie różnych sposobów osadzania łóżek w szafie rozkładanej (zarówno poziomej, jak i pionowej). Ale w przypadku takich metod tworzenia miejsc do spania pomieszczenie musi mieć wystarczająco dużą powierzchnię..

Różne typy modułów sypialnych

Niekonwencjonalną opcją jest składane łóżko piętrowe, którego każdy poziom przeznaczony jest dla jednej osoby.

Na dwóch poziomach

Dwa łóżka w szafie

Łóżko piętrowe w szafie

Dwa składane łóżka w kompleksie