Nábytek

Jak si vybrat pohovku v obývacím pokoji: odrůdy, doporučení, módní novinky na fotografii

Obývací pokoj je právem považován za charakteristický znak domu. Koneckonců právě tady se po večerech schází celá rodina, aby prodiskutovali důležitá rozhodnutí a jen si příjemně užili zábavu. Proto musí být navržen obzvláště pečlivě, s přihlédnutím ke všem funkcím místnosti a osobním preferencím. Čalouněný nábytek hraje důležitou roli v designu. Přeci jen to musí být pohodlné pro všechny členy rodiny. O vlastnostech výběru a současných odrůdách pohovek dále v článku.

Pohovky v interiéru obývacího pokoje: hlavní typy a jejich rozdíly

Pro ty, kteří se nejprve potýkají s výběrem pohovky do obývacího pokoje, může být obtížné rozhodnout se kvůli neznalosti i základních odrůd. Proto doporučujeme, abyste se s nimi seznámili a podrobně porozuměli jejich vlastnostem. Koneckonců to ovlivňuje nejen kvalitu konstrukce, ale také její trvanlivost a životnost..

Pohovky rozlišujeme podle několika kritérií:

  • Vzhled: úhlové a rovné struktury. Pohovku lze samozřejmě vyrobit v jakémkoli tvaru, ale nejčastěji jsou takové možnosti vytvořeny pomocí modulárního designu..

Rovná pohovka v obývacím pokoji

Právě tato možnost se nejčastěji nachází v designu obývacího pokoje. Faktem je, že nezabírá mnoho místa, takže jej lze vždy přesunout nebo nainstalovat do středu místnosti. To znamená, že pokud si přejete, můžete nezávisle změnit design obývacího pokoje bez nákupu nového čalouněného nábytku. Je pozoruhodné, že může být použit nejen k relaxaci, ale také jako plnohodnotné místo na spaní. Hlavní věcí je postarat se o kvalitu výplně, aby byl spánek co nejpohodlnější. Díky všem těmto nuancím jsou rovné pohovky nejuniverzálnější pro místnosti jakékoli velikosti a tvaru. Proto není divu, že ve velkých domech jsou instalovány dvě pohovky najednou proti sobě..

Rohové sedací soupravy v interiéru

Navzdory popularitě rovných pohovek nejsou rohové designy o nic méně relevantní. Jsou funkčnější, což je ideální pro malý obývací pokoj. Koneckonců mohou být přeměněny na přistýlku pro hosty. Tato možnost je také relevantní pro ty, kteří dávají přednost malému množství nábytku v domě a ocení volný prostor..

Obecně je třeba poznamenat, že rohové sedací soupravy mají řadu významných výhod, které by měly být vzaty v úvahu při procesu výběru. Předně má tato možnost větší počet míst k sezení. To je ideální, pokud rádi hostujete a děláte to často. Rohová pohovka navíc vždy vypadá docela originálně a často se stává hlavním přízvukem v místnosti. Zvláště pokud slouží k rozdělení prostoru ve studiovém bytě. Vezměte prosím na vědomí, že rohové sedací soupravy mohou mít různé tvary, konkrétně písmeno «G», «NS» a «S». Díky tomu si můžete vybrat nejlepší možnost pro místnost jakékoli velikosti. I po jeho instalaci můžete použít transformační mechanismus, který vám umožní změnit vzhled obývacího pokoje i funkční účel sedačky. A samozřejmě vám tato možnost umožňuje obejít se bez měkkých židlí, což je jedna z jejích hlavních výhod..

Důležitou roli při výběru rohové sedací soupravy hraje její velikost. Mějte na paměti, že kromě délky pohovky se může lišit také hloubka a výška opěradel. Pro prostorné pokoje bude důležitější velká pohovka. Nemusí být umístěn ke zdi. Interiéroví designéři doporučují použít ji k zónování prostoru. Malé rohové sedací soupravy vypadají lépe v malých bytech. V tomto případě mohou být nejen rekreační oblastí, ale také místem pro spaní hostů. Často se také používá k oddělení prostoru na spaní od zbytku místnosti. Díky tomu se místnost okamžitě stane pohodlnější..

  • Podle typu provedení jsou pohovky stacionární a modulární. Každá možnost může být tím nejlepším řešením pro váš obývací pokoj. Proto určitě vezměte v úvahu jejich vlastnosti a vlastní preference v interiérovém designu..

Modulární pohovky do obývacího pokoje

V poslední době jsou stále oblíbenější modulární sedací soupravy. Skládají se z několika prvků, které lze vybrat jednotlivě s přihlédnutím k vlastnostem obývacího pokoje. V důsledku toho se ukazuje, že co nejkompetentněji využívá prostor celé místnosti, bez ohledu na její velikost a rozložení. Upozorňujeme, že modulární pohovky volného tvaru vám umožňují změnit konfiguraci pohovky. To znamená, že je -li to nutné, můžete místy měnit její části, doplňovat další sekce atd. V případě potřeby lze části pohovky použít samostatně. Díky tomu interiér vypadá novým způsobem. Mějte však na paměti, že modulární pohovky by neměly být vybírány pro trvalé místo na spaní. Jsou vhodnější k relaxaci nebo jako dodatečné místo pro hosty..

Stacionární pohovky

Stacionární pohovka není nejpraktičtější možností. Faktem je, že je sestaven v továrně a bezpečně upevněn a design neznamená žádné změny. Klient si proto musí pouze vybrat barvu, velikost a texturu čalounění. Taková pohovka má však i pozitivní stránku, protože je vhodná pro neustálý spánek. Z tohoto důvodu je vybrána hlavně pro malé byty, kde je jedna místnost ložnicí a zároveň rekreační oblastí..

  • Pokud jde o styl, pohovky mají několik odrůd. Proto by měl být vybrán na základě obecného designu obývacího pokoje..

Pohovkový styl «mostní voda» se výrazně liší od ostatních provedení. Vyznačuje se nízkými područkami, které jsou obvykle zaoblené, a odnímatelnými podsedáky a opěradly. Předpokládá se, že tato možnost vypadá nejvíce každodenně, proto je vybírána častěji než ostatní.. «Bridgewater» vypadá dobře nejen v klasickém interiéru, ale také doplňuje klasický obývací pokoj. Takovou pohovku lze také často vidět uvnitř ve stylu country a art deco..

Pohovky jsou velmi oblíbené «chesterfield». Jeho hlavním rysem jsou vířící područky. V zásadě mají stejnou výšku se zády. Výrobci však stále častěji experimentují a vytvářejí nové, zajímavé variace. Nejčastěji je tato možnost vybrána pro obývací pokoj ve stylu podkroví. V závislosti na designu však pohovka «chesterfield» bude vhodné v klasickém stylu, stejně jako ošumělý šik. Pokud jde o čalounění, často se na něj používá samet nebo kůže..

«Spáč» byl vždy velmi populární. Tato pohovka nemá područky a je ideální pro trvalé místo na spaní. Vzhledem k absenci těchto detailů nezabírá pohovka mnoho místa a je ideálním řešením pro malý obývací pokoj. Možná nejčastěji je vybrán pro moderní interiér nebo high-tech obývací pokoj, minimalismus. Mějte však na paměti, že v tomto případě by pohovka měla mít neutrální barvu..

Pohovkový styl «polovině století» vyznačuje se obdélníkovým tvarem a tenkými dřevěnými nohami. Většina provedení má měkká záda, která jsou obzvláště pohodlná pro odpočinek. Tuto verzi pohovky lze nejčastěji vidět ve skandinávském interiéru obývacího pokoje, stejně jako v moderním nebo klasickém stylu..

Další možností pohovky je «smoking». Má nutně rovné a vysoké područky a opěradlo. Kromě toho musí být umístěny na stejné úrovni. Nohy jsou v tomto případě výjimečně krátké a dřevěné. V tomto případě může být čalounění jakékoli, ale oblíbenější je kůže. Je pozoruhodné, že «smoking» vypadá dobře v obývacím pokoji skandinávského moderního stylu a také dokonale doplňuje interiér ve stylu minimalismu a podkroví. Kromě toho návrháři poznamenávají, že tato konkrétní možnost bude vhodná při míchání stylů v designu obývacího pokoje..

Nelze nezmínit pohovku stylově «právník». Jeho loketní opěrky jsou vždy o něco nižší než opěradlo. Obecně se tato možnost často nazývá každý den. Proto dokonale doplňuje obývací pokoj ve skandinávském a evropském designu, stejně jako ve stylu podkroví..

  • Podle počtu sedadel jsou pohovky zařazovány o něco méně často. Faktem je, že kompaktní design pro malé obývací pokoje má nejčastěji dvě nebo tři sedadla. Velké sedací soupravy jsou zase určeny minimálně pro pět míst k sezení. Neexistuje však žádný konkrétní standard, podle kterého by se to dalo vypočítat. Vše závisí na tom, jaké parametry konkrétní výrobce zvolí pro práci. Proto doporučujeme předem vypočítat maximální možnou velikost pohovky ve vašem obývacím pokoji, porovnat ji se svými preferencemi a vybrat nejlepší možnost..

  • Za cenu mohou být pohovky ekonomické, střední, středně vysoké, vysoké a prémiové. Takové ceny jsou ovlivněny především faktory, jako je výplň, materiál rámu a čalounění..

Pohovka v obývacím pokoji: základní doporučení pro výběr

Než se vydáte do nábytkového salonu, je důležité prostudovat si druhy sedacích souprav a jejich vlastnosti co nejpodrobněji. To výrazně ušetří čas při výběru správné možnosti. Aby byl proces co nejjednodušší a nejrychlejší, stojí za to dodržovat několik jednoduchých doporučení..

Projekt obývacího pokoje

Pamatujte, že hlavním tajemstvím dokonalého designu interiéru je pečlivé plánování všech jeho detailů. Proto je nejlepší udělat projekt obývacího pokoje nebo vyhledat pomoc designéra. V důsledku toho obdržíte originální řešení, které vám ušetří nervy a čas. Kromě toho bude pohovka již umístěna na nejvýhodnější místo v projektu. Na druhé straně to výrazně urychlí proces výběru, protože budete přesně vědět, co by to mělo být.

Rozměry místnosti

Toto je obzvláště důležitá nuance, protože právě v tomto problému mnozí dělají vážnou chybu. Pamatujte, že do malého obývacího pokoje je nejlepší rovná nebo rohová sedací souprava. Protože často nejsou příliš velké a místnost nebude vypadat přeplněná. V tomto případě není nutná další židle. Pokud je místnost velmi malá, podívejte se na modely bez gauče nebo područek..

Pokud jde o velký obývací pokoj, budou zde vhodné různé možnosti. Nejoblíbenější jsou samozřejmě modulární konstrukce. Umožňují čas od času trochu experimentovat a přesouvat jednotlivé části sedačky. Můžete si také koupit dvě rovné pohovky a umístit je rovnoběžně k sobě nebo vedle sebe. Toto řešení vypadá svěže a stylově..

Transformační mechanismus

Dnes je mnoho nábytku vybaveno transformačním mechanismem. Výhodou této možnosti je možnost použít pohovku jako hlavní nebo přídavné lůžko. Je však nesmírně důležité zkontrolovat pevnost konstrukce. Nejlepší je, když je vyroben z kovu nebo přírodního dřeva. Možnosti rozpočtu jsou vyrobeny převážně z dřevotřísky. Nemají však vysokou odolnost proti opotřebení, takže vydrží mnohem méně času..

Plnivo

Jeho výběru byste měli vždy věnovat pozornost. Předpokládá se, že jednoduchý pružinový blok je nejlepší pro pohovku. Vezměte prosím na vědomí, že pružiny lze dobře spojit dohromady, nebo každý z nich bude ve svém vlastním případě. Druhá možnost dobře drží tvar a prakticky se v průběhu času nedeformuje. Také se často používá kovový had, který je více určen pro měkké pohovky. Pro mnohé však bude polyuretanová pěna stále pohodlnější volbou. Je elastický, hypoalergenní, nesbírá a je prodyšný. Je velmi důležité, aby měl dlouhou trvanlivost, aby mohl konkurovat předchozí verzi..

Je třeba poznamenat, latex – vysoce kvalitní materiál, který má velmi dlouhou životnost, konkrétně více než dvacet let. Dobře se přizpůsobuje lidskému tělu, umožňuje průchod vzduchu, obnovuje svůj tvar a absorbuje veškeré vibrace. Používá se na luxusní nábytek, takže byste neměli počítat s nízkými náklady. Totéž lze říci o výplni holofiber. Je to také velmi kvalitní materiál, který neabsorbuje pachy a nezpůsobuje alergie..

Asi nejlevnějším řešením je pěnová guma. Neměli byste však počítat s kvalitou a odolností takové pohovky. V každém případě by měl být výplň vybrán osobně, s přihlédnutím k vašim vlastním přáním. Pokud však bude pohovka použita pro hosty jako přistýlka nebo pro vás jako hlavní, nezapomeňte si koupit ortopedickou matraci. To vám poskytne kvalitní a dobrý odpočinek..

Důležité: doporučujeme zvolit pohovky s vícevrstvou výplní, protože jsou považovány za nejvyšší kvalitu a odolnost.

Materiál použitý na čalounění pohovky

V této fázi bohužel mnozí také dělají chybu a nechávají se vést při výběru cenového rozpětí. Doporučujeme věnovat pozornost síle a kvalitě materiálu a teprve potom atraktivitě barev. Je lepší nešetřit peníze a vybrat si dobrý materiál odolný proti opotřebení.

Nejoblíbenější je kůže díky svým vysokým výkonovým vlastnostem. Má však pro mnohé významnou nevýhodu – vysokou cenu. Poměrně často se místo toho volí koženka. Tento materiál je vizuálně téměř k nerozeznání od předchozího. Navíc je ještě silnější, odolnější, ale bohužel nesnáší vysoké teploty. Pokud jde o ekokůži, má maximální podobnost s přírodním materiálem. Předpokládá se, že toto je optimální kombinace ceny a kvality pro čalounění pohovky..

Další možností, která není horší kvality, je mikrovlákno. Je příjemný na dotek, má vysokou pevnost a dlouhodobě si zachovává svůj atraktivní vzhled. Mikrovlákno je také prodyšné a necitlivé na skvrny, prach a vlhkost.

Mezi cenově dostupnější možnosti patří hejno. Vizuálně je velmi podobný sametu, docela odolný vůči různým skvrnám. Má však významnou nevýhodu – akumuluje statickou elektřinu. Také žakár má nepříliš vysoké náklady, které se vyznačují krásnými vzory. Věnujte pozornost gobelínu. Tento materiál je velmi účinný, takže pohovka s takovým čalouněním bude určitě hlavním přízvukem. Kromě toho je vysoce odolný a odolný proti skvrnám..

Sametové sedací soupravy se v poslední době těší nebývalé oblibě. Vypadají neuvěřitelně krásné, drahé a šik. Ale bohužel rychle ztrácejí svůj vzhled, takže je třeba je pravidelně čistit a zpracovávat. V případě, že máte domácí mazlíčky, vyplatí se pořídit opláštění s efektem “proti drápku”.

Barevné řešení

Kupodivu právě tento okamžik mnohým způsobuje potíže při výběru. Aby to bylo jednodušší, sledujte design svého obývacího pokoje a rozhodněte se, jakou roli v něm pohovka bude hrát. To znamená, že pokud je to hlavní přízvuk místnosti, můžete si vybrat jasnou barvu, která současně bude vypadat harmonicky s celým barevným schématem. Alternativním řešením by mohla být neutrální pastelová sedačka ve světlém interiéru. Díky tomu je dosaženo samotné rovnováhy, díky které bude pro všechny členy rodiny příjemné být v místnosti. Také mnoho lidí preferuje světlý interiér ve vybraných odstínech nebo tmavší řešení. V každém případě je nutné vzít v úvahu názor rodiny, aby se obývací pokoj ukázal být ideální pro každého..

Rozpočet

Často návrháři doporučují předem určit rozpočet na nákup pohovky. To vám umožní správně posoudit poměr ceny a kvality pohovky a také vybrat ideální možnost. Pokud máte omezený rozpočet na zdobení obývacího pokoje, nezapomeňte zvážit tuto nuanci..

Stylový design obývacího pokoje s pohovkou

Krásný a promyšlený design interiéru vždy vyvolává mnoho otázek a obecně působí pozitivním dojmem. Koneckonců, často je veškerý nábytek, včetně pohovek, umístěn na vhodných místech. Proto pro ty, kteří se právě chystají dodržovat určitý styl v interiéru, doporučujeme zvolit absolutně všechny detaily s tímto vědomím. Díky tomu bude obývací pokoj vypadat harmonicky.

Pokud jde o pohovku, v této záležitosti je důležitý nejen tvar, ale také textura a barevné schéma. Protože v útulném obývacím pokoji se často stává hlavním a nejdůležitějším objektem on. Nejčastěji se instaluje poblíž zdi nebo pod okno. Je ideální pro malé místnosti. V tomto případě navíc zůstává centrální část volná a obývací pokoj vizuálně vypadá větší. V tomto případě však neexistují žádná zvláštní pravidla, protože vše závisí pouze na velikosti a tvaru obývacího pokoje..

Ale oblíbená při zdobení interiéru obývacího pokoje jsou i jiná řešení. Není neobvyklé vidět sedací soupravu uprostřed místnosti. To platí, pokud je nutné místnost vizuálně rozdělit na zóny. Například ve velkém obývacím pokoji můžete často vidět posezení, pracoviště nebo dokonce jídelní stůl. Proto se pohovka používá jako oddělení..

Ve velkém obývacím pokoji jsou pohovky často umístěny naproti sobě. Vždy to vypadá luxusně. Zvláště pokud mají krásné čalounění jako samet nebo velur. Tato možnost umístění samozřejmě místnost nezvětší. To je však velmi výhodné, pokud váš dům často navštěvují hosté. Všichni se budou cítit pohodlně a takový obývací pokoj je doslova určen pro přátelská setkání a velké společnosti..

Proces výběru pohovky do obývacího pokoje může být samozřejmě obtížný a někdy únavný. Abyste tomu zabránili, zkuste pečlivě prostudovat odrůdy. Opravdu, díky těmto znalostem bude mnohem snazší a příjemnější vybrat nejlepší možnost..