Nábytek

Posuvná skříň v interiéru ložnice, obývacího pokoje a chodby

Poté, co se šatník objevil v post-sovětském prostoru na počátku 90. let a pomalu, ale jistě zabíral místa nejen v ruských bytech, domech, ale také v srdcích jejich majitelů, stal se jedním z nejpopulárnějších způsobů, jak dnes vytvářet úložné systémy. . Prostorný a praktický, pohodlný a estetický, vestavěný nebo přenosný – tento kus nábytku je tak pevně umístěn v horním seznamu nejpopulárnějšího nábytku, že si bez něj nelze moderní dům představit. Pokud tedy plánujete koupit posuvnou skříň jako nezávislý prvek interiéru nebo vložit tento úložný systém do stávající náhlavní soupravy, zamyslete se nad designem a materiály provedení, místem instalace a možnostmi plnění – náš rozsáhlý výběr 100 designových projektů je pro vás..

Posuvná skříň v moderním interiéru

Výhody a nevýhody šatníku pro moderní dům

Moderní šatník je schopen vyřešit několik problémů současně. Může fungovat jako prvek náhlavní soupravy i jako nezávislý kus nábytku, sloučit podle barevného schématu s obecným gamutem místnosti nebo se stát jeho přízvukem, ozdobit interiér nebo zůstat bez povšimnutí, ale zároveň pravidelně hrát roli prostorného a praktického úložného systému.

Posuvná skříň na chodbě

Originální design s patchworkem

Posuvná skříň do obývacího pokoje

Mezi výhody šatníku tedy patří následující:

 • nejracionálnější využití dostupného prostoru v místnosti k vytvoření efektivního úložného systému. Pokud mluvíme o vestavěné možnosti, pak je to nejefektivnější způsob, jak využít každý centimetr čtvereční oblasti;
 • posuvné dveře skříně vám umožňují instalaci na jakékoli přístupné místo v místnosti, a to je nesporná výhoda pro malé místnosti, jako je například chodba;
 • pro ložnici není nutné kupovat objemnou soupravu a hádanku nad jejím uspořádáním ve střední a malé místnosti, ve skříni můžete složit a pověsit nejen celou skříň, ale také umístit boty, doplňky, ložní prádlo a další věci;
 • kompetentní naplnění šatníku vám umožní vytvořit obtížné úložiště a efektivní systém pro umístění všech položek šatníku, který vám umožní co nejrychleji najít správnou věc a uložit ji za nejpříznivějších podmínek (oblečení, obuv a doplňky) nemačkejte, nedeformujte);
 • pomocí vestavěné skříně můžete vizuálně měnit parametry místnosti – «vytáhnout» jeho výška, šířka nebo délka;
 • originální design šatníku se může stát klíčovým prvkem interiéru, ozdobit jej, zvýšit míru exkluzivity;
 • pomocí posuvné skříně můžete zónovat prostory a použít je jako vnitřní příčku. Například můžete v ložnici oddělit pracoviště nebo koupelnu, použít skříňku pro zónování v prostorné studiové místnosti s velkou sadou funkčních segmentů..

Zrcadlové vložky

Lakonický design

Ve skříni je několik nedostatků a některé z nich lze zcela odstranit, pokud vynaložíte více úsilí a času na nalezení nejlepší možnosti:

 • vestavěná skříň při pohybu nebo změně rozložení místnosti bude muset být ponechána na svém místě. Šance, že v novém bytě budou parametry pro zabudování nábytku úplně stejné, jsou velmi malé;
 • většina modelů vyrobených na zakázku převyšuje náklady na podobná hotová řešení v obchodech s nábytkem;
 • při navrhování obytných prostor existují stylistické směry, do kterých nebude snadné organicky vejít šatník. Budete muset strávit více času a peněz za šatník s posuvnými dveřmi, aby harmonicky vypadal v klasickém stylu, baroku, ošumělém šik nebo v Provence.

V béžových tónech

Světle béžové odstíny

Podmínky použitelnosti, funkčnosti a trvanlivosti

Pro moderního majitele bytu nebo soukromého domu nestačí jen prostorný úložný systém, potřebujete skutečně praktický a snadno použitelný «řízení» a odolný mechanismus, který pojme všechny položky šatníku a spoustu drobností. Moderní prodejny nábytku a dílny, které poskytují služby pro individuální realizaci skříní, nám nabízejí spoustu možností všech velikostí a barev, vnitřního plnění a způsobu instalace. Při výběru z různých možností je důležité věnovat pozornost dvěma hlavním složkám.

Posuvná skříň do školky

Neobvyklá geometrie

1. Samotný systém posuvných dveří je ve skutečnosti přihrádkou. Vodítka, válečky, zárubně a další prvky si zaslouží největší pozornost, protože na jejich kvalitě bude do značné míry záviset nejen úroveň pohodlí při provozu skříně, ale také trvanlivost kusu nábytku. Pokud plánujete nákup posuvné skříně, která se nazývá «po staletí», pak upřednostněte ocelové nebo hliníkové konstrukce systému přihrádek. Pro malé dveře jsou vhodné ocelové výrobky (široké dveře mohou začít «Procházka» a dokonce se deformují). Ale hliníkové konstrukce jsou vhodné i pro dveře velkého měřítka – materiál je lehký a lze jej bez problémů zpracovat.

Původní textura

V šedé barvě

Kombinace barevných řešení

2. Plnění šatníku. Způsob uspořádání úložiště ve vaší skříni závisí nejen na pohodlí a rychlosti nalezení správné věci, ale také na velikosti šatníku, který bude ve skříni. Moderní výrobci nabízejí mnoho zařízení, která vám umožní maximálně využít veškerý vnitřní prostor úložných systémů. Prostorné skříně plní nejen police a tyče. Možnost vytvořit si vlastní úložný systém vám dává výhodu při jeho výběru. «polevy» – používat tyče různých délek, standardní police a na boty, pantograf (pokud je skříň vysoká), kombinovat koše a zásuvky, úložná zařízení na opasky a kravaty, deštníky.

Černý lesk

Vložky s otevřenými policemi

Sněhově bílý lesk

Materiály provedení rámu a fasád šatníku

Pokud mluvíme o vestavěném modelu posuvné skříně, pak budete muset vybrat pouze materiály pro samotný posuvný systém a fasády, protože roli bočních stěn hrají stěny nebo výklenek, horní povrch je strop a dno jsou podlahy vaší místnosti. Další nepopiratelnou výhodou vestavěných úložných systémů je úspora materiálu. Pokud model není vestavěn, pak se pro provedení bočních stěn a zadní části nejčastěji používají následující:

 • MDF;
 • Dřevotříska;
 • Dřevovláknitá deska;
 • OSB.

Textura a kresba

V černé

Z materiálu stěn, dna a «strop» je vyžadována pouze pevnost, spolehlivost a dlouhá životnost. Hlavní pozornost bude věnována přední části skříně – její vizitce. A v tomto případě budoucí majitelé posuvné skříně budou muset vyřešit mnoho dilemat – ušetřit nebo investovat do krásného materiálu, vytvořit barevně neutrální obraz nebo vytvořit ze skříně akcentní prvek, použít nekonvenční materiál nebo upřednostnit «klasika», zda dělat vložky ze zrcadel nebo dokonce zvolit průhledné povrchy.

Nábytkový soubor

Sada do ložnice

Dveře posuvných skříní tedy mohou sestávat z následujících materiálů (nebo mohou být ozdobeny, mají vložky, kombinace různých surovin):

 • masivní dřevo;
 • MDF;
 • Dřevotříska;
 • sklo (čiré nebo matné);
 • zrcadlo (tradiční nebo s gravírováním, tisk fotografií);
 • kůže (přírodní nebo umělá);
 • bambus;
 • ratan.

Současný styl

Úložný systém v obývacím pokoji

Skříň s rozkládací postelí

Aby se diverzifikovaly obrazy posuvných skříní, které se obvykle skládají pouze ze dvou nebo tří pláten posuvných dveří, používá se k vytváření fasád nejen kombinace barevných řešení z jednoho materiálu, ale také kombinace typů pláten, které jsou zásadně odlišné svými vlastnostmi. Například kombinují dřevo a sklo, lesklé povrchy a matné, hladké a vzorované.

Efektní tisk fotografií

Horizontální vložky

Zrcadla v dřevěném rámu

Posuvné skříně s frézovacími fasádami lze dokonce použít k vytvoření interiéru v tradičním stylu, neoklasicistním a dokonce i v Provence. K vytvoření takových fasád se používá klasické dřevěné plátno bez lesklé nebo zrcadlové výplně. Na rovném povrchu se pomocí fréz vytvoří obrysový výkres – obvykle má přísné geometrické obrysy.

Tradiční možnost

Fasáda s frézováním

Čela posuvných skříní z pískovaného skla nejen skvěle vypadají, ale také přinášejí do interiéru svěžest a lehkost, i když fasády takových úložných systémů jsou svou velikostí velmi působivé. Pro výrobu pláten s potiskem se používá průhledné nebo tónované sklo, na které se pomocí metody tónování nanášejí různé obrázky (v závislosti na stylu dekorace místnosti). Kresba není vymazána ani při použití chemických čisticích prostředků na zrcadlové povrchy.

Pískované sklo

Posuvná skříň s fasádami zdobená potiskem fotografií je exkluzivním detailem interiéru. Můžete si vybrat naprosto libovolný obrázek – od vlastního portrétu po nádhernou krajinu, která dokáže uvolnit atmosféru místnosti na spaní a relaxaci. Moderní technologie umožňují aplikovat tisk fotografií na jakýkoli druh povrchů.

Světlé provedení

Originální potisk

Černobílý tisk

Květinový potisk

Textilní vložky na fasádách posuvných skříní vždy dodávají interiéru exkluzivitu. Krásná reliéfní tkanina, sladěná s hlavním materiálem fasády, ozdobí nábytek a dodá obrazu místnosti nádech luxusu. Je však důležité pochopit, že je také nutná správná péče o takové povrchy. Ještě většího efektu lze dosáhnout použitím kožených vložek, které ladí s čalouněním nábytku, nebo v kontrastní barvě pro vytvoření akcentu.

Kožené povrchy

Textilní vložky

Červené kožené vložky

Jasné akcenty na fasádách

Luxusní design

Výrazný design přední části šatníku je zárukou vytvoření akcentního prvku interiéru. Pokud zvolíte barevné barevné schéma pro provedení přední části skříně, pak je nejlepší upřednostnit klidné, neutrální tóny pro zbytek interiérových předmětů, a ještě více pro dokončení, aby nedošlo k přetížení obrazu místnost s několika světlými místy..

Světlé fasády

Šatní skříň - vnitřní akcent

Průhledná fasáda posuvné skříně je odvážným a moderním řešením, které se může stát vrcholem celého interiéru (nejen konkrétní místnosti, ale i domova). Mohutná struktura vypadá lehce, průhledně, aniž by obraz místnosti byl těžší. Ale taková stylová exkluzivita také vyžaduje odpovídající naplnění samotného úložného systému – věci musí být v naprostém pořádku..

Za průhlednými fasádami

Průhledná skříň

Průhledné posuvné dveře

Perfektní objednávka

Příklady použití šatníku v interiéru různých místností

Ložnice

Jedna z nejběžnějších možností instalace šatníku je v ložnici. A to není překvapující, protože šatna ve velkém může nahradit šatnu, která obsahuje nejen veškeré oblečení, obuv a doplňky, ale také ložní prádlo, sportovní vybavení a mnoho dalšího..

Plnění šatníku

Vnitřní výplň

Lehký lesk

Kombinace materiálů

Posuvná skříň, jejíž materiál přesně opakuje provedení ostatních kusů nábytku v ložnici, a hlavně místo na spaní – ideální aliance pro vytvoření harmonického obrazu místnosti pro spaní a relaxaci.

V souladu se zbytkem nábytku

Bílé a béžové provedení

V tmavých barvách

Všechny odstíny šedé

Odborníci doporučují používat světlé barvy na fasády skříní, které budou postaveny od podlahy ke stropu podél celé stěny nebo zabírají většinu z nich. Faktem je, že struktura bude docela monumentální a pouze prostorná místnost s velkými okny a vysokou úrovní přirozeného světla může odolat tmavému barevnému schématu pro takového obra..

Světelný obraz

Bílé povrchy

Sněhobílé fasády

Kontrastní kombinace

U ložnic se skromným prostorem se doporučuje použít posuvné skříně se zrcadlovými dveřmi. Vše závisí na počtu posuvných dveří. Zrcadlo může být přítomno jak na celé fasádě, tak na centrálním křídle, například u sousedních dveří z jiného materiálu. V každém případě zrcadlové povrchy pomohou vizuálně zvýšit objem místností a velké zrcadlo v ložnici je nutné k výběru a předvedení vytvořeného obrazu..

Sněhobílá ložnice

Zrcadlové fasády

Vizuální rozšíření místnosti

Zrcadlová skříň

Pokud jsou velké zrcadlové dveře skříně příliš odvážné pro vaši ložnici, pak lze jako lehčí alternativu použít lesklé povrchy. Světlý lesk pomůže vizuálnímu rozšíření prostoru, ale ne «bít do očí» perfektní odraz. U ložnice zařízené v moderním stylu může být taková možnost provedení fasád úspěšná..

Lehký lesk

Ložnice v béžových tónech

Šatní skříň

Černobílá fasáda

Posuvná skříň se organicky vejde do téměř jakéhokoli stylistického designu ložnice. V moderním stylu to vypadá neuvěřitelně vhodně …

Kontrastní interiér

Minimalistický design

Stejného efektu lze dosáhnout v místnosti vyzdobené motivy loftového stylu …

Loftové motivy

Dokonce i pro styly Provence a shabby chic najdete vhodný design pro fasády šatníku …

Ložnice ve stylu Provence

Velmi často je podsvícení umístěno v horní části vestavěné nebo přenosné skříně. Šířka horního pásu, který se nachází nad výrobkem jako hledí, vám umožňuje zabudovat malé lampy. V ložnici neublíží další zdroj osvětlení – nejen zvýraznění odrazu v zrcadlových dveřích, ponechání skříně s otevřenými plátny, ale také vytvoření určité atmosféry přípravy na postel.

Podsvícená skříň

Vestavěné podsvícení

Švestkové odstíny

Jednou z výhod vestavěné skříně je, že můžete «vepsat» do interiéru místnosti s téměř jakoukoli geometrií. Například v podkrovních místnostech se silným zkosením stropu nebo asymetrických místnostech nemůžete ztratit jediný drahocenný centimetr tím, že s maximálním přínosem přizpůsobíte skříň do dostupného prostoru..

Původní forma

Neobvyklá geometrie

Sněhově bílá místnost

Obývací pokoj

V moderních obývacích pokojích jsou posuvné skříně vzácné. Koneckonců, návrháři nám doporučují, abychom nepřeplňovali společenskou místnost masivním nábytkem a jako alternativní úložné systémy jsme zvolili nízké moduly. Situace jsou ale různé. Například ložnice v bytě nebo domě má velmi skromnou plochu a jednoduše nemůže pojmout plnohodnotnou skříň pro šatník celé rodiny a v obývacím pokoji je vhodný výklenek nebo možnost jeho vytvoření. V ostatních případech je obývací pokoj studio a obsahuje několik funkčních oblastí najednou. Posuvná skříň se může stát nejen prostorným úložným systémem, ale také zónovým prvkem..

Posuvná skříň v obývacím pokoji

Interiér obývacího pokoje

Malý pokojový šatník

V obývacím pokoji s vysokým stropem

Velká šatní skříň v obývacím pokoji může být použita k maskování video zóny …

Vestavěná skříň do obývacího pokoje

Video zóna ve skříni

Za zavřenými dveřmi

TV ve skříni

Originální řešení

Nebo pracoviště …

Skříň ve skříni

Pracoviště ve skříni

Chodba

Pro chodbu je šatní skříň vhodná jako žádný jiný úložný systém. Ve většině standardních bytů a v mnoha bytech s vylepšeným uspořádáním jsou chodby velmi skromné. A prioritou se stává možnost instalace skříně, jejíž otevření dveří nevyžaduje zásobu použitelného prostoru. V šatníku umístěném na chodbě je vhodné uložit nejen svrchní oděvy a sezónní obuv, ale také doplňky, sportovní vybavení a dokonce i hračky, které si děti vezmou s sebou na procházku.

Posuvná skříň na chodbě

Šatní skříň do interiéru chodby

Hladké linie

Zrcadlové vlny

Kompaktní šatní skříň

Posuvná skříň na chodbě se zrcadlovými vložkami umožňuje nejen vizuálně zvětšit objem malé pomocné místnosti, ale také vám poskytne příležitost podívat se na sebe, než vyjdete ven.

Se zrcadlovými dveřmi

Tradiční model

Moderní verze

Šatní skříň s vysokým stropem

Skříň s originální vložkou

Rohové šatní skříně vám umožní maximálně využít dostupný prostor k vytvoření skutečně prostorného úložného systému. S takovou skříní nemůžete instalovat velké úložné systémy do jiných místností vůbec..

Rohová skříň

Rohový model

Prostorná rohová šatní skříň