Nápady

Balkonové závěsy: krásné a módní designové nápady v každém designovém interiéru

Správná velikost a krásné závěsy na balkon mohou dodat útulnost každému interiéru. Díky originálnímu textilu je dekorace oken stylová a módní. Kdysi nebyl v modelech a materiálech záclon tak velký výběr. Naštěstí se trh s dekoracemi v posledních letech hodně rozvinul, takže máte obrovskou škálu klasických záclon a rolet. Jak ale vybrat tu správnou?

Balkonové závěsy pro plastová okna

Po desetiletí jsou závěsy nejběžnějším způsobem zdobení oken, které se nacházejí téměř v každé domácnosti. Okna jsou dnes mnohem atraktivnější než před mnoha lety, takže je lze ozdobit závěsy různých střihů. Mnoho lidí zcela opustilo tradiční plátna padající na podlahu a rozhodli se pro kompaktní žaluzie..

V dnešní době naprostá většina lidí dává přednost roletám místo záclon. Klasické závěsy již nejsou v módě, takže jsou na plastových balkonových oknech v moderních domácnostech stále méně často k vidění, nicméně stále vznikají nové obchody, které je mají. Záclony často vybírají konzervativní lidé, kteří chtějí vidět kaskádové vlny záclon na lodžii, které jemně vlají ve větru. Záclony se vybírají také do interiérů, kde nejsou vhodné modernistické formy žaluzií..

Balkonové závěsy: definice funkčnosti

Záclony plní jak praktickou, tak dekorativní funkci. Dodržováním několika jednoduchých pravidel můžete snadno dosáhnout harmonického a dobře prezentovaného efektu dekorace oken. Než začnete vybírat barvu a povrchovou úpravu balkonových závěsů, nejprve zvažte účel, pro který je chcete koupit. Měly by sloužit pouze jako dekorativní funkce, nebo by měly být použity k regulaci světla v místnosti a ochraně sousedů před zvědavýma očima? Pokud druhá možnost, pak se rozhodněte pro nákup hustých látkových závěsů nebo žaluzií. Pokud mají plnit pouze dekorativní funkci, je nejlepší kombinovat husté závěsy se síťovými závěsy, které rozjasní místnost a zavřou balkon před zvědavýma očima z ulice..

Dekorace balkonu se závěsy: estetická funkce

V dnešní době jsou záclony a závěsy mírně funkčně zlevněny stále oblíbenějšími roletami. Tradiční závěsy již neslouží tak, jak bývaly k zajištění soukromí doma, k ochraně před zvědavými pohledy nebo před slunečními paprsky, které ruší sledování televize. Záclony a závěsy místo toho plní na balkoně hlavně estetickou funkci. Při výběru správných záclon by proto mělo být vše umístěno tak, aby jejich design dokonale ladil se zbytkem místnosti. Díky tomu poskytnete hřejivou a útulnou vnitřní atmosféru, soudržnost a pocit relaxace. Věnujte také pozornost optickým schopnostem záclon a závěsů. Díky jejich správné poloze může balkon a okno, které je zdobené, působit vyšší a širší..

Záclony a ochrana proti tepelným ztrátám

V zimě se na vytápění domu vynakládá značné finanční prostředky. Pro udržení pohodlí na balkoně a přilehlé místnosti je často nutné zapnout radiátory na vysokou úroveň. Co se děje s vysokou teplotou, proč není udržována? Důvodem jsou všechna místa v bytech a domech, kterými uniká teplo. Za jednu z těchto oblastí se považují okna na balkoně, která mohou způsobit značné tepelné ztráty, i když jste je již stihli vyměnit za nové. Dobrým nápadem, jak omezit tepelné ztráty okny, je instalace okenních rolet. Toto řešení bude mnohem obtížnější opouštět teplo z vašeho bytu a vaše účty za vytápění mohou být o něco nižší. Je zřejmé, že závěsy nezastaví pokles teploty na sto procent, což je pravděpodobně nedosažitelné, ale může to mít významný dopad na omezení tohoto nepříznivého procesu..

Jaké jsou závěsy na balkon? Trendy barvy a délky 2019

Textilní trh nabízí nespočet palet se vzory a barvami záclon na balkony a další místnosti. Nebojte se s nimi experimentovat. Díky silnému kontrastu barvy závěsů se stěnami bude okno dominovat interiéru. Kombinace matných materiálů s lesklými, těžkými, lehkými, krajkovými a síťovanými může poskytnout fantastické dekorativní výsledky. Pokud však chcete tónovaný a elegantní efekt, je nejlepší zvolit odstíny, které jsou blízké barvě balkonových stěn..

Záclony a žaluzie jsou velmi důležité při zdobení místnosti. Často stačí koupit nové závěsy, abyste výrazně osvěžili místnost, která se zdála matná a nudná. Na trhu jsou k dispozici stovky vzorů, tvarů a barev záclon. Pokud je interiér vyzdoben barevně a vesele, měli byste se zajímat o záclony v teplých barvách, které se k sobě budou nejlépe hodit, například na balkoně je několik úzkých závěsů různých barev. Záclony nemusí být bílé, experimentování může být často velmi prospěšné.

Design a tvar interiéru, stejně jako barva záclon, by se měly navzájem doplňovat a vytvářet stylový a atraktivní celek. Pokud každý z těchto prvků funguje samostatně, pak to vše vytvoří dojem nekonzistentnosti a nedostatku integrity. Pokud je místnost malá, měla by vás zajímat možnost optického zoomu. Světlé závěsy mohou mnohem lépe rozptylovat sluneční paprsky, což může vést k optickému efektu rozšíření místnosti..

Délka závěsu

Abyste správně vybrali parametry závěsů, musíte provést přesné měření délky a šířky oken a okapu. Pokud nechcete šít na míru, na trhu jsou tři standardní délky tradičních závěsů: pro práh (krátký), pod prah (střední) a až k podlaze (dlouhý). Pokud zvolíte druhou možnost, odečtěte od délky přibližně 1 cm, pokud je na podlaze koberec, který se může dotýkat látky. Pamatujte, že délka závěsů se vždy měří od místa, kde jsou háčky nebo spony připevněny k záclonové tyči, nikoli od místa, kde je uchycena záclonová tyč. Vždy také věnujte pozornost složení záclon, protože měření šířky vždy závisí na způsobu upevnění. Pokud chcete efekt volných vln, kupte si záclony, které jsou dvojnásobkem šířky okna..

Jak pověsit závěsy na balkon? Výběr správných záclonových tyčí a typů upevnění

Moderní balkony jsou stále častěji zdobeny tradičními závěsy, protože představují plnohodnotnou relaxační místnost. Záclonové tyče mají velmi velký dopad na interiér a klima v něm. Na trhu je k dispozici široká škála záclonových tyčí pro tradiční záclony nejen v délce, ale také ve tvaru, barvě nebo stylu. Pokud jde o žaluzie, je zde menší výběr, ale spíše typické pro všechny typy rolet.. 

Záclonové tyče musí být také co nejpraktičtější, zejména na balkoně, aby se daly snadno čistit a připevnění závěsů k nim netrvalo celý den a nevyžadovalo to několik lidí. Mnoho lidí volí univerzální garnýže, tedy takové, které nepoutají pozornost svým tvarem a ozdobami a nejsou uvnitř chytlavým místem, ale pouze jemně doplňují interiér a vytvářejí jeden celek. Přestože výběr záclonových tyčí není vždy snadný, stojí za to strávit nějaký čas, aby se takto dosaženého efektu líbil každý, kdo ho vidí – hosté a především vy sami. Ne všechny záclonové tyče jsou vhodné pro zavěšení určitých typů záclon z nich. Jednoduchá a minimalistická záclonová tyč funguje nejlépe na těžké a ozdobné závěsy. Pro obyčejnou a jednoduchou tkaninu však stojí za to vybrat model se zajímavým designem..

Typ montáže:

  • Kovové prsteny. Pasují přímo na římsu. Závěsy se snadno používají a vypadají velmi elegantně. Nezapomeňte sladit barvu prstenů s barvou římsy, jinak můžete vytvořit dojem dekorativního chaosu.
  • Prýmek. Záclony s páskou jsou sestaveny po vytažení nitě. To vám poskytne příjemné a rovnoměrné vrstvení látky. Tuto verzi závěsu na balkoně lze zavěsit pomocí háčků nebo žab..
  • Magnety. Tento typ držáku má moderní charakter, ideální pro minimalistické interiéry. Závěsy jsou volně umístěny na okapu, je velmi snadné je přesunout.
  • Kolejnice. Záclony na drážce jsou umístěny přímo na okapu. Tato povrchová úprava dokonale ladí s interiéry balkonů zdobenými v romantickém a klasickém stylu..

Design balkonové opony: styl interiéru

Hlavním kritériem pro výběr designu pro závěsy je stylistický design balkonu, ve kterém jsou umístěny. Velikost, okna a sluneční záření jsou prvky, které určí vaši volbu. Správně vybrané okenní textilie vám umožní zobrazit dekorativní vlastnosti místnosti a překonat některé její nevýhody (tvar, velikost). Styl je také velmi důležitý, například balkon zařízený v klasickém designu upřednostňuje taftové nebo žakárové závěsy, minimalistické římské závěsy pro skandinávské designy a barevné motivy v orientálním nebo vintage stylu. Hladké tkaniny a geometrické vzory jsou ideální pro interiéry zařízené v moderním stylu.

Těžké a příliš dlouhé závěsy se na malý balkon nehodí, protože ho opticky ještě zmenší. V místnostech s tmavými stěnami jsou vhodnější světlé a vzdušné materiály. Okenní závěsy by měly být nejen krásné, ale také praktické. Pokud hodláte často zavírat nebo otevírat okenice, může být použití ozdobných závěsů s bohatými závěsy na balkoně obtížné..

Ačkoli móda pro záclony ztratila své vzrušení a ustoupila novým typům roletových závěsů, v mnoha domech stále zdobí balkony a pokoje s výhledem na lodžii. V mnoha obchodech nabízejících záclony stále častěji najdete také závěsy ve stylu, který je známý z příběhů nebo starých filmů z 50. nebo 60. let minulého století. Retro závěsy se obvykle objevují v domech v tradičním stylu, aniž by přijímaly moderní trendy. Tyto závěsy jsou často velmi ozdobné a okouzlující dekorace oken, které bohužel většina moderní společnosti podceňuje. Retro závěsy se běžně prodávají online, protože záclony jsou v tradičních maloobchodních prodejnách stále častěji nahrazovány moderním designem nebo látkovými roletami, které jsou mnohem praktičtější než záclony..

Okenní závěsy s balkonem v různých místnostech

Záclony a závěsy jsou oblíbeným materiálem pro ty, kteří na okno nepoužívají moderní látkové rolety a chtějí díky otevřenému balkónu vpustit co nejvíce světla, a přitom zachovat soukromí. Mnoho lidí však nemá rád standardní řešení – průsvitné závěsy a silné, téměř neprůhledné závěsy. Někteří výrobci záclon proto zavedli do své nabídky nový produkt, který si získává stále větší oblibu. Mluvíme o záclonách, které jsou o něco silnější než standardní závěsy, ale tenčí než tradiční plátno. Takové záclony na okně s balkonem propouštějí dovnitř trochu méně světla, ale vždy vypadají atraktivně. Po zdobení oken tímto způsobem je vám k dispozici mnoho dalších možností oken. Stojí za to se také zeptat na žakárové závěsy, které do místnosti nepropouštějí příliš mnoho světla, ale jejich použití pomáhá prosvětlit celou místnost příjemnými odstíny..

Záclony do haly s balkonem

Před výběrem vhodné látky pro závěsy v hale s balkonem musíte zvážit, jakou funkci budou muset vykonávat. Potřebují látky propustit do místnosti hodně světla, nebo spíše omezit její přístup? Závěsy v obývacím pokoji by měly být lehké a průhledné. Vzhledem k barvě, struktuře a tloušťce vazby můžete vybírat z různých tkanin. Organza, tuhý tyl a šifon dodají lehkost a jasnost. Pro přirozenější vzhled záclon by měly být použity látky jako cambric. Pokud je v obývacím pokoji ekologický styl, můžete si vybrat závěsy z přírodního lnu, které mají přírodní barvy. Záclony ze silného a hustého sametu a damaškové látky zapadnou do elegantnějšího designu interiéru obývacího pokoje.

Umístění závěsů v obývacím pokoji má velmi důležitou estetickou hodnotu. Záclony zabírají většinu místnosti, pokud jsou vybrány nesprávně, mohou způsobit nespokojenost s hosty, kteří si toho určitě všimnou. Závěsy do obývacího pokoje nepůsobí jen jako regulátor slunce, takže stojí za to strávit nějaký čas výběrem správného materiálu, barvy a tvaru. Záclony budou mít také významný vliv na to, jak se cítíte, protože tmavá opona, která vypadá jako těžká obrazovka, může působit depresivně. Správné závěsy mohou okno zmenšit nebo zvětšit. Správné umístění zajistí, že zavřete místnost. Díky baldachýnu se závěsy visícími na podlaze těsně pod stropem můžete opticky zvýšit výšku místnosti. Závěsy hrají klíčovou roli při výzdobě interiéru, proto by neměly být podceňovány..

Závěsy do ložnice s balkonem

Ložnice je velmi důležitým místem v každém bytě. Právě tam člověk získává sílu před novým dnem, odpočívá v hlubokém spánku. Záclony a závěsy mají klíčový vliv na náladu a také určují, zda má místnost příjemnou, intimní a soukromou atmosféru. Záclony v ložnici by neměly být příliš silné a tmavé. Zkombinujte jemné závěsy, které propouštějí dostatek denního slunečního svitu, s tlustými a odolnými plátny, která poskytují dostatek soukromí. Díky tomu druhému budete spát a omezíte ranní sluneční paprsky z balkonu na východní straně.

Odpovídající závěsy a závěsy by také měly ladit s barvami celé místnosti. Pokud správně uspořádáte výzdobu své ložnice, budete mít teplou a útulnou atmosféru, která přispěje k relaxaci, která bude nepostradatelná pro každého. Ložnice je velmi důležité místo, proto stojí za to při její organizaci věnovat co nejvíce času detailům..

Ačkoli záclony a závěsy již dávno ztratily popularitu jako specializovaný výrobek, na mnoha místech dlouhá tradice pokračuje. Je těžké si představit moderní kancelář se závěsnými závěsy, ale jsou široce používány v ložnicích s balkony. Závěsné závěsy na oknech dělají klima místa útulnějším a intimnějším a obyčejné žaluzie se ne vždy hodí do velkých oken. Záclony a závěsy se často nacházejí v ložnicích a školkách, které jsou prodlouženy o balkon. Je to také skvělé řešení pro tradiční interiéry. Dlouhé závěsy vypadají perfektně a zbytek interiéru vytváří soudržný celek.

Záclony do kuchyně s balkonem: příklady fotografií

Většina domácích pokojů má různé požadavky a potřeby týkající se stínění oken. Například v koupelně byste chtěli, aby okno neukazovalo, co se děje uvnitř, a kuchyně je velmi vhodná pro spoustu přirozeného světla. Postačí krátká opona. Toto je velmi užitečné řešení, jak se vyhnout používání poměrně objemných závěsů v kuchyni. Okno je zastíněno, ale do takové míry, aby nepřekáželo při používání kuchyně. Tento závěs lze díky malým rozměrům snadno odstranit, vyprat a vyžehlit a žaluzie se snadno čistí..

Záclony pro děti v pokoji s balkonem

Dětský pokoj je velmi důležitým místem v domě. Právě v ní dítě rozvíjí svou představivost a tráví spoustu času hraním a poznáváním světa. Tato místnost by měla být řádně vyzdobena, aby se v ní batole nebo teenager cítili šťastní a ničeho se nebáli. Záclony jsou důležitým prvkem v dekoraci dětského pokoje. Prostý, nudný závěs nebude zvlášť vhodný. Přestože dítěti s největší pravděpodobností nebude jeho existence vadit, stálo by za to ozdobit závěs například několika motýly nebo beruškami nebo postavami vašich oblíbených postav z pohádek..

Mnoho obchodů se závěsy nabízí speciální řadu produktů výhradně pro děti. Tyto závěsy jsou obvykle atraktivně navrženy v příjemných barvách a tvarech. To může mít velký dopad na rozvoj představivosti dítěte, které při pozorování světa přes takovou oponu vidí mnoho věcí, které ho zajímají. Při výběru závěsu vhodného pro dítě byste měli myslet na společné zvažování možností..

Žaluzie na balkoně: oblíbené typy

V komerčních nabídkách existuje mnoho typů žaluzií. Za posledních několik let jsou však nejoblíbenější tyto:

Kazetové rolety

Kazetové rolety jsou jedním z nejfunkčnějších produktů. Skvěle fungují na balkonech. Kryt obrazovky se skládá z navinutého pásu materiálu (obvykle polyesteru, PVC nebo sklolaminátu). Kvalitní materiál se stává odolným vůči mechanickému poškození a při vystavení slunečnímu záření nevybledne. Takové rolety mohou volně viset nebo se vejdou do speciální kazety (mini-typu). Volně zavěšené výrobky obvykle místnost zcela neztmaví. Jejich materiál propouští rozptýlené sluneční světlo a chrání interiéry před nadměrným teplem. Nejlevnější modely okenic se standardními formáty lze zakoupit za dostupnou cenu. Vlastní produkty budou o něco dražší. Ještě více zaplatíte za pogumované žaluzie.

Rakouské rolety

Rakouské rolety jsou často vybírány pro své dekorativní vlastnosti. Typické rakouské rolety připomínají závěs pomocí integrovaného systému šňůr. Je zajímavé, že tyto typy výrobků mohou být vyrobeny z téměř jakéhokoli materiálu používaného k výrobě rolet. Nejoblíbenější jsou modely vyrobené ze závojů. Nabídka výrobců však zahrnuje také rolety s ozdobnými volánky. Jejich cena bude určitě vyšší.

Římské rolety na balkoně

Římské rolety připomínají rakouský model, ale lépe ladí s moderním uspořádáním. Materiál žaluzií je srolován ve vlnách, což vytváří zajímavý dekorativní efekt. Kvalitní modely mají dodatečné zesílení zabudované svisle. Tato výztuž umožňuje velmi rovnoměrné skládání materiálu a jeho bezproblémové kroucení. Nejlevnější při nákupu budou modely z jemných tkanin. Kvalitnější žaluzie vyrobené z vysoce kvalitního materiálu nebo reflexní fólie však již budou stát více..

Plisé rolety

Skládané žaluzie jsou poměrně univerzálním modelem, který lze použít jak na stěnu, tak na vikýře. Závěsový závěs má formu harmoniky. Je k dispozici ve volně visící verzi a v kazetě. V komerčních nabídkách najdete jak jednofunkční, tak dvojité žaluzie. Reverzní rolety jsou velmi oblíbené pro svoji funkčnost. Umožňují vám uzavřít výběr a vypadat velmi reprezentativně. Zajímavý je také fakt, že skládané rolety lze snadno přizpůsobit jakémukoli tvaru okna. Výrobci je vyrábějí z různých druhů materiálů (od textilu po bambusové vlákno).

Rolety Den-noc

Denní / noční rolety jsou velmi zajímavým řešením, které poskytuje širokou škálu možností designu. Rolety se skládají z vodorovných pruhů materiálu, které propouštějí sluneční světlo nebo poskytují plný stín. Výše uvedený typ žaluzií se doporučuje zejména pro velmi slunný balkon. Rolety z tlustého materiálu nebo reflexní fólie snižují vyhřívání místnosti. Na druhé straně nastavení pásů do polohy «den» vede k tomu, že se dovnitř dostává mnoho slunečního světla, které efektivně osvětluje místnost. Díky modernímu designu a bohatým barvám se tento typ výrobku nijak nepodobá starožitným žaluziím instalovaným na oknech. Cena závisí na kvalitě materiálu.

Co dělat, aby se za rolety nezaplatilo?

Cenový rozdíl mezi jednotlivými roletami je velmi velký. Nejprve tedy stojí za to položit si otázku o vašich skutečných potřebách. Nejlevnějším nákupem budou hliníkové závěsy, které lze přizpůsobit jakémukoli interiéru. Je třeba věnovat pozornost pouze barvě materiálu a úrovni ochrany před slunečním zářením. Kvalitní závěsy mohou být kombinací síly, působivého vzhledu a dostupné ceny..

Díky modernímu výběru záclon na balkon můžete výrazně vylepšit malou lodžii v bytě pro relaxaci a užívání si panoramatu ulice. Prohlédněte si ukázky módy ve fotogalerii a ozdobte svůj domov.