Nápady

Kuchyně ve stylu rokoka: palácový luxus interiérů na fotografii

Někteří lidé si myslí, že rokokový styl je konečným nebo nejvyšším stupněm baroka. Rozsudek je mylný, protože rokoko bylo vytvořeno v opozici vůči baroknímu světonázoru a také představovalo zcela oddělený svět forem a ozdob. Tento trend je však bezpodmínečně kombinací luxusu a okázalosti. Pokud chcete vytvořit kuchyň ve stylu rokoka, pak sami pochopte hlavní rysy tohoto retro trendu..

Historie vzniku rokokového stylu

Rokokové hnutí, které bylo stylem i kreativním přístupem, se zrodilo v důsledku skutečnosti, že lidé nebyli unaveni ani tak barokní estetikou, jako množstvím hodnot a jevů, které ztělesňují. Rokoko se objevilo ve Francii na konci vlády Ludvíka XIV. Král Slunce proměnil své nádvoří v obrovské divadlo, ve kterém dvořané sloužili jako herci a reprezentativní interiéry Versailles byly scenérií. Když se vláda tohoto absolutistického panovníka začala hroutit a pompézní vnitřní prostor královského paláce byl opotřebován jeho drsnou nádherou, umělci a samotní dvořané se snažili hledat nové estetické rámce..

Regency of Philippe Orleans byl tvůrčím impulzem, který po smrti Ludvíka XIV. Převzal na osm let velení Francie. Poté se panství přestěhovalo do Paříže, což samo o sobě vyvolalo velký pohyb mezi výrobci nábytku a dekoratéry. Nová móda se vyvíjela již za vlády příštího panovníka, proto je francouzské rokoko známé jako styl Ludvíka XV..

Název rokoko pochází z ornamentu zvaného rokajl – asymetrický dekorativní motiv, který díky svému klikatému ohybu a nerovnému okraji připomíná hřívu mořských vln. Rocaille byl používán jako dekorativní prvek, ale byl také viděn ve vzorech nohou nábytku, tvarech panelů, kování atd..

Vlastnosti rokokové kuchyně: fotografie moderních interiérů

Rokokový interiér se vyznačuje ležérním charakterem, přinejmenším na pozadí barokního stylu. Architektonické členění (pilastry, sloupy nebo arkády obklopující zdi), které se dříve používaly v reprezentativních místnostech nejen paláců, ale i bohatých sídel a domů měšťanů, ustoupily sádrovým deskám, někdy nepravidelných tvarů.

Rokokoví designéři také ochotně používají sádru, někdy malovanou nebo zlacenou. Stěny jsou často malovány v pastelových barvách v kombinaci s bílou, potažené látkami s květinovými vzory nebo slepené podobnými tapetami.

Rokokový design kuchyně: dekorace a látky

Rokokový styl také používá kazetové panely, někdy s elegantními gobelíny nahoře. Tyto gobelíny obvykle zobrazují rokokové žánrové scény: zábavy v parku, zahradní setkání a další dvorské zábavy. Skvělým řešením by byl obraz zeleně a zvířat. Často se používá v barokních interiérech, květinové motivy, jako jsou věnce, věnce nebo kytice ve vázách. Můžete si vybrat orientální styl pro výzdobu interiéru, včetně nábytku, například čínských ozdob.

Rokokové interiéry se vyznačují oslabením přitažlivosti k symetrii. Provádí se starost o harmonii a vyváženost kompozice, ale obecně se vyhýbají tvrdým a přísným ujednáním. Hlavní prvky designu interiéru jsou umístěny pravidelně, jemný nábytek je umístěn volněji. O eleganci bylo postaráno, byl nalezen nádherný vzhled. Rokoko jako kreativní postoj je zaznamenáno nejen ve výzdobě interiéru, ale také ve funkčnosti.

Rokokový kuchyňský nábytek

Rokokový styl výrazně ovlivnil vzhled nábytku. Konstrukce se vyznačují integrovanou formou, ve které jsou jednotlivé prvky, například komoda s nohami, nábytková čelo s boky, spojeny do jednoho celku. Viditelná struktura nábytku je považována za znak blokovitosti..

Jako materiály pro rokokový nábytek se běžně používají atraktivní dýhy. V nejdražších verzích:

  • růžové dřevo;
  • Červený strom;
  • eben nebo růže.

Vypadá dobře:

  • dub;
  • matice;
  • švestka;
  • Třešeň.

Různé typy jsou často kombinovány dohromady a vytvářejí efektivní aranžmá. Současně jsou oblíbené rokokové řezby, jako jsou stoly a židle. V nábytku z tohoto období jsou běžně k vidění vlnovky a květinové motivy..

Rokokový ornament se také vrátil na konci devatenáctého století v eklektickém stylu, ale zpravidla byl místo konvexně konkávních rovin kombinován s rovnými rovinami, doplněnými pouze vlnovkou vzoru. Příkladem jsou německé eklektické skříně nebo nábytek na bázi krychlového tělesa..

Kde najdete rokokový nábytek? Určitě navštivte bleší trhy, kde snadno najdete ladící komody, židle, stoly nebo ozdobné doplňky naplněné luxusem dávných dob. Dnes existuje obrovské množství výrobců nábytku a švadlen, kteří budou souhlasit s tím, aby se jakákoli vaše představivost stala skutečností. Pokud chcete vybavit kuchyň ve stylu rokoka, není to těžké, ale musíte si pamatovat, že je lepší použít drahé materiály a dodržovat obecný koncept, aby interiér vypadal opravdu bohatý. Několik užitečných nápadů najdete ve fotogalerii na příkladech designu..