Nápady

Nápady na návrh oken 2021: Tipy pro výběr záclon a rolet

Takový koncept, jako je moderní design interiéru, zahrnuje nejen rozsáhlé nebo povrchní opravy související s uspořádáním konkrétní místnosti. Volba designu okenních otvorů má v tomto případě také velký význam, protože okno lze ve skutečnosti nazvat tváří jakékoli místnosti, která automaticky přitahuje pozornost, může být nedílnou součástí celkového interiéru nebo fungovat jako hlavní přízvuk. Kompetentní přístup k vývoji designu této části místnosti proto místnost promění a učiní ji atraktivnější. Současně mezi možnými způsoby zdobení okenních otvorů dnes návrháři navrhují věnovat pozornost nejen myšlenkám, na které jsme zvyklí. Kromě klasického použití záclon, které jsou mimochodem prezentovány v poměrně působivém sortimentu, můžete okna v interiéru bezpečně vyzdobit pomocí různých typů žaluzií. Řekneme vám, jak ten či onen návrhový nápad převést do reality dále..

Okenní dekorace 2021: hlavní trendy u záclon a žaluzií

Velká pozornost je věnována designu závěsů v roce 2021, protože tento způsob dekorace oken je považován za nejběžnější a hlavním rysem nových okenních tkanin je harmonická kombinace praktických a dekorativních funkcí. Módní závěsy současně by měly doplňovat styl interiéru a zároveň příliš nevyčnívat na obecném pozadí..

Majitelům prostor umístěných na severní straně se doporučuje upřednostnit typy záclon ze závoje, fitinu nebo mušelínu, které se vyznačují příjemnou průhledností, která umožní pronikání slunečního světla dovnitř místnosti a vytvoří potřebnou atmosféru lehkosti a vzdušnost..

Při uspořádání oken orientovaných na jih nebo v případech, kdy majitelé dávají přednost úplné izolaci svého domova od pronikání zvědavých očí, by byly ideálním řešením závěsy z materiálů, které nepropouštějí denní světlo. Takové řešení lze vyjádřit použitím zatemnění, které je dnes v módě, nebo hustých směsných tkanin..

Zdobení oken závěsy ze silného lnu, s jasně výraznou přirozenou strukturou, bez jasných barev, ozdob a nadměrného zpracování, nebo použití pláten z neobvykle měkkého dupionového hedvábí, je v roce 2021 považováno za stejně originální a trendové řešení..

Pokud jsou upřednostňovány barevnější a sofistikovanější kombinace, pak byste se v tomto případě měli blíže podívat na výrobky s klidným geometrickým ornamentem, možnosti se středně velkými prvky botanického tisku nebo záclony s květinami, bez doplňků ve formě ozdobných a složitých vzorů.

Pokud jde o žaluzie, v závislosti na způsobu uspořádání lamel mohou být takové výrobky horizontální nebo vertikální, mohou mít různé šířky desek a mohou být vyrobeny z nejrůznějších materiálů..

Záclony ve výzdobě oken: druhy výrobků

Jak jsme již řekli, moderní záclony mají mnoho odrůd, které se navzájem liší nejen vzhledem, ale také konfigurací a způsoby upevnění. Žaluzie v tomto případě také patří k tomuto číslu, ale vystupují jako samostatná skupina a neméně příjemně zapůsobí svou rozmanitostí..

Klasické závěsy

Okenní závěsy tohoto druhu jsou považovány za nejběžnější a používají se k dekoraci interiéru místností v mnoha stylech. Ve většině případů se jedná o asymetrická obdélníková plátna o délce podlahy se stejnoměrnými záhyby, které pokrývají celou oblast okenního otvoru. Na přání lze klasické závěsy ozdobit hřebenatkami, třásněmi nebo cvočky.

Rolety

Takovými strukturami na oknech jsou rovné plátno se speciálním váhovým činidlem ve spodní části, pružina, řetěz nebo automatizovaný mechanismus. Ve složeném stavu vypadají takové modely jako rohlík a nezabírají mnoho místa. Podle struktury jsou rolety rozděleny na kazetové a otevřené, jsou k dispozici v různých barvách a lze je doplnit všemi druhy vzorů.

Římské závěsy

Modely této povahy jsou navenek poněkud podobné předchozímu návrhu, ale mají řadu rozdílů. Tkanina v římských roletách je rozdělena do několika sekcí pomocí svisle uspořádaných pásů tvrdého materiálu, takže klasické výrobky ve složeném stavu se skládají ze záhybů. U kaskádových římských rolet jsou takové záhyby přítomny i na otevřených plátnech. Tento typ závěsu se může skládat ze dvou částí a snadno vám umožňuje upravit sytost světla vstupujícího do místnosti..

Japonské závěsy

Ve své domovině, v Japonsku, se těmto závěsům často říká obrazovky a používají se k harmonickému rozdělení místností na funkční zóny. A navenek podobné struktury jsou celkově svislé, rovné panely potažené látkou. Ve spodní části jsou takové modely záclon vybaveny speciálními závažími, která umožňují, aby plátno bylo vždy v dokonale rovnoměrném a napnutém stavu..

Záclony ve francouzském stylu

Moderní závěsy vyrobené ve francouzském stylu jsou zpravidla vybaveny mechanismem s otočným řetězem, který vám umožňuje upravit délku tkanin, a ve většině případů jsou zdobeny různými volánky, krajkami a závěsy..

Rakouské závěsy

Svým způsobem mají modely rakouských závěsů určitou podobnost s francouzskými závěsy. V tomto případě je rozdíl v tom, že záhyby na takových produktech se objevují pouze tehdy, když jsou plátna složena..

Italské závěsy

Takové závěsy právem patří ke klasickému typu a jsou ideální pro zdobení širokých okenních otvorů. Pokud však klasické výrobky v případě potřeby umožňují úplné otevření okna, pak v takovém případě mají plátna spolehlivou fixaci. K úpravě pronikání denního světla do místnosti s takovou výzdobou oken dochází pomocí speciálních drapáků nebo šňůr umístěných ve spodní části každého plátna.

Kiseya nebo závěsové nitě

Výrobky s takovým původním názvem mají stejný neobvyklý vzhled a zpravidla se skládají z vláken, která se liší strukturou a jsou vzájemně propletena. Obzvláště nádherně vypadají závěsové nitě, ve kterých se navíc používají polnice nebo korálky.

Dekorace okenních otvorů žaluziemi

Způsob zdobení oken žaluziemi je považován za stejně originální nápad. Hlavní výhody použití takových struktur jsou snadná obsluha, praktičnost produktů, pohodlná regulace intenzity světla, stejně jako docela dostupné náklady a široký sortiment.

Žaluzie jsou vyrobeny z kovu, plastu, dřeva, bambusu a různých tkanin a v závislosti na směru umístění lamel mohou být svislé nebo vodorovné, jak jsme zmínili výše v materiálu. A nejzajímavější je, že tuto metodu návrhu lze použít jako nezávislý typ designu pro okenní otvory, nebo ji lze kombinovat s obyčejnými závěsy. Současně může délka výrobku přesně opakovat parametry skla nebo téměř dosáhnout podlahy..

Jak vidíte, existuje mnoho způsobů, jak ozdobit okenní otvory. A dnes jsme zvážili jen několik možných možností. Doufáme, že se navrhovaný materiál stane jakýmsi průvodcem ve světě designu a v budoucnu budou naši čtenáři schopni snadno převést své vlastní nápady do reality..