חדרים

אריחי ריצוף למסדרונות ולמסדרונות – בחרו סוג, איכות ועיצוב

רבים מאיתנו בוחרים כיסוי רצפה על פי מראהו ועלותו. אך לאריחי רצפה, בדומה לסוגי חומרי גימור אחרים, יש מאפיינים טכנולוגיים חשובים רבים אשר ישפיעו ישירות על משך הפעולה ועל עמידות פני השטח בפני סוגים שונים של השפעות. על מנת לבחור אריחים איכותיים לחדר מסוים, ובמקרה שלנו מדובר במסדרונות ומסדרונות, יש צורך לקבוע את הדרישות הטכניות לציפוי. חשוב להבין מה העומסים ובאיזו עוצמה ייחשף הריצוף, מה תהיה הטמפרטורה והלחות בחדר, האם יהיה צורך לנקות את המשטח באמצעות חומרים פעילים כימית?.

ריצוף אריחים

רצפה בהירה

בגוונים בז '

לאחר שהחלטנו על הקריטריונים לבחירת ריצוף לקשה, מבחינת תנועה וסוגי השפעות מכניות ואחרות, במסדרונות המסדרון, ניתן יהיה להמשיך לפתרון עיצובי ישיר. ככלל, תיעוד טכני לאריחים מכל סוג מצביע על המאפיינים הטכנולוגיים והתפעוליים שלהם. בנוסף, האריזה מסופקת עם סימונים מיוחדים שיכולים לספר עליהם גם הרבה «אופי» חומר מול. בואו ננסה להבין ביחד איזה סוג של אריחי רצפה לקנות לעבודה בתיקון במסדרונות, במסדרונות, במסדרונות ובחדרי עזר אחרים..

לחדר מואר

אָרִיחַ

עבור פנים קלאסי

מאפייני אריחי רצפה

נקבוביות חומרית

זהו מאפיין חשוב מאוד של האריח – אינדיקטורים אחרים לחוזק, עמידות והתנגדות ללבוש של החומר תלויים בו. נקבוביות האריח מצביעה על כמות המים שהמוצר יכול לספוג. הוא מתבטא באחוזים המציינים עלייה במשקל האריח לאחר שעתיים במים. מן הסתם, האריחים שיגנו על הרצפות במסדרון צריכים להיות בעלי נקבוביות מינימלית, מכיוון שלחות (שלג, לכלוך) מהנעליים והמטריות שלנו יגיעו אל פני השטח. כדי להשיג נקבוביות נמוכה של החומר, נדרשת טמפרטורת ירי גבוהה. כתוצאה מירי כזה, החומר מקבל הצטמקות גדולה, חוזק הכיפוף שלו גדל, ולאריחים שאינם מזוגגים – עמידות בפני שחיקה.

ריצוף כהה

אופציה אוניברסלית

אריחים מתולתלים

הרצפות במסדרון נשטפות לעתים קרובות הרבה יותר מאשר באזורים אחרים של בית או דירה פרטיים. מומחים ממליצים לרכוש אריחי ריצוף למשקי בית פרטיים בעלי נקבוביות של לא יותר משלושה אחוזים, ולבנייני דירות – פחות משישה.

כריכה בתפאורה

גרסה בשחור לבן

מבט מלמעלה

קשיות ועמידות בפני שחיקה של אריחים

במסדרונות, במסדרונות ולובי של בנייני מגורים, מומלץ להשתמש באריחים בעלי מעמד שחיקה גבוה כריצוף. למסדרונות ולמסדרונות חיפוי חומר מסוג 3 או 4. מתאים. ובכניסה לחדר ממש ניתן לשים אריחים לא מזוגגים או גרניט קרמיקה (כלי חרסינה מחרסינה). כמו כן יהיה צורך לקחת בחשבון את איכויות השטח של המוצרים – קשיות, עמידות בפני כימיקלים, ניקיון.

קולאז 'של

דפוס אלכסוני

שילוב אריחים

בבחירת אריחים לרצפות במסדרון, חשוב לקחת בחשבון גם אינדיקטורים אחרים, כולל צבע «מבנה כרומטי» ולהבריק. עם שחיקת מוצרים, זיהום פני השטח עולה. כתמים גלויים על משטחים בהירים ומוצקים והם פחות מורגשים על פריטים כהים, גרגירים או מגוונים. שריטות ניכרות מאוד על משטחים מבריקים ומבריקים. יש לקחת בחשבון גורם זה על ידי עקרות בית הנועלות לעתים קרובות עקבי סטילטו.

בגווני אפור

דימוי קל של החדר

ריצוף בהיר

מאפיינים מכניים

כל התכונות המכניות של האריחים קשורות ביכולת להתנגד לעומסים שונים – ממשקל הרהיטים ועד תנועת התיקים על גלגלים. לרוב, שמים לב לשני סוגים של מאפיינים כאלה – חוזק כיפוף ועוצמת כיפוף. ההתנגדות לגמישות תלויה ישירות בהיגרוסקופיות של החומר – ככל שקומיות האריח גבוהה יותר, נתון זה נמוך יותר. לדוגמא, כלי חרסינה מחרסינה הם בעלי ספיגת לחות של 0.5%, ואילו לאריח חד-פעמי יש 10%. התנגדות הכיפוף מופצת בהתאם. חוזק הכיפוף האולטימטיבי תלוי לא רק בנקבוביות המוצר, אלא גם בעובי שלו. ככל שהאריחים עבים יותר, כך חוזק המתיחות גבוה יותר.

קישוט צבעוני

שילובים מנוגדים

קישוט צבעוני לרצפות

עיצוב בהיר

ההשפעה החזקה (והנפוצה ביותר) על משטח האריח נובעת מסוליות הנעליים שלנו, אותן ניתן לייצר ממגוון חומרים, כולל עקבי מתכת. בנוסף, ככל שלכלוך על סוליות הנעליים שלנו יותר הלחימה על הריצוף מתרחשת מהר יותר..

אריחים מול המרפסת

ללכת למרפסת

בחירת צבעים ניטראלית

עמידותו של ציפוי אריחים מתאפיינת בקלות ביותר בשני אינדיקטורים – קשיות המשטח לפי סולם המוהס ועמידות בפני שחיקה של קרמיקה. בסולם קשיות המשטח ניתן למיין את המינרלים ברצף הבא:

 • טלק – 1;
 • גבס – 2;
 • קלציט – 3;
 • פלואוריט – 4;
 • אפטייט – 5;
 • feldspar – 6;
 • קוורץ – 7;
 • טופז – 8;
 • קורונדום – 9;
 • יהלום -10.

עיצוב מסורתי

דפוס רצפה אטרקטיבי

עיצוב שחור ולבן

עמידות הבלאי של אריחי קרמיקה נמדדת ביחידות קונבנציונאליות מ -1 עד 5 בסולם P.E.I. הקבוצה (1-5) שאליה משתייך דגם אריח מסוים מצוינת על האריזה. כדי לא להעמיס עליך מידע על כל אחת מחמש הקבוצות, נגיד רק כי לחדרי מסדרונות, מסדרונות ואולמות המאופיינים בעוצמת תנועה גבוהה מספיק, שחיקה בינונית של משטחים, מוצרים השייכים לקבוצה הרביעית מתאימים ( במקרים קיצוניים, אתה יכול להשתמש בחומר מהאוספים של הקבוצות השלישיות).

ציור טבעי

עיצוב שלג לבן

אריחי ריצוף במסדרון

דרישות בטיחות

ברור שהדרישה העיקרית לבטיחות היא עמידות בפני החלקה. מאפיין זה חשוב מאוד לריצוף של שטחי מגורים הנחשפים כל הזמן ללחות, בין היתר. הפרמטר הקובע את יכולתו של משטח למנוע החלקה של אובייקט עליו נמדד על ידי מקדם החיכוך. לעתים קרובות משתמשים באריחים מצופים קורונדום כדי להגביר את עמידות החלקה על משטחים יבשים..

לסגנון טרופי

אריחים בכניסה לדירה

טיפול וטיפול ברצפה

העמידות של ריצוף אריחי קרמיקה תלויה במידה רבה באופן שבו היא נשמרת. לניקוי שגרתי ושגרתי של משטחים, ניתן להשתמש בחומרי ניקוי פשוטים, תוך הימנעות מתרכובות חזקות המבוססות על חומצה. הם עלולים לפגוע לא רק באריח עצמו כמו במפרקים הבין אריחים, אטומים במוצרים המבוססים על מלט. אם התפרים בין המוצרים שלך נאטמים בתרכובות אפוקסי (חומרי איטום), למשטח כזה תהיה רמת עמידות גבוהה בפני חומרי ניקוי כימיים..

פנים קלאסי

עיצוב צבעוני

אריחים גדולים

בעת ניקוי ריצוף הקרמיקה יש צורך לוותר על השימוש בחומרים שוחקים – אבקות בעלות חלקיקים גדולים, יתר על כן, מברשות מתכת. כל שריטות ושבבים נראים באופן מושלם על משטחים מבריקים. ניתן לנקות משטחים מזוגגים ביעילות באמצעות מוצרים מיוחדים (נמכרים בכל חנויות הכימיקלים הביתיות), ללא שימוש באבקות ומשחות. עבור מוצרים שאינם מזוגגים (קלינקר, כלי חרסינה מחרסינה), יש צורך להשתמש בנוזלים מיוחדים למניעת הופעת כתמים על אריחים ומפרקי אריחים..

באולם מרווח

אריחים בצבע אפור

פריסת אריחים

סוגי אריחי קרמיקה לריצוף

האריחים נבדלים בחומרים ובשיטת הייצור, אשר בתורם מתחלקים לשיטת יצירה, זמן ייבוש מראש, נוכחות של זיגוג ומספר זמני הירי. כל אריחי הקרמיקה מסווגים כפוגעים בודדים ולא מזוגגים וחד פעמי מזוגגים..

פנים בארוק

בעבר, האריחים יוצרו בשיטת הביקוור – הם נורו לאחר דפוס, הוחל זיגוג ושוב נורה באמצעותו. לאריח כזה יש נקבוביות גבוהה למדי – עד 10%, מכיוון שהוא יצוק בצורה טבעית ויובש לזמן קצר (עובי המוצרים הוא 5-7 מ”מ).

משטחים מחוספסים

בסגנון ספרדי

השיטה המודרנית לייצור אריחים היא חד -חיתוך – התערובת המוגמרת נלחצת, מיובשת, מזוגגת ופועלת. במהלך הייבוש, אריחים כאלה נדחסים באופן משמעותי ומצטמצמים בגודלם. המוצרים כבדים, עבים יותר (9-13 מ”מ) ובעלי נקבוביות שלא תעלה על 3%.

ביצוע מקורי

אריח משושה

הפופולריות ביותר הן האפשרויות הבאות לאריחי קרמיקה:

 • ירי בודד לא מזוגג (קוטו, קלינקר, חרסינה);
 • ירי כפול מזוגג (faience, majolica, cottoforte);
 • יחיד מזוגג (בודד לבן ואדום).

אריחי קלינקר

רצפה אדומה בוהקת

קלינקר לריצוף

למוצרים שאינם מזוגגים יש משטח מחוספס (טבעי). אריחים כאלה עמידים מאוד, אך על מנת שהמראה החיצוני של הציפוי לא ייפגע במהלך תקופת הפעולה, עליו להיות מכוסה במתחם מיוחד..

תחתית כהה - עליון בהיר

פריסה בלתי רגילה

בנוסף להרכב ולשיטת הייצור, אריחי הרצפה שונים בצורתם – הם יכולים להיות מרובעים, מלבניים, מתולתלים, בצורת פולידרון. כמו כן, בחירת האריחים תצטרך להתבצע בהתאם לגודל המוצרים. אריחים גדולים נראים נהדר, מגדילים את החלל ויזואלית. אבל אם מספר האריחים מחושב בצורה לא נכונה, יהיה הרבה בזבוז. כמו כן, ההרחבה החזותית של נפח החדר (והמסדרונות והמסדרונות בדירותינו לרוב אינם שונים בקנה מידה גדול) מתבצעת בהנחת מוצרים באלכסון..

פריסת אריחים אלכסוניים

לחלל פנים מפואר

לעיצוב מודרני

שיטות להנחת אריחים לרצפות חדרי עזר

יצרני חומרי הגמר מציעים אוספים מוכנים המכילים את כל האלמנטים הדרושים לציור דפוס ריצוף. לעתים קרובות נעשה שימוש בטכניקה של ציור שטיח ססגוני לכאורה עם שוליים במרכז המסדרון או המסדרון וייצור שאר החלל בגרסה מונוכרומטית. כיסוי רצפה כזה יכול להפוך למרכז תשומת הלב של החדר כולו. העיצוב המגוון של הרצפות ידרוש גימור מונוכרומטי של שאר המשטחים..

סַסגוֹנִי

פתרון ריצוף מהפכני

למסדרון קטן

אריחי ריצוף מעוצבים

קישוט יוצא דופן

מה שנקרא טכניקת טלאים כוללת סידור שרירותי של אריחי ריצוף מרובעים עם קישוטים מגוונים. הכריכה מזכירה כיסוי מיטה טלאים, שבייצורו השתמשו באותם הצבעים, אך בווריאציות שונות של הדפוסים. רצפה כזו נראית מודגשת, צבעונית ומושכת תשומת לב, והופכת למוקד החדר..

טלאים על הרצפה

סגנון טלאים

טלאים מונוכרום

טלאים מקוריים

מוכר לכולם «שַׁחְמָט» הוא סידור של אריחים בשני צבעים מנוגדים (לרוב לבן ושחור) בדוגמת לוח שחמט. סידור כזה של מוצרים מגדיל ויזואלית את נפח החדר, והופך למקום בהיר ומגוון בדימוי הפנים. באופן מפתיע, כיסוי רצפה ייחודי שכזה משתלב באופן מושלם בחדרים המעוצבים בסגנונות שונים – מהקלאסי ועד המודרני. הדבר היחיד שצריך לקחת בחשבון הוא שעיצוב מגוון כזה של הרצפות דורש ביצוע רגוע וניטרלי יותר של שאר הגימור..

כלוב שחור ולבן קטן

שחמט מבריק

בז 'בהיר

ריצוף שחור ולבן

נצנצים בשחור לבן

אריחי קרמיקה המחקים רצפות עץ מותקנים באותו אופן כמו לוחות הרצפה. במקרה זה, אין צורך להשוות בין הבצקים העוקבים של מוצרי קרמיקה – «טִבעִי» דפוס עץ טוב מכיוון שהשטח שלו אוניברסלי.

אָרִיחַ

עץ חיקוי

רַצָפוּת

כמו גם פרקט, ניתן להתקין אריחי קרמיקה «אדרה». תבנית הריצוף המקורית, אך יחד עם זאת, הקלאסית כבר תיראה אטרקטיבית אפילו בצבע בהיר וניטרלי. ערימת מוצרים «אדרה» בעל שינויים שונים.

מְקוֹרִי

פריסת אריחים

פריסת פרקט

בצבעים עזים

קלינקר עם דיס קל

במעצר

בחירת הריצוף למסדרון מעורפלת – בנוסף לאריחי קרמיקה. ישנן אפשרויות אחרות להגנה על רצפות בחדרי עזר, ביניהן לינוליאום, למינציה, פרקט ואפילו קרש רצפה. אך לאריחי קרמיקה יש מספר יתרונות שאין להכחישה:

 • חוזק ועמידות הבלאי של אריחי קרמיקה (אריחים) גבוה משמעותית מחומרים חלופיים רבים;
 • ספיגת מים נמוכה של מוצרים מספקת הגנה על משטחי הרצפה מפני דליפות, דבר החשוב לחדרים הנמצאים כל הזמן במגע עם לכלוך, שלג מומס ומים;
 • מבחינת היגיינה, אריחים הם העמידים ביותר להיווצרות עובש וטחב;
 • פרקטית ונוחה מבחינת הניקוי, הרצפה בציפוי קרמיקה אינה גורמת לבעיות – משך הזמן המינימלי מושקע בניקויו;
 • מגוון רחב של דגמים – גדלים, תצורות וצורות שונות, אפשרויות רבות למרקם פני השטח, חיקוי עץ, אבן ולבנים, לוח צבעים עשיר, גימור מבריק או מט..

לבית מודרני

בצבע בז '

החסרונות של אריחי קרמיקה כוללים רק עלות גבוהה למדי (בהשוואה ללינוליאום, למשל). כמו כן, לאריחי רצפה יש שני תכונות סותרות – אריחים חלקים קלים לשימוש, אך יכולים להיות חלקלקים מאוד, ולרצפות מחוספסות אין חסרונות כאלה, אך הם מנוקים הרבה יותר גרוע..

גוונים אדומים-חוליים

שילובים בהירים