חדרים

עצות מעשיות לבחירת פריסת מטבח

חלל המטבח הוא הלב של כל בית, המיקוד שלו, האח והמרכז לתיאום חיי משפחה. לכן האווירה במטבח צריכה להיות לא רק יפה ונעימה, אלא גם נוחה ומעשית. על מנת שאח יהיה נעים לך ולמשפחתך, בעת תכנון זה, עליך לקחת בחשבון הרבה קריטריונים, ביניהם בראש הרשימה פונקציונליות, נוחות וארגונומיה של החדר. נוחות השימוש במטבח נקבעת בעיקר על ידי הפריסה המוצלחת שלו. יש צורך לחשוב איזה סוג פריסה יהיה המתאים ביותר לחדר שלך לפני שתכנן פרויקט עיצובי. אנו מקווים כי ההמלצות הבאות יעזרו לכם לקבל את ההחלטה הנכונה ולבצע שיפוץ חלומי, וכתוצאה מכך כל המשפחה יכולה ליהנות מהשהייה במטבח נוח, פונקציונאלי ויפה..

פריסת מטבח

לפני שנמשיך לחקר הישיר של סוגי תכנון חללי המטבח, ברצוני לומר על כמה המלצות שימושיות. בחירת פריסת המטבח מושפעת ממיקומה בדירה או במשק הבית, הכיכר, מספר ומיקום פתחי הדלתות והחלונות ומפריסת מערכות הנדסיות. כמובן שיש לקחת בחשבון את כל הקריטריונים הללו לפני הזמנת רהיטים ומכשירי חשמל ביתיים. בנוסף, ישנם מספר כללים, שבעקבותיהם תוכל ליצור חלל מטבח פונקציונלי, בטוח ונוח באמת:

  • לנסות להשתמש «חוק משולש». המהות שלו פשוטה – האלמנטים העיקריים של אזור העבודה במטבח, כגון המקרר, הכיריים והכיור, צריכים להיות ממוקמים בקודקודים של משולש דמיוני. אז המארחת (או הבעלים) לא תצטרך להשקיע יותר אנרגיה ופעולות על המעבר בין פלחי העבודה העיקריים הללו. באופן אידיאלי, שטח המשולש הזה הוא 4-8 מטרים רבועים. M;
  • פריט המטבח התלוי ביותר בשירותים הוא כיור. החליטו על מיקומו ובהתאם לכך, הפיצו את שאר אזורי העבודה, הפלחים והמכשירים הביתיים;
  • התקנת הכיריים תצטרך להתבצע עם שוליים של משטחי עבודה משני הצדדים, כחצי מטר. אין זה רצוי למקם את הכיריים ליד כיור או חלון. אם יש אפשרות להעביר תקשורת גז (אם הכיריים הן גז), עדיף לבצע אותן מיד, לפני תחילת התיקון;
  • יהיה טוב יותר אם המקרר ממוקם באחת מפינות המטבח, כך שיהיה אפשר שלא להפריע למשטחי העבודה. בדקו שדלת המקרר הפתוחה אינה מפריעה לתנועת המטבח;
  • רצוי למקם מכשירי חשמל ביתיים גבוהים או רהיטים כך שלא יופיעו מעל משטחי העבודה, הדבר מקטין משמעותית את גודל השטח הפונקציונאלי של המטבח.

סוגי פריסות חלל למטבח

פינה (בצורת L)

פינהזהו אחד מסוגי הפריסות המגוונים ביותר שיכולים להתאים למטבח כמעט בכל גודל, מיקום ביחס לחדרים אחרים בדירה או בבית. אחת האפשרויות היעילות ביותר לשימוש בפריסה מסוג זה תהיה מטבח בגודל בינוני בצורת ריבוע (או קרוב לרבוע). אם עקוב «חוק משולש», ואז הסידור הזוויתי של פריסת המטבח עוקב אחריו ביותר – מכשירי חשמל ביתיים ומערכות אחסון ממוקמים לאורך קירות סמוכים ויוצרים אזור עבודה ארגונומי..

בין היתרונות הברורים של פריסה פינתית הם:

  • חיסכון במקום;
  • היכולת להתקין קבוצת אוכל במרכז;
  • חלוקת כל המכשירים המובנים לאורך שני קירות בניצב;
  • קלות התנועה בין פלחי העבודה העיקריים.

בין החסרונות של הפריסה הזוויתית, ניתן רק לציין כי סידור כזה של משטחי עבודה ועזר אינו מתאים לחדרים צרים ומרווחים מאוד..

פריסת פינה

אחת האפשרויות הפופולריות והחסכוניות ביותר לייצור יחידות מטבח בימינו היא שימוש בלוחות MDF עם משטח למינציה. כל דלתות ארונות המטבח מצוידות בסגירות דלתות, ובמקרה זה תוכל לסרב להתקין ידיות לדלת. בתחתית ארונות השכבה העליונה, ככלל, מובנות מנורות לתאורה בהירה של משטחי העבודה. מבחינת תחזוקה, המעשיים ביותר הם דווקא המשטחים המבריקים לשעבר, הם כמעט לא מראים טביעות אצבע, עקבות של טיפות מים.

עם קבוצת אוכל

עם סידור פינתי של ארונות ומכשירי מטבח, יש מספיק מקום במרכז להתקנת שולחן אוכל עם כסאות או אפילו כורסאות מיני..

עם משטחים שחורים

בהופעה לבנה כשלג

זווית תכנון

מטבח מואר

גרסה בשחור לבן

סגנון לופט

מערכת ארונות פינתית

לינארית (בשורה אחת)

לינאריתסידור זה של מערכות אחסון ומכשירים ביתיים מובנים הוא אידיאלי עבור חדרים צרים, חללים קטנים. על מנת להתבונן בהסדר כזה «חוק משולש», יש להניח את הכיור והמקרר משני צידי הכיריים או הכיריים. הפריסה הלינארית תהיה יעילה וארגונומית. אם אורך משטח העבודה אינו עולה על קטע של 3.7 מ ‘.

החיסרון של פריסה לינארית יכול להיקרא שטח בישול מוגבל, אך, כפי שצוין קודם לכן, עבור מטבחים קטנים מאוד, סידור כזה עשוי להיות היחיד האפשרי.

פריסה לינארית

אם כל ארונות המטבח מסודרים בשורה אחת, עם מכשירי חשמל ביתיים משולבים בהם, יש הרבה מקום להתקנת קבוצת אוכל. אם אינך צריך לשלב מדיח כלים, מכונת כביסה וכיריים בשכבה התחתונה של יחידת המטבח, אלא רק שניים משלושת המרכיבים, יתכן שיש מספיק מקום.

בשורה אחת

פריסת שורה אחת

חלק מבעלי הבית משתמשים בפריסות של שורה אחת לחללים גדולים אם הם רוצים כמה שיותר מקום לפינת האוכל..

סידור לינארי של סט המטבח

מקבילית (שתי שורות)

שתי שורותאם המטבח שלך הוא חלל מעבר ובמקביל יש לו שטח מספיק גדול, אז פריסה כזו תהיה אידיאלית. ככלל, במקרה זה, תנור וכיור ממוקמים בצד אחד, ובשורה מקבילה יש מקרר, מכשירים ביתיים אחרים ומערכות אחסון..

בין החסרונות של פריסה מקבילה, אפשר לציין את חוסר האפשרות להתקין שולחן אוכל במרכז החדר. אבל אם המטבח שלך כולל שטח גדול באמת, הבעיה הזו נעלמת..

פריסה מקבילה

אם למטבח שלך יש שתי דלתות (למשל, הכניסה מהסלון או מהמסדרון והיציאה לחדר האוכל), אז פריסה מקבילה תהיה אופציה אידיאלית להצבת מערכות אחסון ומכשירי חשמל ביתיים מובנים..

בשתי שורות

לפעמים משמשת פריסה של שתי שורות לחדר עם כניסה אחת, כמו בחלל המטבח שבתמונה למעלה, שבו אחד הקירות מצויד בפתיחת חלון שאינה יוצאת לרחוב, אלא לחלל של החדר השכן.

בשתי שורות

פריסה בצורת U

בצורת Uשיטת פריסה מאוד נוחה ומרווחת המתאימה למטבחים בינוניים עד גדולים (בשטח של יותר מ -10 מ”ר). מאוד נוח להתאים את שלושת האלמנטים העיקריים של המשולש לסידור כזה של פלחי מטבח – אחד לכל צד..

היתרונות של הפריסה בצורת U ברורים – מערכות אחסון מרווחות, היכולת להטמיע מספר רב של מכשירים ביתיים.

החיסרון הוא חוסר אפשרות השימוש בחדרים קטנים.

פריסה בצורת U

במטבח זה עם פריסה בצורת U, אחד הצדדים אינו צמוד לקיר, אלא הוא עצמו מחיצת מסך לחדר האוכל הצמוד. במקרה זה, המיקום הנוח של משטחי העבודה הוא דלפק בר לחדר הסמוך, בו תוכלו לארגן אזור ארוחת בוקר.

בצורה של מכתב

סביב ההיקף

פריסה אסימטרית

זהו שינוי של הפריסה בצורת U, כאשר משטחי עבודה ומכשירים ממוקמים לאורך שלושה קירות, אך אינם עוקבים בצורת מלבן, אך מסודרים באופן א-סימטרי, בהתאם לצורת המטבח. בחלק מהחדרים שיש בהם ארגזי מזבלה או חללים אחרים לתקשורת, סטיות כאלה מהגיאומטריה הנכונה של החדרים הן בלתי נמנעות ויהיה צורך לקחת אותן בחשבון בעת ​​תכנון מיקום ערכת המטבח..

פריסה א -סימטרית

אָסִימֵטְרִיָה

פריסת אי

אוסטרובניהפריסה זו מתאימה לשטחי מטבח גדולים מהממוצע (מעל 15 מ”ר). לעתים קרובות מטבחים כאלה משולבים עם פינת אוכל או שהם חלק מסלון מרווח. למעשה, אתה יכול לארגן פריסת אי עם כל אחד מהסוגים לעיל על ידי הוספת אי מטבח. כידוע, אי הוא משטח עבודה, פינת אוכל, מערכת אחסון או שילוב ביניהם, הממוקם במרכז החדר, עם שטח פנוי מכל צדי המבנה. גודל האי שלך, קודם כל, יהיה תלוי באזור המטבח עצמו, כמו גם באיזו פונקציונליות אתה רוצה לתת את האלמנט המרכזי שלך. מישהו, בנוסף למשטחי עבודה, מספק לאי כיור, בונה כיריים. בבסיס האי, אתה יכול למקם מדיח כלים או מקרר יין (אולי שניהם). בצד אחד של אי המטבח, אתה יכול לארגן בר ארוחת בוקר (ואם אזור המטבח אינו מאפשר הצבת שולחן אוכל, אז לסוגים אחרים של ארוחות). אתה יכול להאריך את האי בעזרת קונסולה ולקבל פינת אוכל מלאה.

בין היתרונות הברורים של פריסת אי, קודם כל, פונקציונליות גבוהה והיכולת ליצור חלל יעיל ויחיד בחדר גדול למדי..

מינוס אחד וזה ברור – לא מתאים לחדרים קטנים.

אי נגד

לפעמים אי יכול להיות לא רק מבנה מונוליטי המצויד במערכות אחסון ומכשירי חשמל ביתיים משולבים. במטבח הקטן הזה, למשל, פועל דלפק כאי, שיכול לשמש כאזור אוכל ועבודה, כמו גם מערכת אחסון..

פריסת אי

אי גדול

פריסת האי תעזור לך לחסוך מקום באופן משמעותי אם יש פלחים אחרים בחדר – סלון או חדר אוכל. אפשר לשלב בבסיס האי מכשירים ביתיים שאינם מתאימים לאזור העבודה העיקרי של המטבח..

אי מטבח

בין פרויקטי העיצוב של חללי מטבח מודרניים, ישנם גם כאלה שבהם ממוקמים כל משטחי העבודה ומערכות האחסון בתוך האי, ואין כלל ארונות מטבח. כיור, כיריים, לפעמים תנור ומדיח כלים משולבים באי המטבח. מערכות אחסון ממוקמות בצד אחד של בסיס האי, בצד השני יש שולחן מוארך למיקום נוח של פינת האוכל.

מטבח עם אי

אי במרכז

מטבח לבן עם אי

מטבח מרווח עם אי

אי בגווני פלדה

אי עץ בפלטת אור בגווני אפור מכסה המנוע מעל האי האי השחור האי הלבן

קונסולה לאי

פריסת האי נהדרת עבור מטבח מינימליסטי השואף לפשטות ומעשיות עם רמה גבוהה של פונקציונליות. יחד עם זאת, הפנים המינימליסטי צריך להיות מרווח מספיק, חופשי לתנועה..

מטבח מרווח

עץ ופלדה

ריהוט קלאסי

פריסה חצי אי

חצי איזהו שינוי שונה של פריסת האי, שבו משולב אי המטבח עם אחד הצדדים של אזורי העבודה הממוקמים על הקיר. כתוצאה מכך נוצר מדף מסוים, המשמש לייעוד אזורי העבודה והאוכל..

היתרונות והחסרונות של פריסת חצי האי חוזרים כמעט לחלוטין על המאפיינים של סוג האי של סידור פלחי המטבח. אבל תוכנית חצי האי מתאימה לחללים קטנים יותר, בשל העובדה שהיא קומפקטית יותר.

פריסה חצי אי

בפריסה של חצי האי, פינת האוכל שלכם (שנמצאת מאחורי דלפק האי) רחוקה מספיק ממשטחי העבודה והכיריים. אך יחד עם זאת, כל הרהיטים והמכשירים ממוקמים בצורה קומפקטית מספיק כדי שנוכל לדבר על השימוש הרציונלי בחלל המסופק למטבח..

פנים מנוגדים חֲצִי אִי פריסת חצי האי חצי האי הלבן חצי האי עם ראש כהה אַר נוּבוֹ מטבח קלאסי גדול

מבריק לבן

פריסה לא קבועה

זוהי פריסה חופשית, שבה משטחי החיתוך הממוקמים על ארונות, מערכות אחסון, מונים, כולם מצוידים בגלגלים המאפשרים לך לשנות את הפריסה כמה פעמים שתרצה על ידי הזזת פלחי העבודה. הטרנד החדש הזה בארגון חלל המטבח נוח למדי ומאפשר לך לשנות את הפנים ללא מאמץ רב, אך הוא דורש חדרים מרווחים באמת..

כיצד להקים מטבח קטן מאוד

על ידי ביצוע ההמלצה שתוארה לעיל, ניתן לארגן סידור רציונאלי, יעיל ומעשי של החלקים העיקריים של חלל המטבח אפילו בחדר קטן מאוד..

מטבחון

עבור כמה חדרים קטנים מאוד, יהיה צורך לשקול את האפשרות להעביר מערכות אחסון מחוץ למטבח, למסדרון או לחלל הפנימי. חלק מבעלי הבית מזיזים את המקרר מחוץ למטבח קטן, ומשלבים אותו בהרכב ריהוט במסדרון, למשל. במקרה זה, אין צורך לדבר על נוחות התנועה, אך השטח הקטן של המטבח מותיר את חותמו על האפשרות לסדר רהיטים ומכשירי חשמל ביתיים..

חדר קטן

אזור מטבח קטן

קטן ובהיר

כמובן, עם סידור כזה של פלחי מטבח, לא יכולה להיות שאלה של הצבת פינת האוכל בתוך חדר קטן, אך ניתן לשלב את כל משטחי העבודה הדרושים ומכשירי חשמל ביתיים לאזור מטבח קטן בהצלחה רבה..

פנים מנוגדים

פנים צנוע לבן

בנוסף לפריסה מתאימה, בחדרים קטנים חשוב להשתמש בטכניקות אחרות שמרחיבות את החלל ויזואלית – לוח אור, אלמנטים מזכוכית ומראה, עיצוב מינימלי, קווים וצורות קפדניים..

מטבח קטן עם חצי אי

מטבח צנוע

כיצד, בין מגוון פריסות המטבח, לבחור את זה שיתאים לפרמטרים של המטבח שלך בצורה היעילה והפרקטית ביותר? ישנן מספר המלצות מעשיות של מומחים לסידור הארגונומי של החלל: