חִיצוֹנִי

פרגולה בעיצוב נוף

בתחום עיצוב הנוף, כמו בתחומים רבים בחיינו, כל הזמן מתחוללים שינויים, עולות טרנדים, העדפות ומגמות אופנה חדשות. אין זה מפתיע שרוב בעלי הבתים הפרטיים, בקתות הקיץ וחלקות הבית מנסים לסדר את החזקה שלהם בנוחות, בנוחות ובאסתטיקה. בפרסום זה, נשקול אלמנט כזה של עיצוב נוף כמו פרגולה. במקור, הפרגולה שימשה כתמיכה בחלוקת צמחים מטפסים, לרוב ענבים. בימינו, מבנה מקושת זה עשוי עץ (מתכת, אבן ואפילו פלסטיק) משמש גם כחופה, ביתן, מגן על דלת הכניסה ופשוט אלמנט דקורטיבי של האזור המקומי..

פרגולה בקנה מידה גדול

צבע יפה של הבניין

מגן פרגולה

מה ואיך מכינים את הפרגולה

ניתן להשתמש בחומרים הבאים בייצור פרגולה:

 • עץ ממינים שונים;
 • מַתֶכֶת;
 • אֶבֶן;
 • פלסטיק ומתכת-פלסטיק;
 • שילוב של חומרים.

בהופעה לבנה כשלג

פרגולה במרפסת

מבני עץ

משטחים לבנים כשלג

המנהיג הבלתי מעורער בין חומרים לביצוע אלמנטים של עיצוב נוף כמו פרגולה נחשב בצדק לעץ. לא רק טבעיות, גמישות וזמינות חומרי גלם הפכו לסיבות העיקריות לשימוש בחומרים טבעיים, אלא גם לאיכויות האסתטיות הגבוהות של מוצרים מוגמרים. ניתן לשלב מבני עץ בקלות עם כל אלמנטים של עיצוב נוף, בניינים, נטיעות. בנוסף, עץ משולב בצורה מושלמת עם סוגים אחרים של חומרי גלם לייצור פרגולות מקוריות. לדוגמה, בסיס הפרגולה יכול להיות עשוי אבן (בצורה של עמודים), והקורות עשויות להיות מעץ. או שהמבנה יכול להיות בעל תומכי עץ ופריט מתכת כרצפות..

ליד בריכת השחייה

אוהל פרגולה

עם עמודים לבנים כשלג

פרגולה בבית

בעת בחירת חומר, יש צורך להמשיך מהתדמית המורכבת (או ההנחה) של האתר, הביצועים הסגנוניים שלו וההשקעות הכספיות בפרויקט. אז אילו משימות יכולה פרגולה לבצע בקוטג ‘קיץ או בחצר של בית פרטי:

 • ייתכן שיהיה צורך בבנייה כדי לתקן את הצמיחה של צמחים מטפסים;
 • יכול לפעול אך ורק כאלמנט דקורטיבי של עיצוב נוף, לקשט את דמותו של חלקה אישית או חצר אחורית;
 • בעזרת פרגולה אתה יכול «לְהַסווֹת» מבנים טכניים שנמחקו ללא הצלחה מהתמונה העיצובית הכוללת (סככה, מוסך, בית עופות וכו ‘);
 • בעזרת בניינים כאלה תוכל לאזור את האתר;
 • בעזרת פרגולה המותקנת לגידול צמחים מטפסים, ניתן ליצור מעין «מסדרון ירוק» מבניין אחד (או אובייקט חשוב של עיצוב נוף) למשנהו;
 • הפרגולה יכולה לשמש מקום למנוחה ובדידות, מכיוון שהיא הופכת למקור של קרירות וצל באתר (גזיבו, סוככים);
 • פרגולה המותקנת מול החלונות יוצרת צל לחלקו הדרומי של הבית או לכל מבנה אחר (סוככים, חופות).

על מרפסת פתוחה

לחללים קטנים

מגן קטן

מבנה מקורי

מבט מלמעלה

אם הפרגולה מיועדת לתמוך בצמחים מטפסים, מצד אחד המבנה צריך להיראות קל, אך מצד שני הוא צריך להיות חזק מספיק, יציב ואמין, כי ענפי צמחים מסוימים שוקלים כמה קילוגרמים..

תמיכה בצמחים

פרגולה לטיפוס צמחים

עם שטחים ירוקים

פרגולה בצורת קשת

שילובים לבנים-ירוקים

פרגולה – מגוון עיצובים

פרגולות מובחנות לא רק בסוג החומר המשמש לבנייה, אלא גם בסוג המבנה עצמו:

 • פרגולה – סְכָכָה. מבנה מסוג זה דומה ביותר לחופה, רק במקום גג מוצק – שורה של דקים, קורות או סריג. עיצוב זה יכול להגן מפני השמש, אך לא מפני הגשם. הוא מותקן כמבנה חופשי, או שהוא יכול להיות צמוד למבנה גדול יותר – בית, מטבח קיץ, מרפסת, בית מרחץ;
 • פרגולה-מָסָך. משמש ליצירת מרחב מוצל לפרטיות. ניתן להשתמש במבנה כאלמנט ייעודי;
 • פרגולה-מִצחִיָה. הטרנד הזה הגיע אלינו ממדינות הדרום – מכשיר שעוזר ליצור צל ליד חלונות הצד הדרומי של הבניין;
 • פרגולה-המסדרון. ככלל, המבנה משמש ליצירת מנהרה ירוקה – צמחים מטפסים יוצרים צל מעולה, בהסתמך על מרכיבי הפרגולה.

מְקוֹרִי

על תומכי אבן

בנייה בלתי רגילה

את כל עיצובי הפרגולות ניתן לחלק בערך לשתי קבוצות גדולות:

 • מבנים מנותקים (עומדים בנפרד מבניינים);
 • סמוך לבניינים (לרוב הם חלק מבית, מרפסת או מבנים אחרים).

חופת פרגולה בבית

עמודים ירוקים

בהרכב יחיד

בנייה שלגיה

בעת בחירת עיצוב פרגולה, חשוב לקבוע נכון את הגודל. מבנה גדול מדי על קוטג ‘קיץ קטן או מגרש אישי ייראה מגוחך, גבוה מכדי ליצור מעט צל, וקטנה מדי אולי לא תתמוך במשקלם של צמחים מטפסים. אבל הכל תלוי לא רק בגודל המגרש או החצר, אלא גם בהיקף המבנים האחרים המשתתפים בהרכב הנוף – מהבניין הראשי ועד נדנדה או מגלשה אלפינית..

פרגולה קטנה

אוהל פרגולה

בצבע כהה

פרגולות יכולות להיות מרובעות ומלבניות, מקושתות או עם תקרה נוטה. בחירת הטופס תלויה בהעדפות האישיות שלך וביצוע אלמנטים אחרים של עיצוב נוף, גודל הפרגולה עצמה והבניין שאליו היא יכולה להצטרף, אם לא מדובר במבנה נפרד..

עץ ומתכת

בצבעי פסטל

לארוחות בחוץ

מתכת + עץ

פרגולות מקושתות קשות יותר ויקרות יותר לייצור, אך המראה שלהן מפצה על כל עלות. אחרי הכל, כך בדיוק נראו בתחילה המבנים הראשונים של מבני נוף מסוג זה. רצפות מעוקלות חינניות יקשטו אפילו את העיצוב הרגיל ביותר, ויעניקו לאנסמבל כולו נופך של יוקרה, אלגנטיות ומעמד בלתי מפריע..

מבנים מקושתים

פרגולה מקושתת

צורה מרהיבה

מבני קשת

היכן להתקין את הפרגולה

המקום להתקנת פרגולה נקבע, קודם כל, על ידי העומס התפקודי שלה. יש להחליט האם המבנה יהיה חלק מהמרכיב הדקורטיבי, האם יהפוך לתמיכה לצמחים מטפסים או שייצור צל כחופה, סוכת, «מסדרון ירוק». כמו כן, מקום התקנת הפרגולה מושפע לא רק מגודל חלקת הקרקע (החצר), אלא גם מהפריסה שלה..

עיצוב קומפקטי

דימוי קל של החזית

נוף לבריכה

אזור בילוי בחוץ

אחת האפשרויות הנפוצות ביותר להתקנת פרגולה כמבנה חופשי קשורה לארגון מקום לסעודה בחוץ. מסכים שיהיה מוזר שיהיה לך חצר או קוטג ‘קיץ משלך ולא תוכל לאסוף את כל המשפחה לארוחת צהריים או ארוחת ערב באוויר הפתוח. כמובן שפרגולה לא תגן על שולחן האוכל שלכם מפני משקעים, אך היא תציל אתכם מהשמש הקופחת..

פינת אוכל

קרוב לבית

עם עיטור טקסטיל

ביצוע מפואר

אפשרות נפוצה לא פחות להתקנת פרגולה היא צמוד המבנה לבניין הראשי או המשני. לרוב, הפרגולה פועלת כחופה או כמגן גדול, המהווה הרחבה של הבית (לעתים רחוקות יותר, מטבח הקיץ). בעזרת הסדר זה אפשר לארגן מקום לארוחות או פינת ישיבה ממש ליד הבית, מה שמפשט את התנועה ואידיאלי למשקי בית עם חלקות אדמה קטנות או חצרות אחוריות..

חלק מההרכב האדריכלי

על רקע כהה

סגנון עכשווי

הצללה

הפרגולה אולי אינה חלק מהבית, לא הרחבה שלה, אלא תהיה בסביבה הקרובה, למשל, על במת עץ המחוברת לבניין הראשי. לבעלי בתים רבים, אפשרות זו לארגון מקום בילוי, ארוחות ומנגלים היא הנוחה ביותר מבחינת תכנון ומעבר בין אזורים פונקציונאליים..

עץ בכל מקום

על במת עץ

עיצוב מקורי

תומך ומדרגות

מקום לברביקיו ואפשרויות אחרות לבישול על האש הוא גאוותו של כל בעל בית בעל מגרש. האפשרות להכין ארוחה באוויר הצח מהנה לא פחות מאשר לספוג אותה. לצורך הצללה והסתרה חלקית של אזור המנגל, פרגולה יכולה להיות גם מרכיב מצוין של גינון. הפרגולה תיראה נהדר הן בחברת מנגל קומפקטי והן בתנור חיצוני בקנה מידה גדול..

פינת מנגל עם תנור

צבע טבעי

פינת מנגל

קטע לבישול ואכילת אוכל

פרגולה שזורה בירק

בביצועים קלים

פינת הישיבה בבריכה זקוקה להצללה. אפילו מתחת לפרגולה קטנה, ריהוט גן להרפיה יכול להתאים בקלות – מיטות משכן או כסאות נוח, כורסאות או ספה קטנה. אתה יכול להירגע ליד הבריכה ללא חשש ממכת שמש. אך יחד עם זאת, החלל מתחת לפרגולה יתאוורר לחלוטין, מה שאי אפשר לומר על הביתנים..

אזור מנוחה ליד הבריכה

פרגולה עם תאורה אחורית

תירגע ליד הבריכה

פרגולה על עמודים

בקוטג ‘הקיץ, הפרגולה יכולה לשמש כאלמנט ייעודי, המפריד בין הערוגות לאזור העבודה. אם אתה צריך לשתול צמחים שאוהבים צל, אז הפרגולה יכולה לשמש מבנה להצלת האזור. אתה יכול גם לייעד ולהסתיר מגרש משחקים, נדנדה או סורגים אופקיים מהשמש. ניתן ליישם טכניקות דומות גם בחצר האחורית הקטנה של משקי בית פרטיים עירוניים..

בחצר האחורית

פרגולה לבנה כשלג בירוק

עם אח-תנור חיצוני

טובע בירק

לִפְנוֹת עֶרֶב

הפרגולה יכולה להיות חלק מהמרפסת בקומה השנייה של בית פרטי. אם המרפסת ממוקמת בצד הדרומי של הבניין, אז רוב היום השמש תזרח בלי רחמים לא רק באזור הבילוי, אלא גם בחדרים שדרכם תוכלו ללכת למרפסת הפתוחה של הקומה העליונה. מעט הצללה של המרפסת והחלונות תסופק על ידי מבנה פרגולה קליל אך עמיד. סגנון הביצוע ועיצוב הצבעים שלו צריכים להתאים ללוח הכללי של חזית הבניין..

פרגולה במרפסת

בשכבה העליונה

גרסת אבן

בחירת ערכת צבעים

בחירת הצבע לביצוע הפרגולה מושפעת מהתמונה הכללית של עיצוב נוף וסכימות צבע ששימשו לייצור אלמנטים אחרים של עיצוב נוף (הבניין הראשי ומבנים נוספים). חשוב להחליט אם אתה רוצה שהפרגולה שלך תבלוט על רקע הכללי של האזור המקומי, תהיה סוג של מבטא, או שהיא צריכה להתאים באופן אורגני לתמונת האתר, תוך חלוקת מכלול הצבעים הכולל..

פרגולה בירוק

הצללת השטח מול הבית

ברית של עץ ואבן

חזית לבנה כשלג

מגן שיא קטן

רוב האפשרויות לביצוע כל מבני נוף העשויים מעץ קשורים בשימוש בדפוס הטבעי היפה שלו. אחרי הכל, מה יכול להיות טוב ויפה יותר מהצבע הטבעי של העץ? במיוחד אם אלמנטים אחרים של מבנים ומבנים עשויים מחומר דומה. כמובן, מבני עץ אינם נותרים ללא טיפול – הם מכוסים בחומרי חיטוי מיוחדים ולכות המונעים ריקבון ורטיבות של החומר..

אזור מנוחה מול הבית

עץ בהיר על רקע אפור

בילוי ליד הבריכה

בילוי ליד הבריכה

הביצועים הלבנים כשלג של הפרגולה נראים מפוארים על רקע עצים ושיחים ירוקים בוהקים, מדשאות וערוגות. דימוי קליל ונקי שנוצר על ידי המשטחים הלבנים של המבנים (כולל הפרגולה תהיה באור הזרקורים) יעניק מראה חגיגי, חגיגי ואלגנטי לכל עיצוב הנוף של האתר.

פרגולת ג'קוזי חיצונית

על רקע שמי הערב

פרגולה - חלק מהחזית

אנסמבל קליל

בחירת ערכת צבעים לפרגולה, אתה יכול לעצור בשילוב של צבעים ומרקמים. אם המבנה שלך עשוי מחומרים שונים (עץ + מתכת או אבן + עץ), יהיה זה הגיוני להשתמש בצבעים שונים עבור כל סוג של חומר גלם. מומחים ממליצים להשתמש לא יותר משתי אפשרויות. לדוגמה, עמודים לבנים כשלג משתלבים היטב עם כל צבע עץ על קורות וקורות. ותמיכות מתכת כהות משולבות בצורה מושלמת עם עץ בצבע עז..

שילוב של צבעים וחומרים

הצללה מעולה

פתרון לקוני

ללא תפאורה

לבן ועצי

מבחר צבעים מנוגד (שחור, אפור כהה, שוקולד מריר) מושלם להדגשת המבנה על רקע האתר הכללי. הפרגולה הכהה תיראה מרשימה במיוחד בחברת ריהוט גן בגוון דומה. או שתוכל לשלב גוון כהה מנוגד עם צבע הגדר, גדרות נמוכות או גבולות על ערוגות הפרחים, חלק מעיצוב חזית הבניין הראשי (שזיפי גשם, חופה מעל המרפסת, מדרגות או דלת כניסה. ).

בצבע אפור כהה

שילובים מנוגדים

תמונה כהה

פשוט וקפדני

כל גווני האפור

פתרון מקורי