חִיצוֹנִי

גינון של בית פרטי

אנשים רבים, הרוכשים בית פרטי, אינם מבינים במלואם כי בנוסף לארבעה קירות וגג, הם מקבלים חלקת אדמה מסוימת, שעם גישה מיומנת וכספים מספקת יכולה להפוך לגן עדן עלי אדמות. מטרת עיצוב הנוף ככזה היא לבנות נווה מדבר יפהפה באתר שנהרס על ידי עבודות תיקון, שיהפוך למקום נופש מועדף על כל מי שהשקיע את כל נשמתו בפרויקט זה..

הדבר הראשון שצריך להתחיל ממנו בעת עריכת תוכנית עבודה באתר הוא גודלו. חלקה גדולה יכולה להכיל גם מדשאה וגם כמה בניינים נוספים, כמו גם בריכה קטנה, ואולי כמה ערוגות. אם יש ברשותך רק כמה דונמים של קרקע, עליך לגשת לפריסה שלה בזהירות רבה יותר ולחשב נכון את המקום עבור כל חפץ דקורטיבי.

שטחים קטנים

כאשר גודל האתר אינו מאפשר ניסויים רבים, עדיף לנטוש מדשאות מרווחות, מרפסות גדולות ואפילו בריכה קטנה. בנוסף לעובדה שאולי פשוט אין מספיק מקום לחפצים אלה, קשה מאוד להשיג פרטיות נאותה באזורים קטנים. במקרה שהמרחק מהמרפסת לכביש הוא לא יותר מעשרה מטרים, שימו לב למרחבים ירוקים ופרחים. הם יוכלו להפוך את האתר לאטרקטיבי הרבה יותר, ובסגירה חלקית של הבית ותושביו מעיניים סקרניות, הם יוסיפו חמימות ונוחות..

שטחים ירוקים מול הבית מדשאה מול הבית נוף בית פרטי

חלקות גדולות

כאשר מקשטים שטחים גדולים, למעצבים, לרוב, יש חופש פעולה מוחלט. נראה כי יצירה בשטח גדול הרבה יותר קלה, אך זו אחת הטעויות העצמיות העיקריות של כל מי שעובד עם הנוף. למעשה, קשה מאוד לבחור ולמקם נכון אובייקטים שייראו הרמוניים באתר מבלי להעמיס אותו ולהשאיר אותו ריק..

הדשא הוא הכל שלנו

הדשא הוא הפתרון הפשוט ביותר לבעלי שטחים פתוחים בגודל בינוני. בריכה בשטח מסוג זה בדרך כלל נראית מגוחכת, ולאנשים שעסוקים בעבודה ובחיי היומיום בדרך כלל אין זמן להתמודד עם ערוגות פרחים. ישנם מספר סוגים של מדשאות, אך הפופולריים ביותר הם רגילים (או גינה), פרטר ולא דשא. הבחירה בסוג המתאים תלויה אך ורק ברעיון המעצב ובמאפייני האתר.

דשא מרווח דשא לגינה מול הבית

מרחבים ירוקים

למי שנשאר לא מרוצה ממדשאה ריקה, אך סובל מאלרגיות לאבקה, מחסור מוחלט בזמן או תשוקה למינימליזם, מעצבים מעצבים לאציל את האתר בשיחים ועצי נוי שאינם נושאים פרי. מיטב האפשרויות יהיה עץ בוקס, שהתספורת המתולתלת שלו יכולה להפוך כל אזור בכל שנייה. בנוסף, ענבי בר המטפסים לאורך כל קירות הבית יהיו פתרון טוב..

בוקסוד ליד בית פרטי שיחים בנוף שיחים ועצים ליד בית פרטי שטח ירוק ליד המרפסת שטחים ירוקים אקזוטיים ענבי בר בחזית

מיטות וערוגות פרחים

פרחים ושיחים פורחים יהוו קישוט נפלא לכל אתר. בעת בחירת צמחים לערוגה עתידית, עליך לדעת מתי לעצור, מבלי שהכלל יונחה עלייך «יותר גדול יותר טוב» ומבלי לאסוף את כל סוגי הצמחים הפורחים הקיימים בערוגה אחת. יש להקדיש תשומת לב מיוחדת למערך הצבעים, כך שאחרי שפרחי הפרחים הנטועים לא תגלו ששפע הגוונים הבהירים פוגע בעין, והפרחים המסודרים בערוגה בצד כרגע דומים לדגל צרפת. פרחים צריכים להיות מסודרים מנמוך, מתולתל, לגבוה, עם גבעולים ארוכים ויציבים. זכור כי ורדים גאים וכדומה נראים טוב יותר לבד, ו «כְּפָר» כוורת או ציפורני חתול לא יפריע לחברה מעניינת.

פרחים בעיצוב נוף ערוגות רב שכבתיות פרחים בנוף של בית פרטי ערוגות פרחים בכניסה ערוגות ללא מדשאה

עצים

כאשר גודל האתר מאפשר לך לחשוב על עצי נוי, אסור להתעכב רק על תת -מינים ננסיים. ערמון סוס או שיטה לבנה יהוו תוספת נהדרת לכל נוף, ומי שרוצה ליצור הילה של נוחות באתר שלו צריך להסתכל מקרוב על דובדבן הציפורים או אפר ההרים. אם מעצב הנוף החליט להוסיף לנגיעה של אקזוטיות לפרויקט שלו, הפתרון הטוב ביותר יהיה לשתול עץ ציר. במהלך העונה, עץ זה משנה את גווני העלים שלו מספר פעמים, שללא ספק יהפוך לגולת הכותרת העיקרית של כל עיצוב..

עצים ליד בית פרטי

קישוטים לאתר

שטחים גדולים וקטנים כאחד, בנוסף לעבודת הנוף העיקרית, זקוקים להתאמה מסוימת. על מנת לממש באופן מלא את תוכנית המעצב, עד הסוף, לכבד את תמונת הגן המזרחי או להיפך, פינה מבריקה בסגנון הארט נובו, בנוסף לצמחייה, יש להקדיש תשומת לב מיוחדת לזוטות כמו מאגרים מלאכותיים או אפילו חומרים שנבחרו נכון לשבילי גינה.

בריכות

בימינו, הבריכה כבר אינה מרכיב של מותרות, אלא דבר מוכר, מובן למדי ונוח, אשר נפוץ יותר ויותר באתרים של בתים פרטיים. בבחירת מקום לבריכה כדאי לזכור כי יש להסתיר אותה מעיניהם הסקרניות של השכנים או הצופים. בבחירת גדר, הבחירה נשארת אך ורק אצל המעצב – האם להשתמש בלוחות בטון גבוהים, או לסמוך על שטחים ירוקים וצפופים. כך או אחרת, המטרה העיקרית היא ליצור את תחושת הנוחות והביטחון המרבית..

הבריכה כאלמנט של הנוף בריכה בעיצוב נוף בריכת מעצבים בנוף בריכת שחייה ליד בית פרטי

מאגרים מלאכותיים

למי שלא אוהב לשחות, או מחשיב את הבריכה באתר כפרט לא אסתטי מדי הבולט מהתמונה הכוללת, כדאי לחשוב על יצירת מאגר מלאכותי קטן. מזרקה קטנה או מפל דקורטיבי קטן ישמשו מקלט לציפורים, ששירתן, התמזגות עם רחש המים, תיצור אווירה ייחודית ותשמח אחרים מדי יום..

מאגר מלאכותי בעיצוב נוף

גזיבו וברביקיו

ביתן קטן, מרפסת פתוחה או מקום מסוים, שתוכנן נכון למנגל הוא דרך מצוינת להפוך את האתר למעשי ונוח יותר. משימתו של מעצב הנוף היא לחדד את האלמנטים הדקורטיביים הללו כך שיתאימו הרמונית לרעיון שלו ויהיו נוחים לשימוש. לדוגמה, ענבים המתפתלים לאורך קיר הביתן, או כמה עצים המטילים צל על המנגל, יהפכו את המקומות הללו לנוחים הרבה יותר ויעזרו להם להתמזג עם הרעיון הכללי של המעצב..

פלטה בעיצוב האתר

אבנים בנוף

אל תמהרו להיפטר מאבנים שיוסרו מהקרקע בזמן עבודה עם מדשאה או שטחים ירוקים. לדוגמה, חלוקי נחל קטנים חצובים במים יכולים לקשט את החלל שבין השביל לערוגה עצמה, ולמנוע מהגשם לשטוף את האדמה עליו. כמו כן, אם תוכנית העיצוב כוללת מוטיבים מזרחיים, ניתן להשתמש בהם ליצירת עותק מיניאטורי של גן סלעים, או להשתמש באבנים גדולות כאלמנטים בודדים בעיצוב..

אבנים בעיצוב נוף

קשיים אפשריים

מעצבים רבים, העובדים באתר שהוסמכו לו, מתמודדים עם בעיית ההקלה. משטח לא אחיד, שהרמה שלו לא תמיד אפשרית, קרקע לא מתאימה לשתילת צמחים מסוימים, או פשוט תנאי אקלים לא נוחים הופכים לעתים קרובות לבעיה גדולה.

למעשה, לעתים קרובות החסרונות של אתר יכולים להפוך ליתרונות שלו. לדוגמה, אם הבית ממוקם על גבעה, מעצב הנוף יכול לשים עליו את המוקד העיקרי של עבודתו. העיקר לחזק את המדרון כראוי כך שלא יישטף בגשם, והוא ייראה אסתטי. ישנן אפשרויות רבות, החל ממדשאה ועד אבנים שנבחרו כהלכה, אשר לא רק יחבטו ותחזיקו את האדמה, אלא גם ישמשו אלמנט דקורטיבי מעניין..

שטחים ירוקים על גבעה תפאורה מוגבהת בית על גבעה גבעות בעיצוב נוף