חִיצוֹנִי

רעיונות לגינה בארץ

לומר שלצמחים לא אכפת איזו מיטת גינה יכולה לגדל רק על ידי אדם רחוק מחקלאות. רמת הלחות בקרקע, עוצמת החלפת הגזים והרכב המינים של מיקרואורגניזמים החיים בשכבות העליונות של כדור הארץ תלויים בצורת המידות ובגודלן. לכל הגורמים הללו יש השפעה ישירה על איכות המצע, ועל כן על רמת התשואה – הקריטריון העיקרי להצלחה עבור כל גנן או גנן. כיצד להשתמש בגישה מדעית לטובת הגינה שלך, כיצד ליצור לא רק מראה מסודר של המיטות, אלא גם להעלות את התשואה של האתר שלך גבוה ככל האפשר? ננסה לענות על שאלות אלו בפרסום זה באמצעות מבחר תמונות רחב היקף של מגוון רחב של מיטות..

אסתטיקה של מיטות בארץ

עקרונות סידור המיטות

מיטה היא שטח אדמה קטן יחסית, לעתים קרובות די מבודד, שבו אתה יכול לספק טיפול אישי לצמח של תרבות מסוימת, ליצור משטר לחות ולבצע רוטב עליון. ניכר כי צמחים בעלי טכניקות חקלאיות שונות גדלים בקוטג ‘או בגינה, לרוב עם דרישות הפוכות לטיפול – ללא גישה אינדיבידואלית, לא ניתן יהיה להשיג תשואות גבוהות. לשם כך יש צורך בהתמיינות באתר – חלוקת השטח לאזורים, ואזורים – למיטות.

גדרות עם אבנים

מיקום המיטות

תוכנית גינון

אם מטרת המיטות ברורה פחות או יותר לכל גנן, לא תמיד לוקחים בחשבון ניואנסים כמו רמת התאורה, הרכב הקרקע ואפילו עקביות שלה, הדרושים לגידולים שונים ולא אצל כולם. למרבה הצער, חוסר ההבנה שמלפפונים ועגבניות, למשל, זקוקים לגישה אחרת, מוביל לאובדן משמעותי של התשואה. על ידי יצירת תעלות קשות לשתילת גידולים מסוימים וערוגות מבודדות, יכול בעל האתר לתת לצמחים טיפול הולם – כל המאמצים תמיד ישתלמו עם איכות או כמות הגידול..

מיטת קומותיים

צמחייה עבותה

מיטות גן

שיטות עיבוד קרקעות

לחקלאות יש שתי גישות עיקריות (ובאותה עת מנוגדות באופן מוחלט):

 • מָסוֹרתִי;
 • אֵקוֹלוֹגִי.

הדרך לעיבוד האדמה המסורתית היא נחלת העבר, מאומצת להפליא ולעתים לא הגיונית, טראומטית ביותר עבור המערכת האקולוגית. הוא מבוסס על ניסיונות אנושיים לשלוט בתהליכים בקרקע, במצב שלה. הפעילויות הבאות קשורות לשיטת החקלאות המסורתית:

 • חפירת האדמה פעמיים (בשנה);
 • טיפול בקוטל עשבים;
 • כמות דשנים בלתי מבוקרת המורחת על הקרקע;
 • עם עקרון זה של חקלאות, המיטות מעובדות בצורה כזו שיש להן מספר קטן של נימים וכתוצאה מכך מספר לא מספיק של מיקרואורגניזמים..
 • כל הגורמים הללו מובילים בהכרח לתשואות נמוכות, דלדול במשאבי הקרקע.

חקלאות טבעית

דרך גינון אקולוגית

מיטות גינה ושבילים לבנים

הגישה השנייה, אקולוגית (טבעית), מבוססת על יכולתה של הקרקע להתחדש. ישנם עקרונות רבים של חקלאות טבעית, אך כולם מבוססים על העובדה שאדם ממעט להפריע למהלך הטבעי של התהליכים המתרחשים באדמה. חפירת כדור הארץ מוחלפת בהתרופפות פני השטח, ועישובים שוטפים אחת לשבוע או שבועיים – עם מאלץ בזמן.

בית גידול

מדרכות מיטה נמוכות

מיטה עגולה

שיטות חקלאות מודרניות מבוססות על שיטה אקולוגית ועם גישה זו מיקרואורגניזמים, שורשי צמחים וחרקים משחזרים באופן עצמאי את מבנה הקרקע. גידול במספר הנימים מגביר את תהליכי החלפת הגז, כתוצאה מכך שורשי הצמחים מועשרים באופן טבעי בחנקן, מה שמוביל לעלייה הן באיכותו והן בכמותו של היבול. כל זה יכול לקרות ללא דשן כימי כלל או בכמות מינימלית..

גישה מקורית

מיטות אנכיות

ריקים נוחים

סוגי מיטות לגינה מודרנית

רק במבט ראשון נראה כי המיטות נבדלות זו מזו רק בגודלן ובצורתן. למרות שלאינדיקטורים אלה יש חשיבות רבה לצמחים הזקוקים לגישה אינדיבידואלית ולבידוד מגידולים אחרים. המיטות עשויות להיות שונות בעצם העיקרון של היווצרות, למשל, לא באתר, אלא מעליו, הממוקם על מה שנקרא «קיר ירוק» או בתוך צינורות פלסטיק בקוטר גדול. הכל תלוי באופן שבו אתה מטפל בכל סוג צמח ספציפי..

מיטות עם צדדים מתולתלים

מיטה בתוך עץ

מיטת גינה אנכית על מתלה

רב קומות

מיטת גינה בצורת קופסה

המיטה היא אחת משיטות גידול הקרקע הפופולריות ביותר כיום. שיטת שתילה זו מאפשרת לא רק ליצור מקום נפרד לכל תרבות, אלא גם לארגן את הנוף של קוטג ‘קיץ או גינה ברמה אסתטית גבוהה. לא קשה לארגן מיטת גינה בצורה של קופסה – גדר בדמות מגנים נמוכים מותקנת על המקום המוכן והמסומן של האתר (hacienda או חצר אחורית קטנה).

מיטות גן

מיטות גן

בלוחות עץ

כדי לארגן את גידור ארגז המיטות, תוכלו להשתמש ב:

 • צפחה שטוחה או גלי;
 • לוחות מיותרים;
 • יריעות פוליקרבונט;
 • פלסטי;
 • כל חומר פסולת שיכול לסבול לחות קרקע במשך יותר מעונת קיץ אחת.

מיטות גן

על רקע הדשא

מיטות גינה ושבילי חצץ

יתר על כן, חומר אורגני והאדמה עצמה נשפכים לתא המוכן. לקראת החורף מיטות כאלה אינן מפורקות, ובאביב, לאחר התרופפות פני השטח, ניתן יהיה לשתול שוב זרעים או שתילים של גידולים מסוימים. גישה זו היא לא רק פרקטית, רציונלית, אלא גם אסתטית..

קופסת נצרים

גישה אסתטית

מבנה עץ

מיטות גבוהות

מיטות גבוהות מיוצגות בדרך כלל על ידי רכסים או טרפזים. בדרך כלל מובטחת עליית הקרקע «כרית» משכבת ​​הקומפוסט, שעליה נשפכת כדור הארץ. באזורי ארצנו בהם הדוב נפוץ, אין להשתמש בשכבת הקומפוסט, העלייה מתבצעת רק על ידי מילוי כדור הארץ. מדבדקה מקננת בדרך כלל בשכבת הקומפוסט (מקום חם ולח הוא בית גידול אידיאלי) ויכול להתפשט במהירות רבה לכל האתר.

גדר גבוהה

עם צדדים גבוהים

בידול של תרבויות

קופסה גבוהה עם סורג

מיטות גבוהות משמשות לרוב לגידול מלונים ודלעות:

 • מלפפונים;
 • דלעת;
 • קישוא;
 • לפעמים כמה סוגים של תפוחי אדמה גדלים בדרך זו.

הכנת מיטת גינה

מיטת מלפפון

לצמחים מטפסים

גדר צבועה

מיטות בעלות צלעות גבוהות נוצרות לעונה אחת. ברוב המקרים הסוללה שוקעת בכבדות מתחת למשקל השלג ומאבדת את הרקע התפקודי שלה. אם גדלים צמחים מטפסים (למשל מלפפונים, סוגים מסוימים של קישואים) במיטת גינה עם מבנה ארגז, אז לא יהיה מיותר לצייד את הגדר בסריג אנכי (עשוי עץ או מתכת, שנוצר באמצעות אריגה , כל אמצעי זמין).

מיטה קומפקטית

מיטות מסודרות

עיטור מקושת

בנייה גבוהה

מיטה עם רשת

אם מבנה כזה מצויד בכיפה גבוהה מכוסה בסרט, אז מיטה רגילה הופכת לחממה. גידול שתילים במבנים ניידים כאלה הוא מאוד נוח ומעשי..

מיטת חממה

עם אפשרות למתוח את הסרט

«נעים» מיטות

«נעים» המיטות נקראות בשל העובדה שזבל טרי ולא נרקב ממוקם בשכבות התחתונות שלהן. סוללת הזבל מתבצעת בסוף הסתיו, כך שבתקופת החורף כל התהליכים מתרחשים בחסות שלג. בתחילת האביב, לאחר השלג נמס, מנקות מיטות כאלה כך שהן מתחממות מהשמש ומתחילים תהליכי פירוק..

מבט מלמעלה

ירקות עסיסיים

עושר של תרבויות

יתר על כן, הזבל מתחיל להירקב עם שחרור חום גדול. בדרך כלל בערמות קומפוסט במהלך «שריפה» הטמפרטורה בפנים יכולה להגיע ל 40-50 מעלות. אך על המיטות שכבת הזבל נמוכה והשפעה זו אינה מתרחשת, בנוסף, חשיפה בחורף מאטה את התהליכים באופן משמעותי. «שריפה». כל המניפולציות וההכנות האלה נחוצות על מנת לשתול יבולים מוכנים, «נעים» מיטת גינה. בדרך כלל זה נעשה לשתילת צמחים עם מערכת שורשים רדודה – מלפפונים, צנוניות וכו ‘..

גינון של החצר

הצבת המיטות

מהומה של צמחים ירוקים

על רקע בהיר

לאחר סיום עונת הקיץ, כל הזבל מעובד. אם תסיר את השכבה העליונה של הקרקע, אז תחתיה תוכל למצוא – חומוס, שהוא מצע בעל ערך רב. את הדשן הטבעי הזה אפשר לפזר בכל הגינה או בקוטג ‘הקיץ. ובסוף הסתיו אפשר יהיה להכניס שוב זבל למיטת הגינה ולהתחיל בתהליך הבישול «נעים» מיטות חדשות.

גינה אסתטית

גיאומטריה קפדנית

סימון באתר

מיטות ניקוז

בניצני חימר, במקומות נמוכים מאוד, שאליהם כל המים מוזרמים כל הזמן, ובשטחי ביצות, יש צורך לצייד מיטות בניקוז. זה לא קשה להכין אותם – בדרך כלל 50-60 ס”מ משכבת ​​הקרקע מוסרים, ואז חול בגובה של כ -20 ס”מ מונח על תחתית החור שהתקבל, ואז נסורת, חומוס יוצקים, ורק לאחר מכן – אדמה. ניקוז והחלפת גזים בסוג מצעים זה מצוין – מקום אידיאלי לגידול גידולי שורש (למשל תפוחי אדמה).

מעגלים ועוד

מראה טבעי

שתילת צמחים במעגל

חומר עשה זאת בעצמך להכנת מיטות

יצירת מיטה מכל תצורה דורשת הכנה מסוימת. על מנת לצייד את המיטות בצורה של קופסאות, יהיה עליך להשתמש בחומרים הבאים:

 • צפחה או לוחות, פלסטיק או פוליקרבונט בגובה כזה שיש לפחות 30 ס”מ בקרקע, ולפחות 20 ס”מ על פני כל גודל המוצר;
 • יתדות עשויות עץ או מתכת, שידרשו לאבטחת חומר הגדר;
 • חומר לא ארוג שניתן להשתמש בו כדי לכסות את תחתית התעלה המוכנה.

מכין את הקופסה

גדר מקורית

מיטת גן בחזית הבניין

לאחר חומר העבודה – החור שנחפר מכוסה בחומר לא ארוג, יהיה צורך לכסות אותו מלמעלה בשכבות הבאות:

 • נסורת או קש – כ -10 ס”מ;
 • עלים יבשים (שהכנתם מראש בסתיו) – כ -10 ס”מ;
 • תערובת של קומפוסט ואדמה, ביחס של 1 עד 2 (גודל שכבה 10 ס”מ או יותר);
 • שכבת אדמה נקייה לפחות 10 ס”מ.

מרזב ליצירת מיטה גבוהה

סט מיטות שלם

גינת ירק ואזור בילוי

אלגוריתם ליצירת גינה

כל תהליכי ההכנה ליצירת מיטות מתרחשים באביב, כשהאדמה יבשה מספיק ומוכנה לחפירה. יש צורך לעבור את רצף הפעולות הבא:

מיטות גן ליד המרפסת

מהומה של צבעים

שתילה יפה

ולסיכום. האתר שלך יכול לא רק להביא יבול טוב, אלא גם להיראות אסתטית. גינון מסוגל להתבטא לא רק בחצר של בית פרטי, אלא גם בגינה, בגינה. אבל העיקרון העיקרי של מיקום המיטות בשטח עדיין צריך להיות צרכי הצמחים לאור השמש. על מיטה הנמצאת כראוי, טיפול בצמחים ידרוש מינימום.

עגבניות באמבטיה

גידול עגבניות

וויגוואם למיטות

ספסל עם מיטות

קיר ירוק

מי עגבניות