עבודת סיום

אני רוצה לעשות שיפוץ! חדר אמבטיה: רצפה בטוחה ונוחה (חלק 2)

חדר הרחצה מוכן לשיפוץ. הוא ריק, נקי ואיכשהו מרווח בצורה יוצאת דופן. הפירוק מתבצע, האשפה מוסרת. עבודות תיקון יכולות להתחיל. היום נדבר על איך לתקן את הרצפה בחדר מוכן. באילו טכנולוגיות יש להשתמש כדי להפוך את הרצפה לאמינה, יפה וקלה לתפעול?.

המגהץ – בסיס הרצפה

למה צריך מגהץ לרצפה? יש לה מספר משימות. קודם כל, בעזרת מגהץ מלט, הרצפה מפולסת, מוחלקת והופכת לבסיס לגימור. שכבת בטון או מלט מונוליטי על הרצפה מעלה את רמת בידוד הרעש. הדבר נכון במיוחד בבנייני דירות, בדירה הממוקמת מעל הקומה הראשונה..

ובקומת הקרקע ובבית פרטי, המגהץ הוא אחת משיטות הבידוד. מגן אחר הוא דרך לסידור המערכת «רצפה חמה». הוא מגן על רכיבי חום, מאפשר לבצע עבודות גימור איכותיות, מצטבר ומשחרר חום באופן שווה.

יש צורך באיטום מתחת למגהץ

יש צורך באיטום של רצפת חדר האמבטיה. במקרים מסוימים, זה נעשה מתחת למגהץ, ובחלקם – מלמעלה. אם בכוונתך להתקין מערכת כלשהי «רצפה חמה», איטום נעשה תחתיו. אם הרצפה לא מחוממת, אז איטום המגהץ יגן על הבטון מעודף לחות.

איטום שונה. לדוגמה, חומרי גליל מתגלגלים על כל שטח חדר האמבטיה, תפרים חופפים מולחמים יחד. מוצרי איטום מגולגלים כוללים חומרי קירוי, לבד קירוי, סרטים שונים. מסטיקים שונים (ביטומניים וסינתטיים), שרף אפוקסי יכולים להיות מסווגים כחומרי סיכה לאיטום..

בחדר בו מים יכולים להישפך על הרצפה, מומלץ לשלב בין שיטות איטום אחת לשניה. אז על שכבה של מסטיק ביטומן, אתה יכול להניח שכבה של חומר גליל, ומעליו לעבד אותו עם עוד 1-2 שכבות של מסטיק. חומרי איטום צריכים לעבד את זווית ההתקרבות של הקירות לרצפה ולחלק התחתון של הקיר.

מגהץ רצפת אמבטיה DIY

אתה צריך להתחיל, כמו תמיד, בתכנון ובפריסה. מפלס הרצפה החדשה מסומן על הקירות. עדיף לעשות זאת בשיפוע קל, 1.5-2 מעלות. שיפוע זה אינו מורגש הן מבחינה ויזואלית והן בעת ​​הליכה. אבל הוא יעשה לבעלים שירות טוב. אם מים נשפכים בטעות על הרצפה, הם לא יזרום למקומות שקשה להגיע אליהם.

כמה גבוה יהיה המגהץ החדש? אם מתוכנן פנים עם אריחי קרמיקה, יש להפחית 10-15 מ”מ מרמת הרצפה. זהו עובי האריח עצמו ושכבת הדבק המשמשת להנחתו. מערכת «רצפה חמה», במידת הצורך, זה צריך להיות מתחת או בתוך המגהץ הרצפתי. זה תלוי בעובי שכבת הבטון. העובי הכולל של המגהץ לא צריך להיות פחות מ -3 ס”מ. כיצד לפעול אם יוחלט לא לצייד רצפה חמה? יש להדביק את הבסיס למגהץ מלט (בטון) חדש באמצעות פריימר חדירה עמוק מוכן. לאחר מכן מותקנים משואות במרחק של 70-80 ס”מ זה מזה. בעזרת מפלס בניין נבדקים המפלס האופקי של הרצפה והאחידות של שיפוע קל. כל המשואות חייבות להיות באותו מישור.

עבור המגהץ משתמשים בבטון (אם עובי השכבה הכולל הוא 5 ס”מ או יותר) או תערובת מלט-חול (למגהץ דק יותר). בטון מורכב מלט, חול וחצץ. כדי לקבל תערובת באיכות גבוהה, עליך לערבב היטב את הרכיבים ביחס של 1: 2.5: 3.5-4. כלומר, 2.5 דלי חול ו 3.5-4 דלי אבן כתושים נלקחים על דלי מלט. תערובת החול מלט נמכרת בשקיות. הפרופורציות הנדרשות בתערובת המוגמרת נצפות על ידי היצרן. אתה יכול לעשות זאת בעצמך. עבור דלי מלט אחד, אתה צריך לקחת שלושה דלי חול.

התערובת המוכנה ממלאת את החלל בין שני המשואות ומיישרת אותו עם הכלל. אז מלאו בהדרגה את כל שטח הרצפה. לאחר חצי שעה או שעה, יש לנגב את פני המגהץ המיובש. עדיף לשלוף את המגדלורים מהמגהץ הקפוא, אך עדיין לא מחוזק במלואו, ולמלא את החללים הנוצרים במכתש מלט. הדבר חשוב במיוחד אם הרצפה לא תהיה מכוסה באריחים. למשל, אם הבעלים רוצים לייצר ריצוף פולימרי חדש. עדיף להשאיר את הרצפה המוגמרת מכוסה בניילון למשך מספר ימים. אם המגהץ אינו מתייבש, לא יופיעו עליו סדקים..

רצפה חמימה בחדר האמבטיה

אם נזכור כי לעתים קרובות אנו עומדים על רצפת האמבטיה ברגליים יחפות, מתברר שרצפה חמימה נעימה מאוד. לאחר שהרכיב את המערכת פעם «רצפה חמה», הבעלים ישפר את המיקרו אקלים בחדר זה במשך שנים רבות. הרצפה המחוממת תמיד תהיה יבשה והאוויר לא לח מדי.

איזה משלושת סוגי המערכת «רצפה חמה» לבחור לחדר אמבטיה? כולם טובים, אך לכל אחד מהם יש חסרונות. כדי לבחור, עליך ללמוד על שלושתם.

רצפה מבודדת חום במים

חימום תת רצפתי חשמלי

המערכת היא מבנה עשוי צינורות מתכת או פלסטיק שדרכו זורמים מים ממערכת החימום. הצינורות סגורים בעזרת מצמד, ולאחר מכן עם כל חומר גימור. התרמוסטט מאפשר לך לשלוט במידת החימום.

יתרונות

מערכת לא יקרה מדי. אינו דורש עלויות נוספות במהלך הפעולה. בטוח לחלוטין.

חסרונות

קשה לעלות. בחדר האמבטיה, זה הגיוני רק אם יש תוספת חימום (אם מעקה המגבות המחומם עבד מחימום, ולא ממים חמים). דורש מגהץ עבה יותר ממערכות חשמל.

איך להתקין? אין צורך לעשות מגהץ לאפשרות זו של חימום תת רצפתי. יש צורך לקצץ את לוח הבטון ולעשות איטום איכותי. לאחר מכן, הרצפה מבודדת בלוחות פוליסטירן מורחבים או בידוד צפוף אחר. על גבי הבידוד יש להציב מסך מחזיר חום. הוא נחוץ כך שהאנרגיה התרמית תחמם את הרצפה שלנו, ולא את לוח הרצפה. רשת חיזוק מונחת על המסך – בסיס המגהץ העתידי. הרשת על הרשת צריכה להיות קטנה. לא יותר מ 50 מ”מ.

צינורות מיוחדים לרצפת מים חמים מונחים באופן שווה, עם צעד של 100-150 מ”מ. הם קבועים על רשת חיזוק. אין צורך להניח צינורות במקומות בהם מותקנת מכונת הכביסה או הרהיטים. ההתחלה והקצה של הצינור חייבים לבלוט מהרצפה במקום בו ממוקמת מסגרת החימום. אפשר לחבר את הצינור המונח ישירות לצינורות החימום. במקביל, הרצפה החדשה תעבוד. אבל הבעלים לא יוכלו לנהל את זה. על מנת שאדם ישפיע על עבודתו, הצינור מחובר לציוד מיוחד. הוא כולל סעפת, תרמוסטט וברזים מיוחדים.

לאחר הנחת הצינור ובדיקת פעולת המערכת, הגדר בזהירות את המשואות והכן את המגהץ. המשימה העיקרית היא לא לפגוע במבנה הרצפה.

חימום תת רצפתי חשמלי

המערכת מחממת את הרצפה באמצעות גופי חימום חשמליים. מותקן מתחת למגהץ מלט או ישירות מתחת לאריח. ניתן לכוון את הטמפרטורה.

יתרונות

קל מאוד להרכבה. תופס פחות מקום. זה חשוב אם אין אפשרות למגהץ בנפח גבוה..

חסרונות

המערכת אינה זולה לרכישה ולתפעול. הם פולטים כמות קטנה של קרינה אלקטרומגנטית במהלך הפעולה..

איך להתקין? יש צורך להתקין רצפה חמה חשמלית על אותו בסיס מבודד ומחוזק כמו בהתקנת רצפת מים. אתה יכול להשתמש בכבל חימום מיוחד ולהניח אותו על הרצפה בעצמך, בהתאם להוראות. ואתה יכול לקנות מחצלות חימום מוכנות, שם הכבל כבר מונח עם נחש ומתוקן. התקנת מחצלות קלה הרבה יותר.

התרמוסטט של החימום התת רצפתי החשמלי מותקן על הקיר. חוטי החיבור מובלים לאזור החימום ושם הם מחוברים למערכת החשמל. לאחר הבדיקה, יש לכבות את החשמל ולהיזהר בזהירות.

סרט (אינפרא אדום) רצפה חמה

סרט רצפה חמה

המערכת מורכבת מנייר חימום המסופק בחשמל. הערכה כוללת מבודדים, חיישן טמפרטורה, תרמוסטט.

יתרונות

קל להרכבה. חומר דק מאוד, אינו דורש כמות גדולה של המגהץ. מהר מאוד, תוך דקות ספורות, מחמם את האריח. היא צורכת שליש פחות חשמל מאשר חימום רצפתי חשמלי.

חסרונות

אתה יכול, כמובן, לחפש פגמים במערכת זו. לדוגמה, מגהץ דק יכול לגרום לאריחים סדוקים. כן, וזה לא זול. אך לרצפה החמה האינפרא אדומה יש הרבה יתרונות המכסים את החסרונות הללו..

איך להתקין? מותקן מתחת לאריחים על מגהץ מוכן. אל תשכח על בידוד תרמי מתחת למערכת «חימום רצפה אינפרא אדום». הבידוד המיוחד הכלול במשלוח נפרס ישירות מתחת לסכל. הסרט נחתך לרצועות באורך נתון לאורך קווים מיוחדים. הסרט מונח כך שרצועת הנחושת נמצאת בתחתית, והמגעים מופנים לקיר בעזרת תרמוסטט.

אנו מצמידים את קליפי המגע לרצועת הנחושת. חוטי התקנה מחוברים אליהם. יש לבודד את המקומות בהם החוטים מחוברים ואת חיתוך הסרט. אז חיישן הטמפרטורה מחובר וגם מבודד בקפידה. יש לציין כי המערכת «חימום רצפה אינפרא אדום» מלווה בהנחיות מפורטות. אפילו נער יעקוב אחריו..

איך מניחים אריחים על רצפת סרט? אין צורך לעשות מגהץ כאן. רשת חיזוק דקה עם רשת דקה (10-20 מ”מ) מונחת בצורה מסודרת על הסרט. אריח מונח על הרשת על מרגמה דקה. בסיס חדר האמבטיה שלנו מוכן. הרצפה ערוכה לגימור קדמי. כיצד לרצף כראוי את הרצפה, ואילו אפשרויות אחרות לסיום רצפת חדר האמבטיה ראויות לתשומת לב? זה יידון באחד המאמרים הבאים בסדרה. «אני רוצה לעשות שיפוץ! חדר רחצה».