עבודת סיום

החלפה והתקנה של חיווט חשמלי בדירה

כיצד להחליף כראוי את החיווט בדירה. מה צריך בשביל זה. מהן המגבלות והאם ניתן לבצע את ההתקנה בעצמך. תשובות לשאלות אלו תמצא במאמר זה..

אם מתוכנן שיפוץ גדול עם שיפוץ מחדש, יהיה עליך לחשוב על חלק כזה של העבודה כמו החלפה והתקנה של חיווט חשמלי בדירה. אתה יכול לעשות זאת במו ידיך אם אתה מכיר מילים ממקור ראשון כגון בדיקה, חתך תיל, מפסק, מחפש מתח, טוחן ואגרוף, ואתה זוכר גם מעבדות פיזיקה של בית הספר בנושא הרכבת מעגלים חשמליים..

מהו החיווט החשמלי בדירה. זהו הכבל שעובר למד, מהמד אל המפסקים (תקעים), ולאחר מכן אל ארגזי הצומת, השקעים, המתגים והנורות..

תרשים חיווט בדירה

על מנת להבין מהו החלפת והתקנת כל החיווט, אנו מפנים את תשומת ליבכם לכך שכמעט תמיד החוטים עוברים בתוך הקירות, בהתאמה, לצורך התקנתם ופירוקם, יש צורך בחריץ חריצים בקירות. עסק זה רועש ומאובק, ומורכבות העבודות הללו תלויה בעיקר בחומר – לוח בטון או לבנים. המשימה תתפשט במידה רבה אם תעטפו את הקירות בקיר גבס. במקרה זה, אתה יכול פשוט להריץ את החוטים לאורך הקירות, ולאחר מכן לבצע את הגמר..

הגורם החשוב השני הוא מטרת העבודה המתבצעת. אם מדובר בהתקנה, אז זה נעשה על פי התכנית המאושרת לכבלים בחדר, ואם זה תחליף, אז הכל תלוי אם מתבצעות שינויים במיקומים הקיימים של שקעים ומתגים. אם הכל נשאר כפי שהיה, תוכל לעבוד מיד, ואם מתוכננים שינויים מסוימים, עליך לתאם את פעולותיך עם הרשויות הרלוונטיות. אגב, אי אפשר להסתדר בלעדיהם, אגב. לכל הפחות, המונה חייב להיות מחובר אך ורק על ידי נציגים מורשים של גופי רגולציה.

בואו נדלג על הרשויות כדי לקבל אישורים למעבר דירות וכו ‘, במיוחד שכן, בכנות, כותב המאמר מעולם לא פגש את אלה שהיו מעורבים בכך (למרות שאני באמת רוצה להאמין שבמוקדם או במאוחר הכל ייעשה נכונה). הבה נבחן מיד את האפשרות הקשה ביותר, הכוללת את כל סוגי העבודות האפשריות – החלפה מלאה של חיווט החשמל בדירה, עם שינוי במיקום אביזרי החשמל..

חָשׁוּב! כמעט כל התקלות במעגלים החשמליים מתרחשות במקומות של חיבורי תיל (פיתולים, מכרסים וכו ‘). לכן, אם החיווט מיושן, אז מאוד לא מומלץ להחליף אותו באופן חלקי. יתר על כן, בבתים שנבנו עוד בברית המועצות, החיווט עשוי לרוב מחוט אלומיניום, שהשימוש בו בחדרים כיום מוכר כבלתי מעשי..

זה בכלל לא טוב כאשר משתמשים בו זמנית בחוטי אלומיניום ונחושת. זאת בשל העובדה כי מתרחשת תגובה בצומת של שתי המתכות הללו, אשר לאורך זמן מחמירה את המגע והורסת את הקשר. לכן, שיטה זו יכולה לשמש רק כמוצא אחרון ולזמן קצר … במאמר כיצד לבצע חיבורי תיל בצורה נכונה, נספר לך כיצד, אם יש צורך, לבצע חיבור כזה בצורה נכונה, אך בכל מקרה , וכל חשמלאי יאשר זאת, חיווט נחושת לחלוטין הוא האפשרות הביתית הטובה ביותר.

אז – לעבודה.

1. אנו מכינים תוכנית למספר ומיקומם של מוצרי חשמל

https://www.youtube.com/watch?v=eixGr9fgcRw

זה הדבר הראשון שצריך לעשות. אין צורך להיות צנוע ויש צורך לדמיין באופן המלא ביותר באילו מכשירים חשמליים תשתמש כעת או בעוד כמה שנים. ראשית, זה נחוץ לחישובים ראשוניים של חתכי חוטים, ושנית, אם תוך כמה שנים אתה רוכש מדיח כלים או תנור, זו לא תהיה סיבה לפטיש מחדש את הקירות ולהפעיל שקע נפרד, שרצוי מאוד שיהיה עבור מכשירים אלה. להלן רשימת המכשירים הביתיים הנפוצים והעתירי אנרגיה.

2. שמנו ציור של החיווט העתידי על תוכנית הדירה

הדבר נחוץ מכמה סיבות בבת אחת. קודם כל, זה יעזור להימנע מהוצאה מיותרת על רכיבים. שנית, תהיה לך תוכנית עבודה ברורה. שלישית, אם בעוד כמה שנים אתה תקדח את הקירות, אז כפי שמראה בפועל, ציור זה יהיה עזר נעים, שיעזור להימנע מקצר חשמלי..

3. לאחר תוכנית ברורה, אנו רוכשים אביזרים חשמליים, חוטים וכבלים

חָשׁוּב! בעת חישוב אורך החוטים, הוסף תמיד חלק במילואים. זה יפשט את ההתקנה, וגם יסייע בהחלפה אפשרית של שקעים ומתגים (כאשר מחליפים שקע, בדרך כלל חלק מהחוט מנותק). בנוסף, הקפד לשקול טעויות מדידה בלתי נמנעות..

כדאי גם לשקול את העובדה שצריכת האנרגיה בדירות גדלה מספר פעמים. בעבר, חוטים הונחו לעתים קרובות עם חיווט יחיד לכל הציוד החשמלי ופחות חילקו את החיווט לתאורה ושקעים. כיום, כאשר יש כבר תנורים בהספק של עד 10 קילוואט, רצוי להניח עבורו קו נפרד (נזכיר שנקודות התורפה של החיווט הן נקודות החיבור, ולכן למכשירים עתירי אנרגיה מומלץ למזער אותם, ובאופן אידיאלי להוציא אותם.)

לאחר מכן, שימו לב למיקום מד החשמל. זה יכול להיות ממוקם בדירה או במדרגות. בכל מקרה, קח בחשבון את הכבל שעובר למד, ואחריו למרכזייה בתוך הדירה, שממנו כל המכשירים כבר יופעלו.

לקבלת דוגמא מפורטת יותר לחישוב רישום ומכונות אוטומטיות, ראה כאן.

חתך החוטים נבחר בהתאם לעומס שיחובר אליהם. עבור קו התאורה מספיקים חוטים עם חתך רוחב של 1.5 מ”מ, ולשקעים – 2.5 מ”מ. ערכים מדויקים יותר נבחרים בנפרד לכל מכשיר או לקבוצות שלו.

אם החוטים יונחו מתחת לטיח הגבס, מבלי לקצץ את הקירות, הקפד לרכוש צינור גלי שיגן על החוטים מפני נזק מכני בקצוות החדים של פרופיל המתכת..

4. השלב הבא הוא ניתוק המתח והסרת החיווט הישן

לפני שלב מכריע זה, יהיה שימושי לסמן את קווי המתאר של המעגל הקיים בעזרת הממצא. זה נעשה כדי לא לשכוח להסיר כל קטע בחיווט לאחר ניתוק המתח. אנשים רבים באמת מדלגים על שלב זה, מכיוון שעל פי הכללים יש להניח את החוטים בזווית ישרה, מה שמקל על מציאתם. הפירוק עצמו מתבצע בדרכים שונות – או שהם מכבים את חדר החשמל חדר אחר, או שהם מכבים הכל בבת אחת. בואו נשאיר את סדר הפעולות לשיקול דעת המבצעים. אנו רק מציינים כי האפשרות הנכונה, מבחינת הבטיחות, תהיה לנתק את כל החיווט (מכונה אוטומטית או תקע מול המונה), לפתוח את המעגל (הפיתול הראשון של הכבלים מאחורי המונה מפורק). אם יש מפסקי זרם אחרי הדלפק, אז אנחנו פשוט מחברים אחריהם שקע (צריך לעבוד משהו), אם אין אוטומט אחרי הדלפק, אחד מותקן, ואחריו – שקע.

5. לאחר מכן, הסר את החיווט הישן

הסדר הנכון הוא להתחיל מהחדרים האחוריים, ולעבור בהדרגה לפריסה הראשית. חריצים ישנים נפתחים, חיווט ישן מוסר. אם מסיבה כלשהי לא ניתן לחלץ את החוטים הישנים, והחדשים יתנהלו בערוצים אחרים, תוכל להשאיר את הישנים בקיר, לאחר שניתקו בעבר את החשמל וביודדו את קצותיהם. הדבר נעשה משתי סיבות. ראשית, זהו ביטוח משנה במקרה של מגע בלתי צפוי עם חוטים נושאי זרם, ושנית, הגנה על עצמך מפני מה שנקרא זרמי איסוף הניתנים להעברה בצורה ללא מגע..

6. כעת אנו ממשיכים לתעל את התעלות לחוטים

על פי התוכנית המצוירת, אנו מסמנים את הקיר ויוצרים חריצים לכבל, לשקעים ולמתגים. עומק החבטות צריך להיות מספיק כדי להטביע את החוט בו לחלוטין ולכסות אותו במרק. הדרך הקלה ביותר לייצר חבטות תהיה אם יש שכבה של טיח על הקיר, לפחות 1.5 ס”מ. יהיה קשה יותר להתמודד עם קיר לבנים, והאפשרות הכי לא נוחה היא קיר בטון. בנוסף לעובדה שהוא עמיד בפני עצמו, עוברות דרכו רצועות חיזוק מה שמסבך מאוד את כל התהליך, כי בבתי פנלים אסור לשבור את החיזוק בקירות נושאי העומס. חבטות מיוצרות בעיקר עם מחורר או טוחן, שעליו מונחת דיסק מצופה יהלום. המכשיר המהיר והאיכותי ביותר מכל המכשולים הוא מכשיר מיוחד – חותך רודף. אבל רכישת אחת לעבודה חד פעמית היא יקרה, כך שתוכל לשקול לשכור רודף קיר. למידע נוסף על הניואנסים של מרדף אחר הקירות, ראה כאן..

אם קירות עשויים לוח גבס בדירה, אז תחילה עליך לתקן את הפרופילים על הקירות, ולאחר מכן, על פי הסימונים, להעביר את החוטים דרכם בשרוול גלי..

7. ניהול כבלים

כאשר החריצים מוכנים, החוט מונח בהם, אשר מקובע בעזרת מרק או מרק. יתר על כן, ארגזי חיבור וארגזי שקעים ממוקמים במקומות המיועדים, ומתחילים חוט. תוקן גם עם מרק.

במקרה של קיר גבס, נקדחים תחילה תחורים תחתיהם שדרכם החוט יוצא החוצה, ואז מותקן השקע עצמו..

8. הבא בתור הוא לוח ההפצה

הוא מכיל מפסקים (מפסקים), שממנו מופעלות כל קבוצות השקעים והמתגים המחוברים. בדרך כלל תאורה «תְלִיָה» על מכונה אחת, שקעים רגילים, שלא צפויים עליהם עומסים כבדים, מצד שני, ועל כל מכשיר עתיר אנרגיה, כמו תנור, יש קו נפרד עם מכונה נפרדת. חדר האמבטיה, אגב, מופעל גם בנפרד..

בסך הכל, יש לנו מכונה עיקרית וחזקה ביותר, כמו גם מספר מכונות קטנות יותר עבור כל קבוצה. שקעה לקופסה נעשית בקיר, יוצרים מחברים, ואז מוכנסים לתוכה חוטים ומחוברים למכונות. לאחר מכן, הדש מהודק במקומו.

9. אנו מחברים חוטים וכבלים

אם החיבורים לא נוצרו במהלך ההתקנה, אז זה הזמן לעשות זאת. על פי התרשים המוכן, אנו מחברים את כל הקווים ובודקים אותם בעזרת בדיקה.

חָשׁוּב! כאשר הקו מצלצל, אין לחבר דבר לחוטים. נורת הליבון הרגילה ביותר מוליכה זרם מהבוחן ותראה קצר במעגל.

10. שלב העבודה האחרון יהיה התקנה / חיבור של המונה

אם אינך מתכנן להזיז את המונה הישן, זוהי האפשרות הקלה ביותר. במקרה זה, העבודה תצטמצם לחיבור הכבל מהמד למרכזייה. האפשרות הקשה ביותר היא להעביר את המונה מהכניסה לחלק הפנימי של הדירה. כבר ישירות במקום, עליך לבחור אם להניח כבל חדש, להשתמש בכבל ישן או אולי תצטרך לבנות אותו.

החיבור הסופי צריך להיעשות אך ורק על ידי חשמלאי מוסמך של השירות הרלוונטי, מכיוון שיש חותמות על המונה, שהפרתו כרוכה בקנס גדול למדי..