פְּנִים

גרם מדרגות לקומה השנייה – עיצוב מודרני, בטוח ואטרקטיבי

אם הבית הפרטי או הדירה הרב מפלסית שלך מכילים יותר מקומה אחת, אז השאלה של בניית גרם מדרגות תעלה כבר בתחילת השיפוץ. בבחירת עיצוב וחומר לייצור גרם מדרגות, חשוב להדריך אותך לא רק מהעדפות הסגנונות שלך, אלא גם לא לשכוח בטיחות וארגונומיה. הבה נבחן מספר קריטריונים שבאמצעותם מתבצעת הבחירה של עיצוב המדרגות והחומרים לייצורו:

 • למיקום גרם המדרגות יש חשיבות מיוחדת – גרם המדרגות המרכזי במרכז המסדרון, הסלון או המשני בחצר האחורית של הדירה;
 • מיקום המבנה העתידי ביחס לחדר, מידותיו ומספר מטרים רבועים המוקצים לבנייה ישירה של המדרגות;
 • רמת הבטיחות של המבנה תהיה תלויה בשאלה אם ילדים קטנים וקשישים גרים בקבע בבית – כמה דגמים מודרניים של מדרגות עלולים להיות לא בטוחים;
 • עובי הקירות שאליהם יוצמדו האלמנטים המבניים;
 • החלק הפנימי של המקום שבו יוקם המבנה.

עיצוב מדרגות יוקרתי

גרם מדרגות לפנים בסגנון כפרי

גרם מדרגות במחלבה או בדירה פרטית הוא לא רק מבנה שעוזר להגיע למפלס העליון, אלא גם מרכיב חשוב בפנים המשפיע על מראהו, סידור הריהוט והתפאורה. לכן, יש צורך להתייחס לבחירת דגם הסולם במלוא הרצינות, תוך שקלול כל היתרונות והחסרונות של כל דגם וחומר ייצורו..

מתכת ועץ - חומר למדרגות

גרם מדרגות בבית מודרני

אפשרויות מדרגות לבתים פרטיים

ניתן לחלק את כל גרם המדרגות מותנה לצעדה ולספירלה (ספירלה). לרוב משתמשים במבנים צועדים בדירות מודרניות, אשר בתורן מתחלקות לתת -המינים הבאים:

 • מבנים על קוסורה – מורכבים מקורות, המחוברות בנפרד לבסיס (עשוי עץ, מתכת ובטון);
 • סולמות על חוטי קשת – המדרגות מחוברות לחלק הפנימי של הקורה. המבנים מורכבים ויכולים להיות עשויים מחומרים שונים;
 • מבנים על ברגים – כל האלמנטים המבניים מוברגים (יש מתכת ועץ).

גרם מדרגות בגוונים אפורים

עיצוב מקורי

בואו נסתכל מקרוב על כל אחת מהאפשרויות לצעידת מדרגות.

מדרגות על קוסורה

אחת האפשרויות הנפוצות ביותר לבניית מדרגות בבתים פרטיים הן קונסטרוקציות על קוסורה. בין היתרונות של דגמים כאלה ניתן למצוא את הדברים הבאים:

 • רמת אבטחה גבוהה;
 • מראה לקוני שיתאים כמעט לכל סגנון פנים;
 • וריאציות רבות במידות ועיצוב;
 • ניתן להכין עם או בלי עליות.

סולם במעגל

קווים חלקים

שיטת הידוק השלבים במבנים כאלה תהיה תלויה במספר הקורות המחוברות לבסיס – שתיים או אחת. קוסורה, בתורו, יכול להיות ישר, שבור או דפוק.

עיצוב מסורתי

גרם מדרגות מסוג זה אפשרי בווריאציות שונות של ביצוע, ניתן ליצור עיצוב אינדיבידואלי של המבנה המבוסס על המודל המסורתי.

גרם מדרגות בסגנון אמריקאי

השימוש במעקה שקוף מזכוכית או פלסטיק בצורת מסכים מאפשר לך ליצור תמונת מדרגות בהירה יותר לחללי פנים מודרניים. החיסרון היחיד הוא היעדר מעקה ברעיון, שאליו אנו רגילים, חוסר האפשרות להסתמך על מחברים. אך עם צעדות קצרות כל כך, חסרון זה אינו משמעותי, אלא אם יש בבית קשישים עם בעיות תנועה..

עם דפנות זכוכית

מבנים על חוטי קשת

למדרגות על חוטי קשת יש מראה מתוחכם שייראה בצורה ההרמונית ביותר בסגנון הפנים הקלאסי ונגזרות של כיוון סגנוני זה. השלבים במבנים כאלה מחוברים לקרן התמיכה מבפנים. מורכבות העיצוב והמראה המעולה אינם מונעים ממבנים רמה גבוהה להפליא של נוחות, בטיחות ונוחות תנועה..

גרסה קלאסית

צעדים על חוטי קשת

מבנים כאלה יכולים להיות עשויים מתכת ועץ, לשמש שילובים עם חומרים אחרים..

גרסת עץ

מבנה מסיבי

בניינים על הברגים

ככלל, סולמות על ברגים עשויים מתכת (זה נובע מהמוזרויות של הידוק אלמנטים של המבנה), אך הם יכולים להיות בעלי הרכב משולב של חומרי ייצור. בשל העובדה כי כל האלמנטים מחוברים בעזרת סיכות וברגים, למבנים יש מראה פשוט ולקוני למדי, אך הם חזקים ועמידים להפליא. מבנים יכולים לתמוך במשקלים גבוהים. העובדה היא שקרן התמיכה מותקנת לתקרה, לקיר או לרצפה בעזרת מוטות מתכת..

בצבע כהה

היתרון העיקרי של עיצוב זה הוא היכולת לפירוק לתיקון או בנייה מחדש. מדרגות במדרגות כאלה יכולות להיות פתוחות או סגורות, בעלות צורות וגדלים שונים.

סולם על הברגים

בשל העובדה שלמדרגות כאלה אין בסיס, ניתן לנצל את החלל שמתחתיהן לטובת משקי הבית על ידי סידור מקום מנוחה, פינת קריאה עם ספרייה קטנה..

ספרייה מתחת למדרגות

עץ ומתכת לביצוע המדרגות

גרם מדרגות לולייני – פנים בלעדי

מדרגות לולייניות פופולריות במיוחד בבתים פרטיים, בהם מעט שטח שימושי לחדר מיועד לסידור מבנה. מדרגות לולייניות מורכבות מדרגות, מעקות ומדף (בסיס). זה מפתיע, אבל גרם מדרגות לולייני יכול להיות לא רק עגול, אלא גם מתומן, מרובע. בבתים בהם יש ילדים קטנים או קשישים עם בעיות תנועה, אולי לא כדאי להשתמש בדגמים מקוריים כאלה, אך במקרים אחרים, מדרגות לולייניות יכולות לקשט כל פנים, שלא לדבר על הצד המעשי של הנושא..

גרם מדרגות לולייני

עיצוב ספיראלי

לרוב, למבנים כאלה יש מסגרת מתכת, אך ישנן גם אפשרויות העשויות כולן מעץ. מבנים משולבים נראים מרשימים מאוד, לא נחותים ממבני מתכת בחוזק ובעמידות.

סולם קומפקטי

עיצוב יוצא דופן

עיצוב עתידני

חומרים להכנת מדרגות

נכון לעכשיו, חומרים שונים משמשים לייצור מדרגות, נדגיש את הפופולרי שבהם:

 • מַתֶכֶת;
 • עץ;
 • בֵּטוֹן;
 • זכוכית;
 • אֶבֶן;
 • שילובי חומרים.

שילוב של חומרים

סולם על רקע המדפים

הפופולריות ביותר, כמו לפני שנים רבות, הן מדרגות מתכת ועץ, בשל ידידותן לסביבה, חוזקן, עמידותן ועלות מבנים נמוכה יחסית. אך בהתאם לסגנון פנים החדר בו מותקן גרם המדרגות, משתמשים בשילובים שונים של חומרים אלה עם זכוכית, אבן טבעית או מלאכותית ואפילו פלסטיק..

עץ ואבן - סגנון כפרי

מדרגות מוארות

במשך שנים רבות, עץ, שהתבסס כחומר חזק, עמיד, עמיד בפני שחיקה וידידותי לסביבה, ממשיך להיות אחת האפשרויות הפופולריות ביותר לבניית חומרי גלם לייצור מדרגות. מדרגות כאלה יכולות להיות משלושה סוגים:

 • יַעַר

סולם עם מסך מגן

מדרגות צמודות לקיר

לפעמים ישנם מבנים המשלבים שתי אפשרויות לחיבור תארים בתוך מבנה אחד. בחלק מהחדרים זה נדרש על ידי תכונות העיצוב של החלל, באחרים זוהי רק שיטה עיצובית להביא מקוריות לחלל הפנים..

עיצוב משולב

מדרגות עץ עם מעקות מתכת, מעוטרות בעיצוב מזויף, נראות מסורתיות, מרשימות ובטוחות. מבנים כאלה יתאימו באופן אורגני לסגנונות פנים רבים..

סגנון מסורתי

עיצוב יוקרתי לבית פרטי

מעקה מברזל יצוק

שילוב המתכת והעץ מספק וריאציות רבות לעיצוב גרם מדרגות מלא ואמין שיתאים אורגנית לסגנון פנים מודרני, לופט או סגנון כפרי..

גרם מדרגות בסגנון לופט

גרם מדרגות אבן עמיד וחזק, אך דורש בסיס מרשים בשל משקלו הגבוה של המבנה הראשי. לרוב, אבן טבעית משמשת רק לייצור מדרגות ועליות, אך גם במקרה זה, משקל המבנה יהיה מרשים. יש פחות דרישות לאנלוגים מלאכותיים, אבל החוזק והעמידות של חומרים כאלה נחותים באופן משמעותי מחומרי הגלם הטבעיים. אך קשה להבחין בין המראה מחומר טבעי, ואבן מלאכותית זולה בהרבה מאשר טבעית..

מדרגות אבן

גרם מדרגות אבן

מדרגות אבן עם מעקות ברזל יצוק נראות יוקרתיות. זה מפתיע, אבל התמונה הקלאסית של גרם המדרגות תהיה רלוונטית לא רק בסגנונות פנים מסורתיים, הסגנון המודרני מקבל בחיוב את שילובם של מבנים כאלה.

גרם מדרגות קלאסי בפנים מודרני

גרם המדרגות, שמדרגותיו עשויות אבן גסה, נראה מרשים, עמיד ובטוח. הכפריות למבנה כזה מתווספת על ידי המעקות המקוריים העשויים מענפים גמישים, אשר במבט ראשון לא עברו עיבוד כלשהו..

עיצוב כפרי

מדרגות בטון הן אחת האפשרויות הזולות ביותר. הם חזקים מספיק, בטוחים, אך למרבה הצער אינם עמידים כמו עמיתיהם עשויים מתכת, אבן או עץ..

מדרגות בטון

מדרגות המשתמשות בזכוכית כדי לגרום למדרגות להיראות קלילות להפליא, אפילו אווריריות. למבנים כאלה משתמשים בזכוכית מחוסמת במיוחד, שתכונות החוזק שלה גדלות. בשילוב עם המשטחים המצופים בכרום של המסגרת, גרם המדרגות עם מדרגות זכוכית ישלים ביעילות את הסגנון המודרני של הפנים, ההייטק, הפופ ארט או הלופט.

זכוכית וכרום לבניית גרם מדרגות

מדרגות בעיצוב מקורי

חלק מדגמי המדרגות מייצגים דימיון של המעצב. מבנים כאלה מסוגלים להעלות את הרף לייחודיות הפנים שלך לגובה שמיים, אך במרדף אחר רעיונות בונים יוצאי דופן, חשוב לא לשכוח את הבטיחות וקלות השימוש במבנה..

עיצוב יצירתי

אתה יכול להפוך את גרם המדרגות המסורתי ביותר לייחודי על ידי קישוט המעקות או החלל מתחת למדרגות בצורה מקורית. לדוגמה, מול קומות עם אריחי קרמיקה עם קישוטים בהירים מאפשר לך להביא לא רק ייחודיות לחדר הפנימי של החדר, אלא גם מצב רוח חיובי ומראה חגיגי..

קרמיקה לקישוט עליות

חיפוי מדרגות

גימור בהיר של עליות

גרם מדרגות עם בסיס מעוקל, שאינו ספיראלי, אך בעל צורות חלקות, נראה יותר ממרשים. הדריכות מחוברות למרכז הבסיס המעוקל. כמובן, עם עיצוב גרם מדרגות כזה, יהיה קשה להסתדר ללא מעקות. מבנה כזה אינו תופס מקום רב ואינו דורש בסיס מאסיבי – תמיכה.

גרם מדרגות יוצא דופן

גרם מדרגות עם סיבוב אחד של הצעדה משמש לרוב בדירות מרובות-מפלסים כדי לספק גישה למפלס העליון, לפעמים מבנים דומים נמצאים בבתים פרטיים. אם אין ילדים קטנים וקשישים בביתך, תוכל להגביל את עצמך לעיצוב ללא מעקה..

סולם בורג יחיד

בחדרים המעוצבים בסגנון כפרי, לעתים קרובות ניתן למצוא אלמנטים כפריים בבניית מדרגות. ככלל, הכפריות משפיעה על מרכיבי המעקה, לפעמים על התומכים.

מעקות יוצאי דופן

אלמנטים כפריים

סולם בין הגזעים

מדינה כפרית

תאורת מדרגות – אלמנט של בטיחות ותפאורה

תאורה של מדרגות או חלל ליד המדרגות יכולה להפוך לא רק למרכיב אבטחה לבית שלך, אלא גם להעניק מקוריות לחלל הפנים, לספק לך הזדמנות ליצור אפשרויות שונות לאווירה, בהתאם לשימוש בסוג מסוים של תְאוּרָה.

תאורת מדרגות - תכונת בטיחות

גרם מדרגות עם תאורה אישית

התאורה האחורית של המדרגות נראית מרהיבה ומאפשרת לנוע בבטחה בין קומות הבית בלילה..

תאורה כתפאורה

חלל מתחת למדרגות – שימוש פרקטי ואסתטי

אף פעם אין יותר מדי מערכות אחסון. תזה זו מוכרת לכל בעלי הבית. לכן השימוש הפופולרי ביותר בחלל שמתחת למדרגות הוא סידור ארונות, מדפים ואפילו מדפים שלמים מסוגים שונים..

מערכות אחסון מתחת למדרגות

על ידי הקמת כוננית מתחת למדרגות והצבת כורסה נוחה ומנורת רצפה לצידה, תספק למשפחות הזדמנות לקרוא ספר בבדידות ולהירגע מבלי להשתמש בחלל השימושי של החדרים, מה שלעיתים פשוט אינו מספיק עבור אזורים פונקציונאליים כאלה..

כוננית מתחת למדרגות

לפעמים מתחת למדרגות אפשר לסמן מקום עבודה או אפילו משרד מן המניין עם שולחן, כורסה ומערכות אחסון לספרים וציוד משרדי..

ארון בחלל שמתחת למדרגות

חלק מבעלי הבית בוחרים ליצור ארון יין מתחת למדרגות. בנוסף לרקע הפונקציונאלי, מערכות אחסון כאלה נראות מרשימות ומודרניות, והופכות לגולת הכותרת של הפנים.

ארון יין מתחת למדרגות

לפעמים אפשר למצוא את השימוש בחלל שמתחת למדרגות כמערכות אחסון למדרגות, המוגבלות משני הצדדים בקירות. אך עם בנייה כזו של מגירות, חשוב לזכור כי לא כדאי להעמיס מיכלים בכבדות, הדבר יהיה תלוי בחלקו בבטיחות העלייה במדרגות..

מגירות מתחת למדרגות

בכמה בתים (בהתאם למאפיינים האדריכליים של המקום), מסתבר שהוא משתמש באופן רציונלי לא רק בחלל שמתחת למדרגות, אלא גם בשטח הנחיתות בין הצעדות. ישיבה רכה ליד החלון תעזור לארגן את אזור הקריאה או השיחה שלכם.

מקום של הפוגה בין צעדות