חומרים [עריכה]

רצפה חמימה: סוגים, תיאור ותמונות

רצפות חמות שימשו בבנייה ביתית עוד בשנים הסובייטיות, אולם אז הן היו חסרות משמעות. זאת בשל העובדה כי צינורות חימום אדים בבנייני דירות נמצאו ברצפות. כך, הרצפה החמה יכולה להיות, למשל, בנחיתה של גרם מדרגות.

הרעיון המודרני של חימום תת רצפתי מיובא כמובן מחו”ל. בפרט – ממדינות סקנדינביה עם החורפים הארוכים והשלגיים שלה מצד אחד ומספר רב של דירות בודדות מאידך. כעת מוצעות מגוון מערכות חימום לרצפה על ידי יצרנים מדנמרק, נורבגיה, גרמניה, ארה”ב, דרום קוריאה. יש גם הצעות מקומיות.

מי צריך רצפה חמה?

  • תושבי הקומות הראשונות של הדירות (כידוע, ייצור עבודות בידוד תרמי במהלך פיתוח המוני משאיר הרבה לרצוי)
  • תושבי קומות אחרות – לפחות בשירותים
  • בעלי נדל”ן פרברים פעלו לאורך כל השנה.

סוגי רצפות חמות

1. חימום תת רצפתי חשמלי, אשר בתורו יכול להיות:

  • כבל (קטעי חימום ומחצלות);
  • סרט (פחמן וביומטאלי);

2. מים.

סוגי רצפות חמות

רצפה חשמלית נחשב לפופולרי ביותר. זה לא מוזר, כי יש לו יתרונות שאין לערער עליהם: אפקט אנטי אלרגני, אין זרימות קונבנציונאליות, הוא יפיץ באופן שווה את החום על כל האזור. ישנם מספר סוגים: כבל, מוט וסרט. על פי עקרון החימום, זה יכול להיות אינפרא אדום או הסעה.

כֶּבֶל מתרחש בצורה של קטעי חימום מיוחדים, מחצלות וכבלים על הסליל. ההבדלים ביניהם לרוב נעוצים רק במערכת ההתקנה. העיקרון הכללי הוא כדלקמן: כבל חשמלי מותקן ברצפה ומסופק לה חשמל באמצעות תרמוסטט. ניתן למצוא חימום תת רצפתי חשמלי בצורה של מדורי חימום ומחצלות. יתר על כן, קטעי החימום חייבים להיות מותקנים על מגהץ (חול מלט) ומחצלות – במגהץ ישן על שכבת דבק אריחים. החלקים מונחים על משטח מוכן מפולס. לפני כן, עליך לחשוב על סידור מכשירי החשמל הביתיים והרהיטים בחדר: אם אתה מציב את המכשירים על רצפה חמה, הדבר כרוך בכישלון של שניהם.

ניתן ליישר את המשטח בעזרת רצפות בפלוס עצמי, הנשפכות על המגדלורים. לאחר ההתקשות מונחים בידוד תרמי על הבסיס המפולס, מודבקת לו סרט הרכבה, ואז לאורך החריצים של הקלטת מונח כבל החום. אין לחבר את הכבל ישירות, הדבר יוביל לכשל של המערכת כולה..

הנקודה החשובה הבאה היא לקבוע את מיקומו של התרמוסטט ולהוציא את קצות הכבל כדי להתחבר אליו. ניתן להניח את כבל הכבל אל התרמוסטט בחוץ בתוך קופסה או לקדוח דרך תעלה בקיר. שכבה של תערובת מלט-חול נשפכת על הכבל, וניתן להניח מעליה את הציפוי הרצוי בהתאם להנחיות הרגילות (אריחי קרמיקה על דבק אריחים, או לרבד על מצע מבודד רעש, או שטיח, לינוליאום , פרקט) מומלץ להדליק את הרצפה החמה לאחר שכל השכבות התקשו לחלוטין «פירוג». שטיחי חימום הם הסוג הדק ביותר של רצפות מבודדות חום חשמליות, המתאימות הן לדירות עירוניות והן למגורים בפרברים. עובי מחצלת החימום אינו עולה על מילימטר וחצי.

ישנם שני סוגי כבלים לרצפה החשמלית: שניים ומוליך יחיד. ההבדל ביניהם הוא בעובדה שבמהלך ההתקנה יש להחזיר את שני קצותיו של כבל בעל ליבה אחת לנקודה אחת, עבור כבל דו ליבי אין צורך להחזיר את הקצה השני.

מערכת כבל חימום דו ליבית

רצפת סרטים (זה אינפרא אדום, וזה לא לגמרי נכון) – סוג חדש של רצפה חשמלית חמה, שבה הסרט פועל כאלמנט חימום. מתחלק לשני סוגים: פחמן ובימטאלי

רצפה מבודדת חום במים – מערכת חימום מים חמים המסורתית ביותר. במובן המסורתי, מדובר באותם רדיאטורים לחימום מרכזי, רק בצורה של צינורות העוברים מתחת לכיסוי הרצפה. מערכת דומה ניתן למצוא כמעט בכל מקום: בנייני דירות, קוטג’ים, חנויות, מתחמי קניות וספורט שונים. הודות לעיצובים שונים, מערכת כזו יכולה לשמש בכל בניין, הן בחיבור למפעל חימום והן לביצוע מערכת חימום אוטונומית לחלוטין. רצפה המחוממת במים מסוגלת להפיץ חום באופן שווה על פני השטח. המשמעות היא שבהשוואה לרדיאטורים ניתן להוריד את הטמפרטורה בכמה מעלות, ובמקביל לא יהיה הבדל. והורדה אפילו ב -2 מעלות צלזיוס חוסכת עד 12% באנרגיה.

אילו תכונות עדיין קיימות במערכת כזו??

  • ניתן לבצע רצפת מים (בניגוד לרצפה חשמלית) מתחת לרהיטים ובמקביל היא לא תגרום לו להתייבש;
  • צינורות פוליאתילן או מתכת-פלסטיק, שמהם עשויה רצפת המים, אינם מתכלים, אינם תורמים לאיסוף ההפקדות, מה שמאפשר לשמור על קוטר אזור הזרימה;
  • כיום מפותחות מערכות דקיקות שונות (צינור בקוטר 8 מ”מ);
  • יש אפילו מערכות של רצפות מבודדות חום ניתנות להסרה שאינן דורשות יציקת בטון;
  • עם שימוש והתקנה נכונים, רצפה המחוממת במים מסוגלת להתיישב מתחת לכל ציפוי, אפילו מתחת לפרקט;

תְפוּקָה

מערכות הכבלים הן השילוב הטוב ביותר של מחיר ואיכות והדרך הנוחה ביותר לנוחות. מחצלות אינפרא אדום נוחות יותר להתקנה ולמעשה אינן מורידות את הגובה, אך הן די יקרות. חימום מים זול יותר לתפעול, אך מסורבל מאוד להתקנה ופחות עמיד. הודות לרצפות חמות, אוויר חם מופץ בחדר מלמטה למעלה, המוכר כטוב ביותר לרווחה.