Pokoje

100 pomysłów na kuchnię

Dla większości Rosjan kuchnia to coś więcej niż tylko przestrzeń do gotowania. To w przestrzeni kuchennej zbiera się wieczorami cała rodzina, w weekendy odbywają się wspólne kolacje, a nawet przyjęcie szczególnie bliskich gości może odbywać się na kilku metrach kwadratowych tej wielofunkcyjnej sali. Nie da się zliczyć wszystkich opcji, które często wykonuje bardzo skromny pokój. Dlatego naprawa przestrzeni kuchennej jest zarówno przyjemnym, jak i bardzo żmudnym, odpowiedzialnym zajęciem. Zbyt wiele pytań i dylematów do rozwiązania – jakie materiały wybrać do dekoracji, aby nie cierpieć z powodu ciągłego sprzątania, jak rozmieścić meble i sprzęt AGD, aby zapewnić sobie niezbędną ilość systemów przechowywania i powierzchni roboczych oraz jak spraw, aby wnętrze kuchni było piękne, nowoczesne i wygodne … Jeśli postawisz na praktyczność, funkcjonalność, a nawet rygor w projektowaniu przestrzeni kuchennej, to nowoczesny styl jest dla Ciebie. Harmonijny, wystarczająco elastyczny i elastyczny, nowoczesny styl w aranżacji pomieszczeń kuchennych, łatwo przekształca się w potrzeby właścicieli, tworząc prawdziwie wygodne, wysoce funkcjonalne i jednocześnie przytulne wnętrze.

Nowoczesne wnętrze kuchni

Oryginalne wykończenia kuchni

Współczesny styl przestrzeni kuchennej

Sama nazwa «nowoczesny styl» sugeruje wiele uogólnień. W tym stylu projektanci i ich klienci z łatwością odnajdą motywy takich stylów jak nowoczesny, high-tech, loft, a nawet awangarda. Ale jest trochę «szkielet» główne motywy, które zawsze podkreślają obecność nowoczesnego stylu jako podstawy projektu konkretnego pomieszczenia i kuchni, nie są wyjątkiem:

  • nowoczesny styl kocha przestrzeń i światło – jeśli istnieje możliwość poszerzenia drzwi i wymiany okien na znacznie większe, to trzeba to zrobić, jeśli kuchnia jest częścią salonu i jadalni, wówczas stosuje się plan otwarty zorganizować wspólną przestrzeń;
  • zasada «mniej znaczy lepiej» wiernie odzwierciedla koncepcję nowoczesnego stylu – minimum wystroju i ozdób, maksimum praktyczności i funkcjonalności;
  • zaawansowane technologicznie urządzenia gospodarstwa domowego stają się nie tylko częścią wnętrza, ale jego centralnym punktem, nie jest zwyczajowo ukrywane za fasadami;
  • proste i przejrzyste formy – podstawa wyposażenia w nowoczesnym stylu;
  • szczególną uwagę zwraca się na oświetlenie, zarówno naturalne, jak i sztuczne; urządzenia oświetleniowe nie tylko dzielą przestrzeń na strefę pracy i jadalni, ale również pełnią funkcję elementów dekoracyjnych.

Kontrastujące wnętrze

Do przestronnej kuchni

Ciemne elementy na białym tle

Wybór układu zespołu kuchennego

Chociaż wybór układu zestawu mebli nie jest związany ze stylistycznym wykonaniem wnętrza, jest to jednak środek konieczny i podstawowy. Cały obraz przestrzeni kuchennej i lokalizacja tego lub innego rodzaju wykończenia zależą od tego, jak będą zlokalizowane systemy przechowywania, sprzęt AGD i powierzchnie robocze (oczywiste jest, że jadalnia i na przykład fartuch kuchenny nie tylko może, ale także musi być ozdobiona różnymi materiałami).

Dekorowanie nowoczesnej kuchni

Jasny design wyspy kuchennej

Jedną z najbardziej praktycznych i wszechstronnych opcji lokalizacji zestawu mebli jest układ kątowy (w kształcie litery L). Ten sposób aranżacji mebli i sprzętów AGD sprawdzi się zarówno w skromnych pokojach, jak i w bardziej przestronnych kuchniach. W dużej kuchni narożny układ zazwyczaj uzupełnia wyspa, która pełni wiele funkcji. Ta wolnostojąca jednostka staje się podstawą do zintegrowania płyty, a czasem także zlewozmywaka, przedłużenie jej blatu sprawia, że ​​wyspa jest nie tylko powierzchnią roboczą, ale także miejscem na krótkie posiłki. To wszystko. nie wspominając o wielu wariacjach na temat systemów przechowywania – od szafek na zawiasach i szuflad po otwarte półki z oświetleniem.

Kolorowy projekt

Obfitość śnieżnobiałych powierzchni

Kontrastowe kombinacje

Jedną z modyfikacji narożnej aranżacji zestawu meblowego jest dodanie do zespołu półwyspu. Dzięki temu można zwiększyć ilość systemów przechowywania i zaaranżować miejsce na krótkie posiłki (śniadanie, podwieczorek, tylko przekąskę), a w przypadku małej rodziny i stałą strefę żywieniową.

Oryginalne rozwiązania kolorystyczne

Układ narożny z półwyspem

Układ w kształcie litery L i półwysep

Jednorzędowy układ zespołu kuchennego nadaje się do małych pomieszczeń kuchennych, w których konieczne jest zainstalowanie grupy restauracyjnej – stołu i krzeseł do rodzinnych posiłków i ewentualnie przyjmowania gości. Jeśli mieszkanie ma możliwość aranżacji jadalni jako osobnego pokoju lub części salonu, to przestrzeń kuchenną z zestawem jednorzędowym uzupełnia wyspa. W tym przypadku wyspa staje się pomocą w integracji urządzeń AGD, rozmieszczeniu systemów przechowywania i powierzchni roboczych, których najczęściej brakuje przy jednorzędowym (liniowym) układzie zestawu meblowego..

Wyspa wielofunkcyjna

Oryginalna interpretacja wyspy

Niezwykły zespół mebli

Układ jednorzędowy i wyspa

Zaleca się planowanie równoległe w wąskich przejściach. W takich przestrzeniach nie ma możliwości zainstalowania grupy restauracyjnej czy wyspy kuchennej, a nawet postawienia blatu na krótkie posiłki. Ale systemy przechowywania znajdujące się po obu stronach pomieszczenia, wbudowane urządzenia i blaty stworzą pełnoprawną bazę do gotowania i innych procesów roboczych..

Układ równoległy

Wykończenie w nowoczesnej kuchni – wybór praktycznych i pięknych materiałów

Być może w żadnym innym pomieszczeniu nie zwraca się tak dużej uwagi na wybór materiałów wykończeniowych. Specyfika funkcjonalności przestrzeni kuchennej odciska piętno na kryteriach wyboru materiałów do dekoracji sufitu, ścian i podłóg. Wysoka wilgotność, stałe spadki temperatury, możliwe narażenie na gorące krople tłuszczu na powierzchni i wiele więcej – wykończenie powinno być bezpretensjonalne w eksploatacji i nadawać się do czyszczenia.

Połączenie materiałów wykończeniowych

Białe powierzchnie

Kreatywny projekt dużej kuchni

Rzadko spotykane w nowoczesnych kuchniach nie ma okapu, który nie tylko radzi sobie z oczyszczaniem powietrza w pomieszczeniu z zapachów gotowania i spalania, ale także pomaga zatrzymać najmniejsze kropelki tłuszczu. Ale nawet obecność mocnego okapu nie chroni powierzchni kuchennych przed możliwym zanieczyszczeniem. Dlatego do barwienia wybierane są mieszanki, które można czyścić wilgotną gąbką, do okładzin ściennych konieczne jest zastosowanie paneli, które z łatwością zniosą nawet działanie środków czyszczących (nie ścierających), a nawet na fartuch kuchenny materiałów, które wytrzymuje wysokie temperatury (ceramika, szkło, stal).

Jasny obraz kuchni

Jasny, kolorowy design

Do wykończenia sufitu w nowoczesnej kuchni najlepiej zastosować najprostsze metody dekoracji. Jeśli Twój wybór padł na sufit podwieszany, nie powinieneś wykonywać go na kilku poziomach, nawet jeśli wysokość pomieszczenia jest duża. Ale wbudowane lampy przydadzą się. Jeśli używasz struktury napinającej, lepiej ograniczyć się do prostego śnieżnobiałego materiału, bez drukowania zdjęć i innych dekoracji. Wklejanie sufitu tapetą od dawna uważane jest za najbardziej niepraktyczną opcję wykańczania powierzchni sufitu w przestrzeni kuchennej. Metoda ta jest niedroga, ale niezwykle krótkotrwała.

Fasady

Blat z drewna

Projekt z białej czekolady

Do dekoracji ścian w nowoczesnej kuchni możesz wybrać materiały o szerokiej gamie właściwości i sposobów aplikacji. Jedyne, co powinno ich łączyć, to neutralność kolorystyki. Wykończenie w nowoczesnej kuchni pełni rolę tła, na którym efektownie powinien wyglądać główny element wnętrza – zestaw kuchenny. Jeśli stosuje się dekorację drukowaną, to tylko jako akcentującą dekorację powierzchni. Taka ściana może być samolotem w jadalni lub fartuchem kuchennym..

Teksturowana dekoracja ścienna

Połączone wykończenie

Styl nowoczesny odziedziczył po stylu loftowym zapożyczenia niektórych technik wykończenia powierzchni, w tym imitację lub obróbkę prawdziwej cegły. Industrialne nuty, oryginalny wygląd i teksturowany akcent sprawiają, że zastosowanie muru nawet na jednej małej powierzchni.

Cegła w kuchni

Cegła jako wykończenie

Najlepszym sposobem na udekorowanie backsplashu kuchennego jest użycie płytek ceramicznych lub mozaiki. I w tym nowoczesny styl solidaryzuje się z tradycyjnymi trendami w projektowaniu lokali. Trudno wymyślić bardziej praktyczną, bezpieczną i trwałą opcję okładziny powierzchni, która jest stale narażona na różnego rodzaju wpływy – od wysokiej wilgotności po gorący tłuszcz. Często w nowoczesnych projektach można znaleźć całą powierzchnię kafelków powyżej dolnej kondygnacji szafek kuchennych, aż do sufitu. To podejście jest szczególnie istotne w przypadku przestrzeni kuchennych, w których górny poziom zestawu mebli zastępuje się otwartymi półkami, aby stworzyć jaśniejszy obraz przestrzeni..

Wykończenie fartucha kuchennego

Ceramika wykańczająca fartuch

Plan otwarty

Wybór materiałów wykończeniowych

Wykładzinie podłogowej w przestrzeni kuchennej stawia wiele wymagań – od odporności, przez wysoką wilgotność, po możliwość czyszczenia środkami chemicznymi. Idealną opcją są płytki z gresu porcelanowego, które stworzą niezawodną i trwałą powłokę. Jednocześnie paleta kolorów jest niezwykle szeroka – można stworzyć imitację drewnianej deski podłogowej lub zastosować powierzchnię marmurową. Ale ta metoda nie jest tania, dlatego często przy pomocy ceramiki podłoga jest wykonywana tylko w obszarze roboczym, aw segmencie jadalnym stosuje się laminat lub linoleum imitujące drewno..

Kafelki podłogowe

Otwarte półki kuchennej wyspy

Patchwork na podłodze

Fasady kuchenne to główny element nowoczesnego wnętrza kuchni

Oczywiście cały obraz przestrzeni w dużej mierze zależy od wyglądu elewacji kuchennych (drzwi szafek). Wybór palety kolorów, faktury, jakości materiału wykonania, a nawet okuć determinuje nie tylko projekt całej kuchni, ale także żywotność mebla..

Nowoczesne eleganckie fasady

Jasna i przestronna kuchnia

Śnieżnobiały połysk

Nowoczesny styl to zwięzłość i prostota wykonania – na pierwszy plan wysuwają się surowe linie i klarowne formy. Dlatego najczęstszą wersją zestawu kuchennego są szafki o absolutnie gładkich elewacjach. Wystarczy zdecydować się na kolorystykę i wybrać błyszczącą lub matową powierzchnię. Oczywiście błyszczące fasady przyczyniają się do wizualnej ekspansji przestrzeni i są bardzo istotne w przypadku małych kuchni. Ale jednocześnie odciski palców są wyraźnie widoczne na błyszczących powierzchniach, a będzie ich dużo, ponieważ szafki otwiera się przez naciśnięcie zamków magnetycznych, na gładkich elewacjach nie ma uchwytów.

Kontrastowa kuchnia

Gładkie surowe fasady

Śnieżnobiałe fasady

Dobór kolorów wykonania zestawu kuchennego ma znaczenie nie tylko dla ukształtowania wizerunku całego pomieszczenia, ale również wpływa na częstotliwość sprzątania w nim. Jasne powierzchnie, wbrew powszechnemu przekonaniu, są znacznie łatwiejsze do czyszczenia, prawie nie noszą śladów kropli wody i odcisków palców, a ciemne powierzchnie wymagają ciągłej konserwacji. Jasne fronty doskonale sprawdzają się między innymi w małych kuchniach, przyczyniając się do wizualnego powiększenia pomieszczenia. Śnieżnobiała kuchnia nigdy nie wyjdzie z mody, przez długi czas Twój projekt będzie odpowiedni, tworząc czysty, lekki, jasny obraz przestrzeni kuchennej..

Śnieżnobiały zestaw mebli

Kuchnia jako część salonu

Kuchnia-jadalnia w nowoczesnym stylu

Aby śnieżnobiały zestaw kuchenny wyglądał jak najbardziej efektownie, lepiej wybrać jaśniejsze kolory do wykończenia powierzchni kuchennych. Na przykład podłoga «pod drzewem» a dość kolorowy wzór fartucha kuchennego może stać się doskonałym tłem dla lekkiego zestawu mebli.

Połączenie bieli i drewna

Notatki przemysłowe

Niezwykły blat

Jedną z możliwości wyboru palety kolorystycznej zestawu kuchennego, przyczyniającej się do wizualnego powiększenia przestrzeni i wizualnego zwiększenia wysokości pomieszczenia, jest zastosowanie jasnego tonu do wykonania górnej kondygnacji szafek wiszących lub otwartych. półki i ciemniejszy, nasycony odcień do systemów przechowywania podłóg..

Ciemny spód - jasna góra

Niezwykła paleta kolorów

Pastelowe odcienie

Szary można śmiało nazwać faworytem w tworzeniu nowoczesnego stylu wnętrza. Różne odcienie szarości są używane zarówno jako wykończenie tła, jak i do wyposażenia. Nie można znaleźć bardziej neutralnego i skromnego tonu. Taka właśnie będzie oprawa kuchenna – neutralna i odpowiednia dla każdego, kto odnajdzie się w nowoczesnej kuchni. Szary kolor frontów doskonale komponuje się z białymi elementami wnętrza i połyskiem chromowanych powierzchni sprzętów AGD.

Kuchnia w kolorze szarym

Fasady w odcieniu szarym

Ciemnoszary odcień dla elewacji

Przyjemna dla oka kolorystyka

Szara kuchnia

Wystrój i nowoczesny styl

Pomimo tego, że nowoczesny styl pochłonął pewne motywy minimalizmu, wystrój nie jest mu obcy. Ważne jest tylko, aby pamiętać, że najczęściej przedmioty całkowicie funkcjonalne działają jako elementy dekoracyjne. Na przykład piękne, oryginalne, a nawet nietypowe oprawy oświetleniowe, oprócz pełnienia swoich głównych funkcji, stają się ozdobą kuchni. Często małe kapturki zamaskowane są jako wiszące żyrandole z wieloma błyszczącymi elementami dekoracyjnymi. Schodząc po płycie grzejnej lub kuchence, taki okap nie tylko pomaga oczyścić powietrze w kuchni, ale także ozdobi jej nowoczesny wizerunek..

Oryginalne żyrandole-okapy

Skoncentruj się na oświetleniu

Oświetlenie jako wystrój

Wielofunkcyjny system oświetlenia

Podświetlenie spodu szafek wiszących pomaga zapewnić niezbędny poziom oświetlenia blatów, na których odbywa się większość procesów roboczych. Podświetlenie dolnej części kuchennych systemów przechowywania jest bardziej przeznaczone do dekoracji wnętrz – meble wydają się unosić nad podłogą i wyglądają niesamowicie nowocześnie. W takim przypadku nie możesz włączyć centralnego światła w przestrzeni kuchennej, ograniczając się do dolnego oświetlenia, jeśli wychodzisz w nocy napić się szklanki wody.

Oryginalne podświetlenie

Dolne oświetlenie

Czy do przestrzeni kuchennej potrzebne są zasłony, rolety lub zasłony? Wszystko zależy od wielkości okien, skali samego pomieszczenia oraz położenia pomieszczenia w stosunku do punktów kardynalnych. Nowoczesny styl oznacza maksymalne możliwe oświetlenie pomieszczeń za pomocą światła słonecznego – przyczyniają się do tego duże okna i brak na nich draperii. Ale jeśli Twoja kuchnia jest zwrócona na południe lub znajduje się w tej części prywatnego domu, która wychodzi na ulicę i musisz tylko chronić się przed światłem i ciekawskimi oczami, dekorowanie okien może być powodem do stworzenia akcentu kolorystycznego lub strukturalnego, przynieś radość wnętrze kuchni.

Zasłony w kuchni

Rolety do kuchni

Nowoczesny styl dla małych kuchni

Skromna powierzchnia strefy kuchennej odciska piętno nie tylko na doborze rozmieszczenia zestawu mebli, ilości zabudowanych sprzętów i wielkości blatów, ale także na doborze palety kolorystycznej wykończenia oraz wykonanie elewacji kuchni. Najlepszą opcją dla kolorystyki są jasne odcienie, które przyczynią się do wizualnego powiększenia przestrzeni, tworząc jasny i świeży obraz pomieszczenia. Ale jasne powierzchnie należy rozcieńczyć, wprowadzając różnorodność kolorystyczną do wnętrza. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na to jest wykorzystanie powierzchni drewnianych lub ich imitacji – podłogi, blaty, otwarte półki wykonane z drewna będą doskonałym uzupełnieniem śnieżnobiałych powierzchni kuchennej przestrzeni i wprowadzą naturalne ciepło do wizerunku Pokój..

Mały projekt kuchni

Jasne powierzchnie do małej kuchni

Kilka praktycznych przykładów organizacji systemów przechowywania w przestrzeni kuchennej

«Nigdy nie ma zbyt wielu systemów pamięci masowej» – wie o tym każdy właściciel mieszkania lub domu prywatnego. Jednocześnie wymiary samego mieszkania nie są tak ważne – zawsze jest za mało szafek i półek. Gorączkowe tempo życia, ciągłe zatrudnienie i często brak metrów kwadratowych powierzchni kuchennej wśród klientów skłania producentów mebli i akcesoriów do tworzenia nie tylko miejsc do przechowywania, ale usystematyzowanych, uporządkowanych opcji lokalizacji i niesamowicie szybkiego wyszukiwania jednego lub drugiego przybory kuchenne. Zwracamy uwagę na kilka praktycznych pomysłów na zorganizowanie przestrzeni do przechowywania w nowoczesnej kuchni, zaprojektowanej tak, aby nie tylko racjonalnie wykorzystać każdy centymetr przestrzeni, ale także zaoszczędzić czas właścicieli..

Przechowywanie w nowoczesnej kuchni

Systemy przechowywania naczyń

Systematyczne przechowywanie

Szafka na czasopisma i dokumenty

Szafki narożne

Mini spiżarnia w szafie

Półki sektorowe

Współczesne przechowywanie

Regały technologiczne

Wyspa garderoby

Wysuwana powierzchnia cięcia

Racjonalne przechowywanie

Wysuwane stacje magazynowe

Szafka wielosekcyjna

System i porządek